vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Καλύτερη μέθοδος διακοπής καπνίσματος με ΗΤ. Γνώμες, απόψεις...

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Παιδιά, όπως λένε, ένα βήμα τη φορά (One step at a time)

Απαξ και έχεις καπνίσει, είτε το κόψεις είτε ατμίζεις, είσαι πρώην καπνιστής, και κάνεις την προσπάθειά σου κάθε μέρα.

Έγώ ξέρω ότι τις 5 φορές που προσπάθησα να το κόψω μαχαίρι, έφασα το περισσότερο τους 11 μήνες. Τώρα με το η.τ. φτάνω σε μερικές μέρες τους 15 μήνες και το γουστάρω τόσο πολύ, που, ευτυχώς, θα το συνεχίσω.

Οποιος τρόπος βολεύει τον καθένα να απαλλαγεί από το κ.τ. είναι θεμιτός. Τα υπόλοιπα είναι θεωρίες που μας βάζει το μυαλό για να ξαναγυρίσουμε. Πολύ ύπουλο πράγμα το μυαλό.

Οι πρώην καπνιστές παραμένουν καπνιστές αλλά με αναστολή. Δεν πρέπει ποτέ κανείς να το υποτιμά
πως το νίκησε ή να θεωρεί πως όποτε μπορεί το νικά! Λάθος μεγάλο να θεωρείς τον εχθρό εύκολο.


Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Κατ΄αρχήν, συμφωνώ απόλυτα με την θυμοσοφία "Μία φορά καπνιστής, πάντα καπνιστής". Αυτό που χρειάζεται γιά να κερδίσεις την μισή μάχη με το τσιγάρο, είναι να πάρεις την απόφαση. Συνειδητά και με δύναμή ψυχής. Το ηλεκτρονικό τσιγάρο, ευτυχώς, είναι πιά στην φαρέτρα των όπλων σου. Δες το σαν πλεονέκτημα έναντι των παλαιότερων μαχητών, που πολεμούσαν "στεγνά". Ξεκίνα με ένα αρχικό πακέτο συσκευής ατμίσματος επώνυμου κατασκευαστή, που θα σου κάτσει στο χέρι και στο μάτι. Πάρε 2 - 3 έτοιμα υγρά καλής ποιότητας με τις γεύσεις που θα σου κάνουν κλικ, μετά από δοκιμή στο κατάστημα. Προτίμησε υψηλή περιεκτικότητα σε νικοτίνη, έτσι ώστε να μην αντιμετωπίσεις το στερητικό σύνδρομο της ουσίας, στα πρώτα σου βήματα - θα περάσεις σε χαμηλότερη περιεκτικότητα αργότερα, όταν θα νιώσεις δυνατός. Φτιάξε μιά καινούργια εικόνα γιά σένα, χωρίς πακέτο και αναπτήρα. Αναζήτησε πεπειραμένους ατμιστές και κάνε παρέα μαζί τους - θα μάθεις πολλά και θα αποκτήσεις ατμιστική αυτοπεποίθηση. Κάνε μία μεγάλη βουτιά στην διαδικτυακή θάλασσα πληροφοριών γιά το ηλεκτρονικό κάπνισμα. Καλή τύχη, πολεμιστή!

Με αγάπη,
ο συμπολεμιστής σου που κάπνιζε 30 χρόνια...


Υ.Γ. Τα παραπάνω αντανακλούν προσωπικές μου απόψεις, και μόνο σαν τέτοιες ας διαβαστούν.  :)

Αποσυνδεδεμένος oaksmoke

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
Όταν ξεκίνησα να ατμιζω στην αρχή δεν το είχα πολύπιστέψει  1-2 ημέρες. Παρόλα αυτά δεν κάπνισα καθόλου.  Ξεκίνησα με 18mg καπνικά υγρά (El toro)  και δεν μου έλειπε καθόλου το κτ. Τότε πίστεψα ότι μπορεί να γίνει.  Άρχισα να αισθάνομαι καλά με τον εαυτό μου, για πρώτη φορά μπορούσα να πω:  έχω να καπνίσω χ μέρες.
Και σήμερα μπορώ να πω: έχω να καπνίσω 17 μήνες .
 
 

Αποσυνδεδεμένος epyloxias

  • **
  • 274
  • Φύλο: Άντρας
Πρωτα απ'ολα, πρεπει να καταλαβουμε οτι ΟΛΑ ειναι στο μυαλο. Εαν το παρουμε αποφαση να το κοψουμε θα τα καταφερουμε.
Εγω ηθελα απλα να βρω εναν τροπο να ξεμπουκωσω και σε συνδιασμο με την ανακαλυψη του ητ βρηκα κι εναν πιο φθηνο τροπο στο να απολαμβανω το (τεως) καπνισμα, (νυν) ατμισμα τα τελευταια 2 χρονια.

Στάλθηκε απο το Lg D320N

Αποσυνδεδεμένος nikospap

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Σύμφωνοι, τέρμα το κ.τ. χάρις το ηλεκτρ.
Τώρα όλη μας τη ζωή θα είμαστε εξαρτημένοι στήν νικοτίνη του ητ?
Το θέμα είιναι πώς απεμπλέκεσαι...

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Ρίχνεις τη νικοτίνη σταδιακά μέχρι να φτάσεις στο μηδέν και να μην την έχεις ανάγκη , εκεί επιλεγείς , η μένεις στο μηδενικό ατμό γιατί το γουστάρεις ως κίνηση ως χόμπι ως συνήθεια η απλά τα βάζεις στο συρτάρι
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 10, 2014, 20:30 από APOSTOLOS KAL »

Αποσυνδεδεμένος nikospap

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Tό έχεις καταφέρει?

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ όχι ακόμη αλλά είμαι στο δρόμο... έχω φτάσει στα 3αρια.

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Tό έχεις καταφέρει?

Δεν ξεκίνησα το ατμισμα με σκοπό να το κόψω , όπως δεν θα έκοβα και το τσιγάρο αν δεν υπήρχε το ηλεκτρονικό, μου άρεσε το κάπνισμα το απολάμβανα και το ατμισμα το βρήκα ως μια εναλλακτική και πιο υγιεινή λύση ας το πω έτσι, οπότε δεν είναι ο στόχος μου να το σταματήσω , αν ήθελα να διακόψω το κάπνισμα δεν θα πέρναγα στο ατμισμα εγώ προσωπικά, απλά θα σταμάταγα να καπνίζω όπως το είχα κάνει κάποια στιγμή που ήθελα να ξεμπουκοσω για 8 μήνες .

Αποσυνδεδεμένος nikospap

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Παραλλαγή αυτών που λές, λέω καί εγώ όταν με ρώτησουν επί του θέματος...
Η ώρα τής αλήθειας όμως είναι διαφορετική...

Αποσυνδεδεμένος elenigeop

  • *
  • 25
  • Φύλο: Γυναίκα
Eγώ προσωπικά τώρα που κοντεύω το μήνα ατμίζοντας έκανα κανά δυο τσιγάρα από τότε που ξεκίνησα αλλά όχι τόσο επειδή μου έλειπε όσο επειδή μετά από μια κουραστική εβδομάδα είπα ας κάνω ένα...
Παρ'όλα αυτά δε μου λείπει καθόλου.Ίσα ισα που μου φαίνεται και πολύ κακόγευστο  :thumpdown:
Keep vaping ;D

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Παραλλαγή αυτών που λές, λέω καί εγώ όταν με ρώτησουν επί του θέματος...
Η ώρα τής αλήθειας όμως είναι διαφορετική...

Η αλήθεια είναι μια , η θέληση στο να μπορείς να το σταματήσεις  , εγώ είμαι αδύναμος να το κάνω οριστικά αλλά όχι περιστασιακά ,και δεν θελω κιολας το γουσταρω πολυ. όποτε από τη στιγμή που βρήκα ένα καλύτερο εναλλακτικό τρόπο το απολαμβάνω χωρίς στόχους διακοπής … αν έχεις βάλει στόχο να το κόψεις μέσο του ατμισματος η μόνη λύση είναι στο να ρίχνεις σταδιακά τη νικοτίνη ….


Και λέω αδύναμος γιατί οτιδήποτε βάζουμε στα πνευμόνια μας εκτός από αέρα σίγουρα δεν κάνει καλό, ασχέτως αν μας αρέσει η όχι ,η αδυναμίες πληρώνονται κάποια στιγμή οποίες και αν είναι …
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 10, 2014, 21:09 από APOSTOLOS KAL »

Αποσυνδεδεμένος epyloxias

  • **
  • 274
  • Φύλο: Άντρας
Θεωρω οτι το ητ το ξεκινας για 2 λογους.

Ο ενας ειναι για να κοψεις το κτ.
Ο αλλος ειναι για να σε βγαινει πιο οικονομικο το "καπνισμα".

Εγω το ξεκινησα για τον 2ο.

ΚΑΙ στις 2 περιπτωσεις χρειαζεται θεληση αλλα και μεγαλη υπομονη.

Ολα ειναι στο μυαλο.

Περαν τουτου, ο ενδεδειγμενος τροπος ειναι η σταδιακη μειωση της νικοτηνης.

Στάλθηκε απο το Lg D320N


Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Εγώ το ξεκίνησα γιατί το δοκίμασα και απλά μου άρεσε περισσότερο από το ΚΤ.
Η θέληση και η υπομονή δεν χρειάστηκαν γιατί απλά ο ατμός ήταν η εξέλιξη του καπνίσματος για μένα....

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1867 246403 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:05
από Buliwyf
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572282 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1955 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8092 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1122145 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 714 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 425 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326912 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8661 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 298087 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827704 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511893 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios