vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

320 επισκέπτες, 4 χρήστες
dallaskdp, gianniskouk, antiklitos140, kyrgiannis

ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???

Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1365 στις: Δεκεμβρίου 13, 2011, 14:18 »
ατμιζω 7 μηνες .....με μικρη περιεκτηκοτητα υγρα νικοτηνης ....πλεον δεν μπορω να αγορασω απο τα καταστηματα.....μπορω ομως να δοκιμασω ξανα το κανονικο τσιγαρο σαν μεσο διακοπης του ηλεκτρονικου τσιγαρου.....σε ευχαριστω ΕΟΦ που με υπεδειξες το σωστο για ακομη μια φορα!!!!
αυτο θελουν γιατι αγοραζοντας εσυ κ.τ. τσεπωνουν τους φορους.  τωρα αν γι αυτους ειναι σωστο η λαθος
πολυ που νοιαστηκαν....

Αποσυνδεδεμένος kimmi

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • 생활은 아름답습니다
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1366 στις: Δεκεμβρίου 13, 2011, 14:23 »

Μα για ποιους θεσμους μιλαμε και ποιοι ειναι αυτοι που θα τους τηρησουν και θα τους διαφυλαξουν?? Αυτοι που καθε μερα σε ληστευουν με ενα καινουργιο φορο χωρις βεβαιως να πειραζουν την καστα που ανηκουν? Τα ιδια θεσμικα πλαισια που αναφερεις ειναι υπευθυνα για τους 20000 αστεγους στην Αττικη. Τα γιατροσοφια πρωτοι αυτοι τα χρησιμοποιουν για να λυσουν το οικονομικο προβλημα της χωρας και με την ιδια προχειροτητα αντιμετωπιζουν και ολα τα αλλα ζητηματα. Ειναι βαθυτατα πολιτικο το θεμα της απαγορευσης και αποσκοπει στα διαφυγοντα κερδη που ειχαν προυπολογισει απο φορους και οχι στην υγεια μας.

Αποσυνδεδεμένος lowbap

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
  • Παταειιιιι... και ατμιζει!!
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1367 στις: Δεκεμβρίου 13, 2011, 14:24 »
@variousis

Για μενα καμια αλλα για σενα οπως φαινεται μεγαλη... Εγω μπαινω σε αυτο το φορουμ να ενημερωνομαι για θεματα ατμισης και οχι για να κανω προπαγανδα οπως πιστευω και στα υπολοιπα παιδια σε ποσοστο 99%... Ομως το αλλο 1% που αφησα εξω δυστηχως παινουν για αλλοτριους λογους... Ομως γινοντε ευκολα αντιληπτοι... Οχι για να μην νομιζουν μερικοι οτι μασαμε κουτοχορτο... Αυτο λοιπον φιλε ειναι το δυστηχημα... Μερικοι θυμιζουν τους κουκουλοφορους επι γερμανοκρατειας δηλαδη απλα λαικα... :bye: 8)

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1368 στις: Δεκεμβρίου 13, 2011, 14:27 »
Νομίζω το παρατραβήξαμε. Κάπου και οι δύο πλευρές έχουν δίκιο.
Ας χαλαρώσουμε, εδώ συζητάμε για μία συγκεκριμένη νομοθετική πράξη.

Αποσυνδεδεμένος gioupi

  • ***
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1369 στις: Δεκεμβρίου 13, 2011, 14:30 »
Λιακουρα η "μεση λυση" ειναι παντα αντιδραστικη. Ακου εκει... "Θεσμοι" εν ετη 2011...

Αποσυνδεδεμένος boom

  • *
  • 45
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1370 στις: Δεκεμβρίου 13, 2011, 14:32 »
τι θα επρεπε να κανουμε ωστε να ξεκινησουν οι ερευνες απο τον ΕΟΦ??..λεμε τωρα(αν θα μπορουσαμε ή μπορουμε να κανουμε κατι-->τι θα ήταν αυτο??)

Αποσυνδεδεμένος variousis

  • *
  • 12
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1371 στις: Δεκεμβρίου 13, 2011, 14:35 »
Φτου!Την πάτησα! Με κατάλαβατε!
Μια δεκάρα η βιολέτα....

Να μαζέψω τα κουβαδάκια μου για άλλη παραλία, ε?

Έπεσα πάλι στα "γατόνια".

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1372 στις: Δεκεμβρίου 13, 2011, 14:35 »
Έρευνες υπάρχουν. Δες εδώ:
Για σύγκριση κανονικού τσιγάρου (κ.τ.) και ηλεκτρονικού τσιγάρου (η.τ.), αρχίστε με το θέμα:
Επιστημονικές έρευνες και άρθρα για τα ηλεκτρονικά τσιγάρα


Η απόφαση του ΕΟΦ ήταν καθαρά πολιτική.

Αποσυνδεδεμένος Teodor

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο τις 10 Δεκεμβριου 2011
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1373 στις: Δεκεμβρίου 13, 2011, 14:35 »
Συγνωμη που επεμβαινω, κ ας φανω εριστικος, αλλα ανθρωπος που μιλα για εμπιστοσυνη κ πιστη στους μηχανισμους της Ελλ. Κυβερνησης (δε θα πω θεσμους γιατι εννοιολογικα υπαρχει διαφορα, θεσμος ειναι κ η οικογενεια)......ή δε ζει στην Ελλαδα, ή εχει συμφεροντα ή δεν εχει σωας τας φρενας - ΠΑΝΤΑ κατα τη ταπεινη μου προσωπικη αποψη.

Αποσυνδεδεμένος Zero

  • *
  • 76
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα Όνειρα της Νεφέλης
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1374 στις: Δεκεμβρίου 13, 2011, 14:47 »
Συγνωμη που επεμβαινω, κ ας φανω εριστικος, αλλα ανθρωπος που μιλα για εμπιστοσυνη κ πιστη στους μηχανισμους της Ελλ. Κυβερνησης (δε θα πω θεσμους γιατι εννοιολογικα υπαρχει διαφορα, θεσμος ειναι κ η οικογενεια)......ή δε ζει στην Ελλαδα, ή εχει συμφεροντα ή δεν εχει σωας τας φρενας - ΠΑΝΤΑ κατα τη ταπεινη μου προσωπικη αποψη.

ok αλλα τι προτεινεις να παρουμε ο καθενας τον νομο στα χερια του πχ?

Αποσυνδεδεμένος lemy

  • ****
  • 1131
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1375 στις: Δεκεμβρίου 13, 2011, 14:51 »
έστειλα ένα μήνυμα σε τοπικό ραδιοφωνικό σταθμό, στον στάθη παναγιωτόπουλο αλλά θα το δώσει στον γιάννη σερβετά να αναλύσει το θέμα, καθότι όπως είπε τον ενδιαφέρει περισσότερο..(δεν ξέρω αν είναι ατμιστής ή απλώς είναι η φύση της δικής του εκπομπής τέτοια ώστε να μπορεί να αναπτύξει τέτοιου είδος θέμα)..ας ακουστούμε λοιπον..

Αποσυνδεδεμένος sempreviva

  • **
  • 118
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1376 στις: Δεκεμβρίου 13, 2011, 14:52 »
@variousis

Για τι είδους ακριβώς θεσμούς μιλάμε? Ας μην ξεχνάμε ότι τους θεσμούς (ή καλύτερα νόμους,αφού για νόμους μιλάμε) τους φτιάχνουν άνθρωποι και σαν άνθρωποι δεν είναι αλάνθαστοι ούτε και σε πολλές περιπτώσεις ανιδιοτελείς. Και δε νομίζω ότι ο ρόλος μας ως πολίτες είναι να αφήνουμε άκριτα να μας επιβάλλεται το ό,τι βλακεία έρθει στου καθενός το μυαλό, ιδιαίτερα όταν αυτό είναι εκ διαμέτρου αντίθετο με ηθικές αξίες.
Με λίγα λόγια: στις (αρκετές έως πολλές) φορές που έχουμε ντιμπέιτ ηθική vs νόμοι δε νομίζω ότι είναι πολύ δυσκολο να αποφασίσουμε ποια μεριά θα υποστηρίξουμε.

Αποσυνδεδεμένος variousis

  • *
  • 12
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1377 στις: Δεκεμβρίου 13, 2011, 14:53 »
Λιάκουρα σ'ευχαριστώ για την παραπομπή.(Αν προτείνεται σε εμένα)
Προς ενημέρωση, πριν επιλέξω το ηλεκτρονικό τσιγάρο κάθισα και διάβασα πολύ αυτό εδώ τον ιστότοπο κάτι που συνεχίζω να κάνω.Έχω διαβάσει λοιπόν και αυτό το θέμα.
Όλα αυτά λοιπόν που παρατίθενται συμπεριλαμβανομένων και της γνώμης και εμπειριών σας με οδήγησαν στην απόφαση μου. Και το εκτιμώ αυτό.

Αυτό που θα ζητούσα λοιπόν από τον οργανισμό, άσχετα με τα τυχόν ιδιοτελή κίνητρα του καθενός, τα οποία δεν μπορώ να γνωρίζω και φυσικά δεν έχω στοιχεία για να αποδείξω (όποιος έχει ας τα προσκομίσει για να τα γνωρίσουμε και εμείς), είναι να κάνει την δουλειά του. Και αυτή είναι όπως περιγράφεται στο site του:

"Αποστολή του ΕΟΦ είναι η προστασία της Δημόσιας Υγείας σε σχέση με την κυκλοφορία στην Ελλάδα:

    φαρμακευτικών προϊόντων ανθρώπινης και κτηνιατρικής χρήσης
    φαρμακούχων ζωοτροφών και προσθετικών ζωοτροφών
    τροφίμων ειδικής διατροφής και συμπληρωμάτων διατροφής
    βιοκτόνων
    ιατρικών βοηθημάτων
    καλλυντικών

Στα πλαίσια της αποστολής αυτής ο EΟΦ με απόλυτη διαφάνεια και σε συνεργασία με την Ευρωπαϊκή Ένωση:

    Αξιολογεί και εγκρίνει νέα ασφαλή και αποτελεσματικά προϊόντα
    Παρακολουθεί μετεγκριτικά την ποιότητα, την ασφάλεια και την αποτελεσματικότητα των προϊόντων κατά την κυκλοφορία τους στη χώρα.
    Ελέγχει την παραγωγή, τις κλινικές μελέτες και την κυκλοφορία στην ελληνική αγορά των προϊόντων προκειμένου να τηρούνται οι κανόνες ορθής παραγωγής, εργαστηριακής και κλινικής πρακτικής και να εφαρμόζεται η νομοθεσία όσον αφορά στη διακίνηση, διάθεση, εμπορία και διαφήμισή τους.
    Αναπτύσσει και προωθεί την ιατρική και φαρμακευτική έρευνα.
    Ενημερώνει τους επιστήμονες υγείας, τους αρμόδιους φορείς και το κοινό με αντικειμενικές και χρήσιμες πληροφορίες σχετικά με τα φαρμακευτικά προϊόντα (ανθρώπινης και κτηνιατρικής χρήσης) και τα λοιπά προϊόντα με σκοπό την ορθολογική τους χρήση και την αντικειμενική εκτίμηση της φαρμοκοοικονομικής διάστασής της."

http://www.eof.gr/web/guest/information

Αποσυνδεδεμένος Teodor

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο τις 10 Δεκεμβριου 2011
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1378 στις: Δεκεμβρίου 13, 2011, 14:54 »
@Zero

Προταση φιλε μου; ......Πλεον ειμαι πληρως απογοητευμενος απο τη κατασταση (κ δε μιλαω τωρα συγκεκριμενα για το θεμα μας).....οι προτασεις μου λοιπον, ακομα κ αν εχω καποιες, ειναι εντελως μα παντελως off topic. Αν ειναι δυνατον να αρχισουμε προτασεις για το πως θα επανελθει η λειτουργια του Ελλ. κρατους σε ρολο υπηρεσιας των πολιτων κ οχι καταδυναστευσης τους σε ενα φορουμ για το ηλεκτρονικο καπνισμα - ατμισμα.


 Το σιγουρο ειναι, για να μιλησουμε πιο συγκεκριμενα οτι η βαρυγδουπη - οπως τη χρησιμοποιησες - φραση "να παρω το νομο στα χερια μου" ηδη ακουστηκε. Οταν μελη λενε, οτι αν απαγορευθει το νικοτινουχο υγρο, θα προμηθευτουν απο εξω που επιτρεπεται, τι ειναι; Ας μη χρησιμοποιουμε λοιπον λεκτικα τεχνασματα....
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 13, 2011, 15:00 από Teodor »

Αποσυνδεδεμένος sempreviva

  • **
  • 118
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1379 στις: Δεκεμβρίου 13, 2011, 14:55 »
Και αυτή είναι όπως περιγράφεται στο site του:

Ε αφού το γράφει στο site έτσι θα'ναι.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342277 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206488 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541436 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31063 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50173 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597237 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357765 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11521 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193062 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1311 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1305 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591897 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios