vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

419 επισκέπτες, 6 χρήστες
Blackwolf, mpol, Milarepa, grag, thanos1071, djfloor

Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG

Αποσυνδεδεμένος Drippakias

  • *
  • 91
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #720 στις: Ιουλίου 21, 2013, 02:19 »
εχεις δοκιμασει να κανεις σκετη βαση με περρισοτερη pg ?
εγω πχ, οταν δοκιμασα να κανω υγρα αλλα και σκετη βαση με μονο vg , τοτε ειχα βραχνιασμα στη φωνη και μπουκωμα στα πνευμονια μου, δεν ανεπνεα καλα και ειχα και εκκρισεις .
τωρα κανω υγρα με τουλαχιστον 50 % pg και δεν εχω κανενα προβλημα, μερα με τη μερα νιωθω και καλυτερα στην αναπνοη μου

βεβαια εννοειται χωρις να εχω καπνισει τσιγαρο για 4 μηνες τωρα ,αλλα  αν και ατμιζεις αλλα και καπνιζεις ταυτοχρονα τοτε μηπως φταιει αυτο?



Αποσυνδεδεμένος nas1

  • **
  • 391
  • Φύλο: Άντρας
  • Vaping.gr Blacksheep
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #721 στις: Ιουλίου 21, 2013, 02:31 »
αυτο ψαχνω φιλε ,αν εχει συμβει σε καποιον παρακαλω να μας το πει ,να ατμιζει και να καπνιζει και εχει νιωσει τετοια ,τα τελευταια που πηρα ετοιμα και ολας ειναι 50/50 και 80πγ/20βγ ,,θα μειωσω και την νικοτινη και θα κανω μια τελευταια προσπαθεια αλλιως ,,,

Αποσυνδεδεμένος Drippakias

  • *
  • 91
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #722 στις: Ιουλίου 21, 2013, 02:44 »
η νικοτινη δεν νομιζω να φταιει στην αναπνοη και στο μπουκωμα , το μονο που μπορει να κανει ειναι να σου φερει πονοκεφαλο και αυτο οταν τα ποσοστα της ανεβουν αποτομα δλδ κανεις πολλα ml  με πχ  18 αρα σε λιγο χρονικο διαστημα

αν ατμιζεις και καπνιζεις , λογικο ειναι να μπουκωνεις αφου το τσιγαρο λογω της πισσας και των αλλων ουσιων που αφηνουν καταλοιπα στα πνευμονια προκαλουν εκκρισεις και δυσκολια στην αναπνοη

κανε μια προσπαθεια να μην καπνισεις για μερικες μερες  και κανε σκετη βαση η ακομη σκετη pg με  αρκετη νικοτινη ομως ,


Αποσυνδεδεμένος nas1

  • **
  • 391
  • Φύλο: Άντρας
  • Vaping.gr Blacksheep
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #723 στις: Ιουλίου 21, 2013, 09:59 »
μα δεν ειναι ακριβως μπουκωμα ,σου λεω το αισθανομαι σαν μουδιασμα στην περιοχη στο στερνο και στην γυρω περιοχη ,μονο οταν ατμιζω ,με οτι υγρο και να ατμισω πλεον ,ατμιζα 12 αρα ,πριν που ειχα περισσοτερη vg ειχα εντονο φουσκωμα στο στομαχι ,τωρα που το γυρισα σε 50/50 ετοιμο αρωμα η σε 80 πγ και 20 βγ εχω αυτο ,κατι που δεν το αισθανομαι με το κανονικο ,,,παραξενο ναι ,μου συμβαινει ομως ,και δεν λεω οτι το ηλεκτρονικο ειναι προβληματικο ,απλα επειδη μου αρεσε και δεν θελω το κανονικο ,αλλα αφου με το κανονικο δεν εχω τετοια ,θα μου πεις εχεις αλλα το ξερω ... :-\ :-\ απλα προσπαθω να βρω τι συμβαινει ,

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #724 στις: Ιουλίου 21, 2013, 10:05 »
@nasios

Η πρότασή μου:
1) Το κανονικό τσιγάρο το ξεχνάς
2) Φτιάξε δικά σου υγρά με διαφορετικό άρωμα από αυτό που άτμιζες μέχρι σήμερα. Δοκίμασε από γνωστή και αξιόπιστη εταιρία. Μη χρησιμοποιήσεις κάποιο πρόσθετο. Φτιάξε 2, με διαφορετικές ποσότητες νικοτίνης. Άτμιζε αυτό με τη χαμηλότερη περιεκτικότητα νικοτίνης και αν νοιώσεις έλλειψη, δοκιμάζεις το πιό δυνατό
3) Κατά τη γνώμη μου είναι ψυχολογικό το θέμα. Αν πριν ατμίσεις, κάνεις τη σκέψη οτι θα σε ενοχλήσει, τότε θα σε ενοχλήσει. Οποιαδήποτε στιγμή της ημέρας, αν σκεφτείς πχ οτι δυσκολεύεσαι να αναπνεύσεις, περίμενε να το ζήσεις άμεσα σε κάποιο βαθμό. Έχω βρεθεί καμιά 10ριά φορές στο νοσοκομείο με πόνους στο στήθος και δυσκολία στην αναπνοή (ενώ ανέπνεα!!!). Πάντα μετά τις εξετάσεις, καταλήγαμε στο ψυχολογικό. Τώρα αν συμβούν παρόμοια συμπτώματα, στρέφω αλλού τη προσοχή μου και τελικά παύουν μόνα τους. Αφού λοιπόν ο ιατρικός έλεγχος σε έβγαλε καλά, ασχολήσου με την ψυχολογία σου. Η σκέψη έχει τρομερή δύναμη. Έλεγξε την. Εσύ αποφασίζεις, όχι το μυαλό σου (σκέψου το αυτό. Δεν μπορώ να επεκταθώ περισσότερο εδώ).
4) Μην ξεκινήσεις με αρνητική σκέψη. Μην σκεφτείς! Τράβα τη πρώτη τζούρα κοφτή με μικρή διάρκεια. ΜΗΝ ΣΚΕΦΤΕΙΣ!!! Άστο! Κάνε κάτι άλλο, ώστε να μην σκεφτείς το πιθανό αποτέλεσμα της τζούρας που έκανες. Μετά από λίγο, τράβα μια 2η και αμέσως απασχόλησε το μυαλό σου με κάτι άλλο. Μετά από μερικές τζούρες, έμμεσα θα έχεις την απόδειξη που σου χρειάζεται για να πιστέψεις οτι δεν φταίει σε κάτι το η.τ. Η συνέχεια είναι εύκολη!
Μπορεί να φαίνονται τρελλά αυτά που σου λέω, αλλά σκέψου από που μαθαίνεις την αλήθεια με βάση τη παροιμία.....παιδί δεν είμαι πάντως  :laugh1:


ΥΓ ΜΗΝ ΞΑΝΑΓΥΡΙΣΕΙΣ στο κ.τ. Υπάρχει λύση και θα σε βοηθήσουμε να τη βρεις!
 

Αποσυνδεδεμένος nas1

  • **
  • 391
  • Φύλο: Άντρας
  • Vaping.gr Blacksheep
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #725 στις: Ιουλίου 21, 2013, 10:56 »
σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις και ιδιαιτερα τονsensk3 ,μεχρι να φτασω εκει τι κανω ,γιατι πλεον το εχω και το βλεπω μιας και μου δεινει αυτο ,,ισως ειναι και αυτο που ειπε ο Drippakias που ατμιζω και καπνιζω ,να κατσω κανα 2 μερες χωρις να καπνισω ,ισως πολλα ...δεν ξερω πλεον ,, >:( :-\ :-\

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #726 στις: Ιουλίου 21, 2013, 11:05 »
Κανε υπομονη φιλε nasios - συνεχισε ακομα και με προβληματα-παρενεργειες απο το η.τ. ( εγω προσωπικα ετσι εκανα και κανω).
Καλυτερα δυσανεξιες-παρενεργειες απο η.τ. και τις 2-3 ουσιες που περιεχει και σιγα-σιγα θα εντοπιστουν και θα βρεις τα ιδανικα υγρα,την ιδανικη χρηση και καταλληλους ατμοποιητες........παρα τσιγαρο με αθορυβες παρενεργειες και πανω απο 4.000 ουσιες.
Η συνταγη ειναι δοκιμασμενη και θελει να το πιστευεις οσες δυσκολιες και αν εχεις - θα τα καταφερεις οπως χιλιαδες αλλοι ατμιστες-μελη της ομορφης κοινοτητας μας.
Aloha bro !!!!!

Αποσυνδεδεμένος nas1

  • **
  • 391
  • Φύλο: Άντρας
  • Vaping.gr Blacksheep
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #727 στις: Ιουλίου 21, 2013, 11:23 »

μακαρι δεν την παλευω αλλο...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 21, 2013, 18:09 από Yiannis Rasta »

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #728 στις: Ιουλίου 21, 2013, 11:34 »
Θα σε βοηθησει πολυ να διαβασεις το θεμα απο την αρχη και θα βρεις πολλα κοινα προβληματα που αντιμετωπισαμε ολοι μας στο ξεκινημα.
Το φουσκωμα ειναι συνηθες και περναει μετα απο λιγο καιρο αμα επιμεινεις - το βαρος στο στερνο ισως εχει να κανει με τον ατμοποιητη και σε τι κατασταση ειναι καθως και με τον τροπο που κανεις τζουρα.......ενα καλο παραδειγμα ειναι το καλαμακι του φραπε και πως ρουφαμε ενα υγρο ( ειναι ο πιο ηπιος τροπος να μαζευεις τον ατμο στο στομα και μετα στον λαιμο - δεν ειναι ιδιος με την τσιγαρισια τζουρα που τραβας απευθειας στο πνευμονι και δεν υπαρχει και λογος μια και δεν δινει εκει χαμηλα χτυπημα).

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #729 στις: Ιουλίου 21, 2013, 18:07 »
ψυχολογικό δεν είναι αλλά ψυχοσωματικό.

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #730 στις: Ιουλίου 21, 2013, 18:54 »
να προσθεσω και κατι απο τη δικη μου εμπειρια,ως καπνιστης καπνιζα 50 γρ. καπνο στις 2 μερες. με το η.τ ξεκινησα με 12αρια υγρα με τα οποια ακομα και με τα 2-3 μλ που εκανα ημερισιως ειχα ολα τα πλακωματα μπουκωματα φουσκωματα κλπ. μολις κατεβασα νικοτινη μου περασαν ολα. για καποιο περιεργο λογο ο οργανισμος μου δεν ανεχοταν μαζεμενη τη νικοτινη. με χαμηλη νικοτινη 2-3mg δεν ειχα κανενα προβλημα εκτος του οτι ανεβασα την καταναλωση.

Αποσυνδεδεμένος nas1

  • **
  • 391
  • Φύλο: Άντρας
  • Vaping.gr Blacksheep
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #731 στις: Ιουλίου 21, 2013, 19:16 »
σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας αυριο θα παρω ενα ετοιμο αρωματακι 50/50 με εξαρα νικοτηνη και βλεπουμε !!!

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #732 στις: Ιουλίου 21, 2013, 23:36 »
Αν θελεις την γνωμη μου.........αγορασε VG  ποσιμη,καθαρη 99,5-99,9 Συνδεσμος, απο ενα φαρμακειο (σκετη,χωρις νικοτηνη),αραιωσε την με απιονισμενο νερο φαρμακευτηκης καθαροτητας/χρησης,ατμισε την σκετη και μετα μας λες τα αποτελεσματα.
Υπαρχει περιπτωση ακομα και καποιο συστατικο που υπαρχει στα ετοιμα υγρα και δεν το δινουμε σημασια,να μην το δεχεται ο οργανισμος σου
Ποσοστα αραιωσης:  8 ml VG-2 ml νερο = 10 ml ατμιστικου υγρου

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #733 στις: Ιουλίου 22, 2013, 00:46 »
σκέτη βαση 2 ευρω τα 100ml ουτε νικοτίνη ουτε τίποτα μεσα
Ατμισε vg αν δεν σου κανει πρόβλημα δοκίμασε και μια pg σκέτη.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #734 στις: Ιουλίου 22, 2013, 00:48 »
κι αυτο σωστο...........
Απλα ειπα μηπως εχουν κι αυτες κατι τις μεσα....
Αν δεν εχουν........ο.κ.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 356070 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 10905 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 191929 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 906 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 764 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 589639 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 797771 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7434 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 313542 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6960 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 12285 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 13536 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711