vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

389 επισκέπτες, 3 χρήστες
camber, Mimhsdr, ZoeM

Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #285 στις: Δεκεμβρίου 30, 2014, 20:28 »
Eγω το αντιθετο θα έλεγα περισσότερο η pg ευθύνεται για  δυσπνοια και για βαρύ στήθος

Αποσυνδεδεμένος acupuncturist

  • **
  • 242
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #286 στις: Δεκεμβρίου 30, 2014, 21:04 »
καλησπερα σε ολους τους συνατμιστες.επιτρεψτε μου να σας παραθεσω την δικη μου εμπειρια.


ειμαι στη δευτερη προσπαθεια μου να κοψω το καπνισμα.ατμιζα για εναμιση χρονο και ειχα τα παρακατω συμπτωματα:
δυσπνοια,βαρος στο στηθος.σκασμενα χειλια,ματωναν τα ουλα μου,ειχα αισθημα μεθης μετα απο πολλα ml και πονοκεφαλους,αγχος και στρες,και αν θυμαμαι καλα ειχα ενα γενικοτερο αισθημα φοβου οτι κατι κακο μου συμβαινει.ολα αυτα εξαφανιστηκαν σε συντομο χρονικο διαστημα.αργοτερα ξεκινησα το καπνισμα λογω τσαντιλας απο τους διαφορους ατμοποιητες που εσταζα,καιγοντουσαν με το παραμικρο και δεν ειχα ορεξη να ασχοληθω με RBA.τους τελευταιους μηνες αποφασισα να κανω τη δευτερη προσπαθεια μου να κοψω το καπνισμα γιατι δε μπορουσα να ξυπνησω το πρωι,απεκτησα με τη γυναικα μου παιδι και δε θελω να με μυριζει και γενικοτερα γιατι δε θελω να μυριζω στους ασθενεις μου.πραγματικα η μονη παρενεργεια που ειχα ειναι τα σκασμενα χειλια μαλλον λογω αφυδατωσης αλλα με πολυ νερο ημερησιως το ξεπερασα σε 3 μερες...και σκεφτομαι αν ολα τα παραπανω συμπτωματα που νιωθουν και αλλοι ειναι απο τη στερηση του τσιγαρου και οχι λογω του η.τ.


τροφη για σκεψη δινω μονο...αν καποιος ειναι πιο αρμοδιος ισως εχει αλλη αποψη

Αποσυνδεδεμένος vato

  • ***
  • 548
  • Φύλο: Άντρας
  • a toda madre o un desmadre
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #287 στις: Δεκεμβρίου 30, 2014, 21:37 »
εχω παρατηρησει τωρα τελευταια ,δηλαδη κανα 5μηνο, μου κανει μοβ γραμμη στο κλεισιμο στα χειλη, στο κατω χειλοσ


Αυτό μπορεί να οφείλεται σε διάφορους παράγοντες.
Ένας απο αυτούς είναι, για παράδειγμα, η αντίδραση στα μέταλλα. Εαν χρησιμοποιείς μεταλλικό drip tip είναι πιθανό είτε να παρουσιάζεις κάποια αλλεργική αντίδραση ή ακόμα και δηλητηρίαση σε ακραίες περιπτώσεις αν το drip tip είναι κακής ποιότητας.
Γενικά θέλει ψάξιμο. Μπορεί πχ να είναι ακόμα και υπνική άπνοια που λέει ο λόγος, ή απλά κάτι δερματικό.
Για αρχή άλλαξε drip tip και βλέπεις. Αν επιμείνει, πήγαινε αρχικά σε ένα δερματολόγο. Να αρχίσεις δλδ να αποκλείεις ενδεχόμενα.
Πάντως μην το αφήσεις, εφόσον λες οτι υφίσταται εδώ και 5 μήνες.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #288 στις: Δεκεμβρίου 30, 2014, 22:08 »
1) ατμιζα για εναμιση χρονο και ειχα τα παρακατω συμπτωματα:
2) δυσπνοια,βαρος στο στηθος.σκασμενα χειλια,ματωναν τα ουλα μου,
3) ειχα αισθημα μεθης μετα απο πολλα ml και πονοκεφαλους,αγχος και στρες,και αν θυμαμαι καλα ειχα ενα γενικοτερο αισθημα φοβου οτι κατι κακο μου συμβαινει.
4) ολα αυτα εξαφανιστηκαν σε συντομο χρονικο διαστημα.

(1) + (4)
το σύντομο χρονικό διάστημα είναι σε σχέση με τον ενάμιση χρόνο ή απλά η εξαφάνιση των συμπτωμάτων ήρθε σε λίγες μέρες; Αν ισχύει το δεύτερο, όλα καλά

(3)
αυτά μου κράτησαν για δυο μήνες. Τείνω να πιστεύω ότι οφειλόταν σε υπερβολική δόση νικοτίνης. Ναι μεν το ΗΤ δεν σε φτάνει σε απότομο "πικ", όπως το ΚΤ, αλλά αυτό ακριβώς είναι που κάνει τους νέους ατμιστές  να ατμίζουν συνέχεια (σύνδρομο "πιπίλα"). Φαίνεται ότι υπάρχει ένας λεπτός διαχωρισμός: η αίσθηση κορεσμού νικοτίνης πιθανόν να είναι το όριο ανάμεσα στη "δόση" του ΚΤ και σε αυτήν του ΗΤ, η οποία νομίζω πως αφομοιώνεται πιο αργά και στην εισαγωγή και στην αποβολή.

(2)
Πολλοί έχουν αναφέρει το σύμπτωμα και ήταν λόγω διακοπής του ΚΤ.

Αποσυνδεδεμένος ChRiS82

  • ***
  • 817
  • Φύλο: Άντρας
  • Που είναι το VaporShark μου;
    • Personal Website
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #289 στις: Δεκεμβρίου 30, 2014, 23:13 »
καλησπερα σε ολους τους συνατμιστες.επιτρεψτε μου να σας παραθεσω την δικη μου εμπειρια.


ειμαι στη δευτερη προσπαθεια μου να κοψω το καπνισμα.ατμιζα για εναμιση χρονο και ειχα τα παρακατω συμπτωματα:
δυσπνοια,βαρος στο στηθος.σκασμενα χειλια,ματωναν τα ουλα μου,ειχα αισθημα μεθης μετα απο πολλα ml και πονοκεφαλους,αγχος και στρες,και αν θυμαμαι καλα ειχα ενα γενικοτερο αισθημα φοβου οτι κατι κακο μου συμβαινει.ολα αυτα εξαφανιστηκαν σε συντομο χρονικο διαστημα.αργοτερα ξεκινησα το καπνισμα λογω τσαντιλας απο τους διαφορους ατμοποιητες που εσταζα,καιγοντουσαν με το παραμικρο και δεν ειχα ορεξη να ασχοληθω με RBA.τους τελευταιους μηνες αποφασισα να κανω τη δευτερη προσπαθεια μου να κοψω το καπνισμα γιατι δε μπορουσα να ξυπνησω το πρωι,απεκτησα με τη γυναικα μου παιδι και δε θελω να με μυριζει και γενικοτερα γιατι δε θελω να μυριζω στους ασθενεις μου.πραγματικα η μονη παρενεργεια που ειχα ειναι τα σκασμενα χειλια μαλλον λογω αφυδατωσης αλλα με πολυ νερο ημερησιως το ξεπερασα σε 3 μερες...και σκεφτομαι αν ολα τα παραπανω συμπτωματα που νιωθουν και αλλοι ειναι απο τη στερηση του τσιγαρου και οχι λογω του η.τ.


τροφη για σκεψη δινω μονο...αν καποιος ειναι πιο αρμοδιος ισως εχει αλλη αποψη


Φίλτατε αρμόδιος σίγουρα δεν είμαι,απλά θα σου πω την γνώμη μου μιας και φρέσκος (ακόμη μια φορά) στο Ηλεκ.Τσιγάρο.
Σχεδόν 3 μήνες χωρίς τσιγάρο και παρατήρησα.Μετά απο λίγο παραπάνω ίσως απο ότι πρέπει άτμισμα,δίψα,πίνω απο 1 έως
2 ποτήρια νερό.Σε μεγαλύτερα ποσοστά νικοτίνης (π.χ. 18mg) τρέμουλο στα χέρια σαν απο στρες/άγχος.Πηγαίνοντας σε
6mg νικοτίνης πολύ καλύτερα,η δίψα δίψα όμως και αν δεν πίνεις νερό φαντάζομαι έρχονται και τα συμπτώματα αφυδάτωσης.
Όσο για το στρες/άγχος ίσως ευθύνεται και στην πρόσφατη ενέργεια του να κόψω το τσιγάρο,καθώς όσο περνάει ο καιρός
εξαφανίζεται.

Αποσυνδεδεμένος Nick-The-Greek

  • **
  • 156
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #290 στις: Δεκεμβρίου 30, 2014, 23:14 »
Παιδιά θέλω να ρωτήσω κάτι μιας και δεν βρήκα πουθένα κάτι σχετικό. Απο τοτε που ξεκίνησα το η.τ οταν το αφησω για καμια ωρα ή παραπάνω, οι πρώτες 3-4 τζουρες με ενοχλούν στο λαιμό (σαν ένα δυνατό χτύπημα στον ουρανίσκο) αλλά μετα απο αυτές τις πρώτες τζούρες όλα είναι οκ. Κάνω 18αρα νικοτινη και σκέφτομαι μήπως φταίει αυτο. Το πρώτο καιρο το επερνα είδηση στις πρώτες τζουρες της ημερας όταν ξυπνουσα, αλλα οταν σιγα σιγα με το καίρο έκανα ολο και πιο λίγο και πέρνουσε πάνω  απο ώρα απο την τελευταία τζόυρα ένιωθα πάλι αυτες τις ενοχλησεις.

Η φταίει η δυνατή νικοτίνη ή φοβάμαι μην έχω καμια αλεργεία στην pg. Είχε/έχει κανένας άλλος τέτοιο συμπτώμα ; Από όσα άτομα γνωριζώ που ατμίζουν κανένας δεν είχε ποτέ τέτοιο πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #291 στις: Δεκεμβρίου 31, 2014, 01:16 »
Μόλις γνώρισες έναν που τα έχει αυτά τα συμπτώματα.
Χαμήλωσε την ένταση 1-2Watt στο iStick ή 0,2-0,4Volt στην Spinner το πρωί.
Αν στην διάρκεια της ημέρας διαπιστώσεις ότι δεν σε ικανοποιεί ή ότι αυξάνεις την κατανάλωση, ανέβασέ την πάλι.
Προσωπικά ξεκινάω τη μέρα με -1Watt και μετά από μερικές τζούρες ανεβάζω στα συνήθη για το υπόλοιπο της ημέρας.

Αν θέλεις να πειραματιστείς με τα υγρά, ξεκίνα μειώνοντας τα αρώματα ή αραιώνοντάς τα με βάση ή επιλέγοντας ποιο "ανάλαφρες" γεύσεις.
Μπορείς να δοκιμάσεις και σκέτη βάση (με νικοτίνη, χωρίς άρωμα).
Μπορεί να φταίει η νικοτίνη, αλλά μην της "επιτεθείς" ως πρώτη επιλογή.
VAPE ON και χρόνια πολλά.

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #292 στις: Δεκεμβρίου 31, 2014, 01:19 »
 απο οτι καταλαβα εχεις ενα θεμα με την νικοτινη , μαλλον δεν την σηκώνει ο οργανισμος σου τοσο ψηλα ποσοστα .. αφου μετα απο μερικες τζουρες την συνηθιζεις και μετα απο καποια ωρα οταν κανεις παλι τζουρες σου ερχεται το καψιμο δοκιμασε να χαμηλωσεις την περιεκτικοτητα στα υγρα σου σε νικοτινη .. δες και ισως σε πειραζει και η pg  και ισως σου γδερνει αυτην το λαιμο ... παντως  να ξερεις καποιοι εχουν θεμα με τη  pg  και με vg οχι .. (οπως εγω )

Αποσυνδεδεμένος Nick-The-Greek

  • **
  • 156
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #293 στις: Δεκεμβρίου 31, 2014, 01:31 »
 Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Δυστυχώς έχω ήδη δοκιμάσει να χαμηλώσω τα volt, εως και 3.0 που είναι το χαμηλότερο που πάει το iStick αλλά τα ίδια γίνονται πάλι... Γιαύτο είπα για τη νικοτίνη, θα δοκιμάσω να τη ρίξω και θα δω τα αποτελέσματα, αν συνεχίσω να έχω ενοχλήσεις και με λιγότερη νικοτίνη θα τη ρίξω κι άλλο μέχρι να δω που θα σταματήσει θα δοκιμάσω και με τα αρώματα να δω μήπως αυτό είναι που με ενοχλεί!
Από τότε που ξεκίνησα το άτμισμα είναι το μόνο αρνητικό, πλην αυτού μόνο θετικά έχω δει στην υγεία μου, μόλις διορθωθεί και αυτό θα είμαι comple.
Χρόνια πολλά σε όλους!
 

Αποσυνδεδεμένος malamadre

  • ***
  • 717
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #294 στις: Δεκεμβρίου 31, 2014, 04:15 »
Εγώ αυτό που έχω παρατηρήσει εδώ και τρία χρόνια που ατμίζω είναι πώς αν και έχω χαμηλά την νικοτίνη στο 3mg, αν το παρακάνω σε κατανάλωση αρχίζει το στομάχι να γουργουρίζει.Αυτό κυριως μου συμβαινει νυχτερινες ωρες.Ετσι ανοιγω το ψηγειο μασουλάω κάτι και περνάει. ;D


Εχω παρατηρησει επίσης, κυριως όταν κάνω δοκιμες σε υγρά ή ατμοποιητές με απανωτές τζούρες, να με πιάνει κάτι σαν ναυτία σαν τάση για εμετό αλλά αυτο μόνο όπως ειπα σε απανωτές συνεχόμενες τζουρες δοκιμάζοντας/τεστάροντας υγρά ή ατμοποιητές.Σε νορμάλ καταστάσεις ατμίσματος ουδέν πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος TakisCavo

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #295 στις: Δεκεμβρίου 31, 2014, 10:15 »
Εγώ από την αρχή είχα αυτό το γδάρσιμο που λες, αλλά δεν έφευγε ποτέ, μέχρι που πειραματίστικα φτιάχνοντας μόνος τα υγρά μου με 100% vg. Ενώ έχω ίδια περιεκτικότητα νικοτίνης δεν με ενοχλεί καθόλου. Πριν 20 μέρες μου ήρθαν κάτι δείγματα υγρών να δοκιμάσω από yaeliq τα οποία ενώ τα είχα πάρει στο ποσοστό νικοτίνης που κάνω συνήθως ήταν 50-50 και εμφανίστηκε ξανά το γδάρσιμο. Οπότε εμένα η pg με ενοχλεί, για κάνε και εσύ καμιά δοκιμή να ατμίσεις μόνο pg ή μόνο vg να δεις αν είναι κάτι από τα 2 που σε ενοχλεί ;)

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #296 στις: Δεκεμβρίου 31, 2014, 11:29 »
μηπως τα γδαρσιματα και διαφορα τετοια στο λαιμο ειναι γιατι παιρνετε ψιλο καμμενο και δε το το γνωριζετε?


λεω εγω τωρα , γιατι και εγω αργησα πολυ να καταλαβω πως ειναι το καμμενο ..


ο καλυτερος τροπος για να το καταλαβει καποιος ειναι με πνευμονικες τζουρες διαρκειας . αν νιωσετε καψιμο στο λαιμο ( καψιμο ομως κανονικο οχι χτυπημα απο τι νικοτινη ) τοτε κατι δε παει καλα

Αποσυνδεδεμένος dikos

  • ***
  • 690
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν έχω χόμπι το Η.Τ.
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #297 στις: Δεκεμβρίου 31, 2014, 11:38 »
Μα καλά, σοβαρά δεν μπορούσες να καταλάβεις το καμμένο; 8)
Πνευμονικές τζούρες; 8)


Δοκίμασες απλά να βγάλεις τον ατμό απο την μύτη;

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #298 στις: Δεκεμβρίου 31, 2014, 11:41 »
και εγω παντα στις πρωτες πρωινες 2-3 τζουρες εχω καψιμο στο λαιμο και ισως να με κανει να βηξω κιολας. Μετα τις πρωτες ουδεν προβλημα για το υπολοιπο της ημερας. Επισης σε αυτες τις τζουρες νιωθω πιο εντονα και τη γευση. Δε το θεωρω προβλημα αλλα μαλλον σαν φυσιολογικη αντιδραση του οργανισμου  :hmmm: . Δεν ειμαι γιατρος βεβαια αλλα αν ειχες/ειχα ευαισθησια σε PG δε θα σου εφευγε το προβλημα μετα τις πρωτες τζουρες... :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #299 στις: Δεκεμβρίου 31, 2014, 11:42 »
Αποστολε εγω το καμενο το καταλαβαινω αμεσως οταν τραβαω τζουρα και πραγματικα ουτε καν κατω δεν μπορω να την παω με την γευση που μου δινει .. ποσο το δυνατο να την τραβήξω πνευμονικη ... αν ειναι τοσο μικρη η δοση καμενου οντως απο την μυτη το καταλαβαινω με αλλοίωση της γευσης

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342391 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206582 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541674 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31127 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50240 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597357 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357861 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11574 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193124 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1347 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1347 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 592088 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios