vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

75 επισκέπτες, 2 χρήστες
th3ofilos, ZoeM

Twitter

Κλώνοι του Kayfun Prime

Αποσυνδεδεμένος chrysafis.dimitr

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun Prime
« Απάντηση #405 στις: Ιανουαρίου 02, 2018, 00:00 »
αγαπητοι ατμοιστες στον γνήσιο δεν υπαρχουν τετοια προβλήματα .Ειδικά στον prime γιατι έχει μια τρυπα στην ρύθμιση του αερα

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun Prime
« Απάντηση #406 στις: Ιανουαρίου 02, 2018, 00:10 »
Όπως τα είπε ο Πάνος, το oring πάει και κάθεται ακριβώς στο σημείο που θα έκανε την έξοδό του ο αέρας απ' τα κοψίματα στο σπείρωμα που έγιναν γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο. Αν το oring (το αυλάκι που το "φιλοξενεί" καλύτερα ) ήταν λίγο πιο πάνω δεν θα υπήρχε αυτό το πρόβλημα.
Χαζό σφάλμα κατά τη γνώμη μου σε ένα καπάκι που έχει φτιαχτεί τόσο έξυπνα, πόσο μάλλον όταν σε τόσους άλλους ατμοποιητές του ιδίου δούλευαν απροβλημάτιστα.. εγώ προσωπικά του έβγαλα το καπέλο όταν κατάλαβα πως δούλεψε το μυαλό του Svoemesto στο συγκεκριμένο κομμάτι.

Και ξαφνικά εμφανίζεται ένας άψογος Prime με κάτι τόσο.. τεσπα αφού το θέμα λύνεται με την αφαίρεση του συγκεκριμένου oring ή με την τοποθέτηση ενός μικρότερου (9x1 δούλεψε σε μένα ;) ) όλα καλά.

Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες τελικά :))



Edit: κρατάω επιφυλάξεις για το αν ισχύουν στον γνήσιο τα παραπάνω, δεν τον έχω δει ακόμα από κοντά.

Αποσυνδεδεμένος yian

  • **
  • 498
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun Prime
« Απάντηση #407 στις: Ιανουαρίου 02, 2018, 01:24 »
Για την ιστορία πάντως στο δικό μου θέμα υπερτροφοδοσιας, το oring στο topcap έχει αφαιρεθεί από τις πρώτες ώρες με σαφή βελτίωση της κατάστασης.
Το πρόβλημα της υπερτροφοδοσιας εμφανίστηκε πολύ έντονα όταν δοκίμασα στήσιμο σε πυρήνα 2mm..

Η αλήθεια πάντως είναι ότι μετά το στήσιμο ή μετά την αναπλήρωση με υγρό, όσες φορές είχα υπερτροφοδοσια άνοιξα κατευθείαν 1 ή και περισσότερες στροφές τα υγρά.
Ίσως τελικά να θέλει προοδευτικό άνοιγμα της καμπάνας..

Στάλθηκε από το G3311 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 02, 2018, 01:34 από yian »

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun Prime
« Απάντηση #408 στις: Ιανουαρίου 02, 2018, 01:53 »
Εγώ εφαρμόζω και το άλλο. Μετά την αναπλήρωση και μόλις βιδώσω το καπάκι, τραβάω 2-3 τζούρες προληπτικά (το βαμβάκι είναι ακόμα υγρό εξάλλου κι επίσης υπάρχει ακόμα κάποια ποσότητα υγρού κάτω απ' την κλειστή καμπάνα και το ίδιο το deck σε αυτή τη φάση ;) ) και ανοίγω μετά τα υγρά.
Τα έκανα και στον ν3 αλλά και στον ν5 που δεν είχαν θέματα με υπετροφοδοσίες κλπ. :)

Αποσυνδεδεμένος Ntinlanden

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun Prime
« Απάντηση #409 στις: Ιανουαρίου 02, 2018, 02:05 »
Δε ξερω γιατι ειδους υποτροφοδοσιες λετε αλλα στον γνησιο δεν εχω δει κανενα παρατραγουδο ποτε, αν λετε για μετα απο γεμισμα αναποδα τον ατμοποιητη και ανοιγμα της καμπανας.

Ουτε με το δικο του κουστουμι ουτε με το extension ουτε με τα 2 των streamtuners κανενα θεμα.

Δεν αλλαξα ουτε εβγαλα κανενα oring, το μονο που κανω ειναι μετα το γεμισμα να ανοιγω τα υγρα με αναποδα τον ατμοποιητη.
Μεχρι και 3 στροφες τα ανοιγω καποιες φορες και ολα καλα.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun Prime
« Απάντηση #410 στις: Ιανουαρίου 02, 2018, 06:22 »
Αν δεν υπάρχει θέμα με "υπερτροφοδοσίες" μετά το γέμισμα τότε ποιος ο λόγος να γυρίζει ανάποδα ο ατμοποιητής σε κάθε άνοιγμα των υγρών;
Κάτι λοιπόν δημιουργεί πίεση στο τανκ μόλις βιδώσει το καπάκι άρα.. μάλλον φτάνουμε και στο oring που αναφέρουμε.

Δεν ξέρω αν στον γνήσιο απαιτείται να γυρίζεις ανάποδα κάθε φορά, σίγουρα έχω δει αναφορές για προβλήματα υπερτροφοδοσίας και σ'αυτόν πάντως. Γι' αυτό και μίλησα για θέμα σχεδιασμού απ' τον Svoemesto (για το σημείο που επέλεξε να τοποθετήσει το συγκεκριμένο oring δηλαδή ) κρατώντας όμως μια επιφύλαξη γιατί δεν έχω πιάσει ακόμα γνήσιο στα χέρια ώστε να ξέρω αν είναι απόλυτα ίδιος με τον sxk που έχω αυτή τη στιγμή εγώ εδώ.
Τέτοια θέματα με σχεδόν ίδιο καπάκι αναπλήρωσης δεν υπήρχαν στον ν3 και τον ν5 υπενθυμίζω, γι' αυτό και χαρακτήρισα το θέμα στον Prime (αν όντως υφίσταται και στον γνήσιο ) σαν "χαζό". Εννοώντας δηλαδή "πως είναι δυνατόν να χαλάει τόσο εύκολα μια τόσο επιτυχημένη συνταγή. Δημιούργησες δύο πανέξυπνα κοψίματα στο σπείρωμα για τη αποφυγή του αέρα ενώ εδώ (στον Prime πιο συγκεκριμένα ) τοποθετείς ένα oring ακριβώς στο σημείο που θα δραπέτευε ο αέρας όταν άρχιζε η πίεση αυτή να δημιουργείται.."

Τεσπα εδώ μιλάμε για τον sxk (που αποδεδειγμένα κουβαλάει το πρόβλημα ) και δεν υπάρχει λόγος να λέγονται όλα αυτά αν στον γνήσιο δεν υπάρχει αυτό το θέμα στον σχεδιασμό του καπακιού. Αν όμως οι συγκρίσεις μεταξύ γνήσιου και sxk που κάνουν κάποιοι και για το πόσο "ίδιοι" είναι μεταξύ τους, είναι όντως ένα αληθινό γεγονός, μάλλον ο Svoemesto την έκανε την πατατούλα του στο σημείο τελικά.

Επιφυλάσσομαι, θα περιμένω να δω τον γνήσιο και θα εστιάσω πρώτα εκεί εννοείται. Στο μεταξύ για το τι ισχύει για τον γνήσιο τελικά θα μπορούσε να το αναφέρει ο καθένας με βάση τη δική του εμπειρία μέσα απ' τη χρήση του. :)

Αποσυνδεδεμένος dadmcleader

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun Prime
« Απάντηση #411 στις: Ιανουαρίου 05, 2018, 16:22 »
Εχω ενα κλωνο απο sxk.Ξεβιδωσα το καπακι για να βαλω υγρο και μου επεσε απο το τραπεζι .Βλεπω οτι σε καποιο σημειο περιμετρικα εχει στραβωσει ελαχιστα .Οταν γεμιζω με υγρο μετα απο λιγο εχω υπερτροφοδοσια και διαρροη.Υπαρχει καπου ανταλακτικο για ολοκληρο το καπακι (top cap)?Ακομα εβαλα το εξω oring το οποιο ειχα βγαλει γιατι διαβαζα στις προηγουμενες σελιδες οτι πολλοι ειχαν διαρροες .Τωρα που το ξαναεβαλα δεν εχω διαρροες αλλα και παλι βλεπω οτι ειναι οριακα στη τροφοδοσια για διαρροη.

Αποσυνδεδεμένος Chronisb

  • *****
  • 1772
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun Prime
« Απάντηση #412 στις: Ιανουαρίου 05, 2018, 16:35 »
Δυστυχώς μόνο σε γνήσιο το καπάκι στη svoemesto. (D23) ~15 ευρώ. :(
Πάντως αν με το o-ring μαζεύτηκε η κατάσταση είσαι ΟΚ. ;)

Αποσυνδεδεμένος dadmcleader

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun Prime
« Απάντηση #413 στις: Ιανουαρίου 05, 2018, 17:02 »
Κυκλοφορει ελλαδα το γνησιο?

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 05, 2018, 18:12 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Chronisb

  • *****
  • 1772
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun Prime
« Απάντηση #414 στις: Ιανουαρίου 05, 2018, 17:58 »
Δεν το έχω δει κάπου σε Ελληνικό κατάστημα. Η τιμή πάντως (όταν φέρουν τα ανταλλακτικά) θα είναι η ίδια.
Μπορείς να πάρεις και τηλέφωνο στα καταστήματα που τον φέρνουν (ενδεικτικά esmokeguru, mpixlimpidi, vapeland κ.α.) να ρωτήσεις πότε και αν θα φέρουν ανταλλακτικά. ;)

Αποσυνδεδεμένος dadmcleader

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun Prime
« Απάντηση #415 στις: Ιανουαρίου 05, 2018, 18:57 »
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 05, 2018, 19:14 από makis206 »

Αποσυνδεδεμένος ΣΩΤΗΡΗΣ Σ

  • *
  • 31
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun Prime
« Απάντηση #416 στις: Ιανουαρίου 05, 2018, 20:06 »
Συνατμιστές καλησπέρα..Πολλά τα προβλήματα και σε μένα με την υπερτροφοδοσια τα οποία μειώθηκαν με σωστό βαμβάκωμα (ασχετα αν δεν το πετυχαίνω πάντα)..
Αλλά ακόμα και αν ΔΕΝ έχω υπερτροφοδοσία παρατηρώ κάτω στην βάση που είναι ο πόλος να έχει σταγόνες απο υγρό κάθε φορά που ξεβιδώνω τον prime..έχει τύχει σε κανέναν,που μπορεί να οφείλετε??  :hmmm: :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Chronisb

  • *****
  • 1772
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun Prime
« Απάντηση #417 στις: Ιανουαρίου 05, 2018, 20:19 »
1. Στο o-ring που βρίσκεται μέσα στην βάση. (Αντικατέστησε τα όλα με γνήσια. 3 ευρώ κάνουν ;))
2. Στο μη καλό σφίξιμο της εσωτερικής βίδας-πολύγωνο της βάσης (σφίξιμο ;))

Edit: Δες και εδώ που πάει κάθε o-ring αν τα αλλάξεις! :D

Αποσυνδεδεμένος sofaroom

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun Prime
« Απάντηση #418 στις: Ιανουαρίου 07, 2018, 13:28 »
Κατοχος 2 κλονων kayfun prime sxk,και εχω και στους δυο το ιδιο προβλημα..
Δεν ξεβιδωνει με τιποτα,οταν θελω να το ανοιξω να το καθαρισω,το μεταλικο καπακι που εφαπτεται πανω στο γυαλινο τανκακι,κατω απο το drip tip και το top cup(συγνωμη δεν ειμαι εξοικιωμενος με ονομασιες).
Ειναι και ο λογος που πηρα και τον δευτερο,νομιζα οτι ηταν προβληματικο στον πρωτο..
Το εχω βαλει και καταψυξη,το περναω vg σε καθε ανοιγμα,αλλα δεν....
Κατα τα αλλα ολα αψογος..Καμια διαρροη,καμια υπερτροφοδοσια,γευση παρα μα παρα πολυ καλη..
Βοηθηστε με,τον εχω παροπλισει απο αυτο τον λογο,και τον γουσταρω πολυ!!!
:confused1::hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9599
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun Prime
« Απάντηση #419 στις: Ιανουαρίου 07, 2018, 13:41 »
Αυτό που βοηθάει πραγματικά είναι ένα λάστιχο γύρω από το πάνω καπάκι. Ξεβιδώνει έτσι με ευκολία χωρίς να χρειάζεται να τον βάζεις στην κατάψυξη.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4696 501575 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:55
από anetost
Hashtag Shake and Vape 1 313 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:18
από chkontog
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2333 241199 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 06, 2024, 13:43
από Sergios
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3293 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12723 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 686 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7806 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21444 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 195943 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2122 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 5273 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1111808 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan