vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

327 επισκέπτες, 6 χρήστες
maprix, gfilip, Tem, dvelev, lidbab, ΜΗΤΣΟΣ ΠΑΠ

Orion mod από Γερμανία

Αποσυνδεδεμένος aaitken

  • *
  • 61
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωραίο mod από Γερμανία
« Απάντηση #300 στις: Δεκεμβρίου 20, 2011, 15:22 »
η μεγάλη 17650 βγαίνει στα 1500mah που σημαίνει (για μένα τουλάχιστον) μια μέρα γεμάτη .... ::)

Αποσυνδεδεμένος adams_nik

  • **
  • 140
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωραίο mod από Γερμανία
« Απάντηση #301 στις: Δεκεμβρίου 20, 2011, 15:28 »
Ευχαριστώ και πάλι aaitken.... :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Ωραίο mod από Γερμανία
« Απάντηση #302 στις: Δεκεμβρίου 20, 2011, 16:49 »
με 650ρα ειδικά η διαφορά θα είναι αρκετή, αλλα ΚΑΙ θα πρεπει να κατασκευάσεις/βρείς σωλήνα προέκτασης, και τελικά αμφιβάλλω αν χωράει 17ρα μέσα. οι 16ρες μου είναι 16 και ενα τρίτο περίπου και χωράνε ισα ισα. δεν υπαρχει ενα ολόκληρο χιλιοστό καβάτζα εκει μεσα. Δυστυχώς δεν εχω 17ρα να τη δοκιμασω στη διάμετρο.

Αποσυνδεδεμένος shadow

  • *
  • 40
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωραίο mod από Γερμανία
« Απάντηση #303 στις: Δεκεμβρίου 20, 2011, 17:02 »
ρε παλουκαρια ειμαι ετοιμος να το παραγειλω
αλλα εχω καποιες μικρες επιφυλαξεις
το επιστομιο βγαινει ή ειναι fixed ? θελω πλαστικουρα
και αυτο που διαβασα για μεγαλυτερη μπαταρια 17650 φιλε aaitken το εχεις κανει ήδη ?
που βρηκες το μεγαλύτερο καπακι ?
κουιζ ολοκληρο
και εαν οχι τοτε ποιες να βαλουμε για μεγιστη απολαυση ? ;D καπου αναφερει ο φιλος kalafan
"αμα εχεις καλες μπαταριες κρατανε 5-6 ωρες με νορμαλ ατμισμα..."
ποις ειναι οι καλυτεροτερες των καλυτεροτερων ? :idiot1:
ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Ωραίο mod από Γερμανία
« Απάντηση #304 στις: Δεκεμβρίου 20, 2011, 17:20 »
Το επιστόμιο ειναι φίξντ του κερατά. Κατασκευή καποτίτσας απο κάλλυμα καρτο κλπ όμως δεν ειναι απίθανη! (σκέψου να συνεχίσεις να αγοράζεις ατμο για να παιρνεις τα καλλύματα!!!!!)
Για μπαταρίες θα ήθελα και εγω να μάθω.
εμένα η 750ρα AW η μαυρη κρατάει κανα 4ωρο ΑΛΛΑ εχω ακόμα επάνω δυό φιτίλια και δυό αντιστάσεις, τα οποία θα βγάλω και θα ξαναμετρήσω. και το έχω και πιπίλα. Με νορμάλ ατμισμα θα κρατάνε τοσο οσο λεει ο kalafan και ίσως και παραπανω. Περιμενω να δω και γω αν πήρα καλές μπαταρίες! Απαντηστε οι έμπειροι!!!  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος shadow

  • *
  • 40
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωραίο mod από Γερμανία
« Απάντηση #305 στις: Δεκεμβρίου 20, 2011, 18:17 »
θενκσ αλεξ
καλα αμα του βαλεις και καποτιτσα θα ειναι σαν κανεις ...δεν το λεω ακομα δεν μπηκα στο φορουμ
μη με διωξουν  :)) τελος παντων πολυ χοντρο .Καπου το ειδα νομιζω στην 2η-3η σελιδα.
πρεπει να ξεσκονισω τα ηλεκτρονικα μου >παραλληλη συνδεση αντιστασης = ?
Αα ναι στην wiki http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_battery_sizes
εχει πινακες με διαστασεις -χωρητικοτητες .Απο διαστασεις πιθανον να χωραει 17500 ή 17670 λογω
διαμετρου > 17mm.
Βεβαια στον πρωτο πινακα για την 16340 λεει 17mm διαμετρο και στον 2ο 16mm.
Απο τυπικη χωρητικοτητα δινει στην 16340  700 (Li–ion rechargeable)
ναι βρε ποιο εμπειροι πειτε καμμια καλη μαρκα


Συγχώνευση μηνυμάτων: Δεκεμβρίου 20, 2011, 20:05
τελικα τα βρηκα εδω για οποιο ενδιαφερετε
http://www.hlektronika.gr/index.php?page=theory?connections
δεν καταλαβαινω εαν εχει καποιο νοημα η παραλληλη συνδεση .το ιδιο πετυχαίνεις και με λιγοτερες σπειρες
τωρα στο απολεσμα του ντουμανιου χρειαζομαστε παλι τους ποιο εμπειρους
τι θα κανουμε χωρις εσας  :confused1:
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 20, 2011, 20:05 από zalaros »

Αποσυνδεδεμένος Leo

  • *
  • 359
  • Φύλο: Άντρας
  • Customizing is my hobby
Απ: Ωραίο mod από Γερμανία
« Απάντηση #306 στις: Δεκεμβρίου 20, 2011, 20:38 »
Κατ' αρχάς για να μην το ξεχάσω. Επειδή ο κάθε ένας έχει διαφορετικό τρόπο ατμίσματος, δηλ. πόσο κρατάει το κουμπί, πόσο συχνα ατμίζει κλπ, δεν είναι σωστό να λέμε το χρόνο που μας κρατάει η μπαταρία. Σωστό κατά τη γνώμη μου είναι η μέτρηση "αποφόρτηση/ml". Δηλαδή πόσα ml Καταναλώνει μια μπαταρία μέχρι πλήρους αποφόρτησης.
Μπαταρίες τώρα. Οι μπαταρίες με τον μεγαλύτερο χρόνο αποφόρτησης είναι αυτές που αναφέρονται ως AW με σχεδόν διπλάσιο χρόνο από τις απλές που η ονομασία τους τελειώνει σε  "***fire" και οι IMR με ακόμα μεγαλύτερο, άσχετα με τα mah που αναφέρουν οι απλές (στις περισότερες γράφουν ψέματα). http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,2730.0.html
Εμένα πάντως οι ultrafire που έχω μου κρατάνε 1 ml η καθε μιά.
Όσο για προέκταση στο "πιτσιρίκι" το μίκος φτιάχνεται. Το φάρδος όμως όχι. και παίρνει τσίμα τσίμα την 16 χιλ. Για να πάρει 17 χιλ. μπόρείς από την μπαταρία να βγάλεις το πλαστικό και να μονώσεις μόνο τους πλαϊνούς πόλους. Έτσι μειώνεις το φάρδος της μπαταρίας.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 20, 2011, 20:48 από Leo »

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Ωραίο mod από Γερμανία
« Απάντηση #307 στις: Δεκεμβρίου 20, 2011, 21:36 »
κατατοπιστικότατος!!!!!   :respect: :respect: :respect:
Οπότε εγώ με μιά AW IMR στα 550 μΑ και αλλη μια AW οχι  ΙΜR στα 750μΑ είμαι σύμφωνα και με το λίνκ που έδωσες σχεδόν στα ίδια σε δεδομένη αντίσταση, μέχρι καπου 2,5Ω.
Το μή ηλεκτρονικό παχύμετρο μου παντως, τις βγαζει και τος δυό κάπου 16 και ενα τρίτο mm και χωράνε τσίμα τσίμα.
Με τη διπλή αντίσταση μυ κρατήσανε κάπου 2 ml η καθεμία.
Η διπλή αντίσταση shadow δεν ειχε να κανει με την αντίσταση αυτή καθεαυτή, αλλα με την ίσως καλύτερη τροφοδοσία σε υγρό. (δυό φιτίλια) και τελικά δεν μου δούλεψε και πολύ γιατι ήπια κάμποσο χωρίς πραγματικό όφελος. Εβγαλα το ένα, εβγαλα και μια σπείρα απ το εναπομείναν, και είμαι μαλλον καλά! Αυριο μαλλον θα φτιάξω ενα διπλό συρμα για τρείς σπείρες και θα πα να παρω και ενα φτηνό πολύμετρο να ξερω τι σκατα σιάχνω επιτέλους.
τα πειράματα συνεχίζονται.
Και εχω σκιστεί και να κοιτάω βίντεα με ss mesh αντί φυτιλιού.
Δεν εχω βρεί σωστό σετάπ με φυτίλι και μου θελω και Genesoπειράματα ο άθλιος.
ναι! Δουλειά δεν είχε ο διάλας... κλπ κλπ κλπ  :tongue_smilie: ;D

Αποσυνδεδεμένος Leo

  • *
  • 359
  • Φύλο: Άντρας
  • Customizing is my hobby
Απ: Ωραίο mod από Γερμανία
« Απάντηση #308 στις: Δεκεμβρίου 20, 2011, 22:45 »
Αυτή είναι η ομορφιά της μόντας. Γιαυτό βγήκαν οι μόντες. Για να γουστάρουμε bro :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος singular

  • **
  • 142
  • Θέλω ένα XL τώρα!!!
    • Αγγελίες ακινήτων
Απ: Ωραίο mod από Γερμανία
« Απάντηση #309 στις: Δεκεμβρίου 20, 2011, 23:22 »
Βρε παιδιά δεν λέω πολύ ωραίο το modaκι και εμφανησιακά  και σε μέγεθος και γενικά.

Αλλά παλεύεται η αλλαγή της μπαταρίας κάθε 1 ή 2 ml?

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Ωραίο mod από Γερμανία
« Απάντηση #310 στις: Δεκεμβρίου 20, 2011, 23:37 »
Οχι δεν παλεύεται, αλλα αυτή τη στιγμή εχω κανει πανω απο 2 ml που σημαινει οτι εχω να αλλαξω την μπαταρία απο τις 7 περιπου. Και κρατεί καλά! πειράματα κάνουμε ακόμα. Αυριο θα τις μετρήσω απ το πρωί κανονικα με γεματο τανκ σε ώρες και ml. Οι πρωτες προσπαθειες ειναι παντα καπως μεχρι να βρεις το καλο το σεταρισμα! μετά το βρίσκεις, και αντί να μείνεις εκει πας να το βελτιώσεις και τα κανεις παλι σκατα και φτου κι απ την αρχη!  :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie:
Μπαταρία τετοιου μεγέθους καθε 2 ml δεν ειναι κι ααχημα ομως! Καλα εσυ ποσα κανεις τη μερα? 10????
Υ.Γ η μπαταρια που χω μεσα ειναι AW IMR 550mA

Αποσυνδεδεμένος singular

  • **
  • 142
  • Θέλω ένα XL τώρα!!!
    • Αγγελίες ακινήτων
Απ: Ωραίο mod από Γερμανία
« Απάντηση #311 στις: Δεκεμβρίου 20, 2011, 23:40 »
Ενα 5άρι το ρίχνω καθημερινώς :))

Παίζει σίγουρα και ρόλο οι διαρροές κτλ που στο modaki δεν θα υπάρχουν και θα ατιμίζεις καθαρά 2ml πχ. ενώ σε συμβατικά η.κ. έχεις διαρροές και συναφή και ενώ το γεμίζεις με 1ml, χάνεις μέρος του από διαρροές.

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Ωραίο mod από Γερμανία
« Απάντηση #312 στις: Δεκεμβρίου 20, 2011, 23:50 »
Γκαντέμη!!!!!!  :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie:
Μόλις τελείωσε η μπαταρία!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Leo

  • *
  • 359
  • Φύλο: Άντρας
  • Customizing is my hobby
Απ: Ωραίο mod από Γερμανία
« Απάντηση #313 στις: Δεκεμβρίου 21, 2011, 01:15 »
Αυτό είναι Alex. Η μπαταρία σου που είναι ΑW 550 κράτησε πάνω από 2ml. Η δικές μου που είναι fire 880mah δεν κρατάνε ούτε 1 ml. Φαντάσου πόσο θα κρατάνε  οι IMR.

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Ωραίο mod από Γερμανία
« Απάντηση #314 στις: Δεκεμβρίου 21, 2011, 01:23 »
IMR ειναι! Αλλα δεν εχω ιδέα τι σκατα αντίσταση εχω φτιάξει! 1,5 Ω ειναι? 8,5 ειναι? ιδεαν δεν εχω! Αλλα μαλλον προς το λόου είναι!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342074 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206333 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541230 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30942 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50032 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597053 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357581 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11409 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192898 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1220 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1188 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591560 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios