vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

85 επισκέπτες, 6 χρήστες
camber, treloneritis, Sergios, g1smo1978, Doubt, tibolaso

Twitter

To EVO θα αποκτήσει και χειροκίνητο διακόπτη?!

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: To EVO θα αποκτήσει και χειροκίνητο διακόπτη?!
« Απάντηση #45 στις: Νοεμβρίου 01, 2009, 03:13 »
Θανο δεν μιλαει γι αυτο
Η ολη συζητηση ειναι οτι  το προϊον πρεπει να φερει τι φιρμα επανω του , αυτο ειναι ολο , και ειναι υποχρεωση του κατασκευαστη.
Τωρα αν ειναι καλο  η κακο η οτι αλλο , δεν εμπιπτει σε κανονες
Αν δεν ειναι καλο , δεν το ξαναγοραζεις , αν ειναι καλο το ξαναγοραζεις
Αλλα πρεπει να ξερεις ΠΟΙΟΣ ΤΟ ΠΑΡΑΓΕΙ
Εσυ 8α αγοραζες 1 πλυντηριο που επανω δεν λεει τιποτα ?

Αποσυνδεδεμένος koalex

  • **
  • 181
  • Φύλο: Άντρας
Απ: To EVO θα αποκτήσει και χειροκίνητο διακόπτη?!
« Απάντηση #46 στις: Νοεμβρίου 01, 2009, 10:22 »
Tωρα φιλε μου δεν μπορω να μην απαντησω σε αυτο.... Δηλαδη τι εχει η Ελληνικη πατεντα? Δεν ειναι καλη? θα εμπιστευόσουν κινεζικη πατεντα δηλαδη? Και αυτο το λεω γιατι αποδεδειγμενα εχουμε συσκευες (και στα η/τ) πολυ καλυτερες απο καθε άλλη αντιστοιχη στο εξωτερικο, κατασκευασμενη στην κινα ή αλλου!!!

Θα σε παρακαλουσα να εισαι πιο προσεκτικος σχετικα με δηλωσεις που υποβιβαζουν την αξιοπιστια των Ελληνων, ως σχεδιαστες ή και κατασκευαστες!!!

Θανος

Φιλε Θανο modder,

οι ελληνικες πατέντες μια χαρα είναι και είμαι και περήφανος ιδιοκτητης μιας απο αυτες, που κατα κοινη ομολογια είναι απο τις κορυφαίες στον κοσμο (αν όχι Η κορυφαια).

Αλλα η επίσημη αντιπροσωπια ΔΕΝ δικαιούτε να είναι modder.

Πουλαει το επίσημο προιόν. Δεν μπορει να το πατεντιάζει.

Ας βάλει τις μπαταρίες-πατέντα στο μαγαζί που παράληλα διατηρεί και να τις πουλάει απο εκεί. ΟΧΙ σαν αντιπροσωπος. Όχι μεσα στο κουτάκι που εγω αγοράζω και νομίζω πως περιέχει το προιόν μιας Αγγλικης εταιρείας που είναι η κορυφαία στο κόσμο στο μοντέλο 401.


Θανο δεν μιλαει γι αυτο
Η ολη συζητηση ειναι οτι  το προϊον πρεπει να φερει τι φιρμα επανω του , αυτο ειναι ολο , και ειναι υποχρεωση του κατασκευαστη.


Και εφόσον ο κατασκευαστής ΔΕΝ ειναι η Αγγλικη εταιρεία να μην είναι μέσα στο πακέτο που εγω αγοράζω. Ή αν είναι να αναγράφει πάνω το κουτί σχετική προειδοποίηση ή στην τελική ας κάνει ο έλληνας αντιπροσωπος προσφορά που να αναφέρει ότι : "Σας αλλάζουμε τις original auto μπαταριες με άλλες manual που είναι πιο μεγαλες, πιο ωραίες, βελτιώνουν το προιόν ΑΛΛΑ ΤΙΣ ΦΤΙΑΞΑΜΕ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΑΓΓΛΟΙ."


Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: To EVO θα αποκτήσει και χειροκίνητο διακόπτη?!
« Απάντηση #47 στις: Νοεμβρίου 01, 2009, 10:41 »
Και εφόσον ο κατασκευαστής ΔΕΝ ειναι η Αγγλικη εταιρεία να μην είναι μέσα στο πακέτο που εγω αγοράζω. Ή αν είναι να αναγράφει πάνω το κουτί σχετική προειδοποίηση ή στην τελική ας κάνει ο έλληνας αντιπροσωπος προσφορά που να αναφέρει ότι : "Σας αλλάζουμε τις original auto μπαταριες με άλλες manual που είναι πιο μεγαλες, πιο ωραίες, βελτιώνουν το προιόν ΑΛΛΑ ΤΙΣ ΦΤΙΑΞΑΜΕ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΑΓΓΛΟΙ."

Ούτε ο Αγγλος ούτε ο Έλληνας Έμπορος είπε ποτέ ότι φτιάχνουν τις μπαταρίες στην Αγγλία ή στην Ελλάδα!
Ο Άγγλος λέει ότι το EVO συναρμολογείται στην Αγγλία και ο Έλληνας έγραψε ότι οι μπαταρίες οι καινούργιες σχεδιάστηκαν στην Ελλάδα...
Το τι σημαίνει αυτό τελικά μόνο οι ίδιο το ξέρουν. Εμείς μόνο το φανταζόμαστε.
Η κοινή λογική λέει ότι δηλαδή η αγγλική συναρμολόγηση είναι ότι αγοράζουν τα κομμάτια στην Κίνα και τα πακετάρουν στην Αγγλία σε εγγλέζικα κουτάκια!
Ελληνικός σχεδιασμός θα μπορούσε να σημαίνει με τι γραμματοσειρά θα εκτυπωθεί το όνομα επάνω στη μπαταρία...
Αλλά και τα δύο δεν δίνουν κανένα ποιοτικό πλεονέκτημα...

To να κατασκευάζονται στην Κίνα δεν το θεωρώ κακό.

Όταν όμως προσπαθείς να δημιουργήσεις ένα ομιχλώδες τοπίο και εντυπώσεις, ευρωπαικών προδιαγραφών, ευρωπαικής ή ειδικής κατασκευής κτλ χωρίς να το λες ρητά και χωρίς να αναφέρεις τα ποιοτικά ή άλλα πλεονεκτήματα που μου δίνει αυτό (ειδικά όταν σε ρωτούνε) ως καταναλωτή, με ενοχλεί.
Θέλω να ξέρω για πιο λόγο δίνω τα λεφτά μου!
Και σε αυτο το σημείο δεν απάντησε κανείς.
Άρα μας μένει μόνο η κοινή λογική...

Εάν παραγγείλεις στο εργοστάσιο που κατασκευάζει τους 401 για όλο τον κόσμο και παραγγείλεις κάποια κομμάτια (300 ίσως και πάνω) σου γράφουν επάνω ότι θέλεις  ;)
Εάν παραγγείλεις λίγες μπαταρίες δοκιμαστικά προφανώς δε σου γράφουν τίποτα...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 01, 2009, 11:12 από Kostas »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: To EVO θα αποκτήσει και χειροκίνητο διακόπτη?!
« Απάντηση #48 στις: Νοεμβρίου 01, 2009, 13:50 »
H Intelicig.gr έδωσε μια απάντηση για το θέμα εδώ:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,679.0.html

Αποσυνδεδεμένος koalex

  • **
  • 181
  • Φύλο: Άντρας
Απ: To EVO θα αποκτήσει και χειροκίνητο διακόπτη?!
« Απάντηση #49 στις: Νοεμβρίου 01, 2009, 14:27 »

όταν αγόρασα αυτοκίνητο, κανένας δεν μού είπε πως τα ηλεκτρονικά του θα ήταν bosh καί τα ελαστικά pirelli.
κανείς δεν είπε στον ξάδελφό μου πού αγόρασε την ίδια μέρα, το ίδιο αυτοκίνητο, πως τα ηλεκτρονικά θα είναι marelli καί τα ελαστικά michelin.


Αν όμως αγόραζες πχ. ενα cabrio αυτοκίνητο και μετα εβλεπες πως η Αμερικανικη/Γιαπωνεζικη/Ευρωπαικη εταιρεια ΔΕΝ το βγαζει σε cabrio? Και πως ο Έλληνας αντιπροσωπος κατόπιν πιέσεων τις αγοράς πηγε και του έκοψε την οροφή?

Και να μην συνεχίσω να δίνω παραδειγματα σε πλ. ρουχων και laptop.

Το θεμα δεν είναι σε ποιόν ή που η εταιρεία εμπιστεύτηκε την κατασκευη εξαρτημάτων του προιόντος που βάζει το λογοτυπο της(αρα είναι και υπεύθηνη) αλλα αν το τελικό προιόν που εσύ σαν καταναλωτης παραλαμβάνεις είναι αυτό που η εταρεία παραγει.



Αποσυνδεδεμένος koalex

  • **
  • 181
  • Φύλο: Άντρας
Απ: To EVO θα αποκτήσει και χειροκίνητο διακόπτη?!
« Απάντηση #50 στις: Νοεμβρίου 03, 2009, 23:40 »
Εγω απλως να προσθεσω (μιας και είμαι κατοχος της μπαταριας μαιμού) σαν ένα είδος review οτι η μπαταρια δεν σταματαει να φορτιζει ποτε. Δηλαδη δεν γίνετε ποτε ο φορτιστης πρασινος (το λαμπακι). Ενω η auto original θελει δυο με δυομιση ώρες για μια πληρη φόρτιση η μαιμου manual ακομα και στις 5 ώρες συνεχίζει να τραβάει ρεύμα απο τον φορτιστη συμφωνα με την ενδειξη.
Και πραγματικα θα ήθελα να ξέρω αν η μπαταρια ειναι protected η πρεπει να την φορτίζω σε διαφορετικό σημείο απο αυτό που κάθομαι. (μην πάμε και απο μαιμου μπαταρια ειναι κριμα...)

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: To EVO θα αποκτήσει και χειροκίνητο διακόπτη?!
« Απάντηση #51 στις: Νοεμβρίου 03, 2009, 23:56 »
απαντούσα στον Κώστα, αλλά ... μετάνοιωσα.
Μία απορία όμως την έχω: αφού koalex σε κορόιδεψαν καί έχεις μπαταρία μαιμού γιατί δεν ζητάς αλλαγή ή ακόμη καί τα λεφτά σου πίσω?

σωστά έκανες καί μας ενημέρωσες, αλλά όλα τα άλλα ....

Αποσυνδεδεμένος koalex

  • **
  • 181
  • Φύλο: Άντρας
Απ: To EVO θα αποκτήσει και χειροκίνητο διακόπτη?!
« Απάντηση #52 στις: Νοεμβρίου 04, 2009, 00:27 »
απαντούσα στον Κώστα, αλλά ... μετάνοιωσα.
Μία απορία όμως την έχω: αφού koalex σε κορόιδεψαν καί έχεις μπαταρία μαιμού γιατί δεν ζητάς αλλαγή ή ακόμη καί τα λεφτά σου πίσω?

σωστά έκανες καί μας ενημέρωσες, αλλά όλα τα άλλα ....

 Στην σχετικη απαντηση απο την εταιρεια ( στο σημείο του φορουμ που είναι για επικοινωνια με τους αντιπροσωπους) τους είπα ξεκαθαρα πως νιωθω εξαπατημενος αλλα σιγη ιχθυος. Δεν μου προταθηκε κατι τετοιο και δεν είναι του χαρακτηρα μου να πηγαινω και να κανω σκηνες για 70 ευρω. Απλα ισχύει η παροιμια "το παθημα εγινε μαθημα" και η "υπαρχουν και αλλού πορτοκαλιές κτλ"

Αποσυνδεδεμένος ggero

  • ***
  • 613
  • Φύλο: Άντρας
Απ: To EVO θα αποκτήσει και χειροκίνητο διακόπτη?!
« Απάντηση #53 στις: Νοεμβρίου 04, 2009, 01:49 »
Καλησπέρα παιδιά ..Παρακολουθώ την συζήτησή σας και θα ήθελα να πω την ταπεινή μου άποψη ...Είμαι χρήστης του EVO απο τον περασμένο Μαιο (ατμίζω ακόμη με τον πρώτο ατμ) ...Όπως έχω ξαναπεί εδώ μέσα είναι το πρώτο μου η.τ. και έχω παραγγείλει αρκετές φορές απο την συγκεκριμένη εταιρία στην Ελλάδα...Θεωρώ οτι το ατου του EVO είναι ο ατμ,μαζί με τα φιλτράκια του και τα υγρά του ...Με τις αυτόματες μπαταρίες δεν είχα ποτέ ιδιαίτερο πρόβλημα (πέρα απο 1-2 ελλατωματικές οι οποίες μου αλλάχθηκαν) ..Έχω δοκιμάσει και τις καινούριες με χειροκίνητο διακόπτη (πλέον μόνο αυτές χρησιμοποιώ) οι οποίες μέχρι στιγμής δουλεύουν μια χαρά και την δουλειά τους την κάνουν με το παραπάνω χωρίς να σκεφτώ εαν είναι Original ή κάτι άλλο ...Δεν παίρνω το μέρος κανενός στη συζήτηση αλλά θεωρώ οτι μια εταιρία σαν και αυτή δεν νομίζω να έχει ανάγκη απο την αντικατάσταση μιας μπαταρίας...Επίσης ο κ Μωραίτης τουλάχιστον σε μένα μέχρι τώρα ήταν κάτι παραπάνω απο άψογος ... :confused1:

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: To EVO θα αποκτήσει και χειροκίνητο διακόπτη?!
« Απάντηση #54 στις: Νοεμβρίου 04, 2009, 01:59 »
Κάποια μηνύματα που ξέφυγαν σε πιο γενικά εμπορικά και μαρκετίστικα θέματα μεταφέρθηκαν εδώ: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,681.0.html

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9610
  • Φύλο: Άντρας
Απ: To EVO θα αποκτήσει και χειροκίνητο διακόπτη?!
« Απάντηση #55 στις: Δεκεμβρίου 30, 2009, 10:29 »
προ ημερών αγόρασα μια χειροκίνητη μπαταρία για το evo χωρίς να έχω διαβάσει αυτά που αναφέρονται εδώ. Το πρώτο πράγμα που πρόσεξα ήταν ότι η μπαταρία δεν ήταν της intellicig και υπέθεσα ότι το κατάστημα απο το οποίο την αγόρασα διέθετε κάποια δική της μπαταρία. Κάνοντας τη σχετική ερώτηση έλαβα την απάντηση ότι η μπαταρία αυτή με την ένδειξη IQ είναι η μπαταρία που δίνει ο επίσημος αντιπρόσωπος της intellicig στην Ελλάδα. Την αγόρασα και έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος απο την ποιότητα , την απόδοση και τη συμπεριφορά της. Δυστυχώς δεν κράτησε πολύ. Περίπου δέκα ημέρες. Αγόρασα ομως χθές και νέα ίδια χειροκίνητη αφού την θεωρώ πλέον απαραίτητη για το evo.  Πιστεύω ότι οι μπαταρίες αυτές είναι καλές.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9610
  • Φύλο: Άντρας
Απ: To EVO θα αποκτήσει και χειροκίνητο διακόπτη?!
« Απάντηση #56 στις: Ιανουαρίου 03, 2010, 18:54 »
τις τελευταίες μέρες έχω αρχίσει να εκτιμώ υπερ του δέοντος τις αυτόματες μπαταρίες. Με τα καινούργια φιλτράκια και αυτόματες μπαταρίες το evo μπορεί να μένει κολημένο στο στόμα χωρίς να απαιτούνται χέρια που μένουν έτσι ελεύθερα να ασχολούνται με οτιδήποτε άλλο. Πάντως τα αναθεωρημένα φιλτράκια παίζουν μεγάλο ρόλο  :yes:

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: To EVO θα αποκτήσει και χειροκίνητο διακόπτη?!
« Απάντηση #57 στις: Ιανουαρίου 03, 2010, 19:04 »
τις τελευταίες μέρες ... αρχίζουμε να συμφωνούμε  :D :D

στην αρχή εντυπωσιάστηκα από τις manual οί οποίες, σαφώς, έχουν περισσότερο χτύπημα.
όμως, οί αυτόματες, εξακολουθούν να δίνουν καλύτερη, πιό έντονη γεύση, μεγαλύτερη διάρκεια στο φίλτρο καί δεν καίνε ποτέ τον πολυεστέρα.

"βιάζομαι" να δοκιμάσω τις νέες αυτόματες με το καλύτερο -σύμφωνα με την intellicig- cutoff.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: To EVO θα αποκτήσει και χειροκίνητο διακόπτη?!
« Απάντηση #58 στις: Ιανουαρίου 03, 2010, 19:16 »
Τον πολυεστέρα τον καις εσύ, αχόρταγε, που κρατάς το κουμπάκι πατημένο και ξενάς να το αφήσεις. όχι οι μπαταρίες!  :))

Τι καινούργιες αυτόματες μπαταρίες είναι αυτές που λες; Για πες πληροφορίες.

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: To EVO θα αποκτήσει και χειροκίνητο διακόπτη?!
« Απάντηση #59 στις: Ιανουαρίου 03, 2010, 19:40 »
Τον πολυεστέρα τον καις εσύ, αχόρταγε, που κρατάς το κουμπάκι πατημένο και ξενάς να το αφήσεις. όχι οι μπαταρίες!  :))
Έτσι ακριβώς... :laugh1: :laugh1:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
My Flavor Shot Reviews Shake and Vape 0 100 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 01:02
από chkontog
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1878 248280 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 30, 2024, 19:28
από ThioVag
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες [Αρώματα] 1415 181328 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 18:07
από tony1976
VOOPOO ARGUS P2 [AIO (Όλα σε ένα)] 2 285 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 14:59
από tony1976
GEEK VAPE AEGIS LEGEND III MOD [Ηλεκτρονικά mods] 1 256 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 09:22
από Tem
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 573137 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 2346 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8513 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1123555 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 984 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 686 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 328036 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99