vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

433 επισκέπτες, 6 χρήστες
Milarepa, seniorize, John K, thanos1071, lounik, camber

Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG

Αποσυνδεδεμένος nikosqt

  • **
  • 326
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #465 στις: Φεβρουαρίου 01, 2012, 14:25 »
Εχει παρατηρησει κανεις ο βηχας σε νεους ατμιστιτες που οφειλετε και πως μπορει να ελλατωθει ?
Ποια υγρα κανουνε το λιγοτερο βηχα ?

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #466 στις: Φεβρουαρίου 01, 2012, 14:30 »
Όσο καιρό ατμίζω (κ ατμίζω πολύ!!!) Δεν έχω ΠΟΤΕ βήξει  :) Τον Ιούλιο αν θα ζώ... θα κλέισω δυο χρόνια ατμίσματος κ εύχομαι κ τότε να σου πώ τα ίδια!  ;) ;) ;)

Edit: Ατμίζω με pg 400 κ με άλλα υγρά που έχουν pg+vg κ μέχρι σήμερα το μόνο που με σιγουριά μπορώ να πω ώς παρενέργεια (σε μένα) είναι:

Α) Χαμηλή αρτηριακή  πίεση όταν το παρακάνω με την νικοτίνη
Β) Βάρος στο στήθος (θώρακα), όταν ατμίζω πολύ με νικοτίνη πάνω από 6 mg

Να συμπληρώσω ότι πολλοί από εμάς ήμαστε αλλεργικοί κ ίσως κ σε μερικά από τα  υγρά που ατμίζουμε να έχουμε αλλεργικές αντιδράσεις όπως ο βήχας κ καλό θα είναι να το ψάξουμε κ φυσικά να δοκιμάσουμε άλλα υγρά.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 01, 2012, 14:57 από DARK ANGEL »

Αποσυνδεδεμένος jimkaldi

  • **
  • 403
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #467 στις: Φεβρουαρίου 01, 2012, 14:36 »
Εχει παρατηρησει κανεις ο βηχας σε νεους ατμιστιτες που οφειλετε και πως μπορει να ελλατωθει ?
Ποια υγρα κανουνε το λιγοτερο βηχα ?

γενικα τα υγρα με pg ενοχοποιουνται περισσοτερο ... αν ατμιζεις ετοιμα υγρα ισως και καποιο αλλο συστατικο απ αυτα που δεν αναφερονται .... δοκιμασε υγρα με περισσοτερη vg η  και αλλαγη μαρκας

Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #468 στις: Φεβρουαρίου 01, 2012, 14:53 »
Για νεο ατμιστη που ειπε ειναι πιθανη παρενεργεια.
Κι εγω τις πρωτες μερες ειχα προβλημα με ξεροβηχα, που δε με τρομαξε, γιατι παλια θυμαμαι που ειχα "κοψει" το τσιγαρο για 4 μερες ειχα απιστευτο βηχα.
Κατεβασε λιγο τη νικοτινη και προσπαθησε να μην την ανεβοκατεβαζεις συχνα.... και να μην αλλαζεις συνεχεια υγρο, καμια φορα με πειραζει κι αυτο.
Ολα αυτα αν δεν ειναι πολυ εντονος ο βηχας ή δεν κραταει για πολλες μερες. Αλλιως πηγαινε σε γιατρο οπωσδηποτε.

Αποσυνδεδεμένος nikosqt

  • **
  • 326
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #469 στις: Φεβρουαρίου 01, 2012, 15:50 »
δεν εχω εγω το βηχα τον ειχα στην αρχη αλλο ατομο που του εδωσα ητ τον εχει

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #470 στις: Φεβρουαρίου 02, 2012, 10:51 »
Καλημέρα, όπως είπα κ εχτές μπορεί τα  υγρά να πειράζουν το άτομο που του έδωσες το ητ ναι? Ας αλλάξει τα υγρά κ τότε θα καταλάβει πιστεύω τι τον πείραξε.
Μερικές φορές έχω προσέξει ότι φταίει κ ο ατμοποιητής που μπορεί να μας προκαλέσει βήχα.  Δεν μου έχει συμβεί να βήχω μα έχω νοιώσει ενόχληση στον λαιμό που μόλις δοκίμασα να ατμίσω με νεο ατμοποιητή μου πέρασε!!! Ας δοκιμάσει ο φίλος σου κ με νεο ατμοποιητή αν κ εδώ πιστεύω ότι τα υγρά μάλλον τον πειράζουν. Να θυμάσαι ότι με την διακοπή του κτ πολλοί έχουν δυνατό βήχα για αρκετές μέρες!!!  :)

 

Αποσυνδεδεμένος AchisaeL

  • ****
  • 1291
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #471 στις: Φεβρουαρίου 03, 2012, 04:54 »
το σιγουρο ειναι ενα.. μην τα ριχνουμε ολα στο ΗΤ.. απλα μπορει να ειναι κατι αλλο που πριν το ΗΤ ουτε που θα πηγαινε το μυαλο μας.

Αποσυνδεδεμένος greekfury

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #472 στις: Φεβρουαρίου 11, 2012, 11:37 »
παιδια γινεται να εχεις δυσανεξια σε συγγεκριμενη μαρκα pg η vg ? γιατι ρε γμτ επαιρνα απο inawera και ολα καλα (και ας λεμε οτι εχουν χαλασει την ποιοτητα) με το που πηγα σε κατι αλλο ( δεν θελω να πω σε ποιο για ευνοητους λογους) που θεωρητικα ειναι κλασης ανωτερο μετα απο 2 μερες εχω τρελα φλεματα.καμια ιδεα? μηπως ειναι το αρωμα?

Αποσυνδεδεμένος nikoshat

  • **
  • 169
  • Χαμογελάστε σήμερα...το αύριο θα είναι χειρότερο.
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #473 στις: Φεβρουαρίου 11, 2012, 11:45 »
γιατι ρε γμτ επαιρνα απο inawera και ολα καλα (και ας λεμε οτι εχουν χαλασει την ποιοτητα) με το που πηγα σε κατι αλλο ( δεν θελω να πω σε ποιο για ευνοητους λογους) που θεωρητικα ειναι κλασης ανωτερο μετα απο 2 μερες εχω τρελα φλεματα.καμια ιδεα? μηπως ειναι το αρωμα?

Μηπως να εδινες λιγο χρονο στον εαυτο σου να συνηθισει τα νεα δεδομενα ?
Και μαρκα τσιγαρων να αλλαζες, παλι στην αρχη θα ειχες προβλημα μεχρι να προσαρμοστει το αναπνευστικο σου.

Αποσυνδεδεμένος greekfury

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #474 στις: Φεβρουαρίου 11, 2012, 11:51 »
Μηπως να εδινες λιγο χρονο στον εαυτο σου να συνηθισει τα νεα δεδομενα ?
Και μαρκα τσιγαρων να αλλαζες, παλι στην αρχη θα ειχες προβλημα μεχρι να προσαρμοστει το αναπνευστικο σου.

Χμμμ αλλαζω και συχνα το αρωμα...ισως φταιει και αυτο...

Αποσυνδεδεμένος EarthquakeRita

  • *
  • 27
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αντε να μην τρελαθώ...... :P
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #475 στις: Φεβρουαρίου 16, 2012, 22:10 »
Καλησπέρα σε όλη την ατμοπαρέα  8)    Εγώ το μόνο που έχω παρατηρήσει είναι ξηρασία στην μυτη!
Ατμίζω περίπου 5 μήνες ..... πρίν με το κ.τ η μύτη μου παρέμενε υγρή εσωτερικά απλά απο την πολλή πίσσα όταν την καθάριζα έβγαζε αρκετή μαυρίλα....πλέον η μύτη μου είναι πεντακάθαρη απλά δεν είναι καθόλου υγρή και κάποιες φορές μπορώ να πώ πως είναι ενοχλητικό αυτό  :'(
Δεν ξέρω αν φταίει κάτι απο το η.τ τα συμπτώματα ξεκίνησαν πάντως λίγες μέρες μετά απο την χρήση του...Αν γνωρίζει κάποιος κάτι και έχει ακούσει κάποια παρόμοια περίπτωση ας γράψει!!
Να σας πώ ότι ατμίζω pg βάση πάντα με 18 mg ....έχω δοκιμάσει και vg αλλά μου προκαλεί άσχημο ξερόβηχα και δεν το έχω πλησιάσει ξανά :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #476 στις: Φεβρουαρίου 16, 2012, 23:30 »
100% φταίνε τα υγρά που χρησιμοποιείς....
Οι πιο πολλοί έχουν παρατηρήσει αύξηση της υγρασίας και μάλιστα σε μεγάλο βαθμό (υπάρχει σε σχετικό θέμα). Ισως το υγρό σου έχει πολύ PG και σε ενοχλεί ή κάποιο άλλο συστατικό.

Αποσυνδεδεμένος EarthquakeRita

  • *
  • 27
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αντε να μην τρελαθώ...... :P
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #477 στις: Φεβρουαρίου 17, 2012, 00:04 »
Ναι η pg είναι περισσότερη απο την vg και καλύτερα για τον λαιμό μου γιατί την γλυκερίνη δεν μπορώ με τίποτα να την ατμίσω μου προκαλεί άσχημο βήχα ..... :confused1:

Αποσυνδεδεμένος NewHolborn

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #478 στις: Φεβρουαρίου 18, 2012, 17:12 »
Καλησπέρα σε όλη την ατμοπαρέα  8)    Εγώ το μόνο που έχω παρατηρήσει είναι ξηρασία στην μυτη!
Ατμίζω περίπου 5 μήνες ..... πρίν με το κ.τ η μύτη μου παρέμενε υγρή εσωτερικά απλά απο την πολλή πίσσα όταν την καθάριζα έβγαζε αρκετή μαυρίλα....πλέον η μύτη μου είναι πεντακάθαρη απλά δεν είναι καθόλου υγρή και κάποιες φορές μπορώ να πώ πως είναι ενοχλητικό αυτό  :'(
Δεν ξέρω αν φταίει κάτι απο το η.τ τα συμπτώματα ξεκίνησαν πάντως λίγες μέρες μετά απο την χρήση του...Αν γνωρίζει κάποιος κάτι και έχει ακούσει κάποια παρόμοια περίπτωση ας γράψει!!
Να σας πώ ότι ατμίζω pg βάση πάντα με 18 mg ....έχω δοκιμάσει και vg αλλά μου προκαλεί άσχημο ξερόβηχα και δεν το έχω πλησιάσει ξανά :dontknow:
Γιατι δεν δοκιμαζεις να ατμιζεις μια μιξη με ενα μικρο ποσοστο VG στα υγρα σου? πχ 70%PG και 30%VG? ή 80-20 ισως δεις καλυτερα αποτελεσματα.. αυτο το μικρο ποσοστο σε VG ισως να μην σε ενοχλει.
Εγω στον εαυτο μου ειμαι πλεον σιγουρος πως η PG μου ερεθιζει τον λαιμο και εχω βρει την χρυση τομη στο 70%VG 30%PG εως 80-20  και πλεον εχω πολυ σπανια ενοχλησεις στον λαιμο μονο οταν το παρακανω κανα βραδυ. Θα μπορουσα να κανω και σκετη VG αλλα δεν θελω να αποχωριστω απο το χτυπιμα και την γευση που δινει η PG.

Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #479 στις: Φεβρουαρίου 18, 2012, 17:15 »
Βαλτε ΜΕGA ΤΩΡΑ!!!!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 356003 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 10880 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 191884 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 897 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 754 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 589591 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 797728 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7429 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 313404 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6950 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 12275 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 13528 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711