vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

360 επισκέπτες, 2 χρήστες
Barbapaidi, xsad

Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #225 στις: Δεκεμβρίου 03, 2014, 20:08 »
Μπορεί να χρειάζεται λιγότερο νικοτίνη (προσπαθώ τώρα με τον Kayfun να κατεβάσω
την νικοτίνη από τα 0,12 στα 0,6) και λιγότερο άτμισμα. Μας ξεγελάει πιστεύω το γεγονός
ότι δεν μας ενοχλεί το άτμισμα στη χρήση του όπως το κανονικό τσιγάρο και ατμίζουμε παραπάνω από ότι αντέχουμε.
Στο κανονικό τσιγάρο κάνεις ανά μισάωρο 10-15 τζούρες.
Τώρα βλέπω τον εαυτό μου ότι κάθε λίγο ρουφάω. Σε τζούρες ανά μισάωρο μπορεί να είναι και 40 ή 50.
Σκέφτομαι μήπως μαζεύεται υγρό στα πνευμόνια και δεν το γνωρίζουμε ή νικοτίνη...
Δεν θέλω να θίξω το ηλεκτρονικό τσιγάρο, ρωτάω καλοπροαίρετα (είμαι φανατικός ατμιστής!!!) :)

Πολύγραφε. Αυτό με το υγρό στα πνευμόνια, ξέχνα το. Κάπου το πήρε το αυτί σου φαίνεται.
Είναι το μεγαλύτερο (και πιο κακόγουστο) ανέκδοτο σχετικά με το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Άμα διαβάσεις εδώ, θα καταλάβεις:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1103.0.html
Να το πω κι αλλιώς: ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ.

Αποσυνδεδεμένος polygrafos

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Στέλιος Νιάπος
    • Προσκλητήρια Γάμου Βάπτισης
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #226 στις: Δεκεμβρίου 03, 2014, 20:18 »
Συμφωνώ με τα όσα λέγονται στο Link που μου έστειλες.
Και η δικιά μου υγεία καλυτέρευσε όπως προανέφερα σε πολλούς τομείς.
Δεν το διάβασα πουθενά αυτό που ανέφερα για τους πνεύμονες,
το σκέφτηκα μόνος μου σας φυσικό επακόλουθο. Αλλά αν όντως αναλογιστεί κανείς
την υγρασία που εισπνέουμε ακόμα και από τον αέρα, τότε όντως δεν πιστεύω να ισχύει κάτι τέτοιο.
Απλά ψάχνομαι και ρωτάω κάνοντας υποθετικές ερωτήσεις.
Κουβεντιάζοντας πολλές φορές μαθαίνεις πράγματα πολύ χρήσιμα! :)

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #227 στις: Δεκεμβρίου 03, 2014, 20:36 »
Αν δεν είχες έντονες δύσπνοιες και μπαφιάσματα πριν με το τσιγάρο και αθλούσουν, όπως λες, δε θα δεις μεγάλες διαφορές. Τις μεγάλες διαφορές τις βλέπουν αυτοί που πάνε σιγά σιγά προς... ΧΑΠ.
Η διαφορά για σένα θα είναι περισσότερο πρόληψη για το μέλλον, γιατί αν συνέχιζες με το κ.τ., κάπου προς τα εκεί θα πήγαινες κι εσύ σιγά σιγά. Εξαρτάται κι από τον οργανισμό βέβαια. Σε άλλους οι επιπτώσεις του κ.τ. είναι πολύ έντονες και σε άλλους λιγότερο.

Όλοι έτσι κάναμε στην αρχή. Για κάθε αλλαγή στον οργανισμό μας βάζαμε την πιθανότητα να φταίει το η.τ. Το αστείο είναι ότι όταν καπνίζαμε, και να υπήρχαν τέτοιες αλλαγές, ούτε που τους δίναμε σημασία, με το η.τ. όμως, λόγω της "μύγας" ήμασταν σε επιφυλακή. Αλλά τότε που αρχίσαμε οι πρώτοι το η.τ. δεν υπήρχαν και άλλοι να μας πουν τι συμβαίνει. Αυτή τη στιγμή υπάρχουν 7 εκατομμύρια ατμιστές μόνο στην Ευρώπη και μερικοί ατμίζουν χρόνια. Αν ήταν να φαινόταν κάποια σοβαρή παρενέργεια σε μερικούς μήνες άτμισμα, θα 'χε γίνει βούκινο.

Αποσυνδεδεμένος polygrafos

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Στέλιος Νιάπος
    • Προσκλητήρια Γάμου Βάπτισης
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #228 στις: Δεκεμβρίου 03, 2014, 20:42 »
Δεν έχεις άδικο. Κάπνιζα περίπου 25 χρόνια (καπνό στριφτά άφιλτρα).
Είχα μπαφιάσει στην κυριολεξία! Το ηλεκτρονικό το άρχισα πριν 3,5 χρόνια
και η βελτίωση ήταν άμεση και πολύ μεγάλη σε όλους τους τομείς.
Παρ' ότι η υγεία μου είναι πολύ καλύτερη σε σχέση με το κ.τ. όπως ανέφερες,
δεν σταματάω να ψάχνομαι, ώστε να μειώσω τη νικοτίνη ή τη VG ή τη  PG
ή ότι άλλο, γιατί στα 45, καθώς περνάνε τα χρόνια, κάθε μέρα ο οργανισμός μας
επιβαρύνεται ακόμη και χωρίς καθόλου τσιγάρο...

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #229 στις: Δεκεμβρίου 03, 2014, 22:54 »
Polygrafos, κοντεύω 3 χρόνια και εγώ με pvg υγρά 0 νικοτίνη. Έχασα κιλά καθώς άρχισα τη γυμναστική και νιώθω καλύτερα από ποτέ. Καλύτερα να πας σε κανένα γιατρό να δεις μήπως φταίει τίποτα άλλο αν πιστεύεις ότι κάτι δεν πάει καλά. Αν σου πει η ηλικία, ξεκίνα να κάνεις παραπάνω γυμναστική  :))

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #230 στις: Δεκεμβρίου 03, 2014, 23:04 »

και εγω περσυ ειχα θεματακια με βαρος στο στηθος και διαφορα κουλα .. διαπιστωσα οτι πανω απο 50-50 πιτζιμιτζι  μου τα δημιουργουσε ... αλλα τωρα δεν εχω τετοια θεματα με την ιδια περιεκτικοτητα μισο μισο ασχετα αν μου αρεσει να κανω βιτζι mostly   :yes: :yes: :yes: :yes:

το μονο που παρατηρω τωρα ειναι ενα γουργουρητο και ενοχλησεις στο στομαχι ...  αλλα ειναι παροδικες



Αρη (οφ τοπικ σορρυ )  wine  :yes: :yes: :yes: whine :nope: :nope: :nope:    :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος polygrafos

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Στέλιος Νιάπος
    • Προσκλητήρια Γάμου Βάπτισης
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #231 στις: Δεκεμβρίου 04, 2014, 08:08 »
Καλημέρα
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας! :)
Είδη ξεκίνησα και μείωσα τη νικοτίνη από το 0,12 στο 0,6 για να δω πως θα πάει.
Το istick σε συνδυασμό με τον Kayfun βοηθάνε πολύ σ΄ αυτό, ώστε να μην χάσεις
και πολύ σε χτύπημα. Μετά θ΄ ακολουθήσει η μείωση της PG και μετά της VG.
Θα προσπαθήσω να ατμίζω και λιγότερο αν και λίγο δύσκολο, είναι τραβηχτικό το άτιμο... :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος John K

  • **
  • 174
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #232 στις: Δεκεμβρίου 04, 2014, 10:07 »
Καλημέρα σε όλους. Μια ερώτηση σας παρακαλώ, η οποία μπορεί να έχει απαντηθεί ήδη αλλά θέλω να σιγουρευτώ...
Είμαι 37 και καπνιστής περίπου 20 χρόνια. Εδώ και 1,5 χρόνο κάνω προπονήσεις πυγμαχία; full αεροβική άσκηση και καμιά σχέση με τα βάρη που έκανα για χρόνια. Έχασα κιλά και οι αντοχές μου ανέβηκαν τρελά παρόλο που συνέχιζα να καπνίζω.
Μέσα Οκτώβρη αποφάσισα να το κόψω και ξεκίνησα με υγρά της ovale 9mg νικοτίνη (έκανα 3ml την ημέρα). Για ενάμιση μήνα όλα οκ και οι αντοχές μου μια χαρά. Τις τελευταίες 10 μέρες ατμίζω με δικά μου υγρά balanced της Atmos 10mgνικοτίνη και κάνω γύρω στα 4,5 ml την ημέρα. Όμως παρατηρώ ότι κατά την διάρκεια της προπόνησης οι αντοχές μου έχουν πέσει. Την προπόνηση την βγάζω, απλά μου φαίνεται ότι κουράζομαι περισσότερο από πριν. Επίσης μερικά πρωινά αισθάνομαι μια πίεση στο στήθος.
Εντάξει, τα παραπάνω συμπτώματα μπορεί να οφείλονται στο στρες ή στην κούραση του οργανισμού ή ακόμη και στην «μύγα» μπορεί να πει κάποιος, αλλά υπάρχει πιθανότητα να οφείλεται στην PG από την βάση; Έχω μια μηδενική Mist. Αν φτιάξω 25% PG – 75%VGμε 5mgνικοτίνη λέτε να βοηθήσει;
Σας ευχαριστώ και καλή συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2186
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #233 στις: Δεκεμβρίου 04, 2014, 11:30 »
Δεν είσαι ο πρώτος που παραπονιέται. Τον πρώτο λόγο έχει ο γιατρός... μήπως το πρόβλημα δεν οφείλεται στον ατμό. Αν περιηγηθείς στο συγκεκριμένο θέμα θα δεις ότι πολλοί έχουν παραπονεθεί για παρόμοια συμπτώματα. (Μεταξύ των οποίων και εγώ). Φαίνεται πως φταίει είτε η pg είτε η νικοτίνη. Δοκίμασε να ελλατώσεις πρώτα το ένα και αν δεν δεις διαφορά , το άλλο. Για την ιστορία, εμένα μου πέρασε μετά από κάποιους μήνες. Ελλάτωσα και τη νικοτίνη... Πάντα, όμως εξετάζουμε την πιθανότητα να υπάρχει ιατρικό πρόβλημα. :bye:

Αποσυνδεδεμένος Brian Clough

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #234 στις: Δεκεμβρίου 04, 2014, 11:42 »
Επισης δοκιμασε για λιγες μερες να κανεις απο το υγρο που εκανες παλια. Αν επανελθεις προφανως παρουσιαζεις καποια δυσανεξια στα υγρα που κανεις τωρα. Εφοσον φυσικα δεν ειναι κατι παθολογικο

Αποσυνδεδεμένος polygrafos

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Στέλιος Νιάπος
    • Προσκλητήρια Γάμου Βάπτισης
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #235 στις: Δεκεμβρίου 05, 2014, 11:30 »
Καλημέρα
Από χθες το πρωί έριξα τη νικοτίνη από το 0,12 στο 0,7 και καπνίζω και λιγότερο.
Σταμάτησα να έχω ταχυκαρδία και να νιώθω υπερένταση και δυσφορία και νιώθω πιο ήρεμος.
Τα τελευταία 2 χρόνια που ένιωθα έτσι, νόμιζα ότι έχω παραπάνω ενέργεια και υπερένταση επειδή δεν κάπνιζα τσιγάρο.
Τελικά ήταν αντίδραση του οργανισμού στην παραπάνω νικοτίνη.
Το απολαμβάνω το άτμισμα και θα το συνεχίσω όσο μπορώ, αλλά με κάποιο μέτρο.
Παν μέτρον άριστον!
Λιγότερη νικοτίνη και λιγότερες τζούρες πιστεύω θα βοηθήσουν πολύ τον οργανισμό... :)


Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #236 στις: Δεκεμβρίου 05, 2014, 11:53 »
Το μόνο που παραμένει σταθερό με όταν κάπνιζα (..εδώ και τέσσερις μήνες κάνω μόνο άτμισμα, ενώ τα τελευταία 7 χρόνια μία άτμιζα και μία κάπνιζα), είναι ο βήχας.

..σίγουρα το άτμισμα με βοήθησε σε πολλούς τομείς (..καλύτερη αναπνοή, καλύτερη γεύση, λιγότερη κούραση σε σωματικές δραστηριότητες), αλλά δυστηχώς ο βήχας (..λίγος, αλλά στα ίδια επίπεδα με πρίν) ..παραμένει.

Υ.Γ. ..ψήφισα το "δεν είμαι σίγουρος".

Αποσυνδεδεμένος aelaras

  • **
  • 164
  • Φύλο: Άντρας
  • 306DCA,vision eternity,,A7,AIOLOS,AGA-Tv2,GINI..
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #237 στις: Δεκεμβρίου 10, 2014, 11:39 »
Παραξενο συμπτωμα εμφανιστηκε μετα απο γερο κρυωμα.Μετα απο μια εβδομαδα αντιβιωση και πολλυ ελαφρο ατμισμα,μερικες τζουρες την ημερα και αφου αναρωσα, ξεκινησα τα ντουμανια με τον expro 1,2 αντισταση κ βαμβακι ,οπως παντα δηλαδη.Αυτα το πρωι.Το βραδυ πριν τον υπνο, φοβερα δυνατος πονος στο στηθος στα δεξια ,διαμπερες μεχρι την πλατη.ανακουφιση βρηκα μονο οταν ξαπλωνα.Ξανα το πρωι στο γιατρο ,μου λεει δεν εχεις τπτ το κρυωμα εφυγε κτλ..ολη την ωρα απο το πρωι εως τις 2 το μεσημερι δεν ατμισα τον επισκευασιμο γιατι θα του αλλαζα αντισταση και πηγαινοντας στον γιατρο ,πηρα μαζι μου εναν aspire k1 που τους εχω προχειρους.Με αυτον τον aspire εμεινα να ατμιζω ,τυχαια,ως το απογευμα.ο πονος εν τω μεταξυ ειχε σχεδον εξαφανιστει.
Παει 9 το βραδυ κ τελειωνω με τα παιδια κτλ,καθομαι με την ησυχια μου και σεταρω τον expro και εναν dripper με το ιδιο οπως παντα..βαμβακι και 1,2-1,3 αντ.Καθιστος στο pc ντουμανιαζω και σε καμια ωρα..με πιανει παλι ο οξυς πονος :o .Για να μην το μακρυνω,ηδη μακρυνε πολλυ,3η μερα, και μετα απο αρκετο ψαξιμο ,καταλαβα οτι αυτο ωφειλεται στην ενταση που μου δινει ο ατμος απο τους επισκευασιμους :( .Ειμαι με απλους εργοστασιακους τωρα και δεν ποναω καθολου.Τωρα δεν ξερω,φταιει το βαμβακι?ο πηχτος ατμος του επισκευασιμου?θα κανω περαιτερω πειραματα πανω μου κ θα επανελθω ;D
Μετα απο σχεδον 4,5 χρονια ατμισματος,ειμαι προβληματισμενος με κατι που αφορα το ατμισμα.
ΥΓ:Υγρα τα ιδια παντα και watt μαξιμουμ 10.
ΥΓ2:O γιατρος μου ειπε οτι μπορει να ειναι μυικο απο το κρυωμα που ειχα.Το μυικο ομως περναει με ξεκουραση και αλοιφες,οχι με αλλαγη τροπου ατμισης :bye:

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2814
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #238 στις: Δεκεμβρίου 10, 2014, 17:54 »
Αν αυτά που γράφεις αφορούσαν δικό μου άνθρωπο, θα του πρότεινα να αφήσει τα πειράματα και να παραμείνει σε πιο ασφαλείς επιλογές.
Καλύτερα συζήτησέ το με τους δικούς σου και πράξε αναλόγως. Ευχαριστούμε για την ενημέρωση πάντως

Αποσυνδεδεμένος ors_86

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #239 στις: Δεκεμβρίου 12, 2014, 18:50 »
Την προπόνηση την βγάζω, απλά μου φαίνεται ότι κουράζομαι περισσότερο από πριν.


Φίλος συνατμιστής, έκανε την ίδια παρατήρηση χθες, σε συζήτηση που είχαμε. Ατμίζει σχεδόν 3 μήνες και έχει κόψει το ΚΤ. Τα ml που κάνει είναι 3-4 την ημέρα, και τα υγρά Five Pawns, Atmos, Halo. Αυτό που μου ανέφερε είναι ότι τους πρώτους 1-2 μήνες είδε διαφορά στην αντοχή, ανέβαινε πιο εύκολα σκάλες, ενώ τον τελευταία μήνα παρατηρεί μείωση αντοχών, περίπου στα ίδια επίπεδα με αυτά που κάπνιζε.


Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι παρόμοιο;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342300 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206516 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541458 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31068 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50189 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597264 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357785 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11533 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193073 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1315 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1308 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591938 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios