vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

295 επισκέπτες, 6 χρήστες
tibolaso, Milarepa, camber, Buliwyf, manoslykos, GeorgeGTS

Twitter

SHAKE & VAPE Μύθος ή πραγματικότητα

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: SHAKE & VAPE Μύθος ή πραγματικότητα
« Απάντηση #60 στις: Αυγούστου 10, 2017, 13:56 »
Αυτό δυστυχώς απαγορεύεται. Από τα καταστήματα δεν μπορεί να φύγει νόμιμα μπουκάλι μεγαλύτερο των 10ml με νικοτίνη, άσχετο αν ο καταστηματάρχης χρησιμοποίησε μπουκάλια των 10ml για να κάνει τις μίξεις.
[justify]@camber, καλημέρα. Χρυσή ευκαιρία με όσα αναφέρεις, να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα,-εγώ τουλάχιστον, ή ξεχνάω ή παραγνωρίζω). Π.χ. αν εντός καταστήματος (δοκιμαστήριο υγρών αναπλήρωσης), ετοιμαστεί υγρό αναπλήρωσης απ’ τον πελάτη, υπάρχει νομικό κενό; Αν δεν χρησιμοποιηθεί νικοτίνη; [/justify]

Αποσυνδεδεμένος Orion

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
  • Παράδειγμα προς απομίμηση
Απ: SHAKE & VAPE Μύθος ή πραγματικότητα
« Απάντηση #61 στις: Αυγούστου 10, 2017, 14:04 »
Αμα το εμπορευόταν το φαρμακεμποριο δεν θα σκεφτοταν κανεις να βγάλει τετοιες αδηγιες και κατ' επεκταση νομοθετηματα σαν αυτο το έκτρωμα που ισχύει , θα εμπαινες κύριος στο φαρμακείο και θα αγοραζες οσο νικοτινουχο σκευασμα ηθελες , αν ειχες τα λεφτα βέβαια γιατι θα ηταν "θεραπεια διακοπης καπνισματος" !!!  :wall:

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SHAKE & VAPE Μύθος ή πραγματικότητα
« Απάντηση #62 στις: Αυγούστου 10, 2017, 14:14 »
οχι αν το διαχειρίζονταν φαρμακευτικά χειρότερα θα ήταν τα πλαίσια, απλα δε θα μας αφορουσαν καθολου, μόνο θα τα σκαγαμε για 3μελα ξερωγω

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: SHAKE & VAPE Μύθος ή πραγματικότητα
« Απάντηση #63 στις: Αυγούστου 10, 2017, 14:16 »
Άμα η διακίνηση των υγρών γινόταν από φαρμακεία θα είχαν τριπλάσια τιμή. Έγινε ολόκληρος αγώνας για να μη θεωρηθεί το ηλεκτρονικό τσιγάρο μέθοδος διακοπής γιατί τότε τον λόγο θα είχαν οι φαρμακοβιομηχανίες.

@joebar
Αν δεν περιέχει νικοτίνη το υγρό δεν υπάρχει πρόβλημα.
Αναθεώρηση: Υπάρχει πρόβλημα γιατί αφού ο πελάτης παίρνει έτοιμο υγρό θα έπρεπε να είχε αποδοθεί ΕΦΚ για όλη την ποσότητα.
Παράδειγμα: Παίρνει ο πελάτης 100ml VG, 100ml PG, 10ml άρωμα. Αυτά δεν έχουν ΕΦΚ. Αν όμως γίνει ανάμειξη και δημιουργηθεί έτοιμο υγρό αυτό θα έπρεπε να είχε αποδώσει ΕΦΚ οπότε είναι παράνομο.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 10, 2017, 14:21 από camber »

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SHAKE & VAPE Μύθος ή πραγματικότητα
« Απάντηση #64 στις: Αυγούστου 10, 2017, 14:19 »
ετσι, το αασπαζόμαστε και το επεξεργαζόμαστε όλοι αυτό, απλά οχι όλοι απο την ιδια γωνια

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: SHAKE & VAPE Μύθος ή πραγματικότητα
« Απάντηση #65 στις: Αυγούστου 10, 2017, 14:24 »
Οσο πολεμο και να δεχθούν τα s&v , απο συγκεκριμένο ή οχι κύριο, η τρυπα στην νομοθεσία υπάρχει και ειναι δύσκολο να καλυφθεί.

Βοηθήστε οσοι το κατέχετε καλυτερα, αλλα αν αγοράσω τις βάσεις νομιμα και με τον αντίστοιχο ΕΦΚ τι με εμποδίζει να ζητήσω την αγορα και αναμιξη με πάλι νόμιμα αγορασμένα αρώματα, κάνοντας ενα make to order προϊόν, εντέχνως αποφεύγοντας φακέλους αλλά και θεωρητικά εντελώς μιλώντας, αναλύσεις του τι μπορεί να συνεπάγεται η ανάμιξη των συστατικών που έβαλα. Κάτι σαν συνταγή για αλυφη απο φαρμακείο...

Τολμω να προβλεψω οτι και οσοι το πολεμουν εκει θα πανε σε λιγο...



Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: SHAKE & VAPE Μύθος ή πραγματικότητα
« Απάντηση #66 στις: Αυγούστου 10, 2017, 14:30 »
Δες την απάντηση μου 2 μηνύματα πιο πάνω.
Το snv δεν έχει φόρο. Αν το κατάστημα στο δώσει έτοιμο αναμειγμένο μέσα στις βάσεις θα έπρεπε να είχε πληρώσει φόρο άρα είναι παράνομο.

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: SHAKE & VAPE Μύθος ή πραγματικότητα
« Απάντηση #67 στις: Αυγούστου 10, 2017, 14:39 »
Το καταλαβα και προσεχω οτι γραφεις.. Το καταστημα δεν θα μου πουλησει σαν κωδικο το τελικο αναμεμιγμενο προιον αλλα τα ξεχωριστα συστατικα του. Που ειναι το παρανομο?

μην σου πω οτι θα τα φτιαξω εκει και μονος μου... :))

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: SHAKE & VAPE Μύθος ή πραγματικότητα
« Απάντηση #68 στις: Αυγούστου 10, 2017, 14:41 »
[justify]@camber, κι ας μου επιτρέψουν οι υπόλοιποι φίλοι, έχεις τις πιο σημαντικές παρατηρήσεις. Αν καταλαβαίνω σωστά, κάθε ανάμειξη υγρών εντός καταστήματος είναι παράνομη διαδικασία, είτε με νικοτίνη είτε όχι. Αν τώρα, σε χώρο δοκιμαστηρίου ατμιστικών υγρών, ένας πελάτης, που ήδη πλήρωσε τα υγρά (βάσεις, αρώματα κ.ο.κ.), νομιμότατος, με αποδείξεις κ.λπ., εξακολουθήσει ν’ ατμίζει εντός καταστήματος, ανοίξει τα δικά του υγρά και αναμείξει όπως επιθυμεί, τότε και πάλι υπάρχει μη νόμιμη πράξη; Υπάρχει κάπου κενό στο σκεπτικό αυτό; [/justify]

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SHAKE & VAPE Μύθος ή πραγματικότητα
« Απάντηση #69 στις: Αυγούστου 10, 2017, 14:42 »
εγώ πάντως στο τλεος, λατρεύω ιδέα Tem , όπως δηλαδη μου απεικονίζεται, γιατί δεν τα παιρνω και μετρητά εγώ.. :laugh1:Τάξη δηλαδή. Ωφελεί το χάος αλλα η παγίωσή του επίσης προκαλει
να μπει iso s&v ξερω γω :laugh1:

Το καταλαβα και προσεχω οτι γραφεις.. Το καταστημα δεν θα μου πουλησει σαν κωδικο το τελικο αναμεμιγμενο προιον αλλα τα ξεχωριστα συστατικα του. Που ειναι το παρανομο?

μην σου πω οτι θα τα φτιαξω εκει και μονος μου... :))
Ειχα κατσει στη καρέκλα του Bar και το σκεφτόμουν για λιγα λεπτά, μα σοβαρολογούμε  τώρα έλεγα..  :))
Δε θα πει κανεις τίποτα, υπάρχει νοημοσύνη που μπορεί κανεις να την επικαλεστει και νομικά , εγώ απλα δε μπλέκω.. :))


συγχώνευση συνεχόμενων
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 10, 2017, 14:48 από spectrum »

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: SHAKE & VAPE Μύθος ή πραγματικότητα
« Απάντηση #70 στις: Αυγούστου 10, 2017, 14:53 »
Το καταλαβα και προσεχω οτι γραφεις.. Το καταστημα δεν θα μου πουλησει σαν κωδικο το τελικο αναμεμιγμενο προιον αλλα τα ξεχωριστα συστατικα του. Που ειναι το παρανομο?

μην σου πω οτι θα τα φτιαξω εκει και μονος μου... :))
Το κατάστημα θα σου κόψει μια απόδειξη Χ€ όπου δεν φαίνεται αν πήρες υγρό ή μοντάκι. Ο έλεγχος δεν γίνεται στην ταμειακή.

Θα επεκτείνω λίγο το σκεπτικό σου.
1. Παίρνει ο πονηρός καταστηματάρχης 100 βάσεις 10ml 20mg, κρατάει τις μισές γεμάτες και τις μισές τις αδειάζει σε μεγάλα μπουκάλια και κρατάει τα άδεια μπουκαλάκια των 10ml.
2. Αγοράζει παράνομα χωρίς φόρο από όπου βρει βάσεις των 100ml 20mg και πλέον πουλάει μόνο αυτές.
3. Σε περίπτωση ελέγχου δικαιολογείται ότι απλά εξυπηρετεί τους πελάτες γεμίζοντας μπουκάλια των 100ml με τις νόμιμες βάσεις των 10ml. Δείχνει στον έλεγχο και τα μπουκάλια των 10ml σαν πειστήρια.

Τι πιστεύεις ότι θα γίνει; Φυσικά θα πάει για λαθρεμπόριο αλλιώς καταστρατηγείται όλος ο νόμος.

[justify]που ήδη πλήρωσε τα υγρά (βάσεις, αρώματα κ.ο.κ.), νομιμότατος, με αποδείξεις κ.λπ., εξακολουθήσει ν’ ατμίζει εντός καταστήματος, ανοίξει τα δικά του υγρά και αναμείξει όπως επιθυμεί, τότε και πάλι υπάρχει μη νόμιμη πράξη; Υπάρχει κάπου κενό στο σκεπτικό αυτό; [/justify]
Ο καταστηματάρχης δεν πρέπει να του επιτρέψει να το κάνει. Σπίτι δεν έχει να κάνει τις αναμίξεις; :))

Το snv κοστίζει λιγότερο από το έτοιμο και σαν προϋπόθεση ζητάει μια μικρή ενασχόληση από εμάς. Γιατί να ζητήσουμε από κάποιον να γίνει παράνομος; Δεν μπορούμε να κουνήσουμε ένα μπουκάλι 2 λεπτά;


Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: SHAKE & VAPE Μύθος ή πραγματικότητα
« Απάντηση #71 στις: Αυγούστου 10, 2017, 14:55 »
Το shake & vape το βλέπω σαν ένα έξυπνο τρόπο για να παρακαμφθεί το απωθητικότατο δεκαμελο μπουκαλάκι, και να βγάλει και καποιο κερδος ο κατασκευαστης αντι να του τα φάει όλα η εφορία (με το φόρο νικοτίνης).


Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: SHAKE & VAPE Μύθος ή πραγματικότητα
« Απάντηση #72 στις: Αυγούστου 10, 2017, 14:58 »
@camber, το ξέρεις πως όλα τα χέρια δεν είναι ίδια. Κάποια είναι "σοφά", κάποια διακοσμητικά και κάποια είναι πάντα απασχολημένα... ;D 

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SHAKE & VAPE Μύθος ή πραγματικότητα
« Απάντηση #73 στις: Αυγούστου 10, 2017, 15:03 »
Θέμα διαφυγής τίθεται, αλλα απο την ταλαιπωρία. Είναι αυτό που λέμε εδω "εξυπηρέτηση", να μη λερώνεται ο άνθρωπας κλπ, υπηρεσία τεσπα. Ελλάδα ειμαστε βέβαια... Αυτο το αναφέρω υπερ των εμπόρων ;)

Αποσυνδεδεμένος majoragi

  • ***
  • 702
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SHAKE & VAPE Μύθος ή πραγματικότητα
« Απάντηση #74 στις: Αυγούστου 10, 2017, 15:05 »
Ο πελάτης μπορεί να κάτσει σε ειδικό για τους πελάτες χώρο του καταστήματος και εφόσον θέλει να κάνει την μίξη μόνος του.
Πρέπει να έχει εκδοθεί και εξοφληθεί η απόδειξη αγοράς.
Επίσης δεν μπορεί να τον βοηθήσει κάποιος από το κατάστημα για να κάνει την διαδικασία.
Και ένα τελευταίο. Θεωρητικά μιλώντας το ατμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους ακόμη και στα μαγαζιά που πουλούν ατμιστικα προϊόντα απαγορεύτεται  :o

Ελπίζω να κάνω λάθος αλλά αυτό είναι το γραμμα του νόμου από όσο ξέρω. 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102822 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176767 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 522 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 359 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22344 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285430 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209563 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68746 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315732 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15612 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126933 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95277 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem