vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

445 επισκέπτες, 4 χρήστες
dvelev, trabaman, Buliwyf, thanos1071

Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG

Αποσυνδεδεμένος dimitra78

  • ***
  • 793
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #585 στις: Δεκεμβρίου 31, 2012, 01:47 »
με τι υγρα? γενικα το παθαινεις με πολλες γευσεις? εγω και στις 2 περιπτωσεις μονο απο την δεξια απο κει που ατμιζω, απο την αλλη μερια,κανενα :confused1: δεν γινεται να ειναι συμπτωση,ειναι καθαρα απο τα υγρα!

Αποσυνδεδεμένος zerom

  • **
  • 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αι αμ ε γκερλ νταμ ιτ!
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #586 στις: Δεκεμβρίου 31, 2012, 01:48 »
ατμος...και ατμίζω στη μέση
διάφορες γεύσεις σε balanced

να διευκρινίσω δε, ότι απολυμαίνω πολύ συχνά τους ατμοποιητές μου και τα driptips
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 31, 2012, 01:53 από zerom »

Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #587 στις: Δεκεμβρίου 31, 2012, 01:52 »
με τι υγρα? γενικα το παθαινεις με πολλες γευσεις? εγω και στις 2 περιπτωσεις μονο απο την δεξια απο κει που ατμιζω, απο την αλλη μερια,κανενα :confused1: δεν γινεται να ειναι συμπτωση,ειναι καθαρα απο τα υγρα!
Καμιά μόλυνση από το driptip σκέφτηκες πως μπορεί να είναι ?

Αποσυνδεδεμένος dimitra78

  • ***
  • 793
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #588 στις: Δεκεμβρίου 31, 2012, 02:00 »
γιαννη δεν νομιζω να ειναι απο αυτο, αυτο που λες το ειχα παθει μια φορα που ειχα ξεχασει να το απολυμανω,γιατι το κανω καθε 2 μερες αυτο, ειχαβγαλει μια μεγαλη πληγη στη δεξια πλευρα παλι,που ατμιζω στα χειλη μου! σιγουρα αυτο ηταν απο το πιπακι!τωρα ομως ειναι ολο το μαγουλο και στα χειλη μου δεν εχω τιποτα.λογικα αν ηταν το πιπακι,τοτε πως γεμιζει μονο το μαγουλο :confused1:

Αποσυνδεδεμένος thangeol

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #589 στις: Δεκεμβρίου 31, 2012, 02:10 »
Εγω σαν νεος ατμιστης ( λιγοτερο απο μηνα) πειραματιζομαι διαρκως με γευσεις και περιεκτικοτητες .... μεχρι τωρα εχω δικιμασει mystique cosi , Tobacco, RY3 , golden virginia ολα απο την nobacco χωρις κανενα προβλημα .....φιλος μου προτεινε το virginia απο την natura ( 30ml ,9ευρω ) , απο την πρωτη μερα ατμισματος αρχισαν οι παρενεργειες ...φουσκωμα στο στομαχι και πλακωμα στο στηθος ... το σταματησα αμεσως και σημερα ατμιζω παλι nobacco .Μαλλον με ενοχλει η VG , αλλα τα υγρα της nobacco ειναι ακριβα οποτε θα πειραματιστω με DYI ...τι λετε για βαση ; 50-50 , 70-30 ή 80-20

Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #590 στις: Δεκεμβρίου 31, 2012, 02:17 »
Οπωσδήποτε δημιουργούνται σε κάποιος κάποια συμπτώματα που μπορεί να οφείλονται
στη χρήση της Pg ή της Vg.
Προσωπικά δεν έχω παρατηρήσει κάποιο σοβαρό σύμπτωμα ειδικά στη περιοχή του
προσώπου εκτός από κάποια ξηρότητα ή ελαφρώς πρήξιμο στο χείλος αλλά έχω
διαπιστώσει πως οφείλεται στα driptips που έρχονται σε επαφή.
Καλή απολύμανση πάντα και συχνή 2-4 φορές τη μέρα και να μην αφήνεται πολύ ώρα το η.τ.
εκτεθειμένο όταν δεν το χρησιμοποιείτε, κάθονται και μύγες επάνω  :)) :))

Αποσυνδεδεμένος Kanivalos

  • *
  • 34
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #591 στις: Ιανουαρίου 07, 2013, 19:46 »
Δεν είμαι σίγουρος ότι ποστάρω σωστά, αλλά είμαι νέος στο φόρουμ και βαριέμαι να φτιάξω ένα "χάρτη" στο μυαλό μου σχετικά με το φόρουμ - αν αυτό ενοχλεί τους atmin ας διαγράψουν το post.

Άρχισα να ατμίζω πριν από 5 μέρες. Το πρώτο ξύπνημα μετά από ατμό, ήταν κάπως περίεργο. Φουμάρω μέχρι κ τώρα το tobacco echo της nobbaco που πήρα μαζί με την ατμομηχανή μου. Στην αρχή μου φάνηκαν πεταμένα τα λεφτά, αφού μετά από καμιά ώρα νόμιζα ότι ρουφάω αέρα κοπανιστό. Το πρωί μόλις ξύπνησα, για λίγα λεπτά δεν είχα συναίσθηση του χρόνου, ενώ ξύπνησα γνωρίζοντας ότι η ώρα είναι 7μιση γτ άκουσα το ξυπνητήρι. Επίσης είχα μια απίστευτη αδυναμία. Και τα 2 συμπτώματα δε κράτησαν πάνω από δέκα λεπτά. Τη δεύτερη μέρα ατμίσματος, δεν υπήρχε κανένα θέμα. Αυτές τις 5 μέρες τελικά, έστριψα 3 Κ.Τ. γτ είχα ξεμείνει από υγρό έξω απ' το σπίτι. Αν το Η.Τ. συνεχίσει να μου συμπεριφέρεται έτσι (τις πρώτες εντυπώσεις θα τις αναφέρω σε άλλο post) όπως μέχρι τώρα, για το μόνο που θα στενοχωρηθώ, είναι τα 10€ που έδωσα για καπνό πριν τις γιορτές μήπως ξεμείνω και είναι όλα κλειστά κ τώρα έχει ξεμείνει ο καπνός κ με παρακαλάει να τον φουμάρω. Από θέμα υγείας λοιπόν, το μόνο που έχω προσέξει είναι μια αυξημένη ευεξεία, την οποία την αιτιολογώ με πολλούς τροπούς, άσχετους μεταξύ τους κ όχι συναθροιστικά. Μέχρι στιγμής πάντως είμαι 99,9% ικανοποιημένος από το Η.Τ. και ήδη έχω παραγγείλει τις βάσεις και τα αρώματά μου για να κάνω τα πειράματά μου γτ είμαι κ λίγο ανισόροπος / δε μου αρέσει να φουμάρω ότι μου "σερβίρουν".

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #592 στις: Ιανουαρίου 07, 2013, 20:06 »
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1888.msg563065.html#new
πέρνα και από εδώ για μια παρουσίαση.

Καλώς όρισες kanivalos :bye: :bye: :bye: :bye:

Αποσυνδεδεμένος kazerio

  • **
  • 150
  • Φύλο: Άντρας
  • ατμιζωντας ερχεται η ορεξη...!
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #593 στις: Ιανουαρίου 27, 2013, 20:23 »
θελω να κανω ενα τεστ δυσανεξιας για pg/vg.θελω να ρωτησω εαν το εχει κανει καποιος,ποσο κοστιζει??και εαν πρεπει να του πω εγω του γιατρου οτι θελω να δω για pg/vg νικοτινη και απιονισμενο νερο

Αποσυνδεδεμένος Υπ_Ατμών

  • *
  • 5
  • I vape therefore I am
    • Total War Hellas
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #594 στις: Ιανουαρίου 27, 2013, 20:48 »
Εγω σαν νεος ατμιστης ( λιγοτερο απο μηνα) πειραματιζομαι διαρκως με γευσεις και περιεκτικοτητες .... μεχρι τωρα εχω δικιμασει mystique cosi , Tobacco, RY3 , golden virginia ολα απο την nobacco χωρις κανενα προβλημα .....φιλος μου προτεινε το virginia απο την natura ( 30ml ,9ευρω ) , απο την πρωτη μερα ατμισματος αρχισαν οι παρενεργειες ...φουσκωμα στο στομαχι και πλακωμα στο στηθος ... το σταματησα αμεσως και σημερα ατμιζω παλι nobacco .Μαλλον με ενοχλει η VG , αλλα τα υγρα της nobacco ειναι ακριβα οποτε θα πειραματιστω με DYI ...τι λετε για βαση ; 50-50 , 70-30 ή 80-20
Και εγώ νέος ειμαι (περίπου μια εβδομάδα)

Ακριβώς οτι περιγράφεις ενιωθα με τον Νοbacco Virginia Low(τον απλό , οχι το golden) ο οποίος ειχε υψηλή περιεκτικότητα σε προπυλενογλυκόλη (pg) και ελάχιστη σε φ.γλυκερινη.


Επειδή όμως οπως και με το κανονικό τσιγάρο, η αναζήτηση μάρκας ειναι ζήτημα του τί δέχεται ο οργανισμός του καθενός καταλήγω στο εξής:
 Δε νομίζω οτι και η PG ειναι "επικίνδυνη" για κάποιους και η VG οχι , ή το αντιστροφο.
Απλά όπως εγώ ποτε δεν μπόρεσα να καπνίσω prince/camel/marlboro κλπ, μαλλον δε θα μπορέσω να καπνίσω και υγρό με βάση PG. Για άλλους λειτουργει ακριβώς αντίστροφα.


Με απλά λόγια βλεπω να συμβαίνει και με τiς βάσεις των υγρών , οτι συνέβαινε και με τις μάρκες του κ.τ.
Βεβαια εχθές δοκίμασα το Nobacco Mystique Valuto και το Golden margin με σχετικά ισόποση κατανομή σε PG/VG και δεν επαθα τίποτα.
(αν το έχουν σε VG μονο εχω φύγει αμέσως να παρω δοκιμαστικά ενα.)


Τι να πώ ξερω και εγώ.
Αν πάντως το υγρό ειναι κυρίως PG και δημιουργεί τα προαναφερθέντα προβλήματα, δεν θέλει 2η σκέψη...
οπως δε θα ήθελε αν σε κ.τ. σας εδιναν Zidane και ησασταν ετοιμοι να λιποθυμήσετε.
Πάτε αγοράστε ενα με μονο νερό και φυτική γλυκερίνη και  λυστε αμεσα το πρόβλημα.
Και εννοείται το αντιστροφο και με τη VG...


Δεν ειναι να δίνεις παρατάσεις σε κατι τέτοιο, διοτι ενδεχομένως η απογοητευση που εισπράττει καποιος οταν αντιλαμβάνεται οτι ΔΕΝ μπορεί να ατμίζει
λόγω καποιας δυσανεξίας, ειδικά τις 1ες μέρες , μπορεί να σε οδηγήσει να το παρατήσεις, και δε λέει...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 27, 2013, 21:04 από Υπ_Ατμών »

Αποσυνδεδεμένος johnk102

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #595 στις: Ιανουαρίου 27, 2013, 21:03 »
Ατμιζω 1,5 χρόνο και τον έναν άτμιζα μόνο VG. Τελευταία κάνω 50/50 με PG και παρατηρώ ότι όταν την κάνω παρατεταμένα με πιάνει ένα φτερούγισμα στην καρδιά, το οποίο σταματάει όταν κάνω μόνο VG.
Ώρες ώρες με ανησυχεί αλλά εφόσον δεν συνεχίζεται δεν το έχω ψάξει περισσοτερο


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος d3mon

  • *
  • 77
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #596 στις: Ιανουαρίου 27, 2013, 21:10 »
 Με σκέτη VG παρατήρησα ένα ασυνήθιστο φούσκωμα στο στομάχι μου. Στην συνέχεια δοκίμασα να φτιάξω υγρό 50-50 και το φούσκωμα υποχώρησε σταδιακά. Για πειραματισμό   πάλι έκανα μόνο VG και άρχισε να επανέρχεται. Για κάποιο λόγο μου προκαλεί  ελαφρύ φούσκωμα στο στομάχι η VG.
 

Αποσυνδεδεμένος kazerio

  • **
  • 150
  • Φύλο: Άντρας
  • ατμιζωντας ερχεται η ορεξη...!
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #597 στις: Ιανουαρίου 28, 2013, 11:12 »
 ξερει κανεις ποσοβ κοστιζει ενα τεστ δυσανεξιας?

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #598 στις: Ιανουαρίου 28, 2013, 13:55 »
Πριν απο 4-5 χρονια που ειχε κανει ενας γνωστος ηταν γυρω στα 150 ευρω.
Αλλα αν δε με απατα η μνημη μου εχει παρει το ματι μου στα deal sites "προσφορες" για τεστ δυσανεξιας σε τιμες γυρω στα 50 ευρω.


Αποσυνδεδεμένος kazerio

  • **
  • 150
  • Φύλο: Άντρας
  • ατμιζωντας ερχεται η ορεξη...!
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #599 στις: Ιανουαρίου 29, 2013, 00:06 »
o μονος τροπος να μαθω εαν ειμαι αλλεργικος σε pg/vg  ειναι το τεστ δυσανεξειας?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 355927 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 10846 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 191836 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 888 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 742 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 589544 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 797702 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7422 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 313354 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6942 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 12266 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 13519 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711