vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

436 επισκέπτες, 3 χρήστες
thanos1071, makiskar, Razor.QQ15

επιθυμία για κ.τ.

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #1440 στις: Οκτωβρίου 09, 2013, 23:33 »
Μετά από 2 χρόνια περίπου ατμίσματος αποφάσισα χθες να κάνω ένα τσιγάρο μιας και είχα ξεχάσει τα ατμιστήρια μου (περιέργως όλα..)
Είχα ξαναπροσπαθήσει κι η πρώτη τζούρα και μόνο με αηδίαζε. Το καταφερα, παρόλο που δε μου άρεσε καθόλου, γιατί φίλοι μου που τους έβαλα στο άτμισμα ξέρω πως μία στο τόσο ανάβουν κανένα. Ήθελα να δω αν θα το θελήσω κι εγώ ξανά ίσως αν το κάνω όλο, και το μόνο που κέρδισα είναι η απορία που είχα από παλιά να μεγαλώνει.
Πως μπορεί κάποιος ατιμστής να ξανακαπνίσει...; Πως κάποιοι μπορούν και τα κάνουν παράλληλα; Όσο και να λατρεύω κυριολεκτικά το ύφος του τσιγάρου, η γεύση είναι απάλευτη. Η απόδοση (γιατί όχι; γιατί να κρίνω μόνο το η.τ. σε σχέση με το κ.τ. κι όχι το αντίθετοι;) σε σχέση με ότι έχω συνηθίσει πλέον, επιεικώς φτωχή. Τα πόδια μου μούδιασαν. Μου μύρισε το δάχτυλό μου αυτή τη γνώριμη μυρωδιά που σχεδόν μου άρεσε, αλλά η αίσθηση ήταν ξένη. Αλλά το χειρότερο είναι η γέυση. Μπες στο θέμα με "τη χειρότερη γέυση που έχετε δοκιμάσει" και δε θα βρεις κάτι αντίστοιχο. Εγώ δε βρήκα...


Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #1441 στις: Οκτωβρίου 09, 2013, 23:49 »
Μετά από 2 χρόνια ..................................
.............
. Εγώ δε βρήκα...


Αυτά τα ποστς που αναφέρονται στη σιχασιά του τσιγάρου,πραγματικά δε βαριέμαι να τα διαβάζω και να τα ξαναδιαβάζω.Αυτά είναι-μάλλον και αυτά-που με κρατάνε άκαπνο αυτές τις μέρες(γι αυτό λέω ότι το φόρουμ είναι ο νούμερο ένα σύμμαχος στην προσπάθεια να μείνω μακριά από το κ.τ)Ευχαριστώ πολύ όλους όσοι γράφετε το πόσο πολύ σιχαίνεστε πια το σιχτιρισμένο :)


2η ατμιστική περίοδος για μένα και μετράω 6 μήνες περίπου, αφού η πρώτη απόπειρα που έγινε με τα πρώτα ητ που είχα προμηθευτεί χωρίς να ψάξω ιδιαίτερα απέτυχε. Την δεύτερη φορά, πιο αποφασισμένος, δοκίμασα αρκετούς, εργοστασιακούς αρχικά, ατμοποιητές, αλλά και υγρά, αναβαθμίζοντας συνεχώς την απόλαυση στο άτμισμα.
Το κυριότερο είναι ότι πλέον η επιθυμία για κτ είναι μηδενική! Για πρακτικούς λόγους, είχα καπνίσει κάποιες φορές σε κάποιες εξόδους, όταν είχα τις απλές ego μπαταρίες (εδώ και ένα μήνα έγινα τσοπάνης) και είχα ce3 & carto- dct (δυσκολία πλήρωσης, κ.λπ.) και και πριν αναβαθμίσω την ατμιστική απόλαυση με επισκευάσιμους. Αλλά ακόμα και τότε, κάθε φορά που κάπνιζα συνειδητοποιούσα ότι το άτμισμα πλέον με κάλυπτε (σαν απόλαυση) περισσοτερο από το κάπνισμα!! Από τότε το κτ δεν μου λείπει ούτε στο ελάχιστο. Στην πραγματικότητα, όταν μας λείπει η νικοτίνη (π.χ. έχουμε ώρες να ατμίσουμε) , λόγω μακροχρόνιας συνήθειας, μας έρχεται πρώτα στο μυαλό το κτ και μετά το ητ. Όταν όμως βρούμε το τρόπο ατμίσματος που μας ταιριάζει (συσκευές, υγρά, κ.λπ.), το οποίο θέλει κοπο (και χρήμα), ο μύθος καταρρίπτεται !!!
Πολύ σωστό αυτό.Το βιώνω καθημερινά αυτές τις λίγες μέρες που απέχω πλήρως από το κάπνισμα.Ευελπιστώ οτι σύντομα η πρώτη μου σκέψη σε στιγμές έλλειψης,θα είναι το ηλεκτρονικό.
 
Kαλά μη σου κάνει εντύπωση. Εδω άλλα νηματα ξαναγεννιούνται μετα από χρόνια :D
Μπράβο για τη δεύτερη προσπάθειά σου!
Πιστεύω ότι αν συνεχίσεις έτσι, η επιθυμία σου για κ.τ σε μερικές βδομάδες θα σβήσει εντελώς...

Η αλήθεια είναι ότι έχουν υπάρξει πολύ πιο επικές αναγεννήσεις από αυτή του παρόντος νήματος.Απλά πίστευα ότι θα υπάρχει πιο μεγάλη συμμετοχή σ'αυτό που αποτελεί νούμερο ένα πρόβλημα για μένα.
Ευχαριστώ για την ενθάρρυνση.Το φόρουμ αυτές τις 13 μέρες προσπάθειας έχει αποδειχτεί πολύτιμος σύμμαχος. :)


Διορθωση αμεσης παραθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 10, 2013, 00:09 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος duman

  • **
  • 256
  • Φύλο: Άντρας
Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #1442 στις: Οκτωβρίου 10, 2013, 16:59 »
Mετά από ένα μήνα ατμίσματος, η μοναδική στιγμή που σκέφτηκα να στρίψω ένα τσιγάρο ήταν το πρώτο βράδι που πήρα το ητ. Άτμισα λίγο virginia 18mg, στάνιαρα, μου πέρασε κι αυτό ήτανε. Από κείνη τη στιγμή ούτε καν σα σκέψη.

 

Αποσυνδεδεμένος Bensoz

  • **
  • 128
  • Φύλο: Άντρας
  • It's kinf of FUN to do the impossible
Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #1443 στις: Οκτωβρίου 10, 2013, 21:06 »
Και δεν θα σου ξαναερθει να εισαι σιγουρος

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk now Free


Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #1444 στις: Οκτωβρίου 10, 2013, 21:32 »
Μακάρι νάναι αλήθεια αυτά που διαβάζω αλλά μου φαίνονται παράξενα. :dontknow:
Παιδιά μην το θεωρείτε τόσο εύκολο να απαλλάξετε το μυαλό σας απότο κ.τ. :nope:

Μην επαναπαύεστε και πάντα να επαγρυπνείτε. :yes:
Να ξέρετε ότι σας περιμένει στημένο στην γωνία.Αν κάποια στιγμή σας  βρει μπόσικο θα σας παρασύρει.
Ακούστε και διαβάστε και κανά παλιότερο.
Θέλει καθημερινή και συνεχή μάχη, αλλά να ξέρετε ότι τα ωφέλη θα είναι πάρα πολλά και όσοι έχουν
υπομονή και επιμονή θα τα απολαύσουν. :bye:

Αποσυνδεδεμένος duman

  • **
  • 256
  • Φύλο: Άντρας
Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #1445 στις: Οκτωβρίου 10, 2013, 21:40 »
Και δεν θα σου ξαναερθει να εισαι σιγουρος

To ελπίζω ! Βέβαια προς το παρόν η μόνη μου σκέψη καθημερινά είναι πώς θα δοκιμάσω τα περισσότερα υγρά αναπλήρωσης της halo  :D

Ποια κ.τ. , ποιοι καπνοί, ποια χαρτάκια και ποια φιλτράκια.....υγρά αναπλήρωσης και μόνο!

Αποσυνδεδεμένος Bensoz

  • **
  • 128
  • Φύλο: Άντρας
  • It's kinf of FUN to do the impossible
Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #1446 στις: Οκτωβρίου 10, 2013, 21:58 »
Ωραια το βλεπεισ οσο για τα halo οσο αντεχει η τσεπη σου δοοκιμασαι!

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk now Free


Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #1447 στις: Οκτωβρίου 11, 2013, 00:01 »

Ποια κ.τ. , ποιοι καπνοί, ποια χαρτάκια και ποια φιλτράκια.....υγρά αναπλήρωσης και μόνο!

Είναι τρελή η ποικιλία...


Μακάρι νάναι αλήθεια αυτά που διαβάζω αλλά μου φαίνονται παράξενα. :dontknow:
Παιδιά μην το θεωρείτε τόσο εύκολο να απαλλάξετε το μυαλό σας απότο κ.τ. :nope:

Μην επαναπαύεστε και πάντα να επαγρυπνείτε. :yes:
Να ξέρετε ότι σας περιμένει στημένο στην γωνία.Αν κάποια στιγμή σας  βρει μπόσικο θα σας παρασύρει.
Ακούστε και διαβάστε και κανά παλιότερο.
Θέλει καθημερινή και συνεχή μάχη, αλλά να ξέρετε ότι τα ωφέλη θα είναι πάρα πολλά και όσοι έχουν
υπομονή και επιμονή θα τα απολαύσουν. :bye:


Έτσι ακριβώς!

Αποσυνδεδεμένος gpanos

  • **
  • 248
  • Φύλο: Άντρας
Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #1448 στις: Οκτωβρίου 11, 2013, 00:45 »
Εδώ και τρεις μήνες που ατμίζω αποκλειστικά, έχω στο συρτάρι μου 1 γεμάτο πακέτα και 4 τσιγάρα σε ένα άλλο. Η αλήθεια είναι ότι δε μου έκανε ποτέ αίσθηση να ανοίξω το συρτάρι για να κάνω ένα γιατί πολύ απλά έχει αλλάξει η συνήθεια. Το πρωί και μέχρι να φύγω από την δουλειά κάνω Habana που είναι διακριτικό στην μυρωδιά και έπειτα αρχίζω και κάνω τα DIY μου, ανάλογα με τα κέφια και όλα σχεδόν φρουτένια κατά πρώτο λόγο και γλυκά σε δεύτερη φάση. Και μόνο στην σκέψη να βάλω στο στόμα μου τσιγάρο και να μυρίζω τασακίλα με αηδιάζει. Δεν λέω στον πρώτο μήνα αν δεν έκανα καπνικά θα μου ερχόταν η επιθυμία αλλά το έχω γυρίσει σε φρουτένιες/γλυκές γεύσεις και αυτό πιστεύω με έχει σώσει.
Στο μυαλό μου πάντως θεωρώ τον εαυτό μου ακόμα καπνιστή και είμαι σε επαγρύπνηση, αλλά το πιο δύσκολο κομμάτι έχει περάσει μιας και έχω βρει την πιπίλα μου.  :yes:

Αποσυνδεδεμένος Kostas1989

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Zmax Sigelei & Kayfun 3.1
Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #1449 στις: Νοεμβρίου 25, 2013, 18:06 »
εδω και σχεδον ενα μηνα με η.τ,η μονη επιθυμια για κ.τ ερχεται μονο στον πρωινο καφε..αλλα κρατιεμαι!

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #1450 στις: Νοεμβρίου 25, 2013, 19:18 »
Οποιοσδήποτε έχει υπάρξει καπνιστής, θα πρέπει να θεωρεί τον εαυτό του "εν δυνάμει" καπνιστή για την υπόλοιπη ζωή του. Ευτυχώς για εμένα, 9 σχεδόν μήνες στο ηλεκτρονικό, δεν έχω καμμία επιθυμία για κανονικό τσιγάρο. Μάλλον ο Σατανάς με ξέχασε! >:D :D

Sent from my ST21i using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #1451 στις: Νοεμβρίου 25, 2013, 19:40 »
Μπα... δεν σε ξέχασε... απλά περιμένει να χαλαρώσεις για να στη φέρει πισώπλατα... Εμένα μου ήρθε επιθυμία μετά από 2 χρόνια χωρίς τσιγάρο... Αντιστάθηκα ευτυχώς αλλά ο πειρασμός είναι πάντα εκεί και πάντα ύπουλος... " Έλα μωρέ... τι να σου κάνει ΕΝΑ τσιγαράκι???"

Αποσυνδεδεμένος gpanos

  • **
  • 248
  • Φύλο: Άντρας
Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #1452 στις: Νοεμβρίου 25, 2013, 20:22 »
Πολύ σωστά. Έχω φίλο που ήταν άκαπνος για 6 χρόνια. Κάποια μέρα έρχεται με πακέτο, τον κοιτάω με απορία και ήταν σαν δαιμονισμένος. Μου λέει αφού μου αρέσει το κάνω. Το κόβω όποτε θέλω. Από τότε έχει περάσει 1 χρόνος και ακόμα καπνίζει, με ένα μεσοδιάστημα που είχε επιχειρήσει να ατμίσει (για έναν μήνα). Το τσιγάρο δεν μπορεί να το βγάλει κανείς από το μυαλό του ποτέ, εφόσον ήταν τακτικός καπνιστής για ένα διάστημα. Εγώ 6 μήνες ατμιστής, χωρίς κανένα τσιγάρο, μετά από 25 χρόνια καπνίσματος... Το καλό είναι ότι φτιάχνω υγρά που μου αρέσουν πολύ περισσότερο σαν γεύση απ ότι του τσιγάρου κι έτσι αισιοδοξώ ότι ξεγλιστράω από τον διάολο...  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Leon72

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #1453 στις: Νοεμβρίου 25, 2013, 20:32 »
2 χρόνια + πια στον ατμό, όχι δεν σκέφτομαι πια το τσιγάρο, δεν έχω πια αναπτήρες στο σπίτι για να ανάψω το γκαζάκι να φτιάξω έναν ελληνικό!
Σκέφτομαι όμως τον ατμό και έχω μόνιμη ανασφάλεια μην τυχόν και ξεμείνω, ή σε κάποια δύσκολη τέλος πάντων στιγμή πέσω πάλι στον τσιγάρο...
Γιατί -όπως πολύ σωστά ανέφεραν κάποιοι- μια φορά καπνιστής, για πάντα καπνιστής  :(

Αποσυνδεδεμένος artemide

  • *
  • 28
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #1454 στις: Δεκεμβρίου 28, 2013, 06:59 »
Καμία επιθυμία δεν έχω για κ.τ. 
Άρχισα το άτμισμα πριν από 9 μήνες αντικαθιστώντας πλήρως το κ.τ. με η.τ. από την πρώτη μέρα.  Δε μου φάνηκε και πολύ δύσκολο γιατί με ικανοποιούσε και το πρώτο υγρό που είχα πάρει είχε πολύ ωραία γεύση.  Μετά από 7-10 μέρες έκανα 3-4 τσιγάρα απανωτά έτσι για να δω τη διαφορά.  Πραγματικά απόρησα πόσο αηδιαστικό μου φάνηκε!  Η δε βρώμα του έμεινε στο στόμα μου μέχρι την άλλη μέρα.  Ούτε που ξανασκέφτηκα να ξανακαπνίσω.  Έκτοτε έχω κάνει μόνο δύο τσιγάρα λόγω συνθηκών.  Ένα το καλοκαίρι που είχα πάει για καφέ και εκείνη την ώρα βρήκε να μου καεί η αντίσταση οπότε μου έστριψε ένα μια φίλη μου - απλά το ανέχτηκα λόγω ανάγκης, δε μπορώ να πω ότι το ευχαριστήθηκα.  Επίσης ένα πριν 20 μέρες που ήμουν στο νοσοκομείο και δε μου είχαν φέρει ακόμα το η.τ. από το σπίτι.  Κατά τα άλλα δεν το σκέφτομαι ποτέ.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 354990 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 10384 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 191266 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 722 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 601 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 589015 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 797212 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7254 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 312778 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6707 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 11995 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 13242 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711