vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

490 επισκέπτες, 4 χρήστες
gfilip, teo77, aalex, e-akapnos

Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG

Αποσυνδεδεμένος its

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #810 στις: Ιανουαρίου 10, 2014, 13:01 »
Καλησπερα στην ομαδα & καλη χρονια...
Νεος στο χωρο, ειπα και εγω να κοψω το κ.τ. μαχαιρι...
1 εβδομαδα λοιπον αυτο και εχω κανει.. Πηρα 1 συσκευη Ζ  , 3 ατμοπ. & 6 υγρα & πειραματιζομαι...
Ολα μια χαρα μεχρι χθες που εκανε την εμφανιση του μια ενοχληση, ψιλοπονος στο στομαχι...
Τωρα θα με ρωτησεται τι υγρο ατμιζω PG H VG.. Βασικα ολα μιας & ψαχνομαι.. Και PG & VG & 80%PG + 20% VG (δεν ξερω εαν πρεπει να το αναφερω αλλα ολα τα υγρα ειναι απο ΝΟΒΑCCO)
Η ερωτηση: Εχει καποιος φιλος παρομοια εμπειρια & καποια προταση ωστε να μας γλυτωσει χρονο & πονο  ;D
Ευχαριστω θερμα...

Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #811 στις: Ιανουαρίου 10, 2014, 13:22 »
Mόνο φουσκώματα και για τα οποία έχει ακουστεί από μέλη πως είναι από την VG, για πόνους
στο στομάχι δεν έχω ακούσει κάτι και χωρίς να είμαι ειδήμων προσωπικά το αποκλείω.
Καλύτερα να ρωτήσεις έναν γιατρό για παν ενδεχόμενο όμως.  :)

Αποσυνδεδεμένος its

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #812 στις: Ιανουαρίου 10, 2014, 13:35 »
Eυχαριστω για την απαντηση Γιαννη...
Ισως να το διατυπωσα λανθασμενα...
Περισσοτερο σε ενοχληση παρα σε πονο φερνει αυτο που νιωθω...
Σαν ενα μικρο σφιξιμο... Παντως & απο αυτα που διαβαζω απο αλλους φιλους με πιθανες ενοχλησεις καταληγω στο συμπερασμα πως ενα υγρο μιξη με 70%/80% PG + 20%/30% VG ισως να ειναι πιο συμβατο για τουε περισσοτερους

Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #813 στις: Ιανουαρίου 10, 2014, 13:38 »
Ξεκίνα από 50-50 VPG και θα δεις κατεύθυνση ανάλογα

Αποσυνδεδεμένος its

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #814 στις: Ιανουαρίου 10, 2014, 13:47 »
Ευχαριστω Θερμα,
Μπορεις να μου προτεινεις (ΠΜ) και κανενα μαγαζι εδω στα βορεια (Χαλανδρι, Μαρουσι, Μελισσια)


Φιλικα Νικος




Διαγραφή άμεσης παράθεσης.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 10, 2014, 23:25 από jeke04 »

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #815 στις: Ιανουαρίου 10, 2014, 13:49 »
Διάφορα καταστήματα


Απο εδώ


και συμβουλή εδώ

Αποσυνδεδεμένος staurosvlh

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #816 στις: Ιανουαρίου 11, 2014, 22:22 »
Παντος έμενα ρε παιδιά όταν ξεκινησα να ατμιζω και έως τώρα δεν είχα κάποια ενόχληση έκτος από κάποιους πόνους στο στήθος που τελικά δεν ήτανε τίποτε άλλο έκτος από ανχος

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #817 στις: Ιανουαρίου 12, 2014, 01:29 »
Έκανε και το καπνικό παρελθόν τη δουλειά του...
Νωρίς είναι ακόμα. Υπομονή και όλα θα εξατμιστούν  :yes:

Αποσυνδεδεμένος TNT

  • **
  • 340
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #818 στις: Ιανουαρίου 21, 2014, 14:28 »
Καλησπέρα παιδιά. Ατμίζω περίπου 22 μήνες για την ακρίβεια και αρκετές φορές είχα παρατηρήσει μια δυσφορία όταν τα υγρά μου περιείχαν vg. Ακόμα και ελάχιστη.
Η δυσφορία αυτή αφορούσε δυσκολία αναπνοής.
Κατά συνέπεια το είχα γυρίσει σε καθαρή pg και το μόνο που μπορεί να παρατηρούσα κατά καιρό, ήταν ερεθισμό στο λαιμό.

Το τελευταίο όμως δίμηνο, με έμφαση την τελευταία εβδομάδα, έχω πόνο στο στήθος όταν πάω να τρέξω, που μου προκαλεί έντονη δυσφορία και με το ζόρι βγάζω τα χιλιόμετρα που έβγαζα άνετα έως τώρα.

Αυτό που με ανησυχεί περισσότερο είναι πως κατά τη διάρκεια της ημέρας, νιώθω συνεχώς κάψιμο στο στέρνο και φτάνει μέχρι ψηλά στους λεμφαδένες. Ανακουφίζομαι μόνο όταν φάω κάτι και μετά πάλι τα ίδια.

Σκέφτομαι για κάποιο ερεθισμό του οισοφάγου....

Τα υγρά δεν τα έχω αλλάξει εδώ και ένα χρόνο και είναι pg της atmos lab, ενώ η περιεκτικότητα σε νικοτίνη είναι αρκετά χαμηλή, περίπου 3mg. Ατμίζω γύρω στα 10ml την ημέρα.

Κανείς που να έχει παρατηρήσει κάτι αντίστοιχο?

Αποσυνδεδεμένος Νικος

  • ****
  • 1124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #819 στις: Ιανουαρίου 21, 2014, 14:59 »
Εχεις διερευνησει με την βοηθεια ειδικων Γιατρων δηλαδη,
ολες τις αλλες πιθανοτητες, υπαρξης καποιας παθησης
απο αλλη αιτια , και κατεληξες οτι η αιτια ειναι το Η/Τ.

 :) :)

Αποσυνδεδεμένος TNT

  • **
  • 340
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #820 στις: Ιανουαρίου 21, 2014, 15:03 »
όχι, γιατί δεν ξέρω από που ν αρχίσω. Ένα γιατρό που ρώτησα μου είπε για γαστροσκόπηση, από την οποία έχω πολύ άσχημες εμπειρίες από φίλους και θέλω να την αποφύγω αν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος. Το θέμα όμως είναι πως, σηκώνομαι το πρωί και περιμένω κανένα 4ωρο να βάλω το ηλ.τσιγάρο στο στόμα μου. Μέχρι εκείνη την ώρα δεν έχω ενοχλήσεις. Μόλις ξεκινήσω να ατμίζω, αρχίζει μετά από περίπου 1 ώρα και πάει έτσι όλη τη μέρα.


Ίσως πρέπει να αφήσω μερικές μέρες χωρίς να ατμίζω, να σιγουρευτώ...αλλά δεν μου είναι εύκολο...

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #821 στις: Ιανουαρίου 21, 2014, 15:07 »
Οσον αφορα τη γαστροσκοπηση εχω να σου πω οτι πλεον δεν ειναι καθολου επωδυνη και "τρομακτικη", καμια σχεση με αυτη του παρελθοντος.
Βρες ενα γιατρο που χρησιμοποιει τη μεθοδο της "μεθης" και δε θα καταλαβεις ποτε την εκανες.

Αποσυνδεδεμένος Νικος

  • ****
  • 1124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #822 στις: Ιανουαρίου 21, 2014, 15:13 »
Το καλυτερο ειναι να πας σε γιατρο και να κανεις οτι λεει,
γιατι μπορει να υπαρχει κατι και να ερεθιζετε απο το ατμισμα.
Και να ειναι το στμισμα ευεργετικο γιατι το ερεθιζει, δηλαδη
χτυπαει το καμπανακι.

Αποσυνδεδεμένος TNT

  • **
  • 340
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #823 στις: Ιανουαρίου 21, 2014, 15:16 »
Θα πάω παιδιά, εννοείται αν συνεχιστεί θα πάω. Απλά ήθελα να είμαι προετοιμασμένος γιατί ανάλογα τον γιατρό, δεν ξέρω τι γνώμη θα έχει για το Η/Τ οπότε μπορεί να μου τα ρίξει όλα εκεί.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #824 στις: Ιανουαρίου 21, 2014, 15:30 »
Γαστροσκόπιση με μέθη = δεν καταλαβαίνεις τίποτα! Έχω κάνει δυο και επιβεβαιώνω.
Όσοι γιατροί γνώρισα (όλων των ειδικοτήτων) δεν ασχολήθηκαν καθόλου με το ΗΤ. Σαν να μην το είπα, το θεώρησαν παντελώς αμελητέο.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 356139 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 10924 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 191959 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 909 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 770 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 589738 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 797814 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7440 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 313684 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6971 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 12294 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 13547 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711