vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

71 επισκέπτες, 7 χρήστες
gstamatos, Buliwyf, hellfire, saltcity, Milarepa, Mimhsdr, manoslykos

Twitter

GG Tilemahos Armed Eagle

Αποσυνδεδεμένος Ksp

  • ****
  • 1276
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπουκάλι είναι μισογεμάτο...
Απ: GG Tilemahos Armed Eagle
« Απάντηση #120 στις: Μαρτίου 29, 2018, 20:54 »
Παιδια βασικοτατα ρολο παιζει να μπει πρωτα σωστα η βαση να θυληκωσει κ μετα βιδωνεις καπακι

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: GG Tilemahos Armed Eagle
« Απάντηση #121 στις: Μαρτίου 29, 2018, 21:35 »
Τα πάντα σχετικά, σε τούτο τον ντουνιά... 😊

Το τελευταίο δεκαπενθήμερο, που έχουμε αρχίσει να αγαπιόμαστε, η διατροφή που ακολουθεί αποτελείται κυρίως από υγρά με 60% PG. Η καμπάνα ( η standard - την άλλη δεν τη χωνεύω ) ανοίγει πάντα στις 3 ολόκληρες στροφές και κάτι. Σταθερός και απολαυστικότατος!

Τώρα, πως ατμίζετε ή προσπαθείτε να ατμίσετε με 1,5 και 2 στροφές ανοιχτή καμπάνα, και μάλιστα με υγρά 70% VG, ντεν κσέρω καρντιά μου... 🙄

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Tilemahos Armed Eagle
« Απάντηση #122 στις: Μαρτίου 29, 2018, 22:06 »
Αν το δεις στις 2 βόλτες οι ελλειπτικές εισαγωγές αέρα έχουν ανοίξει αρκετά για να περάσει και σχετικά παχύρρευστο υγρό. Η καμπύλη καμπάνα δεν έχει διαφορά σε αυτό το σκέλος. Φυσικά τα πάντα είναι θέμα γούστου (και στησίματος). Τον ΤΑ με τις στρογγυλές εισαγωγές τον δουλεύω στις 4 βόλτες από άποψη  :))

Αποσυνδεδεμένος Ksp

  • ****
  • 1276
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπουκάλι είναι μισογεμάτο...
Απ: GG Tilemahos Armed Eagle
« Απάντηση #123 στις: Μαρτίου 29, 2018, 22:14 »
Εκει εχω αντισταση κι ετσι βαμβακωμα!!! Ακουω λαθη προς διορθωση...

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: GG Tilemahos Armed Eagle
« Απάντηση #124 στις: Μαρτίου 29, 2018, 22:19 »
Άνοιξε παιδί μου την τροφοδοσία, να ευχαριστηθείς άτμισμα! 😊

( και τσίμπα και λίγο στο βαμβάκι )

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Tilemahos Armed Eagle
« Απάντηση #125 στις: Μαρτίου 29, 2018, 22:26 »
Όπως μπορώ να το δω ή αντίσταση είναι ψηλά (εγώ την βάζω στο ύψος που θα πήγαινε το springomizer) και το βαμβάκι το κατεβάζω αφού μπει και η βάση της καμπάνας που έχει τις τρύπες τροφοδοσίας για να πάει το στεγνό - αφράτο βαμβάκι στις τρύπες. Όταν βραχεί θα τραβάει από εκεί.

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: GG Tilemahos Armed Eagle
« Απάντηση #126 στις: Μαρτίου 29, 2018, 23:01 »
Αν το δεις στις 2 βόλτες οι ελλειπτικές εισαγωγές αέρα έχουν ανοίξει αρκετά για να περάσει και σχετικά παχύρρευστο υγρό.

Καλά, ακόμα και στη μία στροφή μπορεί να περάσει ίσαμε και αραιωμένη μπεσαμέλ, με τη σχετική υποπίεση. Το θέμα είναι, ατμίζεις έτσι ή νομίζεις ότι ατμίζεις? 🤗

Η καμπύλη καμπάνα δεν έχει διαφορά σε αυτό το σκέλος.

Είπα πως έχει; 🤔

Τον ΤΑ με τις στρογγυλές εισαγωγές τον δουλεύω στις 4 βόλτες από άποψη  :))

Μαγκιά! 👍

...και το βαμβάκι το κατεβάζω αφού μπει και η βάση της καμπάνας που έχει τις τρύπες τροφοδοσίας για να πάει το στεγνό - αφράτο βαμβάκι στις τρύπες.

Μάλλον ο χειρότερος τρόπος για να βαμβακώσεις τον ΤΑΕ. Είναι ο τρόπος που έδειξε και ο Θανάσης στο video update, μαζί με την προτροπή να αφήνουμε 1,5cm ( ! ) βαμβάκι από την κάθε πλευρά, ώστε να τον στουμπώσουμε μια κι έξω... 🙄

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Tilemahos Armed Eagle
« Απάντηση #127 στις: Μαρτίου 30, 2018, 11:37 »
Οκ, νομίζω ότι ατμίζω αραιωμένη μπεσαμέλ. Εντάξει τώρα;

Αποσυνδεδεμένος Ksp

  • ****
  • 1276
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπουκάλι είναι μισογεμάτο...
Απ: GG Tilemahos Armed Eagle
« Απάντηση #128 στις: Μαρτίου 30, 2018, 14:23 »
Εμένα πάντως με 2 στροφές μου φέρνει ένα γουργούρισμα

Απ: GG Tilemahos Armed Eagle
« Απάντηση #129 στις: Μαρτίου 30, 2018, 14:59 »
Ναι γιατί είναι προφανώς πολλές οι δύο στροφές για το βαμβάκωμα και το υγρό που έχεις.Περνάει περισσότερο υγρό και πάει στο center pin και στο εσωτερικό της καμπάνας.Αν το ανοίξεις θα δεις υγρό και στο pin και στη βάση του.Ο ΤΑΕ μπορεί να μην σου δίνει εξωτερικές διαρροές αλλά δίνει εσωτερικές πλημμύρες αν περάσει περισσότερο υγρό.

Αποσυνδεδεμένος leontamp

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Tilemahos Armed Eagle
« Απάντηση #130 στις: Μαρτίου 30, 2018, 15:47 »
Το στήσιμο που κάνω στον ΤΑΕ ανεξαρτητως σύρματος, πυρήνα και pin-ακίου είναι το εξής( στο βαμβακωμα εννοώ)..

Εδώ έχουμε ni80 0.40mm σε 3αρη πυρηνα.Με το 2αρι pin.


Σε αυτό το ύψος.Το πάνω μέρος της αντίστασης βρισκεται εκεί που αρχίζει το κεφάλι της βιδας.Καλη ισορροπία μεταξύ χτυπηματος και γεύσης..


Βαμβάκωμα,καλό χτένισμα και τριμαρισμα...




Τοποθέτηση βαμβακιού..


Βρέχουμε αντίσταση και vapoooors...


Ανοιγμα καμπάνας 1.5 με 2 στροφές με 70/30 vg/of άψογη τροφοδοσία χωρίς κανένα θέμα... Από τις 2.5 στροφές και πάνω, αν τον αφήσω κάνα 20λεπτο ήσυχο αρχίζει το γουργουρημα..Αν τον εχω πιπιλα δε νιώθει..
*Γενικά αν χρησιμοποιώ pin-άκι άνω των 2mm παίζω πάντα με 3αρη πυρήνα...Με το 1,5mm πεφτω σε 2.5..

***Κι εδώ μια δοκιμή που είχα πριν με το 3αρι pin, SS clapton-ακι σε 3αρη πυρηνα και πραγματικά πυροβολούσε ο ΤΑΕ... :D



« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 30, 2018, 15:52 από leontamp »

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: GG Tilemahos Armed Eagle
« Απάντηση #131 στις: Μαρτίου 30, 2018, 16:03 »
Οκ, νομίζω ότι ατμίζω αραιωμένη μπεσαμέλ. Εντάξει τώρα;
Τέλεια! Γιάμ! 👍

Set-up δύο ημερών ( περίπου 20ml μπίχλικο White Castle, 15%, 60% PG ). Απλό και ταπεινό κανθαλάκι 0,32mm/ID 2,5mm/6 σπείρες/1,17Ω/12,5W/cotton bacon ( το παλιακό )/pin 2,5mm. Καμπάνα, σταθερά ανοιχτή στις 3 και κάτι στροφές. Στεγανώτατος μέσα-έξω, με ένα σκουπισματάκι της υγρασίας στο collector tank, μαζί με κάθε γέμισμα.



Κάτι που νομίζω πως ισχύει, είναι ότι ο ΤΑΕ δεν συμπαθεί καθόλου τα "ξεφυσήματα" μέσα στην καμινάδα του. Θεωρώ βέβαιο πως καταφέρνουν να προκύψει gurgling, με τις όποιες συνέπειες έχει αυτό στην εμφάνιση διαρροών. Στο drip tip θα έπρεπε να υπάρχει χαραγμένη η ένδειξη "Exit only"... 😊
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 30, 2018, 17:28 από 30SmokingYears »

Αποσυνδεδεμένος Injen

  • **
  • 206
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Tilemahos Armed Eagle
« Απάντηση #132 στις: Μαρτίου 30, 2018, 20:07 »
Πάντως το tc δεν το αγαπάει,  οι αντίσταση μεταβάλλεται όπως και να τον στήσω και το tc πάει περίπατο

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: GG Tilemahos Armed Eagle
« Απάντηση #133 στις: Μαρτίου 30, 2018, 20:41 »
Ναι, πράγματι. Αλλά δεν είναι και περίεργο, με αυτόν τον σχεδιασμό.

Αποσυνδεδεμένος kari

  • *
  • 12
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Tilemahos Armed Eagle
« Απάντηση #134 στις: Απριλίου 12, 2018, 10:50 »
Ο ατμοποιητης εχει όντως ελαφρώς καλύτερη γεύση από τον προκάτοχό  ,αλλά δεν είδα τρελή διάφορα για να πω ότι αξίζει από armed να έρθεις εδώ.Κλασικα πρέπει να κάνεις πολλά στησίματα για να βρεις τη Χρυσή τομή .Ενα πράγμα που μου τη σπάει απίστευτα είναι η τσαπατσουλια αυτού του ανθρώπου και η ποιότητα κατασκευής των προϊόντων του.Ενω έχει γίνει πολύ ωραία σχεδίαση ,τα μεταλλικά μέρη είναι φθηνά και πολύ λιγότερο στιβαρά  ,συγκρίνοντας τα με άλλα .Το ίδιο και τα μονωτικά υλικά ,παίζει να είναι της πλάκας .Στον προηγούμενο άλλαξα 4 φορές sandwitch plastic γιατί έλιωνε από τη θερμότητα (30 watt ατμιζα ).Επίσης του δίνεις τόσα λεφτά και δεν μπορεί να πληρωσει ένα καθαρισμό της προκοπής πριν στο στείλει  ??Ενώ είναι ο αγαπημένος μου ατμοποιητης ,δεν πρόκειται  να ξαναδώσω ούτε 1€ στον συγκεκριμένο άνθρωπο γιατί δεν είναι καθόλου σωστός επαγγελματίας.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12138 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499685 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 01, 2024, 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 324 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7433 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20987 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194941 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1724 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4883 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109864 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 181187 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2133 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1496 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos