vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

79 επισκέπτες, 6 χρήστες
th3ofilos, Barbapaidi, Buliwyf, C-3PO, Giannis.B, KORG N364

Twitter

Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?

Αποσυνδεδεμένος gstamatos

  • ***
  • 539
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...!
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #1155 στις: Αυγούστου 05, 2016, 16:08 »
Από υγιεινή παιδιά όλα κομπλέ,  πχ 5 φορές τη μέρα πλύσιμο δοντιών,  για αυτό και είχα τον προβληματισμο με τις αφθες. Πήρα επιστομιο με resin, τυχαία  από σήμερα,   για να δούμε! 

Αποσυνδεδεμένος mpol

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
  • Μιχάλης
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #1156 στις: Αυγούστου 05, 2016, 16:22 »
Μια και είπες για άφθες -και είναι ένα θέμα που με πονάει-
το ίδιο έχω κι εγώ (ΟΧΙ λόγω ηλεκτρονικού τσιγάρου , από παιδί το 'χω).
Και μιλάμε για... μεταλλαγμές άφθες , όχι αστεία! :D
Εδώ στο φόρουμ , δεν θυμάμαι ποιο παιδί , είχε βοηθηθεί με την
Emoform την ΠΡΑΣΙΝΗ. Δεν κάνει θαύματα αλλά
βοηθάει πάρα πάρα πολύ και τις επουλώνει γρηγορότερα.
Την δοκίμασα και κάνει πολύ καλό. Για δες το...

Αποσυνδεδεμένος gstamatos

  • ***
  • 539
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...!
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #1157 στις: Αυγούστου 05, 2016, 18:31 »
Ευχαριστώ! 

Αποσυνδεδεμένος dimdil

  • *
  • 45
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #1158 στις: Αυγούστου 05, 2016, 18:38 »
εδω και ενα μηνα ατμισματος ισχυουν και για μενα καποια θεματακια που συναντησα συχνα στο νημα :hmmm:.ατμιζω 50/50 στα 6mg γυρω στα 4-5 ml και
απο την αρχη του ατμισματος μια σχετικη ξηροστομια αλλα και ξηρη μυτη ειδικα κατα το πρωινο ξυπνημα
τις τελευταιες 3 μερες και μετα απο αρκετες δοκιμες διαφορων υγρων, ξυσιμο στο λαιμο, βραχναδα που ξεκινα σχεδον απο αφωνια στο ξυπνημα και βελτιωνεται οσο περναει η μερα :dontknow:
δεν θα ....ενοχοποιουσα το η.τ βλεπω ομως οτι συμβαινουν σε αρκετους τα ιδια συμπτωματα :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος gstamatos

  • ***
  • 539
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...!
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #1159 στις: Αυγούστου 05, 2016, 18:44 »
Ανέβα σε 70/30 ή και 80/20 με 0,3 νικοτινη και θα στρώσεις 

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 735
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #1160 στις: Αυγούστου 05, 2016, 20:03 »
Φανταζομαι αναφερεσαι σε αναλογια vg/pg και νικοτινη 0,3,σωστα? Τοτε ομως πεφτει πολυ το χτυπημα και ενδεχομενως να ανεβει η καταναλωση υγρου αρκετα.Προσωπικα παντως με γνωστο και ''νοστιμο'' υγρο με αναλογια 80vg-20pg,δεν παρατηρησα καποια βελτιωση στο θεμα της ξηροστομιας και αυτου του χαρακτηριστικου επιμονου κολληματος στην στοματοφαρυγγικη κοιλοτητα.Υπαρχουν ιατρικες ερευνες για αυτα τα σημεια?

Αποσυνδεδεμένος gstamatos

  • ***
  • 539
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...!
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #1161 στις: Αυγούστου 05, 2016, 20:46 »
Είχα και εγώ κάποια θέματα αλλά υποχώρησαν γρήγορα, βέβαια είμαι σε pg/vg φαρμακείου, λίγο άρωμα,  και ελάχιστη νικοτινη. Στη μεγαλύτερη διάρκεια της ημέρας είμαι πια με μηδενική νικοτινη 

Αποσυνδεδεμένος superfuzz

  • **
  • 160
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #1162 στις: Αυγούστου 05, 2016, 21:24 »
Φανταζομαι αναφερεσαι σε αναλογια vg/pg και νικοτινη 0,3,σωστα? Τοτε ομως πεφτει πολυ το χτυπημα και ενδεχομενως να ανεβει η καταναλωση υγρου αρκετα.Προσωπικα παντως με γνωστο και ''νοστιμο'' υγρο με αναλογια 80vg-20pg,δεν παρατηρησα καποια βελτιωση στο θεμα της ξηροστομιας και αυτου του χαρακτηριστικου επιμονου κολληματος στην στοματοφαρυγγικη κοιλοτητα.Υπαρχουν ιατρικες ερευνες για αυτα τα σημεια?

Και η pg και η vg προκαλούν αφυδάτωση. Πίνε νερά, κάνει καλό  :tongue_smilie:
Για έρευνες στο θέμα δεν γνωρίζω, για το θέμα της ξηροστομίας πάντως είναι γνωστό. Είτε ατμίζεις λιγότερο, είτε πίνεις περισσότερο νερό κατά προτίμηση και τα δύο. Επίσης ξηροστομία έχεις πάντα σε κάποιο βαθμό όταν ξυπνάς ανεξαρτήτως καπνίσματος κι ατμίσματος.
Για το κόλλημα δεν ξέρω τι εννοείς ακριβώς αλλά εγώ το παθαίνω όταν για κάποιο διάστημα ατμίσω πολύ και περνάει σύντομα. Έχεις δίκιο πάντως για τα high vg και χαμηλή νικοτίνη, θα ανέβει η κατανάλωση και δε θα καταλαβαίνεις και τίποτα. Για κάποιο λόγο πολλοί τα ρίχνουν όλα στην pg υποννοόντας πως η vg είναι εντελώς αθώα αλλά δεν είναι έτσι, π.χ. επηρρεάζει την γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση (αν πάσχεις από τέτοια). Δεν είναι όλα για όλους γενικά.

Αποσυνδεδεμένος Tortugas

  • ***
  • 556
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα DNA Color Themes μου μπορειτε να τα βρειτε εδω
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #1163 στις: Αυγούστου 05, 2016, 21:50 »
@dimdill
Κλασσικο συμπτωματα του VG ειναι ενοχληση στο στομαχι που μου κανει και μενα. Καποιοι εχουν πει για μυτη αλλα δεν θυμαμαι αν ειναι σε PG ή VG, είχα δει παντως πως καποιος ειχε σοβαρο προβλημα στην μυτη με ενα απο τα 2. Δοκιμασε 2 ml vg/pg 80/20 και αντιστοιχα 20/80 αν εχεις την δυνατοτητα να δεις τις ενοχλησεις. Αγορασε δειγματα η κατι τετοιο αν δεν φτιαχνεις μονος.

Η νικοτηνη σε σκιζει στο λαιμο αν ειναι πολυ και θα τον ενιωθες ισως λιγο πρισμενο στο ξυπνημα. Οταν ανεβηκα απο 3 σε 6 ειχα λιγο πριξιμο και ακομα εχω ψιλοενοχληση αλλα τιποτα τοσο ακραιο. Ισως κανεις παραπανω απ'οσο μπορεις για πολυ καιρο? Παλι δεν μου φαινεται λογικο, εσυ ομως ξερεις καλυτερα για το θεμα νικοτινη. Αφυδατωση ειναι φυσιολογικη μην σε απασχολει οπως ειπαν και πανω, τα αλλα δες. Προς το παρον καλυτερα να μην κανεις εκπνοες απο την μυτη μεχρι να βρεις τι σε ενοχλει. Μπορει να ναι και οτι κοιμασαι με ανοιχτο aircondition, αυτα ακριβως μου κανει εμενα οταν το ξεχναω.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 05, 2016, 21:55 από Tortugas »

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 735
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #1164 στις: Αυγούστου 05, 2016, 22:24 »
''Κολλημα''εννοω οτι αισθανομαι σαν μια κολλωδη ουσια να εχει καλυψει το στομα και τον λαιμο εσωτερικα,η οποια δεν φευγει οπως γινοταν με το καπνισμα και τα φλεματα(sorry και παλι) ,οποτε λεγαμε ''καθαρισε ο λαιμος''.Η αισθηση αυτη ειναι πιο εντονη στο σημειο των αμυγδαλων-μηλο του Αδαμ.Δεν εχω καποια παθηση η καποιο σχετικο ιστορικο και μπορει να ειναι κατι που συμβαινει μονο σε εμενα.Να αναφερω ομως και κατι εντυπωσιακο κατα την αποψη μου:πριν τρια χρονια εκανα για πρωτη φορα στην ζωη μου ενα γενικο τσεκ-απ,οπου ολες οι τιμες ηταν εντος οριων,εκτος της χοληστερινης που ηταν στο...300! Ο καρδιολογος,που με βρηκε κατα τα αλλα μια χαρα,ειπε οτι πρεπει να παρω στατινες.Περασαν τρια χρονια χωρις να κανω η να παρω τιποτα απολυτως,εκτος απο βιταμινη C περιστασιακα και απο το ατμισμα τον τελευταιο χρονο και προσφατα εκανα παλι τσεκ-απ,οπου βρεθηκε και η χοληστερινη εντος οριων(180 με οριο το 200). ?

σ.σ:
198 με οριο το 200 για την χοληστερινη.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 06, 2016, 01:32 από Chris66 »

Αποσυνδεδεμένος rezwalker

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #1165 στις: Αυγούστου 09, 2016, 18:29 »
chris μηπως εχεις αλλαξει βαση τελευταια?
εγω ειχα ακριβως το ιδιο θεμα οταν δοκιμασα αλλη βαση
οπουε γυρισα αμεσως σε pinkmule παλι

Αποσυνδεδεμένος Antonio_de_la_Svouras

  • **
  • 163
  • Φύλο: Άντρας
  • να θυμηθώ να γράψω κάτι ψαγμένο εδώ
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #1166 στις: Αυγούστου 09, 2016, 19:11 »
Chris την ίδια αίσθηση έχω και εγώ.
Με τον λαιμό, όχι με την χοληστερίνη 8)

Την κάποια ξηρότητα στον λαιμό την έχω "βρεί" ότι οφείλεται σε κάποια υγρά,
αυτό που περιγράφει ο Χρήστος όμως εμφανίζεται σε διάφορες φάσεις, χωρίς να μπορώ να καταλάβω σε τι οφείλεται.
Να σε ρωτήσω Chris, φραπέ πίνεις;

Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #1167 στις: Αυγούστου 09, 2016, 19:15 »
μηπως εχεις παρατηρησει  στα υγρα που στο προκαλουν αυτο να υπαρχει καποιο απο τα 2 συστατικα του με μεγαλυτερη ποσοτητα??pg ή vg??

Αποσυνδεδεμένος rezwalker

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #1168 στις: Αυγούστου 09, 2016, 19:30 »
εγω 2-3 υγρα κανω
μολις αλλαξα βαση για κανα μηνα
ειχα αυτα τα συμτωματα συγγεκριμενα (hexocell) 50/50

Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #1169 στις: Αυγούστου 09, 2016, 19:35 »
η αναλογια τους σε pg-vg ηταν ιδια???μηπως καποιο συστατικο ειναι σε μεγαλυτερη ποσοτητα και σε ενοχλει αυτο??

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4696 501738 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:55
από anetost
Hashtag Shake and Vape 1 353 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:18
από chkontog
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2333 241263 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 06, 2024, 13:43
από Sergios
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3307 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12761 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 703 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7820 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21460 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 196001 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2131 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 5284 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1111997 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan