vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

381 επισκέπτες, 1 χρήστης
thanos1071

Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG

Αποσυνδεδεμένος doctor76

  • *
  • 60
  • Φύλο: Άντρας
  • nemesis, kayfun L+ & DIY
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #555 στις: Οκτωβρίου 11, 2012, 23:33 »
εγω με DIY απο nobacco ειχα φουσκωμα και σπυρακια στο πρωσωπο σαν αλεργια. δεν ξερω αν φταιει η μαρκα η τα αρωματα. παντος με τα ετοιμα δεν εχω προβλημα :confused1:   αν εβρισκα την ακρη ομως θα ηταν καλα για να μειωσω το κοστος.
παντος δεν πρεπει να φταιει η νικοτινη γιατι σε ετοιμο εχω κανει και 18mg χωρις προβλημα ενω στα DIY εφτιαχνα 10-12mg

Αποσυνδεδεμένος efhkal

  • ***
  • 572
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ποτέ δε φοβήθηκα τα άσχημα,πάντα τα μέτρια έτρεμα.
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #556 στις: Οκτωβρίου 11, 2012, 23:38 »
παντος δεν πρεπει να φταιει η νικοτινη γιατι σε ετοιμο εχω κανει και 18mg χωρις προβλημα ενω στα DIY εφτιαχνα 10-12mg

ειχα το ιδιο θεμα στην αρχη με την vg επειδη η pg μου εκανε το λαιμο χαλια συνεχισα με την vg και τωρα δεν εχω κανενα προβλημα.......οχι οσο εντονα το περιγραφεις αλλα ειχα γεμισει σπυρακια στο σωμα περισοτερο

Αποσυνδεδεμένος kazerio

  • **
  • 150
  • Φύλο: Άντρας
  • ατμιζωντας ερχεται η ορεξη...!
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #557 στις: Οκτωβρίου 13, 2012, 19:35 »
εχω αρχισει και την ψωνιζω με το θεμα...κοβεις το κωλοτσιγαρο και ξεκινας  το η.τ και σου βγαινουν 10000 παρενεργιες.ξεκινησα με vg 80% 9αρα νικοτινη.συνεχισα με 50-50 και με εχει τρελανει το φουσκωμα σαν εχω φαει ενα αρνι μονος μου ελεος.αμα ειναι να δοκιμασω 20 γευσεις με 10 διαφορετικες περιεκτικοτιτες απο 30 αλλες εταιριες για να καταληξω μετα απο κανα μηνα στο υγρο την περιεκτικοτιτα και την εταιρια που μου ταιριαζει τοτε δυσκολα τα πραγματα

Αποσυνδεδεμένος gioupi

  • ***
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #558 στις: Οκτωβρίου 13, 2012, 19:40 »
Μην αγχωνεσε kazerio και ολα θα στρωσουν. :yes:

Αποσυνδεδεμένος G.K.77

  • **
  • 193
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Γιώργο και είμαι καλά.
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #559 στις: Οκτωβρίου 13, 2012, 19:45 »
Κάθε αρχή και δύσκολη αλλά σε λίγο καιρό :dance2:

Αποσυνδεδεμένος eGo-W

  • **
  • 122
  • Φύλο: Γυναίκα
  • (πάντα ήθελα να της μοιάζω - έστω στο τσιγάρο! :))
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #560 στις: Οκτωβρίου 13, 2012, 19:54 »
Καταλαβαίνω τα νεύρα σου. Δυστυχώς όμως, έτσι είναι. Το η.τ. θέλει ...δουλειά. Γι' αυτό και πολλοί τα παρατάνε. Αν ήταν όλα τέλεια και κυρίως εύκολα, δε θα είχε μείνει καπνιστής γύρω μας ούτε για δείγμα. Αν αυτό σε παρηγορεί, πέρασα από όλες αυτές τις φάσεις κατά καιρούς, αλλά επέμεινα και τώρα νομίζω είμαι σε καλή φάση, και άκαπνη από τον Μάρτιο! Ο πρώτος μήνας ήταν σαφώς από τους πιο δύσκολους και νομίζω πως πολλά οφείλονταν στο κόψιμο του τσιγάρου και όχι στο η.τ. Θυμάμαι πως πολλά απ' τα προβλήματα (πχ η αϋπνία που είχες αναφέρει σε ποστ σου νωρίτερα) ήταν συμπτώματα στέρησης -και δεν έχουμε μόνο την νικοτίνη, αλλά ένα σωρό από τα χημικά του τσιγάρου που προκαλούν επίσης στερητικά περίεργα.
Λοιπόν, κάνε λίγο υπομονή και τρεις απλές δοκιμές:
1η: πάρε μια αμπούλα "νερό για ενέσεις -Water For Injection" από το φαρμακείο και αραίωσε ελαφρώς (με μία δύο σταγόνες στο γέμισμα του Ce4) το υγρό που έχει πολύ vg. Παρ'ότι το υγρό σου είναι έτοιμο, κάποιες φορές είναι περισσότερο παχύρρευστο απ' ό,τι χρειάζεται. Η αμπούλα είναι πάμφθηνη. Μη πάρεις απλώς φυσιολογικό ορό όμως. Δοκίμασε μία - δύο μέρες αυτό για να αποκλείσεις ότι φταίει η παχύρρευστη vg.
2η: Πάρε ένα υγρό με σκέτη vg και ένα υγρό με σκέτη pg (ή έστω με μεγάλη διαφορά στις περιεκτικότητες). Αυτό θα σου επιτρέψει να καταλάβεις τι σου προκαλεί πρόβλημα. Το 50-50 προφανώς δε βοηθάει καθόλου στον αποκλεισμό/περιορισμό του "υπόπτου"!
3η: Άλλαξε μάρκα υγρών, πέρνα σε άλλη εταιρεία. Όλο αυτό δε θα στοιχίσει περισσότερο από 5 να πω πακέτα τσιγάρα.


Επιμένω ωστόσο πως ενδέχεται τα προβλήματά σου να οφείλονται στον ατμοποιητή -μπορεί να μη δίνει πολύ καμένο, ωστόσο και το λίγο αλλά συνεχές μπορεί να δημιουργεί προβλήματα. Ως προς αυτό, μια απλή και ανέξοδη λύση, για τον Ce4 είναι να ανασηκώσεις με ένα συρματάκι (βολεύει ένας συνδετήρας) ελαφρώς το πλαστικό καπελάκι του. Δηλαδή: Ξεβιδώνεις το μαύρο πιπάκι, βάζεις το συρματάκι εκεί που σου είπαν να ΜΗ βάζεις το υγρό και τραβάς λίγο προς τα επάνω. Μετά ξαναβάζει το πιπάκι, βιδώνοντας πιο χαλαρά, και έτσι τα φυτίλια τροφοδοτούνται καλύτερα και δεν δίνουν καμένο. Ίσως έτσι να σου τρέχει λίγο από κάτω, αλλά καλύτερα να καθαρίζεις πού και πού την μπαταρία, παρά να παίρνεις καμένο.


Ελπίζω να μη σε κούρασα τόσο ώστε να σε αποθαρρύνω. Δυστυχώς το εύκολο (ανοίγω πακέτο, βγάζω τσιγάρο) είναι και το χειρότερο. Στο χέρι σου είναι να μετατρέψεις και το άλλο σε πανεύκολο :)

Αποσυνδεδεμένος KoreYdro

  • **
  • 429
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Zagadka..
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #561 στις: Οκτωβρίου 13, 2012, 20:05 »
εχω αρχισει και την ψωνιζω με το θεμα...κοβεις το κωλοτσιγαρο και ξεκινας  το η.τ και σου βγαινουν 10000 παρενεργιες.ξεκινησα με vg 80% 9αρα νικοτινη.συνεχισα με 50-50 και με εχει τρελανει το φουσκωμα σαν εχω φαει ενα αρνι μονος μου ελεος.αμα ειναι να δοκιμασω 20 γευσεις με 10 διαφορετικες περιεκτικοτιτες απο 30 αλλες εταιριες για να καταληξω μετα απο κανα μηνα στο υγρο την περιεκτικοτιτα και την εταιρια που μου ταιριαζει τοτε δυσκολα τα πραγματα

συνηθως οι παρενεργειες που παρατηρουμε δεν ειναι απο το η.τ  αλλα απο την διακοπη του κ.τ.
ειχες εναν εθισμο τοσα χρονια και τωρα στερεις αυτο το πραγμα απο τον οργανισμο σου..σκεψου
σε τι διαδικασια αναδιοργανωσης τον εχεις βαλει... ;)
μην ανησυχεις, θα ηρεμισει ο οργανισμος σου, θα συνηθισεις και το ατμισμα και ολα θα πανε καλα.
Υπομονη και επιμονή  :D

Αποσυνδεδεμένος kallitexnis

  • *
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα στη ζωή είναι θέμα Χημείας...
    • Atmos Lab Official Website
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #562 στις: Οκτωβρίου 13, 2012, 21:08 »
πως μπορω να καταλαβω αν ειμαι αλλεργικος στην vg η ειναι συμπτωματα νεου ατμιστη.εχουν πρηστει οι αμυγδαλες μου και με ποναει ο λαιμος μου οταν καταπινω,σαν να ειμαι κρυομενος.πραγμα που το αποκλειω γιατι πριν 3 μερες σταματησα μια αντιβιωση που επαιρνα για λογους κρυωματος,οποτε αποκλειω τον παραγοντα...και σκεφτομαι μηπως παιζει θεμα αλλεργιας.ξερει κανεις αν τα συμπτωματα που ανεφερα ειναι δειγματα αλλεργιας απο vg?

Καλέ φίλε,
Για να καταλάβεις τί φταίει σε μια περίπτωση θα πρέπει να εξετάσεις σημείο-σημείο το τί ατμίζεις.
Αν δοκιμάσεις με VG σκέτη χωρίς άρωμα και έχεις θέμα θα είναι ανησυχητικό. Μπορεί να είναι "επώδυνο" αλλά δοκίμασε χωρίς νικοτίνη για 6-8 ώρες πρώτα.
Ακολούθως πήγαινε σε νικοτινούχο γλυκερίνη.
Αν έχεις πρόβλημα με τη μηδενική γλυκερίνη, είσαι στο 1/5000 των ατμιστών που έχουν δυσανεξία στη γλυκερίνη.
Αν δεις θέμα στη νικοτινούχο γλυκερίνη, τότε παίζεις με το επίπεδο. Αν χαμηλώσεις πολύ σε επίπεδο που δε σε ικανοποιεί, πας αναγκαστικά σε υψηλότερα βολτ για να "ισοφαρίσεις" το χτύπημα με λιγότερα mg.
Αν σε κανένα από τα δύο δεν έχεις θέμα, πράγμα που πιστεύω, δοκιμάζεις με 50-50 προπυλενογλυκόλη-γλυκερίνη.
Χωρίς άρωμα επίσης.
Αν δεν σε πειράξει, τότε ούτε η προπυλενογλυκόλη είναι το θέμα.
Βάζοντας το άρωμα της αρεσκείας σου, συνεχίζεις τη δοκιμή. Αν δεις ότι έχεις θέμα, τότε ψάξε το άρωμα.

Πολλές φορές, ο ανθρώπινος οργανισμός αντιδρά περίεργα σε ουσίες που δεν αναγράφονται στην ετικέτα. Που ωστόσο, είναι ευαισθητοποιητικές γηια κάποιους, ευαίσθητους σε αυτές οργανισμούς.

Δυστυχώς το έγραψα αναλυτικά, αλλά δεν μπορείς αλλιώς να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα αν δεν παίξεις παράμετρο-παράμετρο τη διαδικασία.
Εύχομαι να μην είναι κάτι σοβαρό.

Σου μιλάει άνθρωπος που έβγαλε σπυράκια στα ούλα 10 μέρες μετά την έναρξη του ΗΤ και 99% οφειλόταν στη διακοπή του καπνίσματος.

Όταν κόβει κάποιος τα σκληρά ναρκωτικά και έχει στερητικά σύνδρομα, δεν είναι το σωστό να ξαναπάρει πρέζα για να τα εξαλείψει. Αντίθετα, πρέπει να κάνει υπομονή να περάσουν, για να "ξεφύγει".
Αλληγορικά με υπερβολή, αλλά αυτό είναι το νόημα....

Αποσυνδεδεμένος AchisaeL

  • ****
  • 1291
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #563 στις: Οκτωβρίου 13, 2012, 21:18 »
εμενα ας πουμε η pg μου προκαλουσε ενα βαρος στο στηθος.
δεν μπορω να βρω αλλη λεξη.

απο τοτε που κανω vg ολα κομπλε!

Αποσυνδεδεμένος bender

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
  • ...like a normal person?
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #564 στις: Οκτωβρίου 14, 2012, 00:39 »
Στην αρχη ειμαστε στην τσιτα και υποψιασμενοι, παρατηρουμε τα πάντα και πραγματα που σε νορμαλ συνθηκες θα περναγανε απαρατηρητα. Ερμηνεύουμε δε οτιδήποτε συμβαινει στο σωμα μας ως αποτελεσμα της νεας μας συνήθειας. Δεν ειναι ετσι.
 Αν εχουν πρηστει οι αμυγδαλες μου και με ποναει ο λαιμος μου οταν καταπινω,σαν να ειμαι κρυομενος, τότε το πιθανότερο ειναι να ειμαι όντως "κρυομένος". Τώρα αν η vg έχει πραγματι προκαλέσει ποτε σε άνθρωπο πρηξιμο στις αμυγδαλές και πόνο κατα την κατάποση, δεν μπορω βέβαια να το αποκλεισω με επιστημονικά κριτήρια. Μη επιστημονικα ομως θα λεγα οτι δεν παιζει.
Αν παρατηρησουμε κάτι που δεν το εχουμε ξαναπάθει στη ζωη μας, όσο δεν ατμιζαμε, και μας συνεβη τωρα που αρχισαμε το ατμισμα, μάλιστα. Ειναι υποπτο. Αλλά μην τρελλαινομαστε χωρις λόγο.

Αποσυνδεδεμένος kazerio

  • **
  • 150
  • Φύλο: Άντρας
  • ατμιζωντας ερχεται η ορεξη...!
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #565 στις: Οκτωβρίου 14, 2012, 00:55 »
το θεμα του κρυωματος δεν παιζει,γιατι πρηζονται και πονανε μονο οταν ατμισω.πχ αν δεν ατμισω ολη την ημερα ειμαι κομπλε,με το που θα παρω 5-6 τζουρες αρχιζω και ποναω.ολα αυτα τα ειχα με βαση velvet cloud apo fa 80%vg και το υπολοιπο νερο στα 9 mg νικοτινη.την αλλαξα πηρα παλι απο flavor art traditional 50pg-50vg golden virginia sta 9mg,ειδα διαφορα,δεν ειχα ουτε καψιματα ουτε πρηξηματα ουτε τπτ,μονο ενα πολυ πολυ δυνατο φουσκωμα στο στομαχι σαν να εχω φαει του σκασμου.αυριο θα παω να παρω την τελευταια κατηγορια βασης full pg απο nobacco ομως και βλεπουμε

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #566 στις: Οκτωβρίου 14, 2012, 03:35 »
Σε μένα η πολλή VG φέρνει φούσκωμα.
Κάνω πού και πού έτοιμα υγρά στα 50/50 αλλά για μόνιμη χρήση κατέληξα σε 70% PG - 30% VG.
Εφόσον πάει κανείς σε DIY υγρά έχει επιλογές και ρυθμίζει σύμφωνα με τις ανάγκες του.
Αν η PG δεν σου φέρει προβλήματα, σταδιακά προσθέτεις μικρό ποσοστό VG και βλέπεις μέχρι πού είσαι εντάξει.
 :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Stellitsa

  • *
  • 52
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #567 στις: Δεκεμβρίου 05, 2012, 06:55 »
Καλημέρα, διαβάζω τα διαφορα που έχουν στους φίλους συνατμιστές και αισθάνομαι αρκετά τυχερή, μετά από ένα χρόνο ατμίζματος δεν έχω σχεδόν κανένα θέμα.

Λέω σχεδόν γιατι είχα ένα θεματάκι το οποί το αφησα πίσω. Το θέμα μου ήταν η VG, με υγρά που ήταν με μεγαλη περιεκτικότητα σε VG μου ξερενότανε ο λαιμός και είχα καποια μικρή ενόχληση. Από τη στιγμή που το ανακάλυψα προτιμώ υγρά με μικρή ή καθόλου περιεκτηκότητα σε VG και πλέον δεν έχω κανένα θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vantamis

  • **
  • 225
  • Φύλο: Άντρας
  • Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #568 στις: Δεκεμβρίου 05, 2012, 10:05 »
Εγώ δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα με την VG και δεν έχω δοκιμάσει καθόλου PG. Όχι ότι δεν είχα διάφορα "θέματα" τις πρώτες ημέρες εώς και μήνα θα έλεγα με το Η.Τ. γενικότερα, αλλά:

1ον:
Ήμουν 100% σίγουρος ότι το άτμισμα είναι απείρως καλύτερο από το κάπνισμα, άσχετα με ότι γράφονταν κατά καιρούς, γιατί το έβλεπα και το ένιωθα στον οργανισμό μου.
2ον:
Ήξερα ότι σίγουρα θα καταφέρω να βρώ ένα μηχάνημα κι έναν συνδυασμό ατμοποιητή--mg νικοτίνης--Voltage που θα με ικανοποιήσει, πράγμα που έγινε.
3ον:
Είχα πάντα στο μυαλό μου το 1ο και ο 2ο και ξοδεύοντας λίγα -σχετικά με το τσιγάρο- χρήματα, μετά από αρκετές δοκιμές και μέσα σε λιγότερο από έναν μήνα, έφτασα στο επιθυμητό αποτέλεσμα, που είναι να με ικανοποιεί πλήρως το άτμισμα και να μην σκέφτομαι καθόλου να βάλω τσιγάρο στο στόμα μου εδώ και έναν χρόνο.
 :yes:



Αποσυνδεδεμένος AchisaeL

  • ****
  • 1291
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #569 στις: Δεκεμβρίου 05, 2012, 16:06 »
ε αυτο ειναι το νοημα του ατμισματος και το βρηκες !!  :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 355822 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 10808 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 191785 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 875 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 731 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 589499 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 797677 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7420 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 313299 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6937 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 12254 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 13513 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711