vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

226 επισκέπτες, 0 χρήστες

Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #270 στις: Δεκεμβρίου 29, 2014, 15:32 »
Κάποιες ιδέες για το τι μπορεί να φταίει:

α) Τα χρόνια που κάπνιζες πριν.
β) Η υγρασία
γ) Δεν ξέρω που μένεις αλλά σκέψου και την αιθαλομίχλη.

Αποσυνδεδεμένος ambalos

  • *
  • 23
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #271 στις: Δεκεμβρίου 29, 2014, 15:57 »
μηπως επειδη μειωσες την νικοτινη ατμιζεις περισσοτερα ml?

Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #272 στις: Δεκεμβρίου 29, 2014, 19:01 »
Ατμιζα 3 ml και ανέβηκα στα 4 περιπου..δε νομιζω οτι ειναι σημαντικη μεταβολη.Τους  λογους της υγρασιας και της αιθαλομιχλης τους ειχα και τα προηγουμενα χρονια χωρις να εχω αυτες τις επιπτώσεις.

Αποσυνδεδεμένος hlias bax

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #273 στις: Δεκεμβρίου 29, 2014, 19:43 »
ατμιζω 1 χρονο απο θεμα δυσπιασ ,που ειχα οσο καπνιζα, τωρα οκ ,σε περπατημα οκ, κ.τ.λ. εχω παρατηρησει τωρα τελευταια ,δηλαδη κανα 5μηνο, μου κανει μοβ γραμμη στο κλεισιμο στα χειλη, στο κατω χειλοσ, ξαχασα να πω οτι κανω 50-50 σε vg-pg, τι μπορει να φταιει, μηπωσ εχει κανεισ γνωση, ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2186
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #274 στις: Δεκεμβρίου 29, 2014, 22:05 »
Θα σου πρότεινα να δεις δερματολόγο, είχα κάτι παρόμοιο όταν κάπνιζα, και είναι αξιολογήσιμο (μπορεί και να εξαφανιστεί με μια απλή κρεμούλα). Μπορεί και να είναι άσχετο του η.τ.. αλλά ο' πως και να'χει το λόγο έχει ο ειδικός. :yes:

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Καλησπερα και χρονια πολλα..ατμιζω λιγο διαστημα αλλα την τελευταια βδομαδα που εριξα τη νικοτινη απο το 15 στο 10 παραρηρω λιγη δυσπνοια..οχι τιποτα φοβερο αλλα ειναι λιγο ενοχλητικο καθως αισθανομαι οτι δεν μπορω να παρω καλα τις ανασες μου..τι πιστευετε οτι φταιει?
Σκέψου τι άλλο έχει αλλάξει στις συνήθειές σου τον τελευταίο καιρό. Το φαγητό, η σχέση pg/vg , η κινητικότητά σου...Είχα δύσπνοιες αρκετό καιρό όταν άρχισα το άτμισμα. Δεν βρήκα το λόγο, αλλά σταμάτησαν. Ένας συνατμιστής μου είχε γράψει ότι μπορεί να φταίει το άγχος. Όλα μπορεί να παίζουν το ρόλο τους, αλλά θα επαναλάβω ότι ο γιατρός μπορεί να βρει ασφαλέστερα την αιτιολογία.  :yes:
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 29, 2014, 22:12 από ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ »

Αποσυνδεδεμένος metmat

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #275 στις: Δεκεμβρίου 29, 2014, 22:21 »
ατμιζω 1 χρονο απο θεμα δυσπιασ ,που ειχα οσο καπνιζα, τωρα οκ ,σε περπατημα οκ, κ.τ.λ. εχω παρατηρησει τωρα τελευταια ,δηλαδη κανα 5μηνο, μου κανει μοβ γραμμη στο κλεισιμο στα χειλη, στο κατω χειλοσ, ξαχασα να πω οτι κανω 50-50 σε vg-pg, τι μπορει να φταιει, μηπωσ εχει κανεισ γνωση, ευχαριστω

Φρόντισε επίσης να καθαρίζεις συχνά το drip tip σου γιατί μπορεί να βρωμίζει και επειδή έρχεται σε επαφή με το στόμα σου να δημιουργεί κάποιον ερεθισμό στα χείλη.

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #276 στις: Δεκεμβρίου 29, 2014, 22:57 »
Μια γρήγορη προσωπική μου εμπειρία. Το καλοκαίρι με πόναγε ο λαιμος. Πολύ και για αρκετές ημέρες... το απέδωσα στο ατμισμα, άλλαξα σε vg σκεφτόμουνα να το παρατήσω κλπ... Ήμουνα σίγουρος ότι ήμουν αλλεργικος και οσονούπω θα έκλεινε η σταφυλή τον λαιμο μου...  :idiot1:
Ήμουν στο Αγκίστρι και πήγα στο ένα και μοναδικο φαρμακείο για καμία συμβουλή - αντιισταμινικο- ότι ναναι.. Για καλη μου τυχη στο νησάκι παραθερίζει ΟΡΛ  :o οπου είχε αφήσει τηλέφωνο για εκτακτά περιστατικά... Με είδε, είχα μια βαρβάτη αλλά απλή φαρυγγίτιδα που χρειαζόταν αντιβίωση για να φυγει. Παρολο που παραδέχθηκε ότι δεν ήξερε πολλά για το ΗΤ και τωρα ενημερωνόταν , ήταν κατηγορηματικός ότι αυτό που είχα δεν οφειλόταν σε αυτό -ήταν ιογενές- και το προτιμούσε πολύ περισσότερο από το να κάπνιζα....

Καταλήγω στο ότι χρειάζεται μεγάλη προσοχή στο πως χαρακτηρίζουμε τις παρενέργειες/ενοχλήσεις  που κατά καιρούς έχουμε και αν τελικα αυτές οφείλονται πράγματι στο ΗΤ. Αν έχουμε δύσπνοια και δεν μπορούμε να ανέβουμε μια σκαλα και ήμαστε και σε περίεργη ηλικια πριν το πούμε παρενέργεια του ατμισματος ας περάσουμε από ένα καρδιολόγο...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 29, 2014, 23:56 από chzamp »

Αποσυνδεδεμένος Clark_G

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #277 στις: Δεκεμβρίου 29, 2014, 23:44 »
Τις τελευταίες 5-6 ημέρες παρατηρώ πως δεν αντέχω πάνω από 4-5 mg/ml. Άτμιζα το Grandmaster στα 6mg, περίπου 4-5ml και την επόμενη ημέρα το πρωί ήμουν λες και είχα την αίσθηση που έχεις όταν έχεις καπνίσει ΠΟΛΛΑ τσιγάρα. (φαντάζομαι την θυμάστε όλοι αυτή την αίσθηση).


Μετά από λίγο έφευγε το αίσθημα βάρους στο στήθος, αλλά ακόμη και το χτύπημα στο 6άρι έχει αρχίσει και με ενοχλεί. Κα όχι μόνο στο Grandmaster αλλά και σε άλλα υγρά.
Απορώ πως κάπνιζα 1+ πακέτο Marlboro lights τη μέρα....



 

Αποσυνδεδεμένος antonisk

  • **
  • 479
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #278 στις: Δεκεμβρίου 29, 2014, 23:49 »
Να ρωτήσω και γω κατι με τη σειρά μου εδώ...
Μετά από πόσο καιτό σταματήσατε να βήχετε και να βγάζετε τις γνωστές ροχάλες...που λόγω τσιγάρου έβγαζαν και μαυρίλα...
Είμαι στις 20+ μέρες και ακόμα κάτι ψιλά βγαίνουν....είναι φυσιολογικο; καθαρίζεις ποτέ εντελώς;;; :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #279 στις: Δεκεμβρίου 30, 2014, 00:03 »
Φυσικά και καθαρίζεις μετά από αρκετά χρόνια. Κοντεύω τρία χρόνια και ακόμα προσπαθώ να καθαρίσω. Δυστυχώς το κακό που έγινε, θέλει πολύ καιρό για να φύγει. Υπομονή. Θα μπορούσε να είναι και χειρότερα...

Αποσυνδεδεμένος antonisk

  • **
  • 479
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #280 στις: Δεκεμβρίου 30, 2014, 00:12 »
Cruiser ευχαριστώ για την απάντηση...
Η ερώτηση είναι σχετική με το ΗΤ, γιατί στο παρελθόν έχω κόψει δυο φορές το τσιγάρο, την πρώτη για 3 χρόνια και τη δεύτερη για 2.
Τοτε είχα παρατηρήσει ότι σπάνια έβγαζα μαυρίλες μετά τον πρώτο μήνα...
Η απορία μου είναι αν παίζει ρόλο το άτμισμα σε αυτό το φαινομενο. πχ να υγροποιεί τέτοια κατάλοιπα στους πνεύμονες και να προκαλεί την εξαγωγή τους...ωραίο δεν θα ήταν αυτό;;; :yes:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #281 στις: Δεκεμβρίου 30, 2014, 00:45 »
Αν υπηρχε τέτοια περίπτωση, πίστεψέ με θα ήμασταν οι πρώτοι που θα το μαθαίναμε από τον Δρ. Φαρσαλινό. Και σίγουρα όλη η παραπληροφόρηση που πέφτει σχετικά με το ητ, θα είχε καταρριφθεί εν τη γενέσει!

Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #282 στις: Δεκεμβρίου 30, 2014, 18:15 »
Δυσπνοια ειχα μετα απο 2 μηνες με ητ εγω.. Κρατησε κανα μηνα εντονα.. Οχι καθε μερα, αλλα ηταν καιρος που 2-3 μερες με κουραζε.. Απλα εκανα υπομονη και εφυγε μονο του..


Sent from my iPad using Tapatalk

Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #283 στις: Δεκεμβρίου 30, 2014, 19:56 »
Eτσι ακριβως κι εγω..μειωσες την ποσοτητα που ατμιζες η αλλαξες την περιεκτικοτητα νικοτινης?

Αποσυνδεδεμένος Clark_G

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #284 στις: Δεκεμβρίου 30, 2014, 20:06 »
Εγώ υποψιάζομαι πως για τη δύσπνοια ή το "βαρύ" στήθος πρέπει να παίζει ρόλο η VG.


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342328 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206542 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541502 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31087 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50199 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597301 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357818 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11540 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193086 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1323 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1326 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 592035 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios