vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

60 επισκέπτες, 4 χρήστες
hellfire, ZoeM, JohnDag, camber

Twitter

Ατμισμα και εξαγωγη δοντιου

Αποσυνδεδεμένος Erik

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
  • STEAMPUNK
Ατμισμα και εξαγωγη δοντιου
« στις: Νοεμβρίου 30, 2011, 14:00 »
Το ξεκινημα του ατμισματος για μενα συνεπεσε με την εξαγωγη ενος φρονιμιτη...  :wall: :angry_orange: Μετα απο σχεδον 3 εβδομαδες απο την εξαγωγη οταν ατμιζω νιωθω εναν υποκωφο πονο στο δοντι που εχει αφαιρεθει. Βεβαια τον ιδιο πονο και σε πολυ μεγαλητερη ενταση τον ειχα και με το κ.τ. τις πρωτες μερες μετα την εξαγωγη και πριν αρχισω το ατμισμα. Τα υγρα που χρησημοποιω ειναι ολα low αναρωτιεμαι αν ο πονος οφειλεται στην νικοτινη :hmmm: και αν το επηρεαζει εμποδιζοντας το να επουλωθει.Αν εχει καποιος παρομοια εμπειρια ας πει δυο λογια...

Αποσυνδεδεμένος Thodoris

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμισμα και εξαγωγη δοντιου
« Απάντηση #1 στις: Νοεμβρίου 30, 2011, 14:11 »
Χωρίς να είμαι ειδικός, δεν νομίζω ότι σχετίζεται. Έχω βγάλει και εγώ φρονιμίτη κατά τη διάρκεια του χρόνου που ατμίζω και δεν είχα ανάλογα συμπτώματα.
Πιστεύω ότι ο πόνος προέρχεται από τους μυς που συσπώνται για να ρουφήξεις.
Δοκίμασε το εξής. Τράβα τζούρα χωρίς να ενεργοποιήσεις τη μπαταρία, άρα χωρίς να παραχθεί ατμός. Αν νιώσεις τον ίδιο πόνο τότε σίγουρα είναι μυικό το θέμα. Αν νιώθεις πόνο μόνο όταν παράγεται ατμός, τότε έχεις δίκιο, κάποιο από τα συστατικά του υγρού σου δημιουργεί το πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Ατμισμα και εξαγωγη δοντιου
« Απάντηση #2 στις: Νοεμβρίου 30, 2011, 14:12 »

(Σε συνέχεια αυτών που έγραψε ο Θοδωρής)

Erik, χωρίς να είμαι οδοντίατρος, αλλά μετά από προσωπική εμπειρία, ο πόνος στη περιοχή του βγαλμένου δοντιού, οφείλεται απλά στην υποπίεση που δημιουργείται στη στοματική κοιλότητα κατά τη διάρκεια του ρουφήγματος. (τζούρα).
Το φαινόμενο δε, είναι κατά πολύ εντονότερο όταν μιλάμε για φρονιμίτη (λόγω θέσης και βάθους ριζών).
Κάνε λίγο κράτει και υπομονή.
Περαστικά. :bye:

Αποσυνδεδεμένος hobis

  • **
  • 102
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμισμα και εξαγωγη δοντιου
« Απάντηση #3 στις: Νοεμβρίου 30, 2011, 14:18 »
Ο πόνος είναι απο το ρούφηγμα όπως προείπανε . Είχα θέμα και εγώ με τα δόντια και αυτό μου είπε ο οδοντίατρος . Ρούφα πιο απαλά ή με κάποιο άτμο που δεν θέλει ιδιαίτερη πίεση . Δεν είμαι φυσικά οδοντίατρος απλά λέω την γνώμη και τι αντιμετώπισα. Περαστικά και υπομονη!!! :)

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Ατμισμα και εξαγωγη δοντιου
« Απάντηση #4 στις: Νοεμβρίου 30, 2011, 14:19 »
@ Erik

Δεν θέλω να σε τρομάξω αλλά μπορεί να σου άφησε κάποιο σπασμένο κομάτι ο γιατρός κ το λεω αυτό γιατί έχει συμβεί σε γνωστό μου!

Tρείς εβδομάδες να πονάς? δεν είναι καθόλου λογικό κ σου προτείνω να πας να κάνεις ακτινογραφία να δεις αν έχει μέινει μέσα κάποιο κομάτι κ η συμβουλή μου είναι να πας σε άλλον γιατρό για να μάθεις την αλήθεια... :yes:
Η επούλωση δεν έχει να κάνει με το άτμισμα παρά μόνο τις πρώτες τρείς μέρες να μην καπνίζει δλδ κανεις πολλά κτ ! Λόγω νικοτίνης ναι? Πέρασαν τόσες μέρες κ δεν έχεις ηρεμήσει άρα? δες άλλον γιατρό να σου πει τι συμβαίνει.

Φιλικά

Αγγελική

Αποσυνδεδεμένος Erik

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
  • STEAMPUNK
Απ: Ατμισμα και εξαγωγη δοντιου
« Απάντηση #5 στις: Νοεμβρίου 30, 2011, 14:23 »
@ Thodoris Φιλε μου το δοκιμασα αυτο ακριβως που λες και δεν ειναι μυικο...Το εκανα και με το τσιγαρο χωρις να παταω την μπαταρια και με καλαμακι στον καφε και ο πονος ειναι διαφορετικος με τον ατμο...

@ Vangos Φιλε μου ισχυει αυτο που λες αλλα το παθαινα τις πρωτες 15 μερες που ηταν πιο φρεσκια η πληγη, αλλα οπως ειπα και παραπανω συμβαινει τωρα πλεον μονο με τον ατμο...

Αποσυνδεδεμένος singular

  • **
  • 142
  • Θέλω ένα XL τώρα!!!
    • Αγγελίες ακινήτων
Απ: Ατμισμα και εξαγωγη δοντιου
« Απάντηση #6 στις: Νοεμβρίου 30, 2011, 14:24 »
Κοίτα φίλε μου επειδή και εγώ είχα κάνει μια εξαγωγή φρονιμήτη πριν από κάνα μήνα περίπου, οι πρώτες 5-6 η μέρες ήθελε λίγο προσοχή και είχα και πόνο ελαφρύ αλλά μετά από 10 ημέρες δεν ένιωθα τίποτα.
Εγώ κάπνιζα κανονικότατα, αλλά χαλαρά με την τζούρα, απαλά.

Επειδή το έχω συζητήσει και με την οδοντίατρο και το έχω ψάξει, όταν βγάζεις δόντι και ειδικά φρονιμήτη απαγορεύεται τις πρώτες 4-5 ημέρες να ασκείς πίεση στο στόμα σου. Πίεση είναι να φτύσεις δυνατά, να φυσίξεις, να ρουφήξεις από καλαμάκι και σίγουρα να τραβάς τζούρες από τσιγάρο ή ηλ. τσιγάρο.

Αυτό γιατί όταν σου ξεριζώνουν το δόντι, στο σημείο μένει κενή η τρύπα που βρισκόταν το δόντι και αμέσως γεμίζει με αίμα. Αυτό το αίμα πήζει και δημιουργεί ένα στρώμα πηγμένου αίματος που προστατεύει την πληγή. Εκεί υπάρχει ο κίνδυνος αν καπνίζεις ή ασκήσεις πίεση στο στόμα να φύγει το πηγμένο αίμα και να μείνει η τρύπα ανοιχτή.
Έχω διαβάσει ότι είναι από τους χειρότερους πόνους που μπορεί να ζήσει κάποιος...
Οπότε προσοχή!!
Αλλά αυτό συμβαίνει στις πρώτες 4-5 ημέρες, αν είναι να συμβεί.

Σίγουρα και η νικοτίνη και ιδιαίτερα ο καπνός καθυστερούν την επούλωση, αλλά σε 3 εβδομάδες έπρεπε να ήσουν εντάξει φίλε μου.

Μεγάλο ρόλο βέβαια παίζει το πόσο δύσκολο ήταν το δόντι και πόσο δυνατές ρίζες είχε.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις κατά τη γνώμη μου είναι να πάρεις ένα τηλεφωνάκι τον οδοντίατρο και να τον ρωτήσεις, ίσως και μια βόλτα από εκεί να του έριχνε μια ματιά καλύτερα.

Μη το αφήσεις!!!

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Ατμισμα και εξαγωγη δοντιου
« Απάντηση #7 στις: Νοεμβρίου 30, 2011, 14:27 »
Δυο φρονιμήτες έβγαλα σε μια μέρα μέσα κ κάπνιζα δυο πακέτα την μέρα ναι? Μέσα σε δυο μέρες δεν είχα κανένα πόνο! Επιμένω οτι κάτι δεν πήγε καλά στην εξαγωγή του δοντιού η ίσως δεν πήρε αντιβίωση κ έπαθε μόλυνση ο φίλος μας. Κ επειδή δεν είμαι γιατρός? προτείνω Eriκ να δεις γιατρό πάλι!

Αποσυνδεδεμένος vaios61

  • **
  • 128
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμισμα και εξαγωγη δοντιου
« Απάντηση #8 στις: Νοεμβρίου 30, 2011, 14:28 »
Φιλε να βγαλεις ακτινογραφια, και να ρωτησεις τον οδοντιατρο αν εχει σπουδαει Ρουμανια :eyesplash: Το λεω απο προσωπικη εμπειρια

Αποσυνδεδεμένος Erik

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
  • STEAMPUNK
Απ: Ατμισμα και εξαγωγη δοντιου
« Απάντηση #9 στις: Νοεμβρίου 30, 2011, 14:36 »
@ DARK ANGEL Αγγελικη οντως αυτο που λες το εχω ακουσει και το εχω υποψη μου... Του εχω εμπιστοσυνη γιατι ειναι χειρουργος οδοντιατρος και με παρακολουθει πολλα χρονια...Η επισκεψη μου σε αλλον οδοντιατρο θα εδειχνε την πραγματικοτητα και αν συνεχισιε να ποναει θα το κανω σιγουρα.

@Singular Φιλε μου αυτο που λες ισχυει γιατι περι φρονιμιτων τα εχω μαθει πλεον ολα λιας και τους εχω αφαιρεσει πια ολους! (φρονημεψα ;D) Το φαινομενο που περιγραφεις λεγεται ξηρο φατνιο και συμβαινει οταν φια καποιο λογο φυγει ο βρομβος του αιματος απο τον χωρο που καταλαμβανε το δοντι τις πρωτες μερες. Στην περιπτωση μου ομως δεν ειναι αυτο γιατι εχει περασει αυτο το σταδιο της επουλωσης. (ευτυχως)

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Ατμισμα και εξαγωγη δοντιου
« Απάντηση #10 στις: Νοεμβρίου 30, 2011, 14:39 »
Εάν κάνεις πυρετό? είτε δεν νοιώθεις καλά θα πρέπει να πας αμέσως σε γιατρό κ να σου θυμίσω φιλικά πάντα οτι κ οι καλλίτεροι γιατροί είναι άνθρωποι κ κάνουν μερικές φορές λάθη που δεν τα θέλανε ναι?  ;)

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Ατμισμα και εξαγωγη δοντιου
« Απάντηση #11 στις: Νοεμβρίου 30, 2011, 14:41 »
Λογικά ο πόνος μπορεί να προέρχεται απο την πτώση πιεσης στο στόμα γιατι η κοιλότητα που αφησε ο φρονιμιτης παίρνει καιρό να κλεισει
Δοκίμασε για τεστ αν σου προκαλέι πονο το να ρουφήξεις (χωρις ητ) με κλειστο το στομα ώστε να εχεις μαι πτωση πιεσης.
Αν σε πονα τοτε εχω δικιο αν οχι είναι κατι άλλο...

Sorry, τωρα το ειδα, το εχεις ηδη δοκιμασει.
Καλύτερα πηγαινε στο γιατρό

Αποσυνδεδεμένος Erik

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
  • STEAMPUNK
Απ: Ατμισμα και εξαγωγη δοντιου
« Απάντηση #12 στις: Νοεμβρίου 30, 2011, 14:42 »
Φιλε να βγαλεις ακτινογραφια, και να ρωτησεις τον οδοντιατρο αν εχει σπουδαει Ρουμανια :eyesplash: Το λεω απο προσωπικη εμπειρια

χαχα ευτυχως δεν εχει σπουδασει ρουμανια! Αλλα κακα τα ψεματα ηταν πολυ δυσκολη εξαγωγη γιατι οι ριζες δεν ηταν ισιες αλλα σε σχημα Ω πραγμα που το εκανε δυσκολο...

Αποσυνδεδεμένος striftos

  • **
  • 285
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμισμα και εξαγωγη δοντιου
« Απάντηση #13 στις: Νοεμβρίου 30, 2011, 14:45 »
Ψάξε στο νετ για κάτι που λέγεται 'Dry Socket'...

ειδικά αν εμφανίστηκε ύστερα από 1-2 μέρες ο πόνος, τότε πολύ πιθανό αυτό να έχεις πάθει...

Ουσιαστικά δεν έκλεισε σωστά η πληγή σου και ένα μικρό μέρος του οστού είναι εκτεθημένο. Πονάει πολύ και το έχω πάθει και εγώ ύστερα από φρονιμίτη...

περαστικά σου φίλε

Αποσυνδεδεμένος Erik

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
  • STEAMPUNK
Απ: Ατμισμα και εξαγωγη δοντιου
« Απάντηση #14 στις: Νοεμβρίου 30, 2011, 14:49 »
Βασικα εχω μια αλλη θεωρια και μονο αυτοι που εχουν παρομοια εμπειρια μπορει να το επιβεβαιωσουν...
Υπαρχει περιπτωση να ειναι το θεμα της θερμοκρασιας. Εχω δυο διαφορετικους ατμο οι οποιοι βγαζουν ζεστο ατμο και μπρει να ειναι αυτο που το κανει και ποναει οπως συμβαινει οταν πινω ζεστο καφε π.χ. ή μπορει να ειναι η νικοτινη που ανεφερα στην αρχη...

Συγχώνευση μηνυμάτων: Νοεμβρίου 30, 2011, 16:14
Ψάξε στο νετ για κάτι που λέγεται 'Dry Socket'...

ειδικά αν εμφανίστηκε ύστερα από 1-2 μέρες ο πόνος, τότε πολύ πιθανό αυτό να έχεις πάθει...

Ουσιαστικά δεν έκλεισε σωστά η πληγή σου και ένα μικρό μέρος του οστού είναι εκτεθημένο. Πονάει πολύ και το έχω πάθει και εγώ ύστερα από φρονιμίτη...

περαστικά σου φίλε

Φιλε μου ευτυχως δεν ειναι αυτο λες. Αυτο λεγεται ξηρο φατνιο και το παθαινει καποιος τις πρωτες μερες. Ευτυχως δεν ειναι αυτο!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 30, 2011, 16:14 από zalaros »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12191 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499767 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 01, 2024, 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 347 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7455 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21013 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 195016 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1741 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4898 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1110005 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 181288 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2153 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1504 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos