vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

70 επισκέπτες, 4 χρήστες
Sergios, treloneritis, th3ofilos, Jorge

Twitter

SHAKE & VAPE Μύθος ή πραγματικότητα

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SHAKE & VAPE Μύθος ή πραγματικότητα
« Απάντηση #45 στις: Αυγούστου 10, 2017, 12:45 »
Κι εγώ νομίζω πως ο τίτλος shake n vape Μπερδεύει,ενω θα ήταν ιδανικό να υπάρχουν τάξεις ή κλάσεις ή όπως λέγονται.
Δεν ειναι ολα έτοιμα με ένα κουνημα, αλλά απο την άλλη εχω παρατηρησει πως υπάρχει μια τάση να μετατραπουν νομίζω τα σε τέτοια γενικότερα. Απλά πιστεύω πως υπάρχουν αρώματα ευδιάλυτα και άλλα δυσδιάλυτα, ίσως και άλλα που ζυμώνονται και θα επρεπε απλά να σημειώνεται.
Θυμαμαι παλιότερα αρώματα diy Που στο μπουκάλι ήταν αραιωμένα ωστε να διαλυθουν ευκολότερα, άλλα με pg, άλλα με wfi ακόμα και  με οινόπνευμα κι αλλους διαλύτες και το αποτέλεσμα ήταν τσίρκο, ο καθένας το δικό του είχε, αναλογα τον τρόπο ανάδευσης και ωρίμανσης και πόσο εμεινε στο ράφι το υγρό. Καλό το ξεκαθάρισμα, αλλα τελος πάντων το χαος παντα προϋπάρχει, μη φτάσουμε απο βλακεία να πληρώνουμε 100 ευρώ το δεκάμελο μονο, God save TPA ;D

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: SHAKE & VAPE Μύθος ή πραγματικότητα
« Απάντηση #46 στις: Αυγούστου 10, 2017, 12:50 »
[justify]Καλημέρα σε όλους τους φίλους. Βρε παιδιά, και με όλο το θάρρος που διαθέτω..., νομίζω πως έχετε ένα λαθάκι στο όλο σκεπτικό. Βλέπετε αυτή τη νέα κατάσταση από την έμπειρη/εξοικειωμένη σας πλευρά. Το πόσο/πότε είναι κατάλληλα για κατανάλωση τα όποια υγρά αναπλήρωσης, έτοιμα, αρώματα, συνταγές, βάσεις κ.λπ., δεν μπορώ να το βεβαιώσω σαν απλός ή νέος χρήστης, δεν είμαι αυτός που θα κάνει σχετικούς ελέγχους. Μιλάω, βέβαια, πάντα ως ανίδεος με τα υγρά χρήστης. Προχθές για παράδειγμα, επισκέφτηκα αγαπημένο πρόσωπο μεγάλης ηλικίας, και ατμιστής αρκετά χρόνια, (μπροστά του, είμαι ο πλέον έμπειρος στα υγρά). Τον ακούω λοιπόν να μου περιγράφει πως, “ευτυχώς, τώρα πια πηγαίνω στο Κέντρο με τη συγκοινωνία, έχω βρει ένα ωραιότατο κατάστημα με παιδιά διαμάντια. Μου δείχνουν γεύσεις, δοκιμάζω, κι όταν αποφασίσω μου το ετοιμάζουν!”.[/justify]

[justify]Προσωπικά, το 2% ή το 20%, δεν μου έδειξαν ποτέ ποιο είναι το βαρύ και ποιο το πούπουλο, ποιο είναι το λιγότερο αβλαβές ή το πιο ζημιάρικο. Εδώ, τόσους μήνες, με τα “καλά” υγρά, έχω ατμίσει δυναμίτες όπου οι τοίχοι δεν λένε να ξεμυρίσουν απ’ τα πούρα τις ζάχαρες, έλαια και τα κονιάκ με μέλι και φρούτα του πάθους. Κυριολεκτικά, πόσες φορές ήταν ασήκωτο το άτμισμά τους που ήταν σαν ν’ ατμίζεις βαρβάτη κολόνια, (πιάσε μία Kouros/ εποχάρες όμορφες).[/justify]


Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: SHAKE & VAPE Μύθος ή πραγματικότητα
« Απάντηση #47 στις: Αυγούστου 10, 2017, 12:52 »
Φαίνεται λοιπόν ότι η Ecovape group προϋπάρχει της αγγλικής Ecovape οπότε τίποτα το μεμπτό στην χρήση του ονόματος εκ μέρους τους!  :yes:


Αποσυνδεδεμένος matrix9293

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SHAKE & VAPE Μύθος ή πραγματικότητα
« Απάντηση #48 στις: Αυγούστου 10, 2017, 13:00 »
Βλέπω πως σιγά σιγά o ίδιος πολύ γνωστός "κύριος" που έβαλε την κυβέρνηση να περάσει το νόμο (εφκ Η.Τ) μπας και σταματήσουμε να αγοράζουμε υγρά απο το εξωτερικό προς δικό του συμφέρον   ξεκινά πόλεμο στα s&v. Γιατί τα S&V δεν υπόκεινται σε ΕΦΚ είναι αρώματα. Τώρα λύσσαξε και ήρθε η ώρα ή να τα αποδομήσει ή να επιβάλει φόρο πιέζοντας ως κεφαλαιούχος.


Από το συντονισμό:
Παρακαλούμε: Όχι ολόκληρα μηνύματα με bold.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 10, 2017, 15:04 από e-spy »

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: SHAKE & VAPE Μύθος ή πραγματικότητα
« Απάντηση #49 στις: Αυγούστου 10, 2017, 13:02 »

Ποιός είναι αυτός ο "κύριος";  :confused1:


Αποσυνδεδεμένος matrix9293

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SHAKE & VAPE Μύθος ή πραγματικότητα
« Απάντηση #50 στις: Αυγούστου 10, 2017, 13:11 »
Έγινε διαγραφή άμεσης παράθεσης


Απλή εξίσωση ποιος ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ να αγοράζουμε υγρά και γενικά ατμιστικά προιόντα απο το εξωτερικό που βρίσκουμε σε πολύ καλύτερες τιμές ?
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 10, 2017, 13:15 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SHAKE & VAPE Μύθος ή πραγματικότητα
« Απάντηση #51 στις: Αυγούστου 10, 2017, 13:15 »
Και ποιος κάνει πόλεμο; Εγώ με αυτά που ακούω από παντού τόσο καιρό μόνο που δεν έχω στείλει e-mail στην egoist να με συγχωρέσει που δεν έχω πάρει ακόμα  

Έγινε συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων


Με γρίφους μιλάς γέροντα ...

« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 10, 2017, 13:18 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: SHAKE & VAPE Μύθος ή πραγματικότητα
« Απάντηση #52 στις: Αυγούστου 10, 2017, 13:18 »
Καλησπέρα,

Ίσως είμαι ο πλέον ακατάλληλος να μιλήσω για shake n vape καθώς εδώ και 2,5 χρόνια κάνω ένα υγρό που ωριμάζω κατά μέσο όρο 4 μήνες. Κάποια στιγμή ξέμεινα, έκανα ότι έβρισκα και όταν έφτιαξα το δικό μου μου φάνηκε καταπληκτικό στις τρεις ώρες. Το υγρό δεν θεωρείται S&V, η ανάγκη μου και η διάθεση μου το έκανε παρά το μέτρο σύγκρισης που είχα.

Ξένα φόρα αναφέρουν ότι s&v υγρά αποτελούνται συνήθως από φρουτώδει αρώματα όπου δίνουν πιο γρήγορα την γεύση τους από ότι πιο πολύπλοκα κρεμωδη κλπ. Έτσι και αλλιώς από την πρώτη στιγμή που παράγουμε ένα diy υγρό μια γεύση βγαίνει. Αν υποκειμενικά μας ικανοποιεί έχουμε ένα s&v ή όπως αλλιώς θέλετε πείτε το.

Άποψη μου είναι ότι μια τρύπα στην αγορά την βρήκε, μια ανάγκη την εξυπηρετεί και θα είναι και προάγγελος e juice or vape bars που υπάρχουν στο εξωτερικό προσφέροντας από γεύσεις που ζητάς από τον μπάρμαν μέχρι φαγητό και ποτό...

 

Απ: SHAKE & VAPE Μύθος ή πραγματικότητα
« Απάντηση #53 στις: Αυγούστου 10, 2017, 13:19 »
Εντάξει φίλοι συνατμιστές ελπίζω μία μέρα να μήν φτάσουν τα one shot ή gourmet αρώματα όπως λέμε να βγαίνουν μόνο με την ονομασία S&V γιατι αυτό θα συνεπάγεται ουσιαστικά με έμμεση αύξηση (και μεγάλη μάλιστα) που σε συνδυασμό και με τις πρόσφατες αλλαγές TPD ανεβαίνουμε και πάμε.

Εγώ πάντως σήμερα αν ήμουν κατασκευαστής θα έβγαζα μόνο S&V.

Ελπίζω να βγώ λάθος.

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SHAKE & VAPE Μύθος ή πραγματικότητα
« Απάντηση #54 στις: Αυγούστου 10, 2017, 13:26 »
σε αυτό της παραγωγικότητας και των εργαλείων της αγοράς συμφωνω με τον chzamp!

Επίσης προσωπικά εχω χάσει τρίχες με την δυναμική απο την μία πολλών Ελλήνων του είδους, αλλα την πρακτική τους απο την άλλη. "Εϊμαι ο Λάλας" λέει, ;D τι με ενδιαφέρει που βγάζεις ένα άρωμα κλώνο ή μη, ή έναν ατμο καθε Αη-Φον ρε συ μαστορα, που το ξέρεις οτι όλοι θα προτιμησουμε Έλληνα, όχι γιατι ειναι κούκλος όμως ή για να τον κάνουμε πλούσιο , αλλα για τν πρόοδο, το εύρος του και γιατί μας άγγιξαν οι χειρισμοί του

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: SHAKE & VAPE Μύθος ή πραγματικότητα
« Απάντηση #55 στις: Αυγούστου 10, 2017, 13:32 »
Και η δική μου συνεισφορά στο θέμα.

Κατ' αρχάς, να ξεκαθαρίσουμε ότι οποιοδήποτε άρωμα κυκλοφορεί στον πλανήτη, είναι SnV. Το ότι υπερσπάνια θα έχουμε καλό ή το επιθυμητό αποτέλεσμα αμέσως μόλις κάτσουν οι φυσαλίδες από το κούνημα, είναι άλλο θέμα.

Όπως το βλέπω εγώ, η μόνη περίπτωση να υπάρξει κάτι κοντινό σε πραγματική κατάσταση SNV, είναι μία βάση PG με συμπύκνωμα αρώματος, η οποία από θέμα ποσότητας να κινείται κάπου στο 40% του τελικού μίγματος. Για να το κάνω πιο λιανά, έστω ότι η εταιρεία μας προτείνει 60/40 VG/PG στο τελικό υγρό, να πωλείται το 40%PG ως SNV και το μόνο που θα έχουμε να κάνουμε εμείς, είναι να βάλουμε τη VG. Προσοχή: όχι 40% άρωμα. 40% PG, με το ανάλογο άρωμα. Που πάντως θα πρέπει να είναι αρκετό ώστε να μην μπορεί να ατμιστεί σκέτο, καθώς τότε κινδυνεύει να χαρακτηριστεί έτοιμο υγρό με όλες τις νομικές συνέπειες.

Σαν φράση, δεν με ενθουσιάζει. Είναι ένα εξαιρετικό μαρκετίστικο τρυκ, το οποίο ευτυχώς συνοδεύεται τις περισσότερες φορές από την συμβουλή να μην ατμιστεί αμέσως αλλά να ωριμάσει. Κάτι που διαπιστώνω κάθε μέρα δοκιμάζοντας τα Egoist που έφτιαξα εδώ και μία εβδομάδα...

Είναι επίσης μια πρακτική η οποία έχει βάλει φωτιές μεταξύ των κατασκευαστών. Δεν υπάρχει υποχρεώση κοινοποίησης φακέλου, και αποτελούν μια φθηνή σχετικά και αξιοπρεπέστατη λύση για τους ατμιστές. Οκ, μπορεί η πλειοψηφία τους να μην είναι super wow, αλλά δεν είναι και για κουβά. Έχουμε πολλά να δούμε από τη συγκεκριμένη πρακτική, και προσωπικά θυμάμαι κάποιον που παρέθεσε ένα mail από τη Five Pawns το οποίο ανέφερε ότι η εταιρεία θα προχωρήσει σε κατασκευή SnV. Το 60% της απόδοσης των προ TPD πιονιών να πιάσει, τη γονάτισε την αγορά.

Για να το κλείσω, θεωρώ ότι πάντα ένα νέο μίγμα πρέπει να μένει στην άκρη ώστε να επιτευχθεί σωστή ομογενοποίηση, αν θέλουμε να πάρουμε το μέγιστο που αυτό μπορεί να δώσει. Επιπλέον, δεν θα με χαλάσει καθόλου να δω ως έξτρα παροχή από τα καταστήματα να στο φτιάχνουν μπροστά σου, ένα είδος mixing station δηλαδή εντός του καταστήματος. Θα βοηθήσει έτσι τους όποιους έχουν αναστολές του τύπου "που να μπλέκω τώρα με βάσεις, boosters, κομπιουτεράκια κλπ" όπως και τους κάπως μεγαλύτερους σε ηλικία που είχαν συνηθίσει το plug n vape. Αν και αυτοί κατά τη γνώμη μου, θα συνεχίσουν να αγοράζουν τα 10μελά τους χωρίς ιδιαίτερο θέμα, καθώς με τη μικρή κατανάλωση την οποία κάνει αυτή η κατηγορία ατμιστών, δεν θα δούν και τρομακτική μεταβολή στο κόστος τους.

Επιπλέον, οι πληροφορίες μου λένε για μία νέα ελληνική εταιρεία που ετοιμάζεται να λανσάρει SnV προϊόντα, τα οποία μάλιστα θα έχουν και αναλύσεις! Περισσότερες πληροφορίες, με το επίσημο launch της σειράς!

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SHAKE & VAPE Μύθος ή πραγματικότητα
« Απάντηση #56 στις: Αυγούστου 10, 2017, 13:44 »
μα τα φρουτάκια ήταν απο πάντα shake n vape :) -απλά το φωνάζω μη ξεχαστει-
Υπάρχουν ατμιστές που χρησιμοποιουν φρούτα όπως φράουλα και κεράσι on the rocks ή σκετα ;D και θεωρούν κάποια απόλυτα ή φθείρουν τα απόλυτα άλλων. Κι εγώ χτυπάω κατι Shakes στα 60w αλλα ούτε το θέμα μου ειναι, ούτε το κάνω θέμα οτι ξεχαρμανιάζω με φραουλίτα και τα 10χρονα κάνουν κωλοτουμπες
Στα εργαλεία της αγοράς έγκειται και η ανοησία, καλώς ή κακώς είναι άλλο θέμα ;D ;D :)) :))

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: SHAKE & VAPE Μύθος ή πραγματικότητα
« Απάντηση #57 στις: Αυγούστου 10, 2017, 13:45 »
Επιπλέον, δεν θα με χαλάσει καθόλου να δω ως έξτρα παροχή από τα καταστήματα να στο φτιάχνουν μπροστά σου, ένα είδος mixing station δηλαδή εντός του καταστήματος. Θα βοηθήσει έτσι τους όποιους έχουν αναστολές του τύπου "που να μπλέκω τώρα με βάσεις, boosters, κομπιουτεράκια κλπ" όπως και τους κάπως μεγαλύτερους σε ηλικία που είχαν συνηθίσει το plug n vape.
Αυτό δυστυχώς απαγορεύεται. Από τα καταστήματα δεν μπορεί να φύγει νόμιμα μπουκάλι μεγαλύτερο των 10ml με νικοτίνη, άσχετο αν ο καταστηματάρχης χρησιμοποίησε μπουκάλια των 10ml για να κάνει τις μίξεις.


Απ: SHAKE & VAPE Μύθος ή πραγματικότητα
« Απάντηση #58 στις: Αυγούστου 10, 2017, 13:45 »
Εγώ πάντως σήμερα αν ήμουν κατασκευαστής θα έβγαζα μόνο S&V.

Ελπίζω να βγώ λάθος.

Επιπλέον, οι πληροφορίες μου λένε για μία νέα ελληνική εταιρεία που ετοιμάζεται να λανσάρει SnV προϊόντα, τα οποία μάλιστα θα έχουν και αναλύσεις! Περισσότερες πληροφορίες, με το επίσημο launch της σειράς!
:wall: :wall: :wall:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: SHAKE & VAPE Μύθος ή πραγματικότητα
« Απάντηση #59 στις: Αυγούστου 10, 2017, 13:51 »
Αυτό δυστυχώς απαγορεύεται. Από τα καταστήματα δεν μπορεί να φύγει νόμιμα μπουκάλι μεγαλύτερο των 10ml με νικοτίνη, άσχετο αν ο καταστηματάρχης χρησιμοποίησε μπουκάλια των 10ml για να κάνει τις μίξεις.
Ούτε σε αυτή την περίπτωση? Δεν το γνώριζα αυτό, ευχαριστώ Γιώργο.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2331 240691 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:39
από Sergios
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4690 500484 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 04, 2024, 20:49
από Xameno_Skli
Hashtag Shake and Vape 0 152 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 04, 2024, 09:17
από chkontog
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12424 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 529 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7633 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21277 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 195532 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1986 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 5134 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1110741 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 181765 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan