vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

86 επισκέπτες, 8 χρήστες
manoslykos, lagoudakis, gfilip, aalex, infernity, KostasGR, Panokali, Milarepa

Twitter

Συσκευασίες Υγρων

Αποσυνδεδεμένος paitos

  • *
  • 99
  • Φύλο: Άντρας
Συσκευασίες Υγρων
« στις: Νοεμβρίου 09, 2011, 09:41 »
 Εχω αγορασει γυρω στα 6 διαφορετικα υγρα (μαρκες)
Ολα ειχαν διαφορετικη συσκευασια, απο το πολυ καλο (για μενα) μπουκαλακι της nobaco με το λεπτο στομιο μεχρι το απαραδεκτο γυαλινο με το χαλια στομιο της flavourart.
 Καποια αλλα παλι δεν ειναι διαφανα και δεν ξερεις ποσο σου εχει μεινει.
 
 
Εχω ζητησει απο φιλους που ατμιζουν nobaco να μου κρατησουν τα μπουκαλακια για να
βαζω τα diy υγρα μου  ;)
 
 
 
Εσεις πια συσκευασια χρησιμοποιειτε/προτιματε?
 

Αποσυνδεδεμένος sempreviva

  • **
  • 118
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Συσκευασίες Υγρων
« Απάντηση #1 στις: Νοεμβρίου 09, 2011, 10:15 »
Η αλήθεια είναι ότι τα μπουκαλάκια της nobacco που λες, δεν παίζονται, είναι πολύ βολικά. Κι εγώ όταν έκανα DIY τα ήθελα! Ειδικά στην αρχή που είχα το white line της nobacco και μετά με το ego-t βόλευαν πολύ. Τώρα βέβαια που έχω το ice νομίζω είναι εύκολη η εισαγωγή υγρού με όλα τα είδη, οπότε δεν το πολυψάχνω. Ακόμη και ο δοσομετρητής των halo δε με δυσκολεύει (που μπορεί να δυσκολέψει στο κλασικό tank)! Τα μόνα αρνητικά που έχω ακούσει είναι για τα μπουκαλάκια mystique της nobacco, κι αυτό όμως σε περιορισμένη έκταση.

Αποσυνδεδεμένος gkhellas

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συσκευασίες Υγρων
« Απάντηση #2 στις: Δεκεμβρίου 03, 2011, 04:33 »
εγώ χρησιμοποιώ γυάλινα φαρμακευτικά φιμέ ,με γυάλινo σταγονόμετρο στο καπάκι.

Απ: Συσκευασίες Υγρων
« Απάντηση #3 στις: Δεκεμβρίου 17, 2011, 19:57 »
Εχω αγορασει γυρω στα 6 διαφορετικα υγρα (μαρκες)
Ολα ειχαν διαφορετικη συσκευασια, απο το πολυ καλο (για μενα) μπουκαλακι της nobaco με το λεπτο στομιο μεχρι το απαραδεκτο γυαλινο με το χαλια στομιο της flavourart.
 Καποια αλλα παλι δεν ειναι διαφανα και δεν ξερεις ποσο σου εχει μεινει.
 
 
Εχω ζητησει απο φιλους που ατμιζουν nobaco να μου κρατησουν τα μπουκαλακια για να
βαζω τα diy υγρα μου  ;)
 
 
 
Εσεις πια συσκευασια χρησιμοποιειτε/προτιματε?

Φίλε τα μπουκαλάκια της nobacco απλά τα πλένεις με νερό για να τα ξαναχρησιμοποιήεις?

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9598
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συσκευασίες Υγρων
« Απάντηση #4 στις: Δεκεμβρίου 18, 2011, 01:12 »
Μερικές από τις καλύτερες συσκευασίες υγρών. Ολα τα μπουκαλάκια είναι γυάλινα εκτός απο το πλαστικό της Ovale.
Tα Halo στην συσκευασία των 30 ml έχουν το κλασσικό σταγονόμετρο. Oλα τα Johson Creek καθώς και τα  Halo στην συσκευασία των 15ml έχουν βιδωτό καπάκι και συνοδεύονται από σταγονόμετρο το οποίο τοποθετείτσι συνήθως μετά το άνοιγμα. Το πλαστικό μπουκαλάκι της Ovale διαθέτει λεπτό ρύγχος.


Αποσυνδεδεμένος CAPTAINATMOS

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συσκευασίες Υγρων
« Απάντηση #5 στις: Δεκεμβρίου 18, 2011, 01:22 »
υπαρχει περιπτωση τα πλαστικα μπουκαλακια να αλειωνουν το αρωμα των υγρων?????? γιατι τα περισοτερα απο τα καλυτερα υγρα ειναι σε γυαλινα?????

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9598
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συσκευασίες Υγρων
« Απάντηση #6 στις: Δεκεμβρίου 18, 2011, 01:24 »
Δεν νομίζω ότι υπάρχει τέτοια περίπτωση

Απ: Συσκευασίες Υγρων
« Απάντηση #7 στις: Δεκεμβρίου 18, 2011, 01:35 »
Δεν γνωρίζω αν αλλοιώνουν τα αρώματα αλλά επιστημονικά εχει αποδειχθεί πως στα πλαστικά υπαρχουν διαρροες στα υγρα που εσωκλειουν,  σε αντίθεση με το γυαλί που θεωρείτε πιο κατάλληλο προϊόν συσκευασίας.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Συσκευασίες Υγρων
« Απάντηση #8 στις: Δεκεμβρίου 18, 2011, 01:38 »
Εγώ έχω βολευτεί με τα μπουκαλάκια του funstore, γιατί...

... διότι φτιάχνω DIY με το μαρτύριο της σταγόνας... (η πιο ακριβής πρόχειρη μέτρηση)

... διότι φτιάχνω μικρές ποσότητες, αφού είμαι σχετικά νέος στο άθλημα (σχεδόν 7 μηνών) και θέλω να δοκιμάζω όλο και κάτι νέο ...

και
... διότι κατάλαβα ότι στην vg (επειδή είναι παχύρευστη) βάζω τα 3/4 των σταγόνων της συνταγής, καθώς δεν την ανακατεύω από πριν με νερό (μου αρέσει το φρέσκο, δεν πιστεύω στην ωρίμανση της μιας μέρας).

Θα προτιμούσα τα διάφανα μπουκαλάκια, αλλά δεν έχω πρόβλημα, βγάζω το λαιμό και βλέπω.

Όσο για την επίδραση του φωτός...
το φως που πιθανόν να επιδρά (και αν)  στα υγρά μάλλον είναι το υπεριώδες, που είναι αόρατο για εμάς.

Άρα, δεν θα με πείραζε καθόλου (απέναντίας) τα μπουκαλάκια να είναι διάφανα,  αρκεί να τα βάζουμε σε σκιερό και δροσερό μέρος (για το φόβο των Ιουδαίων).

Για το γυαλί ή πλαστικό...  :dontknow:
αν και με τις παραπάνω προϋποθέσεις, αν τηρούνται,  καλό είναι και το πλαστικό.

Αποσυνδεδεμένος soulsym86

  • **
  • 113
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Συσκευασίες Υγρων
« Απάντηση #9 στις: Μαΐου 08, 2014, 17:10 »
Ένα μικρό αρθράκι http://powerpuffsreviews.blogspot.co.uk/2014/05/blog-post.html για τις συσκευασίες και τις αποστολές υγρών με αφορμή τα υγρά (ή τεσπα ότι απέμεινε απο τα υγρά  :wall: ) που παρέλαβα σήμερα!

Αποσυνδεδεμένος andreas_e

  • **
  • 186
  • Φύλο: Άντρας
    • nargiles
Απ: Συσκευασίες Υγρων
« Απάντηση #10 στις: Μαΐου 08, 2014, 17:45 »
όντως πολύ βολικά τα πλαστικά μπουκαλάκια της nobacco με το στόμιο στο πάνω μέρος (που αφαιρείται για όσους δεν τα χουν δει).
http://dc186.2shared.com/download/geVoCeDg/DSC08122.JPG?tsid=20140508-150028-4a3f6833
http://dc186.2shared.com/download/2XDQhaeb/DSC08123.JPG?tsid=20140508-150024-c3da549
αλλά δεν ξέρω πόσο καιρό είναι ασφαλές να τα κρατάμε, διότι είναι πλαστικό και όχι γυαλί. εκτός αυτού ψιλοτσαλακώνουν κιόλας (φαίνεται λίγο στην φώτο...το έχω πολύυυυ καιρό βέβαια).

μετά τα κλασσικά γυάλινο (φιμε :P ) με το σταγονόμετρο από άποψη αποθήκευσης είναι ότι καλύτερο για εμένα, αλλά προσωπικά δεν με βόλεψε ποτέ το σταγονόμετρο (ίσως λόγο ατμοποιητή protank mini 2) και έχω βρεί σαν λύση να βάζω απευθίας από το μπουκαλάκι (ίσως ακούγεται πολύ επιπόλαιο ή δύσκολο, αλλά με βολεύει φουλ). για καλή μου τύχη το σταγονόμετρο βγαίνει (και ξαναμπαίνει) δεν είναι φιξ.
http://dc186.2shared.com/download/Dcc1lTgs/DSC08120.JPG?tsid=20140508-150034-1d755753
http://dc186.2shared.com/download/WaLz71pE/DSC08121.JPG?tsid=20140508-150031-df205e44



και τέλος αυτό βολεύει πολύ, ακόμα και εν κινήσει που λέει ο λόγος γεμίζεις πανεύκολα, αλλά έρχεται πάλι το θέμα του πλαστικού που δεν είναι ξεκάθαρο το πόσο καιρό κτλ... ακόμα προς το παρόν τουλάχιστον το έχω μόνο σπίτι, δεν το βάζω σε θήκη και βόλτα έξω γιατί δεν κλείνει τόσο καλά όσο τα άλλα μπουκαλάκια και ίσως υπάρξουν διαρροές (αν το χει δοκιμάσει κάποιος ας μας πει)
http://dc186.2shared.com/download/1JMjt2lK/DSC08124.JPG?tsid=20140508-150018-465e0831

(έβαλα φωτογραφίες γιατί πολύ νέοι ατμιστές δεν ξέρουν τα μπουκαλάκια (ούτε εγώ ήξερα το 95% των πραγμάτων που αναφέρονται εδώ μέσα όταν γράφτηκα). δεν τα δείχνει οπότε έβαλα λινκ)



όταν θέλετε να επαναχρησιμοποιήσεται ένα μπουκαλάκι πλύσιμο μόνο με νερό, όχι σαπούνια και τέτοια. αν θέλετε να φύγει ένα πολύ έντονο άρωμα μπορείτε να ρίξετε λίγο ξύδι + μαγειρική σόδα και νεράκι μέχρι το 1/4 - 1/3 του μπουκαλιού και να ανακατέψετε καλά (αυτά τα κόλπα τα ξέρω από το ναργιλέ :P ), μετά καλό ξέπλυμα και καλό στέγνωμα πριν τα κλείσετε.
και πάντα αποθήκευση μέσα σε ένα συρτάρι στο δωμάτιο είναι ότι πρέπει πιστεύω, ούτε ο ήλιος το βλέπει ούτε μεγάλες θερμοκρασίες αναπτύσσει (εκτός αν χτυπάει ο ήλιος το συρτάρι).
αυτά
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 08, 2014, 18:03 από andreas_e »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Συσκευασίες Υγρων
« Απάντηση #11 στις: Μαΐου 08, 2014, 17:53 »
Εδώ και 2 χρόνια χρησιμοποιώ σχεδόν πάντα μπουκαλάκια με βελόνα και όταν είμαι έξω απο το σπίτι.
Δεν σφραγίζουν ιδανικά, αλλά στην πράξη (αν προσέχεις σε τι τσέπη/θήκη τα βάζεις και πώς) μόνο μια φορά βρήκα την βελόνα χωρίς το κάλυμμα. Δεν είχα πολύ υγρό να χυθεί όμως θα μπορούσε να έχει συμβεί. Μια φορά στα δυο χρόνια είναι ρίσκο που δεν με βάζει σε σκέψεις! Τώρα, αν κάποιος τα κουβαλά σε στενή τσέπη (κωλότσεπης ή τζην) τότε δεν του κάνουν φαντάζομαι.

Αποσυνδεδεμένος andreas_e

  • **
  • 186
  • Φύλο: Άντρας
    • nargiles
Απ: Συσκευασίες Υγρων
« Απάντηση #12 στις: Μαΐου 08, 2014, 18:04 »
αν είναι όρθιο κανένα πρόβλημα (μόνο αν φύγει το από πάνω που δεν φεύγει τόσο εύκολα).

εγώ όμως το βάζω το υγρό σε μια θήκη και την πετάω χύμα στη τσάντα οπότε δεν κάθεται όρθιο γιαυτό και ο "φόβος" μου

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Συσκευασίες Υγρων
« Απάντηση #13 στις: Μαΐου 08, 2014, 18:10 »
Γενικά τουμπάρει χωρίς πρόβλημα αλλά χύμα σε τσάντα με διάφορα άλλα ψιλολόγια να το κοπανάνε, ναι, μπορεί να έχει πρόβλημα με το καπάκι του. Κάποια μικρή προσοχή την θέλει. Όμως γεμίζει άνετα τα πάντα και προσωπικά βρίσκω πως αξίζει αυτή την προσοχή γιατί μου λύνει τα χέρια.

Αποσυνδεδεμένος tasfot

  • **
  • 462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συσκευασίες Υγρων
« Απάντηση #14 στις: Μαΐου 08, 2014, 21:05 »
Για τις μετακινήσεις μου χρησιμοποιώ πλαστικά των 20ml (με σχετικά χοντρή μύτη για να βολεύει και με τα πιο παχύρρευστα υγρά) και για ποσότητες DIY μεγάλα των 100ml από φαρμακείο.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4689 499935 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:04
από anetost
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12261 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 399 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7511 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21079 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 195153 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1801 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4950 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1110191 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 181437 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2203 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1531 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos