vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

343 επισκέπτες, 1 χρήστης
eurogod

Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9644
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #210 στις: Αυγούστου 12, 2014, 10:50 »
Αλλάζω πλέον την αρχική επιλογή μου από "Σίγουρα Όχι" σε "Δεν είμαι σίγουρος".
Γιατί το "Σίγουρα Όχι" μου φαίνεται πλέον πολύ απόλυτο και κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρας ότι πραγματικά δεν υπάρχουν παρενέργειες. Μπορεί να υπάρχουν παρενέργειες που δεν γίνονται εύκολα αντιληπτές.

Αποσυνδεδεμένος ajglad

  • *
  • 31
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #211 στις: Αυγούστου 12, 2014, 11:37 »
και εγω δεν εχω παρατηρήσει καποια παρανέργεια. Μόνο σπάνια σε μερικες περιπτώσεις που ατμιζω υπερβολικα ml παρατήρησα ένα βηχα αλλα το θεωρώ λογικό.

Αποσυνδεδεμένος nickgr

  • ***
  • 517
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum Spiro Vapo
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #212 στις: Αυγούστου 12, 2014, 18:00 »
Παρενέργεια δεν είναι αλλά το αναφέρω μήπως έχει συμβεί και σε κανέναν άλλο. Ενω με το κάπνισμα έπινα 2 ως 4 φραπεδες τη μέρα τώρα δε μου κάνει κεφι να πινω κρύο καφε.
Έτσι πίνω ζεστό νες καφέ μέσα στον Αύγουστο

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #213 στις: Νοεμβρίου 24, 2014, 15:36 »
Εγώ πάντως δεν έχω παρατηρήσει κανένα αρνητικό σύμπτωμα.
Οσο και αν ατμίσω, αν και κάνω σταθερά τουλάχιστον 10ml τη μέρα, δεν έχω παρατηρήσει κάτι στην υγεία μου, στην λαιμό μου, στη μύτη μου κτλ. Εδώ και 3 μήνες ατμίζω μηδενική, αλλά το ίδιο ίσχυε και στην αρχή με 6-9 νικοτίνη.
Η μόνη παρενέργεια,είναι οτι ανά κάποιο διάστημα αν ατμίζω συνέχεια την ίδια γεύση, αναμενόμενα εξασθενίζει τους γευστικούς μου κάλυκες και ατμίζω 1-2 μέρες σκέτη βάση για να επανέλθει.



Αποσυνδεδεμένος polygrafos

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Στέλιος Νιάπος
    • Προσκλητήρια Γάμου Βάπτισης
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #214 στις: Δεκεμβρίου 03, 2014, 18:47 »
Καλησπέρα :)
Εγώ έχω παρατηρήσει ότι κουράζομαι πολύ εύκολα και λαχανιάζω αφύσικα.
Παρ΄ ότι δεν έχω τις παρενέργειες που είχα με το κανονικό τσιγάρο (λαιμός, βήχας, φλέγματα, πόνος στο στήθος κλπ),
νιώθω ότι μπουκώνω κάποιες φορές αν και δεν καπνίζω πολύ (2-3 ml τη μέρα - νικοτίνη 0,12 DIY).
Μήπως φταίει κάτι στα υγρά που φτιάχνω (βάση Balanced PG-VG)?
Νιώθει κανείς άλλος το ίδιο?

Αποσυνδεδεμένος c00kieR

  • **
  • 270
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #215 στις: Δεκεμβρίου 03, 2014, 18:53 »
Δοκιμασε να μειωσεις - μηδενισεις την PG που εχεις στα υγρα σου. Αν διαβασεις αρκετα το forum θα δεις οτι πολλοι εχουν δυσανεξια στην Pg.

Αποσυνδεδεμένος polygrafos

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Στέλιος Νιάπος
    • Προσκλητήρια Γάμου Βάπτισης
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #216 στις: Δεκεμβρίου 03, 2014, 18:57 »
Δυσανεξία τι σημαίνει? Δυσφορία κόπωση κλπ?
Η PG έχει ακουστεί ότι πειράζει και άλλους?

Αποσυνδεδεμένος c00kieR

  • **
  • 270
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #217 στις: Δεκεμβρίου 03, 2014, 19:00 »
Οταν ξεκινησα το ατμισμα με ενοχλουσε πολυ "κατι" στο λαιμο μου και ενιωθα ενα μονιμο μπουκωμα. Εφταιγε η PG. Πλεον χρησιμοποιω μονο VG και ολα καλα. Ναι πολλους τους ενοχλει.

Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #218 στις: Δεκεμβρίου 03, 2014, 19:00 »
Κατι που σχεδον εχουν ολοι οσοι ξεκινουν το ατμισμα ειναι η Μυγα
Οτι και να τους συμβει οργανικα νομιζουν οτι φταιει το ατμισμα
Δε λεω οτι δε παρουσιαζονται αλλαγες η παρενεργειες στον οργανισμο τουλαχιστον στην αρχη
αλλα οι περισσοτερες αφορουν την μεταβαση απο το κ.τ. στον ατμο και το σταματημα του καπνισματος

Ειδικα στην αρχη , κρυολογηματα , μπουκωματα , φαγουρες , ματωματα στα ουλα κλπ τα αποδιδουμε στον ατμο
πολλα απο αυτα ειναι ασχετα με το ατμισμα αλλα εμεις προσεχουμε το οτι μας συμβαινει και νιωθουμε τη μυγα να γυρναει στο μυαλο μας
τα περισσοτερα ειναι παρενεργειες της  διακοπης  του καπνισματος
Υπαρχουν βεβαια και παρενεργειες που αφορουν τον ατμο αυτο καθ αυτο, αλλα αυτες πιστευω κατεχουν το μικροτερο ποσοστο

Το θεμα πιτζι βιτζι μπορεις να το τεσταρεις κοβοντας η ελαττωνοντας μια το ενα και μια το αλλο για καποιες ημερες
αν και νομιζω πως μονο αλλεργικης φυσεως προβληματα θα μπορουσαν να προκαλεσουν σε καποιους ανθρωπους

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #219 στις: Δεκεμβρίου 03, 2014, 19:05 »
Εισαι κοντά στα 45. Γυμνάζεσαι;
Αν όχι, ακόμη και άκαπνος, θα λαχανιάζεις.
Ακόμη περισσότερο αν η ελλειψη άσκησης συνδυάζεται με παραπανίσια κιλά. Ακόμη και 5 παραπανίσια κιλά κάνουν τη διαφορά.


Στην ασθένεια της μύγας να προσθέσω αυτήν της αντιμύγας.
Σταματάμε το κάπνισμα και νομίζουμε ότι αμέσως θα μεταμορφωθούμε σε 18χρονους αθλητές χωρίς κανένα πρόβλημα υγείας.


Κάνε αυτό που σου λένε με την pg και ξεκίνα προγραμμα άσκησης αν θέλεις να μη λαχανιάζεις εύκολα.

Αποσυνδεδεμένος polygrafos

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Στέλιος Νιάπος
    • Προσκλητήρια Γάμου Βάπτισης
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #220 στις: Δεκεμβρίου 03, 2014, 19:07 »

Ευχαριστώ για τις συμβουλές :) Ναι γυμνάζομαι πάντα από μικρός και δεν έχω καθόλου παραπανίσια κιλά.
Ατμίζω 3 χρόνια, δεν είναι θέμα πρόσφατης αλλαγής ή προσαρμογής.Φοβάμαι ότι κάτι επιβαρύνει τον οργανισμό συσσωρευτικά. Μπορεί η νικοτίνη, η PG ή η VG, δεν ξέρω...
Δεν υπάρχει πρόβλημα στο λαιμό αλλά στα πνευμόνια (μπούκωμα, κόπωση κλπ).
Γι΄ αυτό ρωτάω αν νιώθει και κανείς άλλος κάτι παρόμοιο και γνωρίζει κάτι.

 :)

Αποσυνδεδεμένος Anubis

  • **
  • 486
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #221 στις: Δεκεμβρίου 03, 2014, 19:14 »
Αυτο που λες το εχω περασει με τα πνευμονια αλλα αν θυμαμαι καλα το παθαινα οταν ατμιζα ΚΑΙ παραλληλα επαιρνα και κ.τ.
Ενιωθα ενα πραγμα σαν να εχουν κουραστει τα πνευμονια και να θες να παρεις μια πιο βαθια ανασα παροτι δεν ειχα κανει κατι κουραστικο!
Εδω και καιρο που δεν παιζει καθολου το κ.τ δεν εχω τετοιες παρενεργειες εγω αντιθετα δεν τα παω καλα με την VG καθολου καλα...τελευταια δοκιμασα το gorilllas ελεγα μηπως αλλαξε κατι αλλα με πακετωσε παλι αγρια σχεδον στο μισο μπουκαλακι εκλεισε ο λαιμος βραχναδα και το πρωι οταν ξυπναγα ποναγε και δεν μπορουσα καλα καλα να παρω ανασα σαν να εκλεινε τελειως ο φαρυγγας  :o
VG -->  :thumpdown:

Αποσυνδεδεμένος Vasilis®

  • ****
  • 1185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #222 στις: Δεκεμβρίου 03, 2014, 19:20 »
Κι εγώ λαχανιάζω αφύσικα. Ιδιαίτερα όταν άτμιζα 18mg και άνω. Τώρα, στα 6mg, πολύ λιγότερο αλλά αν ατμίσω άνω του συνηθισμένου (<2ml) είναι πιο έντονο. Έχω καταλήξει πως οφείλεται στη νικοτίνη. Είναι θέμα οργανισμού. Και το τσιγάρο δεν το πολυσήκωνε ο οργανισμός μου!

Αποσυνδεδεμένος polygrafos

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Στέλιος Νιάπος
    • Προσκλητήρια Γάμου Βάπτισης
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #223 στις: Δεκεμβρίου 03, 2014, 19:25 »
Μπορεί να χρειάζεται λιγότερο νικοτίνη (προσπαθώ τώρα με τον Kayfun να κατεβάσω
την νικοτίνη από τα 0,12 στα 0,6) και λιγότερο άτμισμα. Μας ξεγελάει πιστεύω το γεγονός
ότι δεν μας ενοχλεί το άτμισμα στη χρήση του όπως το κανονικό τσιγάρο και ατμίζουμε παραπάνω από ότι αντέχουμε.
Στο κανονικό τσιγάρο κάνεις ανά μισάωρο 10-15 τζούρες.
Τώρα βλέπω τον εαυτό μου ότι κάθε λίγο ρουφάω. Σε τζούρες ανά μισάωρο μπορεί να είναι και 40 ή 50.
Σκέφτομαι μήπως μαζεύεται υγρό στα πνευμόνια και δεν το γνωρίζουμε ή νικοτίνη...
Δεν θέλω να θίξω το ηλεκτρονικό τσιγάρο, ρωτάω καλοπροαίρετα (είμαι φανατικός ατμιστής!!!) :)

Αποσυνδεδεμένος velix

  • *
  • 43
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #224 στις: Δεκεμβρίου 03, 2014, 19:39 »
δεν ειμε σίγουρος άπλα μερικές φόρες με έχει πιάσει καούρα στο στομάχι και το παθαίνω οταν καταναλώνω πάνω απο 8 ml ημερήσιος... και οταν εκανα νικοτίνη 12 mg μερικές φόρες αναλογα το υγρο με πείραζε στο λαιμο ..... τώρα στα 6 mg 10 ml με τα υγρά μου D.I.Y. δεν εχω θεμα.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Αυτο που λες το εχω περασει με τα πνευμονια αλλα αν θυμαμαι καλα το παθαινα οταν ατμιζα ΚΑΙ παραλληλα επαιρνα και κ.τ.
Ενιωθα ενα πραγμα σαν να εχουν κουραστει τα πνευμονια και να θες να παρεις μια πιο βαθια ανασα παροτι δεν ειχα κανει κατι κουραστικο!
Εδω και καιρο που δεν παιζει καθολου το κ.τ δεν εχω τετοιες παρενεργειες εγω αντιθετα δεν τα παω καλα με την VG καθολου καλα...τελευταια δοκιμασα το gorilllas ελεγα μηπως αλλαξε κατι αλλα με πακετωσε παλι αγρια σχεδον στο μισο μπουκαλακι εκλεισε ο λαιμος βραχναδα και το πρωι οταν ξυπναγα ποναγε και δεν μπορουσα καλα καλα να παρω ανασα σαν να εκλεινε τελειως ο φαρυγγας  :o
VG -->  :thumpdown:




εγω παντός με το ηλεκτρονικό τρέχω πλέων και δεν λαχανιάζω φυσική κατάσταση πολυ καλύτερη απο πριν σε σχεση με το κ.τ.
εχει να κανει κ με το καθε οργανισμό γιατι ξερω περίπτωσης που τους μαζεψε υγρο στα πνευμονια...και ο γιατρος τους ειπε απο το ηλεκτρονικο κ ο τυπος το γυρισε στο κανονικο παλι ...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 03, 2014, 19:44 από velix »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342262 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206472 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541422 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31044 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50157 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597218 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357746 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11509 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193045 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1301 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1294 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591881 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios