vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

370 επισκέπτες, 6 χρήστες
NIKKAPS, Milarepa, John K, thanos1071, lounik, camber

Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG

Αποσυνδεδεμένος AchisaeL

  • ****
  • 1291
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #450 στις: Ιανουαρίου 28, 2012, 00:49 »
φυσικα και ολοι!
.... :sign_koufo:

λευτερη τι εννοεις?
ωχ!! τωρα ειδα.. καλα τι εγραψα !!!  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Teodor

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο τις 10 Δεκεμβριου 2011
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #451 στις: Ιανουαρίου 30, 2012, 16:35 »
Καθ' οτι λατρης της PG (λογω χτυπηματος) εχω και εγω προβληματιστει...κ αυτο γιατι οπως πολλοι χρειαστηκα μια περιοδο "προσαρμογης" με τη PG για να μη μου ερεθιζει το λαιμο......Ομως αυτο μου δειχνει οτι δεν ειναι 100% ακινδυνη....

Δε θα αναφερω το που χρησιμοποιεται γιατι ειναι λαθος συλλογισμος....και νερο χρησιμοποειται στα χρωματα αυτοκινητων αυτο δε σημαινει κατι....Αλλα σημερα διαβαζοντας για την PG στο Wiki ειδα αυτα:

The acute oral toxicity of propylene glycol is very low, and large quantities are required to cause perceptible health damage in humans; propylene glycol is metabolized in the human body into pyruvic acid (a normal part of the glucose-metabolism process, readily converted to energy), acetic acid (handled by ethanol-metabolism), lactic acid (a normal acid generally abundant during digestion),[11] and propionaldehyde (a highly toxic substance). Serious toxicity generally occurs only at plasma concentrations over 1 g/L, which requires extremely high intake over a relatively short period of time.[15] It would be nearly impossible to reach toxic levels by consuming foods or supplements, which contain at most 1 g/kg of PG. Cases of propylene glycol poisoning are usually related to either inappropriate intravenous administration or accidental ingestion of large quantities by children

Adverse responses to intravenous administration of drugs which use PG as an excipient have been seen in a number of people, particularly with large dosages thereof. Responses may include "hypotension[,] bradycardia... QRS and T abnormalities on the ECG[,] arrhythmia[,] cardiac arrest[,] serum hyperosmolality[,] lactic acidosis[,] and haemolysis".


Μεταφραση:
Η οξεία τοξικότητα της προπυλενογλυκόλης είναι πολύ χαμηλή, και μεγάλες ποσότητες απαιτούνται για να προκαλέσουν αισθητή βλάβη της υγείας του ανθρώπου. Προπυλενογλυκόλη μεταβολίζεται στο ανθρώπινο σώμα σε πυροσταφυλικό οξύ (ένα κανονικό μέρος της διαδικασίας του μεταβολισμού της γλυκόζης, εύκολα μετατρέπεται σε ενέργεια ), οξικό οξύ (γίνεται από την αιθανόλη που μεταβολισμού), γαλακτικό οξύ (ένα κανονικό οξύ γενικά άφθονο κατά την πέψη),  και προπιοναλδεΰδη (μια εξαιρετικά τοξική ουσία). Σοβαρή τοξικότητα εμφανίζεται γενικά, μόνο σε συγκεντρώσεις στο πλάσμα πάνω από 1 g / L, η οποία απαιτεί εξαιρετικά υψηλή πρόσληψη σε σχετικά σύντομο χρονικό διάστημα. Θα ήταν σχεδόν αδύνατο να φτάσουν τα τοξικά επίπεδα με την κατανάλωση τρόφιμων ή συμπληρώματων, που περιέχουν το πολύ 1 g / kg του PG. Περιπτώσεις δηλητηρίασης γλυκόλης προπυλενίου συνήθως συνδέονται με ακατάλληλη ενδοφλέβια χορήγηση ή τυχαίας κατάποσης μεγάλων ποσοτήτων από τα παιδιά.

Οι ανεπιθύμητες αντιδράσεις στην ενδοφλέβια χορήγηση των φαρμάκων που χρησιμοποιούν PG ως έκδοχο έχουν παρατηρηθεί σε έναν αριθμό ανθρώπων, ιδιαίτερα με μεγάλες δόσεις αυτών. Οι απαντήσεις μπορεί να περιλαμβάνουν "υπόταση, βραδυκαρδία, QRS και Τ ανωμαλίες στο ΗΚΓ [,] αρρυθμία [,] καρδιακή ανακοπή [,] του ορού hyperosmolality [,] γαλακτική οξέωση [,] και αιμόλυση".


Καθως εχουμε στο φορουμ και ιατρους και επιστημονες και χημικους θα ηθελα καποιος να μου δωσει μια ιδεα για το ποια ποσοτητα θεωρειται ικανη για τις παραπανω επιπτωσεις στον ανθρωπινο οργανισμο. Να αρχισω να ανησυχω ή οχι;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 30, 2012, 18:25 από Teodor »

Αποσυνδεδεμένος GanaG

  • **
  • 371
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα είναι ατμός ... (Θρασύβουλος)
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #452 στις: Ιανουαρίου 30, 2012, 16:50 »
Πολύ καλό θέμα teodor,
το πλήρες κείμενο εδώ : http://en.wikipedia.org/wiki/Propylene_glycol

Πάντως στο κεφάλαιο ασφάλεια αρχίζει με το εξής :
The acute oral toxicity of propylene glycol is very low, and large quantities are required to cause perceptible health damage in humans;

Που σημαίνει ότι θα πρέπει να πιούμε τίποτα λίτρα φαντάζομαι για τα συμπτώματα που αναφέρονται και εάν γιατί τα συμπτώματα είναι για ενδοφλέβια χρήση .

Αποσυνδεδεμένος alexos

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #453 στις: Ιανουαρίου 30, 2012, 16:56 »
Παντως παιδια(το εχω αναφερει και σε αλλο νημα), εγω εχω παρατηρησει αρρυθμια.
Σημαινει οτι εκεινη την ωρα εχω <καταπιει> πολυ PG ?:hmmm:

Αποσυνδεδεμένος bazexa

  • **
  • 271
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #454 στις: Ιανουαρίου 30, 2012, 16:58 »
Διαβασα σχεδον ολο το νημα !! και εβγαλα το συμπερασμα πως περιπου το 45% προτιμουν PG .
Τεσπα το θεμα ειναι ενα.

Αν καποιος δεν κατεβαζει τον ατμο (αλλα τσιγαρο τον καπνο) τοτε δεν νομιζω να εχει κανενα προβλημα.
Ποσοι απο εσας καταεβαζετε τον ατμο..?

Υπάρχει κάποιος που δεν το κατεβάζει??
Αν ναι τότε πιθανόν να μην πρόκειται για πρώην χρήστη κ.τ. αλλά απλά χρήστη η.τ και αυτό σαν "μόδα".  :hmmm: :-\

Αποσυνδεδεμένος Teodor

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο τις 10 Δεκεμβριου 2011
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #455 στις: Ιανουαρίου 30, 2012, 17:01 »
@GanaG

Ναι αλλα η υποθεση ξεκινα με δεδομενο οτι η PG στα τροφιμα ειναι σε περιεκτικοτητα 1 g / KG δηλαδη ενα γραμμαριο στο κιλο....... Τα κειμενα που παρεθεσα ηταν προσεκτικα διαλεγμενα για να θιξω ολα τα δεδομενα.  ;)

Για αυτο ρωταω και εγω τους επιστημονες-μελη του φορουμ μας, αν γνωριζουν να μας πουν σε ποση πρακτικα ποσοτητα μεταφραζεται αυτο το 1 g / L πλασματος. Θελω να ειμαι σιγουρος καθοτι πολλοι παραπονουνται για πονο στο στηθος ή στη πλατη κ ολοι μας λεμε κατεβασε τη νικοτινη αλλα τελικα μπορει να συμβαινει κατι με τη PG;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 30, 2012, 17:06 από Teodor »

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #456 στις: Ιανουαρίου 30, 2012, 18:11 »
Καταρχάς να ξεκινήσουμε από τις ποσότητες που μιλάμε και αφορούν το η.τ.
Σε ένα υγρό με 70% PG, θα περιέχει λογικά 700mg ανά ml υγρού.
Σύμφωνα με μια παλιά αναφορά του Παγκόσμιου οργανισμού υγείας (από το 1975) η αποδεκτή ημερήσια κατανάλωση της PG είναι 25mg/Kg βάρους. Δηλαδή σε έναν μέσο άνθρωπο 80 κιλών, μιλάμε για 2000mg ημερησίως. Αυτό σημαίνει πως η δόση που θα μπορούσε να δημιουργήσει πρόβλημα είναι πολύ μεγαλύτερη.

Θα έλεγα να μην σας απασχολεί η PG ως προς τα καρδιολογικά συμπτώματα. Κοιτάξτε προς την νικοτίνη για τυχόν ταχυκαρδίες, αν και θα έλεγα να ψάχνεται πάντα για τυχόν άλλα αίτια (π.χ. υπερθυρεοειδισμός) πριν αποδώσετε το οποιοδήποτε σύμπτωμα στην νικοτίνη ή το η.τ.

Αποσυνδεδεμένος Teodor

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο τις 10 Δεκεμβριου 2011
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #457 στις: Ιανουαρίου 30, 2012, 18:23 »
Γιατρε ησουν σαφεστατος....αλλα συμφωνα με τα νουμερα που λες, εγω που ατμιζω 3ml περιπου την ημερα με υγρο 80% PG προφανως ειμαι στα ορια του αποδεκτου. Βεβαια αν καταλαβαινω σωστα απο τη διατυπωση σου, θεωρουμε πως η "βλαβερη" ποσοτητα ειναι πολυ περισσοτερη απο την κοινως αποδεκτη (και με ορια ασφαλειας) 2000mg για ενα ατομο 80 κιλων.

Οπως και να εχει ενδιαφερουσα παραμετρος παντως ειδικα για οσους καταναλωνουν πολυ υγρο κ υψηλο σε περιεκτικοτητα PG.

Τελικα μου φαινεται, θα αναγκαστω να αντιμετωπισω τον ψυχολογικο μου εθισμο με το "χτυπημα" αν θελω να σωθω!  :)) :)) :)) :))

Υ.Γ: Ωπ....προφανως εχει ενα λαθος ο συλλογισμος μου αφου δεν καταληγει το υγρο που ατμιζουμε 100% στον οργανισμο......αφου εκπνεουμε ατμο αυτο σημαινει οτι εχουμε ακομα λιγοτερη ποσοτητα που "παραμενει" στον οργανισμο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 30, 2012, 21:45 από Teodor »

Αποσυνδεδεμένος AchisaeL

  • ****
  • 1291
  • Φύλο: Άντρας
Απ: PG και VG στη χρήση.
« Απάντηση #458 στις: Ιανουαρίου 30, 2012, 18:51 »
Aυτο με τα ουλα το εχω παρατηρησει και εγω
Οπως επισης το φουσκωμα οταν ατμιζω πολυ

To φουσκωμα και τα επακολουθα τα εχεις και με λιγο ατμισμα η μονο οταν το παρακανεις..?

Αποσυνδεδεμένος akisazi

  • **
  • 222
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #459 στις: Ιανουαρίου 30, 2012, 20:16 »
Μας βλέπω να επιδιώκουμε την αύξηση βάρους για να είμαστε μέσα στην επιτρεπτή δόση pg ανα κιλό  :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος AchisaeL

  • ****
  • 1291
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #460 στις: Ιανουαρίου 30, 2012, 20:21 »
Μας βλέπω να επιδιώκουμε την αύξηση βάρους για να είμαστε μέσα στην επιτρεπτή δόση pg ανα κιλό  :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:


χαχαχα εγω ειαμι 104 κιλα αρα ειμαι κομπλε.
βεβαια ειμαι και 1.91 (μην με πειτε και χοντρο..)  :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος kallitexnis

  • *
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα στη ζωή είναι θέμα Χημείας...
    • Atmos Lab Official Website
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #461 στις: Ιανουαρίου 30, 2012, 20:26 »
Εγώ βρήκα αυτό:
Η Προπυλενική γλυκόλη (Προπυλενογλυκόλη, Propylene glycol) ανήκει στην κατηγορία των γαλακτοματοποιητών.
Η τοξικότητα της προπυλενικής γλυκόλης στην στοματική κοιλότητα είναι πολύ χαμηλή και πρέπει να καταναλωθούν μεγάλες πόσοτητες για να προκαλέσουν ζημιά στους ανθρώπους.

Η προπυλενική γλυκόλη μεταβολίζεται στο ανθρώπινο σώμα σε πυροσταφυλικό οξύ μία φυσική ουσία σημαντική για το μεταβολισμό γιατί εισέρχεται στα μιτοχόνδρια και παίζει καθοριστικό ρόλο στην παραγωγή ενέργειας από αυτά.
Επίσης μεταβολίζεται σε ακετικό οξύ το οποίο μέχρι τις τώρα μελέτες είναι το κύριο συστατικό του ξιδιού και φαίνεται ότι καταπολεμά τη συσσώρευση λίπους έως και κατά 10%.

Να συμπληρώσουμε το γαλακτικό οξύ το οποίο λαμβάνει χώρα κατά την χώνεψη αλλά και για την ανακατασκευή "καμένου" μυικού ιστού και προπιοναλδεήδες (το τελευταίο ιδιαίτερα τοξικό).
 Ωστόσο για να δημιουργηθούν επιβλαβείς συνέπειες στον ανθρώπινο οργανισμό πρέπει οι συγκεντρώσεις του εν λόγω υλικού να είναι μεγαλύτερες από 1gr το Λίτρο, πράγμα που προϋποθέτει μεγάλες δόσεις μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα. Θα ήταν σχεδόν απίθανο κάποιος που καταναλώνει συμπληρώματα διατροφής να φτάσει σε αυτά τα επικίνδυνα επίπεδα.

Η τοξικότητα της σε χρήση με βάθος χρόνου είναι επίσης χαμηλή. Σε μια δοκιμή, ποντίκια τρέφονταν με τροφές που εμπεριείχαν PG της τάξεως του 5% για μια περίοδος 104 εβδομάδων και δεν έδειξαν κάποιες παρενέργειες.
Εξαιτίας της χαμηλής τοξικότητας της η PG έχει ορισθεί από τον Αμερικανικό FDA ως γενικώς ασφαλής για προσθήκη σε τροφές.

http://www.hairlossgr.com/propylene-glykol

Εφόσον μεταβολίζεται, δεν υπολογίζεται με το πόσο ατμίζεις την ημέρα διότι:
α) Δεν εισπνέεις το σύνολο (αφού εκπνέεις το ντουμάνι)
β) Απορροφάται και ταυτόχρονα μεταβολίζεται, άρα με την πάρδο του χρόνου σε μικρό χρονικό διάστημα μειώνεται η ποσότητα που έχεις (διασπάται δηλαδή).
1γρ στο λίτρο αν πούμε για πλάσμα και θεωρήσουμε ότι όγκος πλάσματος= 1/2 όγκος αίματος, τότε μιλάμε για περίπου 3 κιλά ανά μέσο ενήλικο. (ή 3 λίτρα).
3γρ προπυλενογλυκόλης με τη μία είναι αρκετά δύσκολο πράγμα με άτμιση.

Προσωπική άποψη πάντα, γηράσκω αεί διδασκόμενος.

Αποσυνδεδεμένος Teodor

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο τις 10 Δεκεμβριου 2011
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #462 στις: Ιανουαρίου 30, 2012, 21:44 »
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας, τοσο το καλλιτεχνη οσο και το γιατρο που απο οτι φαινεται συμφωνειτε και οι δυο οτι ειναι πρακτικως αδυνατον να φτασουμε σε βλαβερες για τον οργανισμο ποσοτητες PG ατμιζοντας......



.....ευτυχως ....γιατι μονο με VG δε νομιζω να την εβγαζα καθαρη!

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #463 στις: Ιανουαρίου 31, 2012, 00:49 »
Μπορεί οι ποσότητες της PG να είναι πολύ μικρές σε σχέση με αυτό που θεωρείται ότι μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα, όμως όλες αυτού του είδους οι μελέτες και καταγραφές αφορούν την εφάπαξ προσβολή από την ουσία. Κανείς δεν μπορεί να προβλέψει ποιές είναι οι επιπτώσεις της χρόνιας λήψης μιας ουσίας που φαινομενικά είναι αβλαβής σε μικρές ποσότητες. Από την άλλη, αισθάνομαι ότι "διυλίζουμε τον κώνωπα" απ' τη στιγμή που με το κανονικό τσιγάρο εισπνέαμε εκατοντάδες αποδεδειγμένα καρκινογόνες ουσίες χωρίς να ψάχνουμε το ελάχιστο γι αυτές. Μπορεί το ητ για ένα σωρό λόγους να μην είναι υγιεινό με την απόλυτη έννοια του όρου, όμως είναι δεκάδες χιλιάδες φορές λιγώτερο βλαβερό από το κανονικό τσιγάρο, αυτή είναι η ουσία.....

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #464 στις: Ιανουαρίου 31, 2012, 02:15 »
Παντως παιδια(το εχω αναφερει και σε αλλο νημα), εγω εχω παρατηρησει αρρυθμια.
Σημαινει οτι εκεινη την ωρα εχω <καταπιει> πολυ PG ?:hmmm:
Οι αρρυθμίες μπορεί να σχετίζονται με χίλια δυο θέματα εκτός του ΗΤ. Η συμβουλή γιατρού είναι πολύ χρησιμότερη από ό,τι μπορούμε να πούμε εδώ. Πάντως είναι μάλλον απίθανο να προκαλεί αρρυθμίες η PG. ΑΝ (ξαναλέω: ΑΝ...)  σχετίζονται με κάπνισμα ή άτμισμα, συνήθως συζητιέται η ποσότητα νικοτίνης. Συχνότερα αναφέρεται η ταχυκαρδία από αυξημένη ποσότητα νικοτίνης, αλλά στο φόρουμ έχω διαβάσει και για βραδυκαρδία. Είχα ένα τέτοιο θέμα βραδυκαρδίας (δεν έχει εξαφανιστεί τελείως) και, φυσικά, το μυαλό μου πήγε και στο ΗΤ. Τελικά ο ένοχος ήταν το στομάχι που πρόσφατα μου έκανε κάποια τερτίπια!
Πήγαινε σε καρδιολόγο, είναι η σωστή κίνηση για να βρεις την ηρεμία σου.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 356027 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 10891 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 191901 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 900 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 757 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 589605 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 797748 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7434 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 313431 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6954 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 12279 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 13531 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711