vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

67 επισκέπτες, 2 χρήστες
Tem, Buliwyf

Twitter

Ares mtl rta by Innokin

Αποσυνδεδεμένος bill the kid

  • **
  • 144
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #270 στις: Δεκεμβρίου 11, 2017, 14:51 »
στα 17 watt o ατμος αρχίζει και γίνεται θερμός πράγμα που δεν με ικανοποιεί..

Αποσυνδεδεμένος Chronisb

  • *****
  • 1772
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #271 στις: Δεκεμβρίου 11, 2017, 15:20 »
Συμφωνώ απολύτως! Γι' αυτό χρησιμοποιώ Kanthal 28GA 3αρι πυρήνα 5-6 σπείρες (1,1-1,3 Ωμ) και παίζω από 12-15 Watt. Τέλειο!! ;)

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #272 στις: Δεκεμβρίου 11, 2017, 20:03 »
Δεν έχεις διαρροή στη βάση όταν το υγρό στο τανκ κατέβει αρκετά;

Αποσυνδεδεμένος Chronisb

  • *****
  • 1772
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #273 στις: Δεκεμβρίου 11, 2017, 20:25 »
Εμένα ρωτάς alex?? Δεν έχω διαρροή σε κανέναν από τους δύο ούτε όταν γεμίζω ή είναι γεμάτος ούτε όταν αδειάζει. Μάλιστα (αποτελεί test για μένα) δεν είχα διαρροή ούτε όταν τον άφησα 2-3 μέρες χωρίς να τον χρησιμοποιήσω. Αυτό το "test" το έχουν "περάσει" με επιτυχία ελάχιστοι ατμοποιητές. Οι περισσότεροι "κλαίνε" αν τους αφήσω 2-3 μέρες χωρίς χρήση! :)) :))

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #274 στις: Δεκεμβρίου 11, 2017, 20:47 »
Εγώ, δυστυχώς, έχω σε διάφορες περιπτώσεις.
Όταν ανοίξω να γεμίσω, αρχίζει μετά από λίγο να βγάζει λίγα υγρά κάτω από το δαχτυλίδι του αέρα και καταβρέχει το mod. Το ίδιο συμβαίνει και όταν κατεβάζω τα watts στα 14-15 (για 1Ω, 3mm διάμετρο αντίστασης με το kanthal 26ga της συσκευασίας).
Επίσης, λίγο να τον ταρακουνήσεις, αρχίζει να "κλαίει" (και από πάνω και από κάτω). Προφανώς εμπλέκεται θέμα υπερτροφοδοσίας σε σχέση με την εκτόνωση αέρα μέσα στο τανκ.
Όταν τον δοκίμασα με 2.5mm πυρήνα (οπότε το βαμβάκι ήταν λιγότερο), έτρεχε κάθε τόσο. Θέλει πολύ βαμβάκι και αρκετά watts. Αλλά όπως λένε και τα παιδιά παραπάνω, τότε ο ατμός είναι καυτός.
Θα πάω στο μαγαζί να τον δουν. Κάτι συμβαίνει ή εγώ δεν έχω καταλάβει ακόμα τα χούγια του.

Πάντως, το δαχτυλίδι του αέρα είναι ανεπίτρεπτα χαλαρό. Το top cup, επίσης, δεν κλείνει καλά την τρύπα αναπλήρωσης υγρού (το τεφλόν που την στενεύει είναι πιο βαθιά χωμένο από το επίπεδο της μεταλλικής επιφάνειας γύρω του) και έτσι και τον πλαγιάσεις λίγο, δακρύζει από το top cup (ιδιαίτερα όταν είναι ζεστός). Αυτά δεν έχουν να κάνουν με το ότι δεν τον έχω μάθει ακόμα, αλλά είναι κατασκευαστικές ατέλειες.

Αποσυνδεδεμένος tdlo2000

  • *
  • 40
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #275 στις: Δεκεμβρίου 11, 2017, 21:07 »
Συμφωνώ, την υγρασια του την εχει, εαν δε τον γυρισεις ανάποδα? Τον ήπιες!
Εαν είναι να τον στήνουμε με 3αρι κ πανω πυρηνα για να κλείνουν τα αυλάκια της βάσης wtf?

Αποσυνδεδεμένος Chronisb

  • *****
  • 1772
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #276 στις: Δεκεμβρίου 11, 2017, 21:15 »
Η αλήθεια είναι ότι δυστυχώς θέλει 3αρι πυρήνα τουλάχιστον και πολύ καλά αφρατεμένο το βαμβάκι που μπαίνει στα "λούκια" αλλιώς... κλάμα (το υποθέτω γιατί μέχρι τώρα δεν μου έχει τρέξει αλλά έβαλα κατ'ευθείαν 3αρι και πάντα "σκαλίζω" πάρα πολύ τα βαμβάκια)!
Αυτό που λέει όμως ο alex παραπάνω για το teflon ότι είναι χαμηλότερα από το top cup εκεί υπάρχει θέμα :eyesplash: Σε μένα και στους 2 είναι πιο ψηλά και μάλιστα ζορίζεται λίγο στο κλείσιμο. Λογικά σε σένα alex δεν "σφραγίζει" άρα παίρνει αέρα και τρέχει το υγρό από κάτω. :wall:Συνεπώς πήγαινε στο μαγαζί να το δουν και λογικά να στον αλλάξουν!!

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #277 στις: Δεκεμβρίου 11, 2017, 21:18 »
Το είδα κι εγώ και μόλις μπορέσω θα πάω.

Αποσυνδεδεμένος tdlo2000

  • *
  • 40
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #278 στις: Δεκεμβρίου 11, 2017, 21:25 »
Εαν ειναι να τον κουβαλάμε σε δισκο σερβιρισματος μαζι με τους καφεδες κ τα νερα! Τελικά, ποιό στεγνός απ'τον "σκυλο" δεν υπαρχει! 
Ποιό στεγνος κ απ'το Ναυτίλο μινι που ειχα πριν χρόνια! Α ρε Αρες.....

Αποσυνδεδεμένος vato

  • ***
  • 548
  • Φύλο: Άντρας
  • a toda madre o un desmadre
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #279 στις: Δεκεμβρίου 11, 2017, 21:53 »
Πρέπει να έχει θέμα ο δικός σου.
Επειδή έχει πολλά ψιλολόγια, αν δεν είναι όλα φτιαγμένα με φοβερή ακρίβεια ο ατμοποιητής βγάζει προβλήματα.
Αν το λαστιχάκι στην τρύπα γεμίσματος είναι ελάχιστα πιο κάτω δεν σφραγίζει και παίζεις ουσιαστικά με ανοιχτό καπάκι οπότε πάει περίπατο η πίεση στο τανκ στην οποία βασίζεται κατα μεγάλο ποσοστό η σωστή τροφοδοσία.
Αν δεν είναι σωστό το στοπ στην καμπάνα βρίσκει και κάνει βραχυκύκλωμα.
Αν το ένα, άν το άλλο....
Αστοχίες υπάρχουν και θα υπάρχουν σε κάποια κομμάτια γενικότερα σε όλα τα είδη όταν μιλάμε για μαζική παραγωγή.
Και ειδικά σε εναν ατμοποιητή που θέλει τόση λεπτοδουλειά στην κατασκευή για να παίξει σωστά, όταν γίνεται τόσο καιρό πριν την κυκλοφορία του τέτοιο σούσουρο γιατί τον σπρώχνουν οι σχεδιαστές που είναι και οι μεγαλύτεροι "σελέμπριτις" του χώρου, καταλήγει να κατασκευάζεται με το κιλό για να προλάβει τη ζήτηση και λογικά υπάρχει μια κάποια "εκπτωση" στο quality control.
Πολλά προβληματικά κομμάτια θα υπάρξουν.
Ο δικός μου είχε και το βραχυκύκλωμα, είχε και ένα δαχτυλίδι αέρα που αν φταρνιζόμουν κοντά του θα πήγαινε 5 τρύπες πιο πέρα... Ασ'τα να πάνε.
Τουλάχιστον αυτός που πήρα όταν τον άλλαξα παίζει (μέχρι στιγμής)σωστά. Κανένα θέμα με τροφοδοσία ή διαρροή. Και έχει κάτσει και μια μέρα γεμάτος χωρίς να ατμιστεί και ανάποδα και στη θήκη μεταφοράς και τούμπα έχει προλάβει να φάει αλλά να χτυπήσω ξύλο είναι οκ.
Επίσης να πω οτι στήνω σε 2,5-άρι και δεν έχω κάποιο θέμα με υπερτροφοδοσία. Το βαμβάκι το αφήνω όπως είναι απο πάχος, δεν το τριμάρω. Μόνο σε μήκος το κόβω ίσα να ακουμπάει κάτω (που μόλις γεμίζει το τανκ και αφρατέψει δεν ακουμπάει, έχει 1 χιλιοστό απόσταση).
Βάζωντάς το στα λούκια δεν το πιέζω σχεδόν καθόλου. Το αφήνω να τα πιάνει ολόκληρα και απλά το φτιάχνω να μην είναι πάνω στις βόλτες και να μην βγαίνει πιο έξω ίσα για να μην το πιάσει η καμπάνα βιδώνοντας.
50/50 vg/pg το υγρό. Σε άλλα υγρά πιθανώς να θέλει άλλη ποσότητα βαμβακιού ή ακόμα και άλλο άξονα.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 11, 2017, 22:12 από vato »

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #280 στις: Δεκεμβρίου 11, 2017, 21:56 »
[member=13445]tdlo2000[/member], δεν το γενικεύω. Μπορεί να είναι το δικό μου κομμάτι μόνο. Άλλωστε, τρεις μέρες μόνο τον έχω στα χέρια μου και δεν είχα άλλον παρόμοιο στο παρελθόν. Και δεν έχω και μεγάλη πείρα από πολλούς διαφορετικούς επισκευάσιμους ατμοποιητές. Και έχω συνηθίσει σε τσιγαρίσιους σφιχτούς ατμοποιητές με σχετικά μικρούς χώρους ατμοποίησης, που θέλουν μικρής διαμέτρου αντιστάσεις και λίγο βαμβάκι. Άρα... οψόμεθα :) 

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #281 στις: Δεκεμβρίου 11, 2017, 22:27 »
Με πυρήνα μικρότερο από 2 τον έχει δοκιμάσει κανένας ?

Αποσυνδεδεμένος tdlo2000

  • *
  • 40
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #282 στις: Δεκεμβρίου 11, 2017, 22:38 »
Συμφωνώ, άλλωστε ειμαι κ εγω κατοχος του, ομως θα πρεπει να επισημαίνουμε κ καποιες αστοχίες που μπορει να υπάρχουν. Παρ'ολα αυτά εχει φυσικα κ τα θετικα του οπως εχω αναφέρει στη αρχη του ποστ. Οπως ειπες κ εσυ ίδωμεν!

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #283 στις: Δεκεμβρίου 11, 2017, 22:39 »
[member=377]Tem[/member], τότε πώς θα υπάρξει αρκετό βαμβάκι για να φράξει τα λούκια; Το αφράτεμα των ουρών του διαποτισμένου βαμβακιού δεν θα επαρκεί, όταν θα κατέβει το υγρό κάτω από τη βάση του deck, επειδή θα κρεμάσει και θα συρρικνωθεί. Όταν το βαμβάκι κολυμπάει στο υγρό, ίσως να μην υπάρχει θέμα εισροής του υγρού μέσα στο deck από τα λούκια. Αλλά μετά...

Αποσυνδεδεμένος bill the kid

  • **
  • 144
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #284 στις: Δεκεμβρίου 12, 2017, 09:43 »
παιδιά πρώτες διαρροές και για μενα.. κατ ααρχην οταν τον πλάγιασα για να φορτίσει πανω στο modaki και σημερα το πρωί κατά την μεταφορά στο γραφείο δάκρυσε... οπότε θεωρώ οτι υπάρχουν θεματα διαρροών..

πάντως εγώ δεν τα εχω βρεί μαζί του..σε φαση να τον στείλω...

ούτε σαν γεύση μου λέει κατι ...

αυτά, αν και τον περίμενα με ανυπομονησία καιρό τώρα μεχρι να τον βρώ και να τον πάρω τελικά δεν εχω μείνει ευχαριστημένος.. μάλλον επρεπε να παω στο siren απλά τον προτίμησα επειδή ήταν και ολίγον ελληνικός..

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 7748 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2112 324483 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 10:33
από xristos99
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8832 1118878 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 19, 2024, 18:21
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 296156 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 826315 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 509789 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9318 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 155944 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 570273 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 245102 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 2164 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 764170 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as