vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

397 επισκέπτες, 3 χρήστες
Tem, maprix, lagoudakis

ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???

trenino

Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #870 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 15:05 »
Λιάκουρα συμφωνώ μαζί σου.

Η μόνη μου διαφωνία είναι οτι πολύς κόσμος που ενδεχομένως να ενδιαφέρονταν για το ηλ. τσιγάρο θα έπρεπε/πρέπει να καταβάλουν μια μεγάλη προσπάθεια-έρευνα για να διαμορφωσουν μια άποψη. Και δεν έχουν όλοι τον χρόνο, γνώσεις, διάθεση να το κάνουν. Και είναι κρίμα.

Αν ένας έλληνας αντιπρόσωπος μπορεί να παραθέσει κάποια πιστοποιητικά e-liquid (όπου αυτά υπάρχουν) σε κάποιον καπνιστη κτ που πάει στο κατάστημα τους (φυσικό η virtual) το πρόβλημα εν μέρει λύνεται. Ουσιαστικά λύνεται οταν υπάρχουν και πιστοποιητικά απο ελληνικές αρχές.

Για την ακρίβεια αν αυτά υπήρχαν, δεν θα κάναμε αυτή τη κουβέντα τώρα και εγώ θα ρώταγα περισσότερες πληροφορίες για το mod και atmo που θέλω να πάρω  :)

Αποσυνδεδεμένος nivas

Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #871 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 15:07 »
Ναι και?? Δηλαδή στα σοβαρά θα έκανες τζούρα και δεν θα το καταλάβαινες?? Έλα ρε συ Ηλία τώρα.
Επιπλέον ποια διασφάλιση μπορεί να ελέγχει το κάθε μπουκαλάκι?? Η περίπτωση λάθους διασφαλίζεται κάπως??
Εδώ βρήκαν γυαλί μέσα σε γιαούρτι. Κάποια αρχή το βρήκε ή οι καταναλωτές? Λέμε για να λέμε τώρα??

Σωστα. Αρα τί τους θελουμε τους ελεγχους? Τί στην ευχη υπαρχουν αδειες κυκλοφοριας για τα προϊοντα.
Πουλας οτι θες. Οποιος το αγοραζει το κανει με δικη του ευθυνη. Αν ζησει εζησε.

Γι'αυτο εχει χαθει η μπαλα τελικα  :D
Πώς ξερεις φιλε μου οτι ηταν λαθος το οτι βρεθηκε το γυαλι μεσα στο γιαουρτι? Το ξερεις επειδη υπαρχουν κανονισμοι που οριζουν τί ειναι το γιαουρτι και πώς παρασκευαζεται. Αρα ξερεις οτι δεν θα επρεπε να υπαρχει μεσα το γυαλι.
Αν δεν υπηρχαν φιλε μου κανονισμοι, θα αγοραζες γιαουρτι με γυαλι μεσα και αν θα εκανες παραπονα θα σου ελεγε ο εμπορος φερε μου μελετες να αποδεικνυουν οτι το γυαλι ειναι ικανο να σου δημιουργησει προβληματα υγειας, για να με πεισεις οτι ειμαι παρανομος.

ΑΥτο λετε και για τα υγρα αναπληρωσης. Αλλα προφανως δεν το καταλαβαινετε καν το τι λετε...

Αποσυνδεδεμένος tornado

  • **
  • 403
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #872 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 15:07 »
πιστεύω ότι με τις προσωπικές σας κόντρες με έχετε κουράσει (καθώς και άλλα μέλη)


μην το ξαναπεις....
λες και εχει νοημα, το τι θα πω εγω και το τι θα αντιπει ο αλλος
στο να βγει η Χ αποφαση....
Η θα κανω εγω το χημικο και τον νομοθετη?
Αμα εισαι χρηστης, εισαι χρηστης τελος.
Εκεινο που πρεπει να κανεις, ειναι να διαφυλαξεις τα συμφεροντα σου,
δηλαδη να ατμιζεις καλα και σωστα προιοντα κατοχυρωνοντας τα δικαιωματα σου
οπως δικαιουται καθε πολιτης.

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #873 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 15:10 »
Θα έπρεπε να αναγράφουν lot numbers και batch numbers, μαζί με τα πλήρη στοιχεία του προϊόντος και του υγειονομικού υπεύθυνου.
Το να έχεις τριπλάσια συγκέντρωση ενός δηλητήριου είναι κάτι που δεν πρέπει να περνιέται αψήφιστα.
Εσύ θεωρείς πως θα πρέπει να μένει ατιμώρητος όποιος κάνει τέτοια κοτσάνα;

Ασφαλώς και δεν λέω αυτό. Λέω το (προσωπικά) "αυτονόητο". Ότι και πιστοποιήσεις να έχει ένα προϊόν, όσα και να αναγράφονται, καμία απολύτως διασφάλιση δεν προσφέρει. Άρα η επίκλησή της, δεν προσφέρει κάτι. Η αγορά, ξέρει να τιμωρεί τους ασυνείδητους, τους παραβάτες και τους ψεύτες.

Ας βγει ένας να πει πως στο τάδε υγρό της τάδε εταιρίας, βρέθηκαν αυτά και θα δεις τι θα γίνει...



Συγχώνευση μηνυμάτων: Δεκεμβρίου 10, 2011, 15:14
Σωστα. Αρα τί τους θελουμε τους ελεγχους? Τί στην ευχη υπαρχουν αδειες κυκλοφοριας για τα προϊοντα.
Πουλας οτι θες. Οποιος το αγοραζει το κανει με δικη του ευθυνη. Αν ζησει εζησε.
Είσαι εκτός θέματος. Η αναγραφή δεν διασφαλίζει απολύτως τίποτα. Αν θεωρείς πως η κάθε αρχή μπορεί να ελέγχει το κάθε κεσεδάκι για το αν περιέχει όσα υποτίθεται πως αναγράφει, είσαι εκτός.
Οκ..πάσο...θεωρείστε πως είστε διασφαλισμένοι επειδή θα βλέπετε τι γράφει το κάθε μπουκαλάκι. Αφού γράφει 0 νικοτίνη...τόσο είναι και αν σας μπουμπουνίζει το λαιμό...είναι η ιδέα σας.

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 10, 2011, 15:14 από Βασίλης »

Αποσυνδεδεμένος sebastian

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
  • ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΑΓΑΠΗΣΑ ΤΑ ΖΩΑ
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #874 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 15:16 »
γενικά απ`ότι διαβάζω πολλά post είναι ``εκτός`` και -επαναλαμβάνω - κουράζουν!!!

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #875 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 15:17 »
@trenino
Παράθεση
Με αυτή τη λογική ούτε στα πακετα κτ δεν θα έπρεπε να γράφει τιποτα? Σωστά?
Σωστά !
Προσωπική μου άποψη είναι ότι
Εφόσον δεν βλάπτω τον διπλανό μου έχω δικαίωμα χρήσης του οτιδήποτε. Ειμαι ελεύθερο άτομο, ανεξάρτητη οντότητα και ΚΑΝΕΙΣ δεν έχει δικαίωμα στο σώμα μου, αν θέλω παίρνω χάπια , αν δεν θέλω δεν παίρνω, αν θέλω βαράω κοκαίνη ή ηρωίνη ή ότι άλλο, αν δεν θέλω δεν βαράω, αν θέλω φοράω ζώνη ή κράνος ή πανοπλία ή ζώνη αγνότητος. Είναι δικαίωμα μου. Δεν ενοχλώ κανένα και όλα τα υπόλοιπα, νόμοι, διατάξεις κλπ, εφόσον αναφέρονται στο επίπεδο προσωπικής ελευθερίας,  γίνονται για το ΧΡΗΜΑ. Το νόμιμο ή παράνομο.
Σαυτό το πλαίσιο η έρευνα και νουθέτηση απο το κράτος του τι είναι υγιές και τι όχι, είναι ευπρόσδεκτη. Αλλά μέχρι εκεί και μη παρέκει !

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #876 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 15:18 »
γενικά απ`ότι διαβάζω πολλά post είναι ``εκτός`` και -επναλαμβάνω - κουράζουν!!!

καλά...το εμπεδώσαμε...πήγαινε να ξεκουραστείς και άσε μας εμάς.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #877 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 15:21 »
Παράθεση
γενικά απ`ότι διαβάζω πολλά post είναι ``εκτός`` και -επναλαμβάνω - κουράζουν!!!
Το διάβασμα του post είναι προαιρετικό , ως γνωστόν

Αποσυνδεδεμένος TzinIs

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #878 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 15:22 »
πιστεύω ότι με τις προσωπικές σας κόντρες με έχετε κουράσει (καθώς και άλλα μέλη)


+1...kai ελεος,υπαρχουνε και τα ΠΜ

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #879 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 15:23 »
@treninoΣωστά !
Προσωπική μου άποψη είναι ότι
Εφόσον δεν βλάπτω τον διπλανό μου έχω δικαίωμα χρήσης του οτιδήποτε. Ειμαι ελεύθερο άτομο, ανεξάρτητη οντότητα και ΚΑΝΕΙΣ δεν έχει δικαίωμα στο σώμα μου, αν θέλω παίρνω χάπια , αν δεν θέλω δεν παίρνω, αν θέλω βαράω κοκαίνη ή ηρωίνη ή ότι άλλο, αν δεν θέλω δεν βαράω, αν θέλω φοράω ζώνη ή κράνος ή πανοπλία ή ζώνη αγνότητος. Είναι δικαίωμα μου. Δεν ενοχλώ κανένα και όλα τα υπόλοιπα γίνονται για το ΧΡΗΜΑ. Το νόμιμο ή παράνομο.
Σαυτό το πλαίσιο η έρευνα και νουθέτηση απο το κράτος του τι είναι υγειές και τι όχι, είναι ευπρόσδεκτη. Αλλά μέχρι εκεί και μη παρέκει !

Δεν συμφωνώ Σταύρο. Η αναγραφή των συνεπειών σε ένα προϊόν, είναι απολύτως δόκιμη. Το τι θα κάνεις εσύ, είναι δικό σου θέμα. Η αναγραφή όμως οφείλει να υπάρχει ώστε να σου προσφέρει ακριβώς την ελευθερία της επιλογής. Άρα ότι κάνεις, είναι μετά γνώσης σου.
Ωστόσο εδώ φτάνουμε στο άκρο του να θεωρούμε πως η αναγραφή αποτελεί και διασφάλιση. Σε καμία περίπτωση. Λάθη γίνονται και θα γίνονται. Όλοι μας πρέπει να είμαστε υποψιασμένοι και προσεχτικοί.


Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #880 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 15:25 »
+1...kai ελεος,υπαρχουνε και τα ΠΜ
προσωπική κόντρα ?  μαλον δεν γιγνώσκεις α αναγιγνώσκεις

Αποσυνδεδεμένος TzinIs

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #881 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 15:27 »
προσωπική κόντρα ?  μαλον δεν γιγνώσκεις α αναγιγνώσκεις
ΤΟ Αφηνω σε σενα λοιπον που γιγνωσκεις...και δεν μιλησα για σενα αδελφε εκτος και αν εχεις πανω σου καποια μυγα...

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #882 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 15:28 »
Δεν συμφωνώ Σταύρο. Η αναγραφή των συνεπειών σε ένα προϊόν, είναι απολύτως δόκιμη. Το τι θα κάνεις εσύ, είναι δικό σου θέμα. Η αναγραφή όμως οφείλει να υπάρχει ώστε να σου προσφέρει ακριβώς την ελευθερία της επιλογής. Άρα ότι κάνεις, είναι μετά γνώσης σου.
Ωστόσο εδώ φτάνουμε στο άκρο του να θεωρούμε πως η αναγραφή αποτελεί και διασφάλιση. Σε καμία περίπτωση. Λάθη γίνονται και θα γίνονται. Όλοι μας πρέπει να είμαστε υποψιασμένοι και προσεχτικοί.
parpen
Η αναγραφή είναι επιθυμητή , όπως προέγραψα. Άλλωστε την σήμερον ο ενδιαφερόμενος μπορεί να προστρέξει και σε άλλες πηγές. Στα τσιγάρα επιβλήθηκε, στα αυτοκίνητα όχι, ας πούμε γιατί δεν αναγράφει κάθε αυτοκίνούμενο όχημα ότι " μεταχειριζόμενος αυτό το όχημα προκαλείς καρκίνο στους συνανθρώπους σου ,εξαντλείς τους φυσικούς πόρους, και ανεβάζεις τη θερμοκρασία του πλανήτη" ?
Αυτό όμως είναι ένα άλλο ζήτημα...
. Εγώ μιλάω για την προσωπική ελευθερία του να καταναλώνεις αυτό που επιθυμείς
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 10, 2011, 15:33 από Abet »

Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #883 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 15:28 »
Προσωπικά θα αγωνιστώ για το δικαίωμα να χρησιμοποιω το η.τ. όπου μπορώ χωρίς ενοχές και χωρίς υποχωρήσεις.
Τα υγρά του η.τ. ναι μεν μπορεί να μην είναι ελεγμένα, αλλά παρόλα αυτά είναι ξεκάθαρα ασφαλέστερο από το κ.τ. και ο ίδιος έχω καταχαρεί που βρήκα αυτήν την εναλλακτική απέναντι στο βρωμοτσίγαρο.
Οι βελτιώσεις στον τρόπο ζωής μου ήταν από άμεσες αλλά και άλλες που θα φανούν σε βάθος χρόνου.
-Το σπίτι μου δεν μυρίζει πια, τα ρουχα μου δεν μυρίζουν, η ανάσα μου δεν μυρίζει, το βράδυ κοιμάμαι καλύτερα και έχει μειωθεί και το λαχάνιασμα.
-Δεν νιώθω στο ελάχιστο ενοχές γιατί απλούστατα πλέον δεν ενοχλώ κανέναν με το καπνό μου.
-Δε νιώθω πλέον ενοχές γιατί είμαι πεπεισμένος ότι έκανα ένα βήμα να βελτιώσω τη ζωή μου.
-Αν με ανησυχεί το γεγονός ότι δεν είναι τα υγρά ελεγμένα; ναι με ανησυχεί. Θα  φροντίσω απλά να κάνω μια μεγαλύτερη αραίωση καλού κακού ή και να το γυρίσω σε non για να εξασγφαλίσω ότι δεν διατρέχω κίνδυνο.
-Αν σκέφτομαι να το σταματήσω; Σε καμία των περιπτώσεων , εκτός και αν βγεί αποτέλεσμα σοβαρής έρευνας που να αναφέρει ότι με τη χρήση του διατρέχω άμεσο κίνδυνο (πράγμα απίθανο...)
-Αν τελικά το απαγορεύσουν τελικά τι θα κάνω;
Θα συνεχίσω να ατμίζω όσο καιρό ακόμα ΕΓΩ γουστάρω. Μου αρκεί το γεγονός ότι έχω αυτές τις οφθαλμοφανείς βελτιώσεις στην ζωή μου και στη ζωή των γύρω μου.
-Θα κόψουν στο Ελλαδιστάν την πώληση αναλωσίμων; Ας είναι καλά το ιντερνετ και το DIY.

Το  ζητούμενο δεν είναι να ατμίζω σε καφετέριες, μαγαζιά και αεροπλάνα.
Είναι να μην καπνίζω.
Και αυτό το δικαίωμα δεν μπορεί να μου το κόψει κανένας κάφρος/χαρτογιακάς/βιομήχανος.

ΥΓ. Ευχαριστώ τον κουνιάδο μου που με μύησε στον κόσμο του η.τ. και ξέφυγα από τον βραχνά.... Φιλιά John!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 10, 2011, 16:11 από damioan »

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #884 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 15:30 »
parpen
 Εγώ μιλάω για την προσωπική ελευθερία του να καταναλώνεις αυτό που επιθυμείς

Διαφωνώ και σε αυτό, αλλά δεν είναι εδώ το θέμα να εκφράσω το γιατί. Ίσως και να κάνω λάθος. Θα χαρώ να μου το αποδείξεις. Αλλά σε άλλο θέμα, σχετικό με τις ατομικές ελευθερίες και δικαιώματα.
Αν το ανοίξεις, θα σε ακολουθήσω μετά χαράς (μετά τον μεσημβρινό μου ύπνο  ;D )

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 341899 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206217 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 540858 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30846 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 49924 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 596695 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357376 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11303 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192753 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1170 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1122 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591315 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios