vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

133 επισκέπτες, 3 χρήστες
Jorge, Ducati.Jimakos, stsoulos

Twitter

Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?

Αποσυνδεδεμένος Natalia

  • *
  • 29
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I want it all and I want it delivered!
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #915 στις: Μαρτίου 20, 2016, 23:15 »
Ξηροστομία που με ωθεί να πίνω περισσότερο νερό, για την ακρίβεια να αρχίσω να πίνω νερό μια και ήμουν μαλωμένη με το υγρό στοιχείο. 
Το απόγευμα είχα εφίδρωση, τρέμουλο και μια αδυναμία η οποία όπως αποδείχθηκε οφειλόταν στην υπόταση που έχω και που η έλλειψη κ.τ την έκανε λίγο ''χειρότερη''. Δύο μέρες τώρα τα συμπτώματα υποχώρησαν.

Αποσυνδεδεμένος nais

  • *
  • 48
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #916 στις: Μαρτίου 21, 2016, 17:29 »

Ξηροστομία που με ωθεί να πίνω περισσότερο νερό, για την ακρίβεια να αρχίσω να πίνω νερό μια και ήμουν μαλωμένη με το υγρό στοιχείο.
Το απόγευμα είχα εφίδρωση, τρέμουλο και μια αδυναμία η οποία όπως αποδείχθηκε οφειλόταν στην υπόταση που έχω και που η έλλειψη κ.τ την έκανε λίγο ''χειρότερη''. Δύο μέρες τώρα τα συμπτώματα υποχώρησαν.

https://aspenvalleyvapes.com/vaping-and-dehydration-10-things-you-need-to-know/

Το άρθρο το βρήκα αρκετά ενδιαφέρον. Το παραθέτω με την αφορμή της Natalia για συζήτηση



On the go now

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #917 στις: Μαρτίου 22, 2016, 13:04 »
Ενδιαφερον?

εγω προσωπικα οσο το διαβαζα με ειχαν ποιασει τα ανθρωπιστικα μου και  σκεφτομουν χαιρεκακα μια ομορφη σκηνη με τον αρθρογραφο με ενα αμονι δεμενο στα αχαμνα να κανει bungee jumping  :laugh1:



δεν ειναι οτι βλεπουμε να πλασαρεται ως "αρθρο", οντως αρθρο. (καμια φορα μπορει να ναι απο κρυμενη διαφημηση εως οτιδηποτε :yes: )

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #918 στις: Μαρτίου 22, 2016, 14:47 »
Θα σταθώ στον "αγαπημένο" μου μύθο της εποχής.
Αφυδατώνουν (σε κάποιο βαθμό, ας μην υπερβάλλουμε) και η PG και η VG. Είναι ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ υδρόφιλες ουσίες και το να αλλάξεις την αναλογία τους δεν μειώνει την όποια αφυδάτωση αλλά κάνει μια τρύπα στο νερό και αναπλάθει ανοησίες.
Η γλυκερίνη μπαίνει σε σαπούνια ακριβώς διότι απορροφάται από την επιδερμίδα και δεσμεύει την υγρασία κρατώντας την για λίγο παραπάνω στο δέρμα. Αλλά αν γίνεται συνεχής χρήση τελικά κάποια  δέρματα τα ξηραίνει.

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #919 στις: Μαρτίου 22, 2016, 17:26 »
Βερσατσε 19 69 και κάνεις όσα μλ θες τη μέρα... Χα!
Καλύτερος ο Φουρθιώτης;

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #920 στις: Μαρτίου 22, 2016, 17:26 »
και το να αλλάξεις την αναλογία τους δεν μειώνει την όποια αφυδάτωση αλλά κάνει μια τρύπα στο νερό και αναπλάθει ανοησίες.

αυτο δεν πρεπει να ισχυει, αφου προσωπικα εχω δει με σκετη vg εχω ξηροστομια ενω με μιγμα pg-vg οχι

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #921 στις: Μαρτίου 22, 2016, 17:56 »
Έχεις περισσότερη ξηροστομία με VG; Ενδιαφέρον.
Ο καθένας μας μπορεί να αντιδρά αλλιώς σε καθεμιά τους ανά περίπτωση.
Αλλά η αφυδάτωση του οργανισμού δεν είναι θέμα PG (όπως τονίζει 2 φορές το άρθρο) αλλά και των 2 ουσιών.
Όπου αφυδάτωση: η συνολική μείωση του διαθέσιμου νερού στο σώμα μας που προκαλεί αδυναμία, έλλειψη συγκέντρωσης, σκουρόχρωμα ούρα, αυξημένη δίψα και άλλα φαινόμενα. Μπορεί κάλλιστα να είσαι αφυδατωμένος χωρίς να έχεις ξηροστομία, η οποία είναι τοπικό σύμπτωμα.
[Επίσης, μύθος έχει αποδειχτεί και ο κανόνας των 8-10 ποτηριών νερού την ημέρα ως απαραίτητα για να μην πάθουμε αφυδάτωση.]

Αποσυνδεδεμένος akisgr1

  • **
  • 307
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #922 στις: Μαρτίου 23, 2016, 14:11 »
όταν ξεκίνησα το ατμισμα και ακόμα μετά από 2 μήνες περίπου έχω κάποιες ενόχλησης αλλα βαρέθηκα να δινω σημασία... όσο ασχολούμαστε τόσο χειρότερα είναι και τα πράγματα τα κάνουμε χειρότερα.... ;)

αυτή την στιγμή για παράδειγμα είμαι κρυωμένος με το λαιμό μου και μπούκωμα αλλα με υγρό που έχει δυνατή μέντα μου περνάει ο λαιμός... είμαι τελικά πιο τρελός από ότι νόμιζα :P  

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #923 στις: Μαρτίου 24, 2016, 15:31 »
Έχεις περισσότερη ξηροστομία με VG; Ενδιαφέρον.

οταν ατμισω υγρο με σκετη vg το πρωι εχω αρκετη ξηροστομια, ενω με pg ή vg/pg κανενα απολυτως προβλημα...
Δε μιλαω βεβαια για αφυδατωση αλλα για ξηροστομια μονο

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #924 στις: Μαρτίου 24, 2016, 16:43 »
Άλλο ένα από τα συμπτώματα που αν ρωτήσει κάποιος θα του πουν όλοι μαζί: φταίει η PG, βάλε περισσότερη VG να σου περάσει! Και... θα τον κάνουν να τρέχει και να μην βρίσκει άκρη.
 :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος specemarine

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
  • Funeral Fog.
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #925 στις: Μαρτίου 24, 2016, 16:55 »
Η μόνη παρενέργεια που παρατηρώ είναι μια ελαφριά ζαλάδα κ ένα περίεργο ας το πω ''ρίγος'' αλλά μου συμβαίνει μόνο όταν παίρνω πολλές και σε μικρό χρονικό διάστημα τζούρες με αντίσταση 0.5.
1.2% νικοτίνη το υγρό μου.
Την επόμενη φορά θα δοκιμάσω με λιγότερη,είμαι σίγουρος πως από την νικοτίνη προκαλείτε σε εμένα.
Επίσης δεν νιώθω ξερό τον λαιμό μου αλλά πίνω σίγουρα περισσότερο νερό,δεν είναι απαραίτητα κακό αυτό νομίζω.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #926 στις: Μαρτίου 24, 2016, 16:57 »
[justify]Τόσες εβδομάδες διαβάζω κι απορώ, ειδικά για τους νεότερους ατμιστές. 1η Απριλίου κλείνω 5 μήνες μακριά απ' το κ.τ. Πέρα απ' το ελάχιστο θέμα στα ούλα, που κράτησε λίγες ημέρες (και που ο λόγος ήταν η διακοπή απ' το κάπνισμα), δεν υπήρξε το παραμικρό θέμα. Όλες οι ιατρικές μου εξετάσεις είναι οι καλύτερες των τελευταίων ετών. Αν είμαι ο Μπάτμαν πρέπει να το ξέρω.  [/justify]

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #927 στις: Μαρτίου 24, 2016, 17:03 »
Ψιτ, Μπάτμαν...  :laugh1:  δεν είσαι μόνο εσύ.
Απλά εδώ γράφουν όσοι έχουν παρενέργειες.
Οι υπόλοιποι απλά δε γράφουν.
Κάνε την αναλογία και θα καταλάβεις  ;)

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #928 στις: Μαρτίου 24, 2016, 17:07 »
[justify]Σωστά. Επανέρχομαι στα του θέματος. Λοιπόν, είχα θέμα με τα ούλα και αναγκάστηκα να πετάξω την οδοντόβουρτσα (κοκκίνισε απ' το γαλαζοαίματο υγρό που τρέχει στις φλέβες μου).  [/justify]

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #929 στις: Μαρτίου 24, 2016, 17:55 »
Είσαι σίγουρος ότι κοκκίνισε απ' το γαλαζοαίματο υγρό???

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1863 245954 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 25, 2024, 13:34
από tapantari
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572015 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1848 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8006 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1121592 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 684 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 392 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326692 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8593 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 297644 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827582 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511638 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios