vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

114 επισκέπτες, 1 χρήστης
Tem

Twitter

"The Kick" module (και κλώνοι του) για 18ΧΧΧ MOD.

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: "The Kick" module (και κλώνοι του) για 18ΧΧΧ MOD.
« Απάντηση #600 στις: Μαΐου 04, 2012, 10:30 »
Λογικά την κατάσταση θα την αντιληφθεί αν αλλάξουν τα νούμερα. Αν ανεβασει Ωμ ο ατμο λογω καταλοίπων, θα προσαρμόσει.

Αποσυνδεδεμένος bersekero

  • ***
  • 960
  • Φύλο: Άντρας
Απ: "The Kick" module (και κλώνοι του) για 18ΧΧΧ MOD.
« Απάντηση #601 στις: Μαΐου 04, 2012, 10:35 »
Αν ειναι πραγματι ετσι, αυτο ειναι παρα πολυ σημαντικο πλεονεκτημα/χαρισμα.

Αποσυνδεδεμένος Μάριος

  • *****
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψάξε και διάβασε,μετά δοκίμασε και μετά γράψε..
Απ: "The Kick" module (και κλώνοι του) για 18ΧΧΧ MOD.
« Απάντηση #602 στις: Μαΐου 04, 2012, 10:45 »
Όποιος και όπως και να είναι ο ατμοποιητής το Kick θα δίνει τα watt που το έχεις ρυθμίσει να δίνει.
Απλά όπως είπα και σε άλλη απάντηση και είναι και λογικό, όσο μικρότερη αντίσταση, τόσο λιγότερα volt θα χρειαστεί να δώσει για να έχεις τα watt που το έχεις ρυθμίσει. Έτσι η μπαταρία κρατάει περισσότερο.

Αν παίζεις με αντίσταση 1,4 - 2 Ω είσαι άρχοντας.
Σταθερή απόδοση και διάρκεια.
Αν θες πάνω από 2Ω, πιστεύω ότι είναι προτιμότερο ένα V V.
Το άλλο που διαπίστωσα και αυτό μετά από τη χρήση V V είναι ότι τα volt και τα watt που λέμε και νομίζουμε ότι ατμίζουμε είναι τελείως εικονικά, μιας που χωρίς σταθεροποιητή, με κάθε τζούρα μειώνεται η ατμιστική απόλαυση.
Ναι τα 10W είναι περιορισμός, αλλά αρκετά υψηλός για εμένα προσωπικά, όπως και για πολλούς. Για παράδειγμα, με τον Οδυσσέα σε short mode, που ο ατμός έβγαινε υπερβολικά ζεστός για τα γούστα μου, το ρύθμισα να δίνει 7-8W και ήμουν ευχαριστημένος. :thumpup:

Περί ορέξεως.

Είναι ένα πολύ χρήσιμο πραγματάκι, αν θες να χρησιμοποιείς το μηχανικό σου μοντ, με σταθερή απόδοση. Αυτό.





Αποσυνδεδεμένος sokin

  • ***
  • 581
  • Φύλο: Άντρας
  • Δοκιμος ηλεκτροπνευματιστης για μα ζωή.
Απ: "The Kick" module (και κλώνοι του) για 18ΧΧΧ MOD.
« Απάντηση #603 στις: Μαΐου 04, 2012, 11:03 »
Όποιος και όπως και να είναι ο ατμοποιητής το Kick θα δίνει τα watt που το έχεις ρυθμίσει να δίνει.
Απλά όπως είπα και σε άλλη απάντηση και είναι και λογικό, όσο μικρότερη αντίσταση, τόσο λιγότερα volt θα χρειαστεί να δώσει για να έχεις τα watt που το έχεις ρυθμίσει. Έτσι η μπαταρία κρατάει περισσότερο.
......
Δηλαδή αν θελω 10watt και βαλω 1 ωμ αντισταση θα μου δωσει P=(v^2)/R  V=3,16volt  και Ι=3,16Αmp
Και θα αντεχει λιγοτερο  η μπαταρια αν βαλω  2 ωμ αντισταση  δηλαδη  V=4,47volt και Ι=2,35Α ??
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 04, 2012, 11:08 από sokin »

Αποσυνδεδεμένος Μάριος

  • *****
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψάξε και διάβασε,μετά δοκίμασε και μετά γράψε..
Απ: "The Kick" module (και κλώνοι του) για 18ΧΧΧ MOD.
« Απάντηση #604 στις: Μαΐου 04, 2012, 11:18 »
Νομίζω το λιγότερο που προτείνουν είναι 1,3Ω.
The Kick performs best with attys/cartos rated between 1.3 to 3.0 Ohms
Δεν ξέρω αν παίζει και πως με μικρότερη αντίσταση και δεν το έχω δοκιμάσει.
Από ηλεκτρονικά δεν ξέρω πολλά ::)
Αλλά λογικό μου φαίνεται όταν ζητάς να δώσει περισσότερα Volt μια μπαταρία, να αντέχει λιγότερο.
Άλλο να πρέπει να δώσει 3,8 και άλλο 5.
Και όλα αυτά εμπειρικά, όπως είπα δεν έχω γνώσεις ηλεκτρονικών κλπ.

Αποσυνδεδεμένος Zioa

  • ***
  • 525
  • Φύλο: Άντρας
Απ: "The Kick" module (και κλώνοι του) για 18ΧΧΧ MOD.
« Απάντηση #605 στις: Μαΐου 04, 2012, 11:33 »
Αν σε περιπτωση μποuκωσει, γεμισει με κατάλοιπα η οτιδηποτε και δεν αποδιδει ο ατμό, το kick αντιλαμωβανεται την κατασταση του ατμοποιητή και ανεβαζει τα watt, η χρειάζεται να το ρυθμισεις πάλι;

Δουλεύω το kick μέσα σε GGTS με ΟΔΥΣΣΈΑ και ΙΑΤΤΥ . Τις αντιστάσεις τις είχα στρίψει στο καρναβάλι και πριν 3 ημέρες τις άλλαξα . Η κατανάλωση είναι 1,5ml/ημέρα στον ΙΑΤΤΥ και 1.5ml/ημέρα στον ΟΔΥΣΣΈΑ  . Σύνολο 3ml

Συμπέρασμα : Αν σε περιπτωση μποuκωσει, γεμισει με κατάλοιπα η οτιδηποτε και δεν αποδιδει ο ατμό, το kick αντιλαμωβανεται την κατασταση του ατμοποιητή και ανεβαζει τα volt

 
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 04, 2012, 12:04 από Zioa »

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: "The Kick" module (και κλώνοι του) για 18ΧΧΧ MOD.
« Απάντηση #606 στις: Μαΐου 04, 2012, 11:36 »
Το παραθετω γιατι εχω την αίσθηση οτι πολλοι δεν εχουν καταλαβαει τι κανει το κικ εξ ου και η σύγκριση με το προβαρι.
Για να παρεις κικ, πρεπει να κανεις εναν υπολογισμο με αυτο http://www.opamplabs.com/eirp.htm
ΑΦΟΥ εχεις κανει τις μετρησουλες σου, και να δεις στα πόσα βατ ειναι η ατμιστικη σου νιρβάνα! (αν την εχεις βρει... :tongue_smilie:)
μετα ξερεις ΑΝ σε καλυπτει το κικ με τα 10 βατ του η οχι! Αν σε καλυπτει, το χωνεις μεσα και ξερεις οτι για τη διαρκεια της μπαταρίας σου θα εισαι εκει που θελεις ΑΚΡΙΒΩΣ.
Αν εισαι ανθρωπος που κουβαλαει 15 καρτο και ατμο και Α2 μαζι του κλπ και αλλαζει συνεχεια, ΔΕΝ σου κανει. Οχι γιατι δεν θα αποδώσει τα αναμενόμενα, αλλα γιατι ο καθε ατμο εχει και διαφορετικη συμπεριφορα. τρεις ατμο στα 1,5 Ωμ ας πουμε. Ενας 510Τ ενας 510 bridgeless και ενα καρτοτανκ. Ολα στα ιδια Ωμ. Αλλα στο καρτο ισως θες λίγο ανεβασμα για να χτυπαει καλυτερα, και στον bridgeless λιγο κατεβασμα για να καταλαβαινεις καλυτερα γευση! Δεν σου κανει το κικ! θα διαβασει 1,5 ωμ και θα σου δίνει τα ιδια βολτ. Δεν ξερει οτι θες να αλλαζεις. Αν εισαι τετοιος τυπος παιρνεις προβαρι! τελεία! Το κικ δεν ειναι για συνεχή πειράγματα.
Αν εισαι σχεδον παντα με ενος ειδους ατμο, η αν εχεις εφεδρικα για τα υπολοιπα το παιρνεις και το χαίρεσαι! (αρκει να μη σου χαλασει και μπλεξεις με την εγγυηση!  :tongue_smilie:)

Αποσυνδεδεμένος batsman1

  • **
  • 196
  • Φύλο: Άντρας
Απ: "The Kick" module (και κλώνοι του) για 18ΧΧΧ MOD.
« Απάντηση #607 στις: Μαΐου 04, 2012, 11:36 »
Όποιος και όπως και να είναι ο ατμοποιητής το Kick θα δίνει τα watt που το έχεις ρυθμίσει να δίνει.
Απλά όπως είπα και σε άλλη απάντηση και είναι και λογικό, όσο μικρότερη αντίσταση, τόσο λιγότερα volt θα χρειαστεί να δώσει για να έχεις τα watt που το έχεις ρυθμίσει. Έτσι η μπαταρία κρατάει περισσότερο.

Αν παίζεις με αντίσταση 1,4 - 2 Ω είσαι άρχοντας.
Σταθερή απόδοση και διάρκεια.
Αν θες πάνω από 2Ω, πιστεύω ότι είναι προτιμότερο ένα V V.
Το άλλο που διαπίστωσα και αυτό μετά από τη χρήση V V είναι ότι τα volt και τα watt που λέμε και νομίζουμε ότι ατμίζουμε είναι τελείως εικονικά, μιας που χωρίς σταθεροποιητή, με κάθε τζούρα μειώνεται η ατμιστική απόλαυση.
Ναι τα 10W είναι περιορισμός, αλλά αρκετά υψηλός για εμένα προσωπικά, όπως και για πολλούς. Για παράδειγμα, με τον Οδυσσέα σε short mode, που ο ατμός έβγαινε υπερβολικά ζεστός για τα γούστα μου, το ρύθμισα να δίνει 7-8W και ήμουν ευχαριστημένος. :thumpup:

Περί ορέξεως.

Είναι ένα πολύ χρήσιμο πραγματάκι, αν θες να χρησιμοποιείς το μηχανικό σου μοντ, με σταθερή απόδοση. Αυτό.
Λιγοτερα αμπερ μικροτερη καταναλωση,λιγοτερα αμπερ εχεις οταν εχεις περισσοτερα ωμ αντισταση στα ιδια βολτ.

Τα 10 watt θα τα παρεις ειτε εχεις 2 ωμ αντισταση ειτε 2.5 γιατι θα ρυθμισει μονο του τα volt.Με τα 2.5 ωμ αντισταση θα εχεις ομως μικροτεη καταναλωσει σε ενεργεια

Αποσυνδεδεμένος sokin

  • ***
  • 581
  • Φύλο: Άντρας
  • Δοκιμος ηλεκτροπνευματιστης για μα ζωή.
Απ: "The Kick" module (και κλώνοι του) για 18ΧΧΧ MOD.
« Απάντηση #608 στις: Μαΐου 04, 2012, 11:47 »
...
Και όλα αυτά εμπειρικά, όπως είπα δεν έχω γνώσεις ηλεκτρονικών κλπ.
Ναι φίλε καλά το λές. Δεν ισχυει. Παράδειγμα αν  έχεις μια βρυση με διατομή 1 ιντζα και άλλη μiκροτερη  με 1/2 ιντζα  (Τάση V- διατομή),  και το πρωτο έχει πιεση μιση ατμόσφαιρα ενω η  δευτερη 3 (Ενταση Ι-πιεση)  ποια θα γεμισει πρωτη ένα κουβα νερό ? ( κουβας χωρητικοτητα  μπαταρις)

Αυτό που ηθελα εγω να ρωτησω είναι αν στην συνεχόμενη χρηση του ιδιου ατμοποιητή χρειάζεται να κανουμε πολλές φορές ρυθμιση. Γιατί άλλα έχω δει και διαβάσει.

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: "The Kick" module (και κλώνοι του) για 18ΧΧΧ MOD.
« Απάντηση #609 στις: Μαΐου 04, 2012, 11:51 »
οσο χρησιμοποιείται ο ατμο μαζεύει καταλοιπα και μεγαλώνει η αντίστασή του! Οποτε το κικ θα το αντιληφθεί καιθα σου ανεβασει και βόλτ!
Αυτο θεωρητικά! Αν εχουν δεί κατι αλλο αυτοι που επαιξαν να μας το πούν!

Αποσυνδεδεμένος sokin

  • ***
  • 581
  • Φύλο: Άντρας
  • Δοκιμος ηλεκτροπνευματιστης για μα ζωή.
Απ: "The Kick" module (και κλώνοι του) για 18ΧΧΧ MOD.
« Απάντηση #610 στις: Μαΐου 04, 2012, 11:52 »
Τα 10 watt θα τα παρεις ειτε εχεις 2 ωμ αντισταση ειτε 2.5 γιατι θα ρυθμισει μονο του τα volt.Με τα 2.5 ωμ αντισταση θα εχεις ομως μικροτεη καταναλωσει σε ενεργεια
Δηλαδη έχουμε την ιδια απόδοση ισχυος αλλα μικροτερη "κατανάλωση" ενέργειας ?
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 04, 2012, 12:00 από sokin »

Αποσυνδεδεμένος sokin

  • ***
  • 581
  • Φύλο: Άντρας
  • Δοκιμος ηλεκτροπνευματιστης για μα ζωή.
Απ: "The Kick" module (και κλώνοι του) για 18ΧΧΧ MOD.
« Απάντηση #611 στις: Μαΐου 04, 2012, 11:54 »
οσο χρησιμοποιείται ο ατμο μαζεύει καταλοιπα και μεγαλώνει η αντίστασή του! Οποτε το κικ θα το αντιληφθεί καιθα σου ανεβασει και βόλτ!
Αυτο θεωρητικά! Αν εχουν δεί κατι αλλο αυτοι που επαιξαν να μας το πούν!
Ισχυει αυτό που λες οσον αφορά την αντίσταση, το έχω διαπιστώσει, ομως η απόδοση του ατμοποιητή δεν ειναι ανάλογη με αυτήν την αυξηση. Γι'αυτό ρωτάω.

Αποσυνδεδεμένος Zioa

  • ***
  • 525
  • Φύλο: Άντρας
Απ: "The Kick" module (και κλώνοι του) για 18ΧΧΧ MOD.
« Απάντηση #612 στις: Μαΐου 04, 2012, 12:01 »
Ναι φίλε καλά το λές. Δεν ισχυει. Παράδειγμα αν  έχεις μια βρυση με διατομή 1 ιντζα και άλλη μiκροτερη  με 1/2 ιντζα  (Τάση V- διατομή),  και το πρωτο έχει πιεση μιση ατμόσφαιρα ενω η  δευτερη 3 (Ενταση Ι-πιεση)  ποια θα γεμισει πρωτη ένα κουβα νερό ? ( κουβας χωρητικοτητα  μπαταρις)

Αυτό που ηθελα εγω να ρωτησω είναι αν στην συνεχόμενη χρηση του ιδιου ατμοποιητή χρειάζεται να κανουμε πολλές φορές ρυθμιση. Γιατί άλλα έχω δει και διαβάσει.

Το έχω στα 8.5watt σταθερά . Δεν  χρειάζεται να κάνουμε άλλη ρύθμιση στον ιδιου ατμοποιητή ή σε παρόμοιους 
(ΙΑΤΤΥ ΟΔΥΣΣΕΑ ).
Μόνο στης πρώτες ημέρες όταν τον αγόρασα τον είχα στα 10watt αλλά με κούραζε .

Αποσυνδεδεμένος Μάριος

  • *****
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψάξε και διάβασε,μετά δοκίμασε και μετά γράψε..
Απ: "The Kick" module (και κλώνοι του) για 18ΧΧΧ MOD.
« Απάντηση #613 στις: Μαΐου 04, 2012, 12:03 »
Έτσι όπως τα εξηγείς, θα καταλάβαινε μέχρι και ψάρι :))
Μάλιστα, άρα κακώς έκανα μικρότερες αντιστάσεις για να κερδίσω διάρκεια στη μπαταρία. Με 2Ω για παράδειγμα δεν θα τη στρεσάρω τόσο και θα διαρκεί περισσότερο?

Παράθεση
Αυτό που ηθελα εγω να ρωτησω είναι αν στην συνεχόμενη χρηση του ιδιου ατμοποιητή χρειάζεται να κανουμε πολλές φορές ρυθμιση.
Εγώ πάντως από τη στιγμή που θα φτιάξω μια αντίσταση και θα βιδώσω τον ατμοποιητή, δεν έχει χρειαστεί να το ξαναρυθμίσω.

Αποσυνδεδεμένος sokin

  • ***
  • 581
  • Φύλο: Άντρας
  • Δοκιμος ηλεκτροπνευματιστης για μα ζωή.
Απ: "The Kick" module (και κλώνοι του) για 18ΧΧΧ MOD.
« Απάντηση #614 στις: Μαΐου 04, 2012, 12:09 »
.....
Μάλιστα, άρα κακώς έκανα μικρότερες αντιστάσεις για να κερδίσω διάρκεια στη μπαταρία. Με 2Ω για παράδειγμα δεν θα τη στρεσάρω τόσο και θα διαρκεί περισσότερο?
......
Αφού ρυθμίζεις watt, υποτίθεται θα είναι το ιδιο, γιατί ακόμα στα χερια μου δεν εχει πέσει για να εχω αντικειμενική κρίση. Γι 'συτό κανω ερωτησεις για να μαθω. Σε οσα διαβάζω και βλεπω λενε ναι μεν αλλα χρειάζεται να το βγαλω και να ξαναρυθμίσω γιατι κατασκευαστικά ειναι διαφορετικά τα καρτο, ατμο κλπ...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499354 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 01, 2024, 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 190 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7326 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20888 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194627 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1628 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4784 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109276 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180641 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2042 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1444 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25403 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy