vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

289 επισκέπτες, 9 χρήστες
grag, azzazel, maprix, Jorge, tibolaso, Milarepa, camber, Buliwyf, manoslykos

Twitter

Desire Rabies RDA

Αποσυνδεδεμένος truckman

  • ***
  • 988
  • Φύλο: Άντρας
Desire Rabies RDA
« στις: Απριλίου 25, 2017, 00:59 »








Βλέποντας τους RDA της Desire παρατηρούμε ένα κοινό χαρακτηριστικό τους : την ύπαρξη καναλιού για τη κατεύθυνση του εισερχόμενου αέρα με σκοπό να χτυπά το μεγαλύτερο μέρος του τα coils, προσπαθώντας να περιοριστεί όσο το δυνατόν η άτακτη και άσκοπη διάχυση του στο υπόλοιπο μέρος της καμπάνας.  Στο τελευταίο μοντέλο της, τον Desire Rabies RDA, η κατασκευάστρια κάνει κίνηση ματ και με κατασκευαστική πατέντα τόσο στη καμπάνα με τις οβάλ και υπό γωνία φρεζαρισμένες οπές εισαγωγής αέρα, όσο και στο deck με τη δημιουργία δύο ξεχωριστών καναλιών σε κάθε πλευρά για τη κατεύθυνση του, κατορθώνει να συγκεντρώνει τον εισερχόμενο αέρα και να τον στέλνει υπο μορφή δέσμης, στοχευμένα, απευθείας στα  coils. Το αποτέλεσμα είναι πραγματικά εντυπωσιακό!! Smooth και βελούδινο άτμισμα που προσωπικά δεν έχω ξαναπάρει από dripper και γεύση στο ταβάνι!!

Τον Rabies μου τον έστειλε η Heaven Gifts για δοκιμή και feedback αλλά μετά από το αποτέλεσμα που πήρα έκρινα σκόπιμο ότι έπρεπε να τον κάνω παρουσίαση. Πάμε όμως να τον δούμε από κοντά…





Συσκευασία - περιεχόμενα και μια πρώτη ματιά.

Ο Desire Rabies έρχεται σε ένα μικρό, άσπρο κουτάκι, σφραγισμένο με ζελατίνα. Το εξωτερικό λιτό, χωρίς φανφάρες και εντυπωσιακά σχέδια. Στη πρόσοψη βλέπουμε το λογότυπο του Rabies, ενώ στα πλάγια κάποιες πληροφορίες και σχέδια σχετικά με τις παρεχόμενες εναλλακτικές βίδες για το deck. Στη βάση της συσκευασίας υπάρχει και scratch check για τον έλεγχο γνησιότητας του RDA.




Ανοίγοντας το κουτί βλέπουμε τον Rabies τοποθετημένο μέσα σε θήκη από μαλακό αφρώδες προστατευτικό υλικό.




Στο κάτω μέρος του εσωτερικού υπάρχει κι ένα σακουλάκι με τα σχετικά spare parts. Εδώ να πω ότι εκτός από τα απαραίτητα o ring και το αλλενάκι, υπάρχουν και δύο σετάκια από 4 βίδες έκαστο και συγκεκριμένα, 4 βιδάκια Philips και 4 απλά, για πλακέ κατσαβίδι, ώστε να μπορούμε αν θέλουμε να αλλάξουμε τις default allen που υπάρχουν στο deck με αυτές που τυχόν μας βολέψουν καλύτερα.



 


Εντυπωσιάζει από την πρώτη ματιά τόσο με τα σκαλιστά λογότυπα στα πλάγια και στη κορυφή, όσο κι από τις περίεργες, σαν μάτια, εισαγωγές αέρα. Η ημι-ματ περλέ βαφή του σε συνδυασμό με το σκούρο κίτρινο ντριπάκι και το χρυσαφί deck δένουν πολύ όμορφα μεταξύ τους και του δίνουν κάτι το ξεχωριστό από τα συνηθισμένα. Πρόκειται για ένα 24άρι RDA, ποιοτικό και προσεγμένο μέσα κι έξω. Η αίσθηση ποιότητας που σου αφήνει κρατώντας τον στα χέρια είναι εμφανής από την πρώτη στιγμή.




Τεχνικά χαρακτηριστικά – Περιγραφή
.


Desire Rabies RDA το όνομα του μοντέλου στο site της Heaven Gifts και υπάρχει σε τρία χρώματα: κόκκινο, ασημί και μαύρο.




Τεχνικά χαρακτηριστικά.

Size: 24mm x 26mm (without thread and drip tip)
Material: aluminum-magnesium alloy and PEI
Thread: 510


Package includes:
1 x Rabies RDA
8 x Screws
1 x Screwdriver
2 x large silicone o-ring
1 x small silicone o-ring


Αποτελείται από 4 βασικά κομμάτια, το ντριπάκι, τη καμπάνα, το deck και μια ροδέλα από ΡΕΙ στον 510.



 

Το ντριπάκι, ημιδιάφανο με σκουροκίτρινο χρώμα και τυπωμένο το λογότυπο της Desire. Κατασκευασμένο από PEI. Εφαρμόζει πολύ καλά και σταθερά στη καμπάνα και έχει ωραία αίσθηση στα χείλια χωρίς να περνά θερμοκρασίες.


Η καμπάνα, πανάλαφρη και συνάμα στιβαρή, από κράμα αλουμινίου. Κάνει εντύπωση με τα σκαλιστά λογότυπα του Rabies στο σώμα και στη κορυφή και τις περίεργες σαν ‘’αγριεμένα μάτια’’ εισαγωγές του αέρα. Έχει μια ημι-ματ περλέ βαφή η οποία φαίνεται ποιοτική και ανθεκτική. Στην κορυφή, στην υποδοχή του drip tip, βλέπουμε να υπάρχει ενσωματωμένο ένα o ring, για τη σταθεροποίηση και τη μόνωση του. Κουμπώνει στο deck και περιστρέφοντας την μπορούμε να ρυθμίσουμε τον αέρα που θα εισέρχεται στον RDA. Η ρύθμιση του αέρα είναι πάρα πολύ καλή και με πολλές επιλογές. Μπορούμε να επιλέξουμε μία ή δύο τρύπες ανοικτές σε κάθε πλευρά και να παίξουμε με το κατά πόσο θα είναι ανοικτές αυτές. Η τζούρα που δίνουν είναι από μέτρια σφιχτή έως αεράτη. Τέλος από το πάνω μέρος μπορούμε να κάνουμε top filling με υγρά.



 

Το deck, gold plated από κράμα αλουμινίου –μαγνησίου.  Έχει 4 ασύμετρες κολώνες στο κέντρο του για το στήσιμο των coils και άφθονο χώρο για οποιοδήποτε στήσιμο. Δέχεται απροβλημάτιστα ακόμη και πολύ χοντρά σύρματα χωρίς θέματα κοψίματος στο σφίξιμο και στήνονται τα πάντα πανεύκολα και γρήγορα. Από default οι βίδες που υπάρχουν επάνω του είναι τύπου allen, αλλά στο σακουλάκι με τα spare parts παρέχονται άλλες δύο τετράδες με βίδες τύπου philips και sloted (για απλό πλακέ κατσαβιδάκι) ώστε να έχουμε τη δυνατότητα αλλαγής τους στη περίπτωση που δε μας βολέψουν οι allen, με αυτές της αρεσκείας μας. Έχει αρκετό βάθος και δέχεται άνετα τουλάχιστον 1,5ml υγρού. Στο εξωτερικό του βλέπουμε τα δύο o ring που συγκρατούν και μονώνουν τη καμπάνα. Εδώ να πω ότι επειδή είναι αρκετά σφιχτά και θα σας ζορίσουν στο να βγάλετε τη καμπάνα, την πρώτη φορά που θα τον ανοίξουμε ή μετά από πλυσίματα, θα πρέπει να τα λιπάνουμε με λίγο βάση και θα δουλεύουν όλα ρολόι.





Στο κάτω μέρος του υπάρχουν λογότυπα του rda καθώς και σειριακός αριθμός. Φυσικά υπάρχει και ο 510 κονένκτορας  με το άψογο σπείρωμα του κι ένα μικρό βιδάκι που συγκρατεί τον αρνητικό. Εδώ να πω ότι ο 510 του Rabies είναι πιο μακρύς από τους συνηθισμένους κι όχι τυχαία βέβαια. Από τη μια δίνει το πλεονέκτημα της προσαρμογής και σε μοντάκια λίγο πιο ασυνήθιστα, με πιο βαθύ κονέκτορα αλλά ο κύριος λόγος είναι ότι μένει επίτηδες ένα κενό ανάμεσα στο deck και στο μοντάκι ώστε με τη προσθήκη της παρεχόμενης ροδέλας που υπάρχει επάνω του, να αποτελέσει μονωτικό θερμοκρασίας ανάμεσα στο deck  και στον κονέκτορα του mod, ώστε σε «βαριά» στησίματα που αναπτύσονται μεγάλες θερμοκρασίες να μη μεταφέρονται στο μοντάκι. Με τη παρεχόμενη ροδέλα τοποθετημένη, η οποία είναι από PEI όπως το ντριπάκι, ο Rabies προσαρμόζεται άψογα στα κλασικά μοντάκια χωρίς το παραμικρό κενό.

 

 


Άφησα τελευταία τα πλάγια του deck με τα 4 κανάλια του αέρα για να γράψω δυό λόγια παραπάνω και να εξηγήσω τη λειτουργία τροφοδοσίας αέρος του Rabies μια που είναι αυτό που του δίνει το κάτι ξεχωριστό στη λειτουργία και απόδοση του. Θα ξεκινήσω από τη καμπάνα που έχει επάνω της τις εισαγωγές αέρος. Είναι 4, δύο σε κάθε πλευρά, με οβάλ σχήμα και λοξά φρεζαρισμένες, αντικρυστά η μια από την άλλη. Εισερχόμενος ο αέρας σε αυτές, προσκρούει από τη μια στο λοξό φρεζάρισμα και υποχρεώνεται να αποκλίνει της ευθείας πορείας του παίρνοντας κατεύθυνση προς  το κέντρο, ενώ από την άλλη το ακριανό τμήμα της εισαγωγής που στενεύει, τον συγκεντρώνει και τον περνά στο εσωτερικό, στα κανάλια του deck σαν δέσμη.




Στις δύο πλευρές του deck υπάρχουν δύο ζεύγη από συγκλίνοντα κανάλια αέρος, με το πάτωμα τους ανηφορικό και με μια τρίγωνη διαχωριστική μεταλλική επιφάνεια μεταξύ τους, που όλο αυτό δημιουργεί ένα «χωνί» με την απόληξη του να πηγαίνει απευθείας στα coils. Εισερχόμενος λοιπόν ο αέρας από τις οπές της καμπάνας, συγκεντρωμένος πλέον με τη μορφή δέσμης, μπαίνει στα κανάλια του deck με φορά υποχρεωτικά προς το κέντρο τους (τη φορά την έχει ήδη πάρει από τις λοξές εισαγωγές της καμπάνας), προς την τρίγωνη διαχωριστική επιφάνεια δηλαδή και οδηγούμενος από το «χωνί» χτυπά απευθείας στα coils με τη μορφή δέσμης μην αφήνοντας τον να διαχυθεί στο εσωτερικό. Στη πλειοψηφία των rda κατά την αναρρόφηση που κάνουμε προκειμένου να πάρουμε τζούρα, μεγάλο μέρος του εισερχόμενου από τις εισαγωγές αέρα διαχέεται άτακτα και γεμίζει τη καμπάνα με αποτέλεσμα αυτό που παίρνουμε στη τζούρα να είναι μια μίξη ατμού και πολύ άχρηστου αέρα με ότι αυτό συνεπάγεται. Στον Rabies λοιπόν κατόρθωσαν να περιορίσουν το φαινόμενο αυτό στο ελάχιστο με αποτέλεσμα να παίρνουμε την πλειοψηφία του όγκου αέρος ατμοποιημένου δίνοντας μια εξαιρετική αίσθηση τζούρας και προπάντων γεύσης.







Στήσιμο:

Από τα ευκολότερα και γρηγορότερα στησίματα που έχω κάνει. Είναι τέτοια η κατασκευή του deck που δε πρόκειται να προβληματίσει ακόμη και αρχάριο. Ξεκίνησα με απλά διπλά coils, δοκίμασα fused clapton, tweisted…και ξαναγύρισα στα απλά!! Πιστέψτε με, δουλεύει και αποδίδει τόσο καλά με δυό απλά πηνία που θεωρώ too much τα πιο extreme στησίματα (ειδικά με τις Clapton κόντεψα να πεθάνω, από τα αυτία μου βγήκε ο ατμός). Βέβαια, κάποιοι με πολύ γερά πνευμόνια και extreme γούστα μπορούν να τον στήσουν με ότι αγαπάνε. Στις παρακάτω φωτό έκανα ένα στήσιμο που με ικανοποιήσε πολύ σαν απόδοση: δύο πηνία με kanthal 0,40mm, στα 3mm διάμετρο, 6,5 σπείρες κλειστές έκαστο και βαμβάκι koh gen do. Βελούδινος, πολύς και πυκνός ατμός…ντουμάνι του σκοτωμού…και γεύση στα ουράνια!!!!



 
 





Στο δια ταύτα…

Πρόκειται για ένα ποιοτικό και προσεγμένο κατασκευαστικά RDA, μέσα κι έξω, τόσο από τα υλικά που έχουν χρησιμοποιηθεί όσο κι από τις κατασκευαστικές λεπτομέρειες. Η απόδοση του είναι πραγματικά για σεμινάρια αφήνοντας μου εξαιρετικές εντυπώσεις. Smooth και βελούδινο άτμισμα, πράγμα προτόγνωρο τουλάχιστον σε μένα για τους rda που έχουν περάσει από το σπίτι και αυτούς που έχω δοκιμάσει.  Πολύς και πυκνός ατμός, ντουμάνια όσο τραβάσει η όρεξη σου και γεύση…πολύ γεύση…Ατμός γεμάτος γεύση!!! Αυτό το σύστημα αέρος που υπάρχει στον Rabies πραγματικά τον απογειώνει. Τον προτείνω ανεπιφύλακτα σε όσους θέλουν ένα dripper να τον ευχαριστηθούν.
Όσοι ψήνεστε γι’ αγορά του,εδώ  :yes: Heaven Gifts και Desire Rabies RDA.

Ευχαριστώ που με διαβάσατε
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 25, 2017, 02:04 από truckman »

Αποσυνδεδεμένος jimfer13

  • ****
  • 1123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Desire Rabies RDA
« Απάντηση #1 στις: Απριλίου 25, 2017, 01:08 »
Συγχαρητήρια,εξαιρετική παρουσίαση :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος truckman

  • ***
  • 988
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Desire Rabies RDA
« Απάντηση #2 στις: Απριλίου 25, 2017, 01:16 »
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια :)

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: Desire Rabies RDA
« Απάντηση #3 στις: Απριλίου 25, 2017, 01:37 »
Πάρα πολύ ωραία η παρουσίαση! Μπράβο!  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Palasd

  • ***
  • 536
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Desire Rabies RDA
« Απάντηση #4 στις: Απριλίου 25, 2017, 08:25 »
Μα καλά δεν ντρέπεσαι καθόλου πάλι σε έξοδα θα μας βάλεις  :)) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Desire Rabies RDA
« Απάντηση #5 στις: Απριλίου 25, 2017, 08:38 »
Ωραία παρουσίαση, όμορφος dripperάκος και δείχνει τρομερά αποδοτικός μες τον τρόπο που επέλεξαν να κάνουν τα airflow. Θα επιδιώξω να τον δοκιμάσω κάποια στιγμή!

Squonking pin δεν περιλαμβάνει η συσκευασία ε;


Αποσυνδεδεμένος truckman

  • ***
  • 988
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Desire Rabies RDA
« Απάντηση #6 στις: Απριλίου 25, 2017, 09:14 »
Σας ευχαριστώ παιδιά :) Μάκη δεν έχει πινάκι, αλλά πραγματικά έχει εξαιρετική απόδοση και αξίζει η αγορά του :)

@Palasd
Κι όσο ακούω κάποιους που λένε έκοψα το τσιγάρο για οικονομία...

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Desire Rabies RDA
« Απάντηση #7 στις: Απριλίου 25, 2017, 09:34 »
Πολύ ωραία παρουσίαση ευχαριστούμε.Μια μίνι σύγκριση σε θέμα γεύσης με το αδερφάκι του τον Maddog?Οι τρύπες του αέρα ουσιαστικά αλλάζουν απο ότι βλέπω...

Αποσυνδεδεμένος Palasd

  • ***
  • 536
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Desire Rabies RDA
« Απάντηση #8 στις: Απριλίου 25, 2017, 09:38 »
ναι αμέ πρώτη φωρά στην ζωή μου καταλαβαίνω την γυναίκα μου και το κολημά της με τσάντες παπούτσια :wall: :wall:  μετά το πορτοφόλι πως να μην :'( :'( :eyesplash:

Αποσυνδεδεμένος truckman

  • ***
  • 988
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Desire Rabies RDA
« Απάντηση #9 στις: Απριλίου 25, 2017, 12:15 »
Πολύ ωραία παρουσίαση ευχαριστούμε.Μια μίνι σύγκριση σε θέμα γεύσης με το αδερφάκι του τον Maddog?Οι τρύπες του αέρα ουσιαστικά αλλάζουν απο ότι βλέπω...
Σε ευχαριστώ :) Τον Mad dog δεν τον έχω δοκιμάσει αλλά έχουν τεράστια διαφορά στην εισαγωγή αέρος. Ο Rabies έχει 4 ξεχωριστά κανάλια εισαγωγής, κατευθυνόμενης ροής αέρα, ενώ ο maddog και οι προκάτοχοι του έχουν δύο μεγάλα με υποτυπώδη κατεύθυνση. Στον Rabies δημιουργείται δέσμη αέρος από την αρχή εισόδου του στις οπές της καμπάνας ενώ στους άλλους όχι.

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Desire Rabies RDA
« Απάντηση #10 στις: Απριλίου 25, 2017, 22:34 »
Απο ότι βλέπω απο τις φωτο σου βαράει τις αντιστάσεις απο τα πλάγια το οποίο δεν είναι σίγουρα και το ιδανικότερο σε θέμα γεύσης για dripper γι αυτό ρώτησα.Αν πέσει κανείς Mad Dog στην κατοχή σου κάνε μας μια σύγκριση αν σου είναι εύκολο.Ευχαριστώ για τον χρόνο σου  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος truckman

  • ***
  • 988
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Desire Rabies RDA
« Απάντηση #11 στις: Απριλίου 25, 2017, 23:16 »
Αν τοποθετηθούν τα πηνία στο μέσο ύψος που είναι και το σωστότερο για dripper, τα χτυπάει από κάτω, από δίπλα κι από πάνω. Η επιφάνειά που σχηματίζει τα κανάλια αέρα είναι κι αυτή με κλίση και μάλιστα γύρω στις 60 μοίρες. Η γεύση που δίνει είναι σε υψηλά επίπεδα.  Αν πέσει στα χέρια μου κάποιος mad dog πολύ ευχαρίστως να κάνω ένα συγκριτικό.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Desire Rabies RDA
« Απάντηση #12 στις: Μαΐου 03, 2017, 02:15 »

Aπό Heavengifts.com κι ο δικός μου rabies, αλλά δώρο σε διαγωνισμό του φόρουμ μας.
21 Απριλίου επικοινώνησα με την Sophia, που εκπροσωπεί το κατάστημα στο vaping.gr. 28 Απριλίου κρατούσα στα χέρια μου τον φάκελο της DHL με τον πολυσυζητημένο rabies της desire. Η Sophia μου είχε στείλει τον κόκκινο, που δεν είναι βέβαια κόκκινος της φωτιάς, αλλά έχει ένα πιο απαλό ροζ κόκκινο.
 


 
Οκ, γνωστό, επισκευάσιμος ντρίπερ είναι.
Εχουν ειπωθεί στην πρώτη παρουσίαση τα περισσότερα.
Κατασκευή από κράμα αλουμινίου και μαγνησίου για τα μεταλλικά του μέρη, ΡΕΙ για το επιστόμιο και τη ροδέλα που μπαίνει βιδωτά ανάμεσα στη βάση και το μοντ και προστατεύει το τελευταίο από μεταφορά θερμότητα.
 

 
Αυτό που δεν ειπώθηκε είναι ότι έχει μόλις 26 χιλιοστά ύψος (και 24 διάμετρο) χωρίς το πολύ κοντό και απελπιστικά φαρδύ επιστόμιό του.
Στη συσκευασία ναι, υπάρχουν ανταλλακτικές βίδες όλων των τύπων. Philips και κλασικές, μαζί με αλλενόβιδες, κατσαβιδάκι και 3 ορινγκς.
 

 
Το ντεκ του είναι όντως τεράστιο σε πλάτος και χωρητικότητα υγρού και επιτρέπει να στηθούν πανεύκολα δυο αντιστάσεις με κοτετσόσυρμα, κλάπτον κλπ κλπ (ελπίζω καλύτερες από τις πολύ βιαστικές δικές μου κλάπτον)
Τα της εισόδου αέρα έχουν κι αυτά ειπεθεί. 2 ζευγάρια λοξές αντικρυστές οπές, για να περνάει καλύτερα ο αέρας στην αντίσταση.
Στο δια ταύτα. Πώς ατμίζουμε;;;
Πολύ καλά ευχαριστώ, που θα έλεγε κι ο μικρός Τσιπ.
 

 
Αργεί βέβαια να αρπάξει το κλάφτον μου, θέλει τα έρμα τα βατάκια του και το μοντάκι που χρησιμοποιώ, αν και χρυσαφί, είναι λιγάκι της καραφωτιάς. Πιο τζενέρικ πεθαίνει, αλλά ας όψεται η 24ρα διάμετρος του rabies, που δεν χωράει πάνω στο πίκο μου. Όταν αρπάξει έχει τρελό ντουμάνι και χτύπημα (εννοείται στο 1/3 η νικοτίνη).
Από γεύση δε με ενθουσίασε και δε μου άρεσε που υπάρχει μόνο η επιλογή του πολύ φαρδουλού ντριπ τιπ, χωρίς εναλλακτική για κάτι στενότερο, για όσους το επιθυμούνε. Τον έκανα ένα μίνι συγκριτικό με τον madness του atmistique. Στο ίδιο υγρό και με ίδιο στήσιμο, ο Madness απέδιδε πολύ καλύτερα τη γεύση και προσωπικά μου ταίριαξε (και στο πίκο μου το ίδιο), επειδή έχει ανταπτοράκι και βάζω το συνηθισμένο μου ντριπ τιπ. Βέβαια έκανα σύγκριση ενός ατμοποιητή με κάποιον άλλο πολλαπλάσιας αξίας.
Ο rabies έχει κάτι λιγότερο από 30$




Αποσυνδεδεμένος truckman

  • ***
  • 988
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Desire Rabies RDA
« Απάντηση #13 στις: Μαΐου 03, 2017, 08:22 »
Καλοάτμιστος :) Για τις διαστάσεις που λες ότι δεν έχουν ειπωθεί, είναι το πρώτο που έχω γράψει στα τεχνικά χαρακτηριστικά , μάλλον σου διέφυγε :) Για το drip tip που είναι απελπιστικά μεγάλο, σε βρίσκω αρκετά υπερβολικό. Μια χαρά είναι για dripper.  Το ότι αρέσουν σε σένα στενά επιστόμια στους dripper είναι θέμα γούστου και απολύτως σεβαστό, άλλα τα στενά ντριπάκια τύπου 510 σε τέτοιοιυ τύπου άτμο και με τέτοια βαριά στησίματα cllapton , είναι λίγο αντιφατικά. Σε αυτές τις καταστάσεις καταλήγεις στο να "πίνεις" το υγρό αντί να το δέχεσαι σαν ατμό, γι αυτό άλλωστε έχεις και πιο διαφορετική γεύση από τον madness που του βάζεις στενό επιστόμιο. Επίσης στο στήσιμο του και λόγω του συστήματος αέρα που έχει, τα πηνία θα πρέπει να μπαίνουν στο μέσο του deck, αντικριστά το ένα με το άλλο και μπροστά από τα κανάλια του αέρα. Και πάλι καλοάτμιστος :)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 03, 2017, 08:29 από truckman »

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Desire Rabies RDA
« Απάντηση #14 στις: Μαΐου 03, 2017, 10:43 »
Αγαπητε μου, εχεις δικιο για τις διαστασεις...τις ανεφερα και μου διεφυγε οντως οτι τις ειχες κι εσυ.

Οσο για τη θεση των αντιστασεων, τονισα οτι μπηκαν βιαστικα και οπως οπως...απο τη στιγμη που το κλαπτον μου βγηκε ... spaced, δυστυχως δεν ειχα μεγαλη επιλογη για το κεντραρισμα του.

Για το επιστομιο ομως που αναφερεις, θα μου επιτρεψεις να επιμεινω οτι δεν ειμαι υπερβολικος. Κατι τετοιο θα ηταν αδυνατον απο τη στιγμη που δεν ειμαι ... αγορακι. :))
Αλλωστε ντριπ τιπ δεν υπαρχουν μονο του ραμπις και το στενο 510, αλλα μια τεραστια ποικιλια διαμετρων (wide) υψων και υλικων, που μπορει να βολευουν αρκετο κοσμο περισσοτερο. Η τελος παντων να βολευουν τη δεδομενη στιγμη περισσοτερο.

Εμεις.οι παλιοι ξερεις, δε θεωρουμε αυτονοητο οτι ενας ντριπερ ειναι μονο για μπουρια επιστομια και διαγωνισμους ατμου. Υπαρχει και το πιο χαλαρο ατμισμα...

Στον madness δεν ισχυει οτι με στενο επιστομιο θα παρεις υγρο η υπερβολικα υγροποιημενο ατμο και γενικα δεν ειναι δεδομενο οτι χοντρα συρματα με ψηλα.βατ θα δωσουν οπωσδηποτε υγροποιημενο ατμο με στενα επιστομια. Προφανως δεν θα ατμιζα ποτε ετσι. 

Η επομενη δοκιμη μου θα γινει με δυο microcoils ss 40 ρια, μηπως παρω καλυτερη γευση. 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102839 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176767 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 523 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 359 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22344 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285442 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209563 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68748 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315732 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15615 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126933 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95277 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem