vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

69 επισκέπτες, 6 χρήστες
Tem, 4son, Blackwolf, camber, thanos1071, Milarepa

Twitter

Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #900 στις: Φεβρουαρίου 28, 2016, 16:16 »
Το νημα είναι πραγματι δυσκολο και απαιτεί μεγαλη προσοχη από ολους τους συμμετέχοντες είτε ρωτάνε είτε προσπαθούν να απαντήσουν. Ακόμη και γιατροί μονο να απαντούσαν σε αυτό το νημα δεν θα μπορούσαν να τεκμηριώσουν αποψη από απλα ποστς χωρις ιστορικο, εξετασεις κλπ. Ευτυχώς αυτό ακούγετε συχνά μαζι με προτροπή για επίσκεψη σε γιατρο. Και ευτυχώς που μελη όπως ο Takkat το τονίζουν και μεσα από την επαγγελματική τους υποσταση του δίνουν την υποσταση που πραγματικά εχει. Μιας απλης και μόνο πληροφόρησης που δεν πρέπει να επαναπαυει καποιον που αντιμετωπίζει κάποια ενόχληση χωρις να το ψάξει περαιτέρω.

Αποσυνδεδεμένος MILGR

  • **
  • 137
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #901 στις: Φεβρουαρίου 28, 2016, 18:27 »
2,5 χρόνια που έκοψα το καπνισμα και ατμιζω, το μόνο που παρατήρησα ειναι 2-3 κιλα παραπάνω και πολυ  ΡΟΧΑΛΗΤΟ ρε παιδιά σαν τρενο κανω

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #902 στις: Φεβρουαρίου 28, 2016, 20:14 »
+1000 στον Κύριο Γιατρό. 
Τις πιο σπουδαίες πληροφορίες θα τις παιρναμε από ΜΗ καπνιστές οι οποιοι ξεκίνησαν το άτμισμα και μόνο.  Φυσικά δεν υπάρχουν αυτοι κ αν υπάρχουν άντε βρες τους. 

Έχουμε φοβίες και φυσικό είναι, και αυτό μας δημιουργεί την ανάγκη να γράψουμε και να μοιραστούμε τυγχον παρενέργιες και όχι μόνο, μπας και βρούμε και κάποιον άλλον με τα ίδια συμπτώματα και καθυσηχάσουμε λιγάκι.  Και επίσης μήπως και γλυτώσουμε μια άστοχη ερώτηση,όχι επίσκεψη, που δεν θα πάρει απάντηση από κανέναν γιατρό . 
Δεν είναι κακό αυτό κατά την προσωπική μου άποψη στις κοινότητες που είναι ένας ζωντανός οργανισμός και ή ανταλαγή εμπειριών και γνώσης μόνο καλό μπορεί να κάνει σε όλα τα επίπεδα.

Και δεν πιστεύω ότι ο ατμός είναι υπεύθυνος για το οτιδήποτε όταν προερχόμεθα από δεκαετίες καπνού που αποδεδειγμενα στο μόνο πράγμα  που δεν έκανε κακό το τσιγάρο ήταν στους τοίχους της διπλανής πολυκατοικιας! 
Σαν να λέμε ότι όλη την νύχτα ήπια εκατό ποτά και διακόσια σφηνάκια, αλλά εκείνη η σούπα το πρωί με θερισε!

Αποσυνδεδεμένος samoui

  • *
  • 23
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #903 στις: Φεβρουαρίου 28, 2016, 21:30 »
με 18mg και 9mg νικοτίνη είχα ξύσιμο στο λαιμό όταν έπεσα στα 4mg έφυγε.

Αποσυνδεδεμένος arxiloxos

  • ***
  • 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα αγαθα κο(λ)ποις κτωνται
    • arxiloxos.simplesait.com
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #904 στις: Φεβρουαρίου 28, 2016, 21:54 »
Απο χθες που αλλαξα αντισταση σε aspire1.8 πρωτη φορα εχω τρελλαθει στο φτερνισμα.Ας πουμε οτι ηρθε η ανοιξη πιο γρηγορα...

Αποσυνδεδεμένος vapelabanimal

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #905 στις: Μαρτίου 18, 2016, 21:22 »
Λοιπόν, κάνω τα περισσότερα ml χωρίς νικοτίνη πλέον, μόνο 10 κάνω με νικοτίνη 3-8%
Τα χωρίς νικοτίνη τα κάνω σε πνευμονικούς ατμοποιητές. Παρατήρησα ότι από τότε που ξεκίνησα με τους πνευμονικούς, η μύτη μου πρακτικά συνέχεια αν την φυσήξω έχει αίμα. Οπότε φαντάζομαι ότι ο ζεστός ατμός κάτι κάνει και ανοίγουν οι φλέβες εκεί, μάλλον δηλαδή.
Επίσης παρατήρησα ότι μετά τα 10 μλ με νικοτίνη πρακτικά είναι λίγο εώς πολύ ζαλιστικό.
Άλλα δεν έχω παρατηρήσει γενικά. Υγιέστατος είμαι κατά τα άλλα, μόνο αυτό με την μύτη μου την δίνει, ειδικά αφού μου αρέσουν οι πνευμονικοί ατμοποιητές.
Ατμίζω τώρα κοντά 5 μήνες, ακόμα και αν σταματούσα να ατμίζω,δεν θα κάπνιζα ποτέ ξανά.


Υπερβολική νικοτίνη προκαλεί ζάλισμα και γενικά μιά κατάσταση πας δεν πας, αλλά με αρκετή κατανάλωση νερού τα συμπτώματα φεύγουν γρήγορα. Φυσικά αν φτιάχνει κάποιος δικά του υγρά, τα γάντια είναι must και τα γυαλιά επίσης.
Οι πνευμονικοί ατμοποιητές καταναλώνουν τα υγρά ταχυτατα, οπότε νικοτίνη κάτω από 3mg/ml (0.3%) η καθόλου εκεί.
Κατά τα άλλα, 5 μήνες ατμίζω, στο τσιγάρο δεν θα ξαναγύρναγα ποτέ, το άτμισμα μπορώ να το κόψω αλλά μου αρέσει. Θα δείξει.


Από μεταφορά και συγχώνευση.
Παρακαλούμε
μη δημοσιεύετε το ίδιο μήνυμα σε διαφορετικά θέματα.

« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 19, 2016, 02:48 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος arxiloxos

  • ***
  • 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα αγαθα κο(λ)ποις κτωνται
    • arxiloxos.simplesait.com
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #906 στις: Μαρτίου 18, 2016, 21:56 »
Εγω στην θεση σου με τοσο αιμα που αναφερεις,και αν οντως προερχετε απο το η.τ,θα το σταματαγα μαχαιρι.Αλλα εισαι σιγουρος οτι ευθυνεται το η.τ?
Φτερνισμα εχω αρκετο που οντως τοχω απο το η.τ και ανυσηχω, οχι αιμα....

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #907 στις: Μαρτίου 18, 2016, 21:57 »
Αυτο με το αιμα στη μυτη μπορει να δηλωνει καποια ευαισθησια στα αγγεια της μυτης που να μην σχετιζεται ή να αποκαλυπτεται με το ατμισμα. Δε θα ηταν παντως ασχημη ιδεα μια επισκεψη σε ενα γιατρο για τον φοβο των Ιουδαιων...

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #908 στις: Μαρτίου 18, 2016, 22:06 »
Με το μπαρδόν δηλαδή, αλλά αν κάνεις 10ml με νικοτίνη την ημέρα (που είναι και τα λιγότερα όπως λες)
ΠΟΣΑ ml κάνεις χωρίς νοκοτίνη???  :confused1:

Αυτό με το αίμα στη μύτη μήπως θα έπρεπε να κοιτάξεις σε κάποιον γιατρό;
Δεν έχω ακούσει ξανά για αυτό σαν παρενέργεια εδώ μέσα (ή αλλού)...

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #909 στις: Μαρτίου 18, 2016, 22:29 »
Οι εκπνοές μπορεί να φέρουν μικρο-αιμορραγίες στην μύτη γιατί ο ατμός την ξεραίνει.
Αλλά συνέχεια αίμα; Καλύτερα να το τσεκάρεις να είσαι ήσυχος.
Είπες... πάνω από 20ml την ημέρα; :o

Αποσυνδεδεμένος NikoGrigo

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #910 στις: Μαρτίου 18, 2016, 22:32 »
Λοιπόν, κάνω τα περισσότερα ml χωρίς νικοτίνη πλέον, μόνο 10 κάνω με νικοτίνη 3-8%
Τα χωρίς νικοτίνη τα κάνω σε πνευμονικούς ατμοποιητές. Παρατήρησα ότι από τότε που ξεκίνησα με τους πνευμονικούς, η μύτη μου πρακτικά συνέχεια αν την φυσήξω έχει αίμα. Οπότε φαντάζομαι ότι ο ζεστός ατμός κάτι κάνει και ανοίγουν οι φλέβες εκεί, μάλλον δηλαδή.
Επίσης παρατήρησα ότι μετά τα 10 μλ με νικοτίνη πρακτικά είναι λίγο εώς πολύ ζαλιστικό.
Άλλα δεν έχω παρατηρήσει γενικά. Υγιέστατος είμαι κατά τα άλλα, μόνο αυτό με την μύτη μου την δίνει, ειδικά αφού μου αρέσουν οι πνευμονικοί ατμοποιητές.
Ατμίζω τώρα κοντά 5 μήνες, ακόμα και αν σταματούσα να ατμίζω,δεν θα κάπνιζα ποτέ ξανά.

Του δίνεις και καταλαβαίνει βλέπω!
Δεν θέλω να σε αναστατώσω αλλά αυτό με το αίμα θέλει λίγο προσοχή, θα σου συνιστουσα να συμβουλευτείς τον γιατρό σου.

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #911 στις: Μαρτίου 19, 2016, 15:59 »
Το αίμα είναι εκτόνωση σε υπερβολική πίεση των αγγείων, με τα 20μλ που αναγκάζεις τον οργανισμό σου να δεχτεί που για μένα είναι καθαρή αυτοκτονία.
Πάρε και μια πιεσουλα να δεις πως τα πας...
Κάτι μου λέει της καρδιάς θα είναι 11-12.
Όλα αυτά είναι υποθέσεις και ουδέ μια σχέση με τον Ιπποκράτη...

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #912 στις: Μαρτίου 19, 2016, 21:53 »
Λοιπόν, κάνω τα περισσότερα ml χωρίς νικοτίνη πλέον, μόνο 10 κάνω με νικοτίνη 3-8%



:o ΤΗ ΜΕΡΑ ??

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #913 στις: Μαρτίου 19, 2016, 22:38 »
Όλοι μ' αυτό απορούμε Νίκο αλλά ο φίλος εξαφανίστηκε χωρίς να μας απαντήσει... :confused1:

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #914 στις: Μαρτίου 20, 2016, 23:03 »
@vapelabanimal αναφέρεις ότι κάνεις 10ml την ημέρα με νικοτίνη 3-8mg . Δηλαδή μπορεί να είναι κάποιες ημέρες που να ατμίζεις 10ml με 8mg και επιπλέον να κάνεις κι άλλα 10+ ml χωρίς νικοτίνη? Πόσα είναι τα ml χωρίς νικοτίνη? 
Δε νομίζω ότι είναι σοφό να νικοτινιάζεσαι με αποτέλεσμα να σε πιάνουν ζαλάδες κι εσύ να συνεχίζεις να καταναλώνεις καθημερινά υπερβολική νικοτίνη και να το παθαίνεις αυτό. Άσχετα με το αν σου περνάει πίνοντας μπόλικο νερό θεωρώ πως δεν είναι ότι καλύτερο για τον οργανισμό σου.
Σχετικά με το αίμα στη μύτη, λογικά αν απλά μειώσεις τα ml που ατμίζεις στο μισό θα έχεις βελτίωση. Επειδή όμως δεν είμαι γιατρός καλύτερα να πας να δεις κανένα ωρυλά. 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12070 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499608 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 01, 2024, 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 294 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7410 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20953 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194869 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1701 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4855 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109691 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 181089 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2108 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1484 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos