vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

540 επισκέπτες, 8 χρήστες
Sergios, dkostas, Doubt, manoslykos, mfk, funes, johnath, Jorge

Twitter

BRA head Eleaf Lyche

Αποσυνδεδεμένος xarisioa

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
BRA head Eleaf Lyche
« στις: Δεκεμβρίου 02, 2017, 12:09 »
Ειμαι σχετικα νεο μελος στο φορουμ. (και ευελπιστω να γραφω στην σωστη κατηγορια θεματων). Πριν απο μερικες ημερες αγορασα απο την κινεζικη ηλεκτρονικη αγορα τον εν λογω ατμοποιητη εναντι τιμης 2 εργοστασιακων αντιστασεων με τα ελληνικα δεδομενο. Οποτε δεν το σκεφτηκα και πολυ. Αφου δοκιμασα τις εργοστασιακες αντιστασεις οι οποιες μου φανηκαν πολυ καλες, σιγα σιγα αρχισα να πειραματιζομαι με την επισκευασιμη κεφαλη. Αγορασα αρχικα το Atomizer Coil Toll ii για να με βοηθησει σαν αρχαριο να φτιαξω μια σχετικα καλη αντισταση σε συνδιασμο με συρμα SS316L 26ga με σκοπο να βγαζω αντιστασεις απο 0.3 μεχρι 0.5 0.6 οτι κατσει δηλαδη. Εχω προσπαθησει 3-4 φορες να φτιαξω αντισταση και παντα μετα απο 5-6 τζουρες καιγονται. δεν μπορω να καταλαβω τι φταει. σαν διαμετρο χρησιμοποιησα την δευτερη και την τριτη κατα σειρα μικροτερη κεφαλη του toll που νομιζω ειναι 0.2 και 0.25 cm διαμετρο αν δεν κανω λαθος! Επισης θελω να αναφερω οτι την αντισταση την στινω σωστα δεν ακουμπαει στα τοιχώματα και βαμβακι βαζω τοσο οσο να μη βγαινει με ευκολια και να μη στουμπωνει. Δεν μπορω να καταλαβω τι κανω λαθος! Αποσταση μεταξυ των σπειρωμάτων αφήνω μια πολυ μικρη. οπως φαινεται στην φωτο. Μπορει να καταλαβει κανεις τι κανω λαθος? Οποιος μπορει να βοηθησει τον υπερευχαριστω! :(  

 



Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: BRA head Eleaf Lyche
« Απάντηση #1 στις: Δεκεμβρίου 02, 2017, 12:24 »
Τι μπορώ να σκεφτώ για το πρόβλημά σου. Για να καεί μια αντίσταση σημαίνει ότι δεν τροφοδοτείται με υγρό.

Από το βαμβάκωμά σου δεν βλέπω να υπάρχει πρόβλημα, που να δικαιολογεί αυτό το πρόβλημα. Οπότε είτε κάνεις απανωτές τζούρες σε πολλά watt και δεν προλαβαίνει να πάει υγρό στο κέντρο της αντίστασης, είτε δεν τροφοδοτείται με υγρό γενικότερα.

Βέβαια, τα πόδια από πίσω θέλουν πιο καλό κόψιμο και εξέχουν πολύ, αλλά δεν δημιουργούν το πρόβλημά σου νομίζω.

Δεν είναι το σωστό νήμα, αλλά ως νέος στο φόρουμ δικαιολογείσαι. Την μεταφορά θα την αναλάβουν οι συντονιστές.

Στο προηγούμενο έγραφα ότι δεν είχες βάλει την φωτό, αλλά μπήκαν στην πορεία και αναθεώρησα.

Αποσυνδεδεμένος xarisioa

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
Απ: BRA head Eleaf Lyche
« Απάντηση #2 στις: Δεκεμβρίου 02, 2017, 13:57 »
( Συγνωμη για την λαθος χωρο που εγινε η δημοσιευση αλλα δεν ηξερα πραγματικα που πρεπει να δημοσιευσω αυτο το θεμα ) Ευχαριστω προκαταβολικα  για την απαντηση! Εχω ψαξει αρκετα στο φορουμ οπως επισης εχω δει και αρκετα βιντεο στο youtube.
Ο ατμοποιητης αυτος ειναι πολυ περιεργος και εχεις μικρο χωρο να κανεις το οτιδηποτε συν του οτι δεν εχω καμια εμπειρια με επισκευασημους. Τωρα δοκιμασα να κανω μικροτερη αντισταση 0.2cm διαμετρο και περασα και το βαμβακι απο κατω απο την αντισταση αντι να βρισκεται στα αυλακια οπως φαινεται στη φωτο και η αληθεια ειναι οτι πλεον εχω υπερβολικο υγρο μεσα στην κεφαλη αλλα τουλαχιστον δουλευει! Οσο για τα watt δεν το δουλευω πολυ ψιλά. Οι αντιστασεις μου βγαινουν περιπου στο 0.35 με 0.42 σε αυτο το πλαισιο δηλαδη και το δουλευω περιπου στα 36-40watt ποτε παραπανω (απο 3.2 μεχρι το πολυ 3.6v). σαν στήσιμο στο σημρα κενα κλπ ειναι σωστο ? η μηπως πρεπει να την κανω μεγαλυτερη την αντισταση σε πλατος ( περισσοτερες σπειρες) γιατι το ανοιγμα ειναι μεγαλο η αντισταση καπως μικρη σε πλατος και πιεζονται νομιζω οι ακρες οι πρωτες σπειρες εννοω δεξια κ αριστερα εκει στα σημεια που βιδωνει η αντισταση. Ισως να φταιει αυτο ? το βαμβακι ηταν δωρο μαζι με τον ατμο japan cut cotton λεει τωρα απο ποιοτητα αγνωστο...! επισης αυτο σαν αντισταση ειναι καλο? οπτικα τουλαχιστον? η να συμπιεσω και αλλο τις σπειρες? ευχαριστω και παλι!

Διαγραφή άμεσης παράθεσης <--Click
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 02, 2017, 14:12 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: BRA head Eleaf Lyche
« Απάντηση #3 στις: Δεκεμβρίου 02, 2017, 14:16 »
Δεν τον έχω τον ατμοποιητή για να μπορώ να είμαι συγκεκριμένος. Οπτικά δείχνει εντάξει το βαμβάκωμα και η αντίσταση. Θα ήθελα να πεις όμως και τι σύρμα χρησιμοποιείς για αυτό το αποτέλεσμα. Είδος σύρματος, διατομή και τα τοιαύτα. Εγώ πιστεύω ότι το πρόβλημα εδράζεται στα watt.

Edit: Ο αέρας από που έρχεται και χτυπάει την αντίσταση; Ρωτάω επειδή δεν ξέρω τον άτμο και μπορεί να βοηθήσει.

Τώρα είδα ότι τα λες αυτά στο πρώτο μήνυμα. Συγγνώμη.

Η απάντηση στο πρόβλημά σου είναι τα υπερβολικά βάττ.

Δοκίμασε γύρω στα 13 - 15 watt και γενικότερα φτιάχνε πρώτα τις αντιστάσεις σου στο steam engine για να σου λέει πόσα watt να παίξεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 02, 2017, 14:26 από Κώστας Άλεξ »

Αποσυνδεδεμένος xarisioa

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
Απ: BRA head Eleaf Lyche
« Απάντηση #4 στις: Δεκεμβρίου 02, 2017, 14:38 »
Δεν τον έχω τον ατμοποιητή για να μπορώ να είμαι συγκεκριμένος. Οπτικά δείχνει εντάξει το βαμβάκωμα και η αντίσταση. Θα ήθελα να πεις όμως και τι σύρμα χρησιμοποιείς για αυτό το αποτέλεσμα. Είδος σύρματος, διατομή και τα τοιαύτα. Εγώ πιστεύω ότι το πρόβλημα εδράζεται στα watt.

Edit: Ο αέρας από που έρχεται και χτυπάει την αντίσταση; Ρωτάω επειδή δεν ξέρω τον άτμο και μπορεί να βοηθήσει.

Τώρα είδα ότι τα λες αυτά στο πρώτο μήνυμα. Συγγνώμη.

Η απάντηση στο πρόβλημά σου είναι τα υπερβολικά βάττ.

Δοκίμασε γύρω στα 13 - 15 watt και γενικότερα φτιάχνε πρώτα τις αντιστάσεις σου στο steam engine για να σου λέει πόσα watt να παίξεις.

ειναι σωστο να δουλευει με 2.37v? γιατι στα 15 watt τοσο δειχει

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: BRA head Eleaf Lyche
« Απάντηση #5 στις: Δεκεμβρίου 02, 2017, 14:53 »
Ναι, μην σε απασχολούν τα volt. Εσύ να κοιτάς την αντίστασή σου και το πόσο καυτό ατμό θα σου δείχνει το πρόγραμμα. Φυσιολογικό άτμισμα στα 0,3Ω με 40άρι SS316L θα παίρνεις γύρω στα 13-16 watt. Αν θες περισσότερα watt πήγαινε σε πιο χοντρό σύρμα ή περισσότερες σπείρες.

Φτιάξε μια αντίσταση, δοκίμασέ το και θα δεις. Για να καταλάβεις τι γινότανε, η αντίσταση έπαιρνε πολύ ρεύμα και ατμοποιούσε ό,τι είχε πάνω της. Στέγνωνε και σου έδινε καμμένο μετά.

Αποσυνδεδεμένος majoragi

  • ***
  • 702
  • Φύλο: Άντρας
Απ: BRA head Eleaf Lyche
« Απάντηση #6 στις: Δεκεμβρίου 02, 2017, 15:04 »
δες επισης εδω. στο 13:30 περιπου σου δειχνει και 2 διαφορετικους τροπους για το βαμβακωμα




Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: BRA head Eleaf Lyche
« Απάντηση #7 στις: Δεκεμβρίου 02, 2017, 15:10 »
κατεβασε βατ. φτιαξε αντισταση με μεγαλυτερο πυρηνα.

Αποσυνδεδεμένος xarisioa

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
Απ: BRA head Eleaf Lyche
« Απάντηση #8 στις: Δεκεμβρίου 02, 2017, 16:34 »
Ναι, μην σε απασχολούν τα volt. Εσύ να κοιτάς την αντίστασή σου και το πόσο καυτό ατμό θα σου δείχνει το πρόγραμμα. Φυσιολογικό άτμισμα στα 0,3Ω με 40άρι SS316L θα παίρνεις γύρω στα 13-16 watt. Αν θες περισσότερα watt πήγαινε σε πιο χοντρό σύρμα ή περισσότερες σπείρες.

Φτιάξε μια αντίσταση, δοκίμασέ το και θα δεις. Για να καταλάβεις τι γινότανε, η αντίσταση έπαιρνε πολύ ρεύμα και ατμοποιούσε ό,τι είχε πάνω της. Στέγνωνε και σου έδινε καμμένο μετά.

δοκιμασα να κατεβω στα watt αλλα δεν ατμοποιει δεν κανει τιποτα κατω απο τα 22 watt δεν δουλευει το συστημα δυστυχως ειναι 26ga ισως παιζει ρολο κ αυτο. κατι φταει λογικα με τροφοδοσια υγρου γιατι στην αρχη ολα ωραια μια χαρα δουλευει μετα απο ωρα λογικα οταν στεγνωνει το υγρο που το εχω ποτισει αρχιζει και παιρνει μια περιεργη γευση που οδηγει παντα σε καμενο δυστυχως αρχισω να πιστευω οτι φταιει το βαμβακι μαλλον πρεπει να παω σε καλυτερης ποιοτητας!

majoragi αυτο το βιντεο το εχω λιωσει πραγματικα δοκιμασα και τις 2 μεθοδους ειναι η αληθεια απλα για να ειμαι ειλικρινης δεν βαζω 2 αντιστασεις αλλα μονο 1 απο τη μια πλευρα και απο την αλλη βαζω λιγο βαμβακι για να γλυτωσω τις διαρροες.


drum η συγκεκριμενη επισκευασιμη κεφαλη εχει υποστηρηξη μεχρι 0.25cm διαμετρο αλλα μετα ζοριζει το πραγμα χωραει οριακα μεσα. Η καλυτερη λυση εινα 0.2cm διαμετρο αντιστασης.

ξερω ο ατμοποιητης περα απο εμφανισιμος ( και επισης σε σχεση με τον gs- air m που ειχα που γεμιζε απο κατω) εχει την υποστηριξη να παρει απο πανω υγρο και το ειδα σαν θετικο αλλα μεχρι εκει. Επισης με εργοστασιακη αντισταση dual coil εχει φοβερη γευση και ατμο σε συνδιασμο με τα 7 δολαρια που τον αγορασα! δεν συγκρινεται με τιποτα σε σχεση με τον παλιο ατμοποιητη που ειχα οποτε για την ωρα δεν θελω να παω σε κατι αλλο θα το παλεψω εδω και ας μην ειναι οτι καλυτερο :(
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 02, 2017, 16:39 από xarisioa »

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: BRA head Eleaf Lyche
« Απάντηση #9 στις: Δεκεμβρίου 02, 2017, 16:38 »
Στην αρχή δούλεψε στα 15W; Το λογικό είναι πως ναι. Αυτό προστάζει η διατομή και το είδος του σύρματος. Οπότε κάπου δεν τροφοδοτείται με υγρό, συνεπώς κοιτάς να μην στουμπώνει πουθενά το βαμβάκι και να είναι αφράτο.

Αποσυνδεδεμένος xarisioa

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
Απ: BRA head Eleaf Lyche
« Απάντηση #10 στις: Δεκεμβρίου 02, 2017, 16:42 »
οχι δυστυχως στα 15 δεν μου δουλεψε ποτε. Ισως βαζω παραπανω βαμβακι απ οτι πρεπει ? παντως περναει απο την τρυπα χωρις να κολλαει η να μετακινει τις σπειρες οποτε πιστευω οτι δεν ειναι λαθος κατι απο αυτο. και επισης τζουρες κανω καθε 2-3 λεπτα δεν το ζοριζω για να δω αν θα αντεξει η οχι

Διαγραφή άμεσης παράθεσης <--Click
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 03, 2017, 12:50 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: BRA head Eleaf Lyche
« Απάντηση #11 στις: Δεκεμβρίου 02, 2017, 16:50 »
0,3 Ω SS316L στα στοιχεία  που έδωσες στο πρώτο μήνυμα, έπρεπε να ατμοποιεί κανονικά. Ας πούμε ότι έφτιαξες 0,6Ω τότε θα έπρεπε να ατμοποιεί στα 18-20.

Δες μπας και βάλεις περισσότερο βαμβάκι. Αρπάζει χρώμα η αντίσταση;

Αποσυνδεδεμένος xarisioa

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
Απ: BRA head Eleaf Lyche
« Απάντηση #12 στις: Δεκεμβρίου 02, 2017, 16:57 »
αρπαζει αυτο το καμμενο ομως σε 2 σπειρες οι αλλες μενουν οπως τις εβαλα δυστυχως! ειναι ομως 26ga. το σειρμα το πηρα απο ενα μαγαζι στη θεσσαλονικη χθες μου ειπε ο ανθρωπος οτι αμα θελω λιγα ομ πρεπει να παω σε αυτο το σειρμα απο εκει πειρα και το tool kit επισης! μου ειπε το παιδι οτι αυτο το σειρμα επειδη ειναι χοντρο λεπτο δεν καταλαβα τι ακριβως θελει παραπανω βαττ για να δουλεψει μ ειπε να το βαζω πανω απο 20-25 αλλα βλεπω οτι απο 25 και κατω δεν δινει τιποτα ουτε ατμο ουτε γευση σαν να αντμιζεις αερα ειναι ενα πραγμα! μηπως φταει το παραπανω βαμβακι? εγω το βαλβακι ας πουμε το πιεζω ωστε να μικρινει ο ογκος του και να περασει μεσα απο την τρυπα της αντιστασης? μηπως δεν θελει τοσο πιεση και θελει λιγο χαλαρο?

Διαγραφή άμεσης παράθεσης <--Click
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 03, 2017, 12:51 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος christz

  • **
  • 221
  • Φύλο: Άντρας
Απ: BRA head Eleaf Lyche
« Απάντηση #13 στις: Δεκεμβρίου 02, 2017, 17:02 »
Ο συγκεκριμένος θέλει μικρότερο πύρινα Ο λόγος είναι πως είναι μικρές η τρύπες τροφοδοσίας με αποτέλεσμα να στουμπώνει το βαμβάκι και να μην τροφοδοτειτε σωστά δοκίμασε με 2-2.5
κανε 6-7 σπείρες σε κάθε coil και δοκίμασε

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: BRA head Eleaf Lyche
« Απάντηση #14 στις: Δεκεμβρίου 02, 2017, 17:02 »
Δοκίμασε κάτι πιο πριν. Όταν φτιάξεις την αντίσταση, χάιδεψέ την με ένα μεταλλικό κατσαβίδι (χωρίς να δίνεις ρεύμα, φυσικά). Χάιδεψέ την λίγο και μετά πέρνα βαμβάκι. Βεβαιώσου ότι οι σπείρες ισαπέχουν (στο περίπου) και δεν ακουμπάει καμία με τις άλλες και μετά χάιδεψε και πάλι.

Μετά ρίξε υγρό και πυροδότησε.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1686 180366 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:40
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8275 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33906 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534895 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59711 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237241 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 555 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14297 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136093 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085185 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35318 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10129 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12