vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

136 επισκέπτες, 8 χρήστες
johnath, lounik, camber, Milarepa, Doubt, Parolos, andreashadji, bloodlessz

Twitter

GP Dripper by Vapour Art

Αποσυνδεδεμένος geanagno

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
GP Dripper by Vapour Art
« στις: Απριλίου 14, 2017, 15:57 »
GP Dripper by Vapourart


[justify]Ένας πολλά υποσχόμενος, τόσο από άποψη εμφάνισης όσο και από το όνομα του δημιουργού του. Αποτελεί δημιουργία της Vapour Art, η οποία υπόσχεται ότι ο εν λόγω ατμοποιητής μπορεί να καλύψει τόσο εκείνους που αναζητούν τη σφικτή, γεμάτη γεύση τζούρα, όσο και εκείνους που προτιμούν τα σύννεφα, χωρίς να κάνουν εκπτώσεις στη γεύση.[/justify]


Τεχνικά Χαρακτηριστικά:


Διάμετρος: 22mm

Ύψος: 32mm με το επιστόμιο

Βάθος deck: 6mm

Υλικό κατασκευής: SS316 και Ultem

Vitron o-rings, για ανοχή στις υψηλές θερμοκρασίες


Ο GP Dripper έρχεται σε 4 διαφορετικά «εκδοχές», με το deck να παραμένει ίδιο:


Μαύρο Ultem σε συνδυασμό με ανοξείδωτο ατσάλι

Κεχριμπαρένιο Ultem σε συνδυασμό με ανοξείδωτο ατσάλι

Μαύρο Ultem

Κεχριμπαρένιο Ultem






Περιεχόμενα Συσκευασίας


Ανταλλακτικά o-rings

Ανταλλακτικές βίδες Allen

2 Airflow Reducers

Bottom feeding pin

Κλειδί Allen



Η συσκευασία


[justify]Ο GP Dripper έρχεται σε μία απλή χάρτινη συσκευασία. Με τη πρώτη ματιά, βλέπουμε το λογότυπο της Vapour Art, ενώ στην άλλη πλευρά είναι γραμμένο το Less = More. Ισχύει άραγε? Θα το μάθουμε παρακάτω.[/justify]


[justify][/justify]

[justify][/justify]


Επί της ουσίας


[justify]Ένας bottom airflow dripper, που συνδύαζει την άριστη κατασκευή με εξαιρετική λειτουργία. Το deck είναι κατασκευασμένο από SS316, το top cap από Ultem με ανάγλυφο το λογότυπο GP. Σε πρώτη φάση, δίνει πολλές υποσχέσεις, αλλά το ερώτημα είναι εάν θα σταθεί στο ύψος των περιστάσεων.[/justify]


Deck


[justify]Ο ατμοποιητής είναι αρκετά περιορισμένος σε μέγεθος, ενώ φέρει το λεγόμενo dual post deck, το οποίο, στην προκειμένη περίπτωση μας περιορίζει αρκετά στην επιλογή του στησίματος. Είναι κακό αυτό? Σαφώς και όχι.[/justify]

[justify]Δέχεται πολύ εύκολα 2 αντιστάσεις, από τα συνηθισμένα λεπτά σύρματα έως και 0,60mm (22g). Για την ευκολότερη τοποθέτηση των αντιστάσεων, περνάμε τη πρώτη αντίσταση και φέρουμε το περίσσευμα 180 μοίρες από το post, ώστε να έχουμε χώρο να τοποθετήσουμε και την άλλη.[/justify]

[justify]Σε περίπτωση μονής αντίστασης, Clapton αλλά και Fused Clapton μπορούν να τοποθετηθούν χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα, αρκεί βεβαίως να είναι κατασκευασμένα από σχετικά λεπτά σύρματα, όπως 0,40 εσωτερικά και 0,25-0,20 εξωτερικά.[/justify]


[justify][/justify]


Ο αέρας


[justify]Ο αέρας έρχεται κάτω από την αντίσταση, και η ρύθμιση του γίνεται περιστρέφοντας το top cap. Η Vapour Art μας παρέχει τη δυνατότητα χρήσης μονής αντίστασης, καθώς υπάρχει μια ακόμη τρύπα στο top cap χωρίς αντίστοιχη στην απέναντι πλευρά.[/justify]
[justify]Παράλληλα με τη ρύθμιση του αέρα εξωτερικά, μπορούμε να εφαρμόσουμε το airflow reducer, το οποίο τοποθετείται στην εισαγωγή του αέρα εσωτερικά του deck, ώστε να περιορίσουμε ακόμη περισσότερο την ροή του αέρα και να πάρουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα, οπότε και οι λάτρεις της σφιχτής τζούρας δεν θα μείνουν παραπονεμένοι.[/justify]


[justify]Δοκιμάζοντας το, βρήκα ότι δουλεύει υποδειγματικά. Η γεύση εξαιρετική, η ροή του αέρα σωστή, χωρίς να δημιουργεί ιδιαίτερα...ηχητικά «παράσιτα».[/justify]
[justify]Ωστόσο, πρέπει να σημειώσω ότι χωρίς τα airflow reducers, σε ορισμένες μόνο θέσεις, ο ατμοποιητής τείνει να σφυρίζει ελαφρώς, χωρίς ωστόσο να αποτελεί deal breaker.[/justify]


Τα o-rings


[justify]Η ποιότητα των o-rings είναι, χωρίς υπερβολή, υποδειγματική. Σφιχτά όσο πρέπει, με λίγη λίπανση δίνουν το αποτέλεσμα που περίμενα. Κρατούν το top cap στη σωστή θέση, δεν περιστρέφεται ελεύθερα – ούτε και με δυσκολία βέβαια, ενώ πέρασαν όλες τις δοκιμασίες απέναντι σε υψηλές θερμοκρασίες[/justify]


Το στήσιμο


[justify]Όπως ανέφερα και παραπάνω, το στήσιμο δεν αποτελεί πρόβλημα. Σίγουρα, θα ήταν ευκολότερο με deck τύπου velocity, ωστόσο το dual post deck επιτρέπει την τοποθέτηση διπλών αντιστάσεων με σύρμα έως και 0,60mm (22g) χωρίς κανένα πρόβλημα. Ενδέχεται να χωράει και πιο παχύ σύρμα, κάτι που ωστόσο δεν διαθέτω για δοκιμή. Clapton και τα λοιπά μπορούν επίσης να τοποθετηθούν, αλλά σε στήσιμο μονής αντίστασης, καθώς οι τρύπες του deck είναι αρκετά περιορισμένες σε μέγεθος.[/justify]

[justify]Το στήσιμο που επέλεξα ήταν δύο αντιστάσεις με Kanthal A1 24g (0,50mm) και Cotton Bacon. [/justify]


[justify][/justify]


Στο δια ταύτα


[justify]Δεν περίμενα το αποτέλεσμα που πήρα με ένα τόσο απλό στήσιμο. Η γεύση εξαιρετική, με τον ατμοποιητή να τονίζει το υγρό σε όλες του τις εκφάνσεις. Ο αέρας, σαν προσωπική προτίμηση, τέρμα ανοικτός και χαλαρές, ημί-πνευμονικές τζούρες. Το top cap, όντας κατασκευασμένο από ultem δεν αντιμετωπίζει κανένα απολύτως πρόβλημα με τις θερμοκρασίες[/justify]


[justify]Συνοπτικά[/justify]


Θετικά


- Εξαιρετική ποιότητα / υλικά κατασκευής
- Εξαιρετική γεύση
- Ποιοτικά o-rings
- Βαθύ deck
- Πολλές επιλογές ρύθμισης του αέρα
- Bottom feeding pin
- Όμορφη, μαζεμένη εμφάνιση


Αρνητικά


- Το airflow δημιουργεί κάποιο «σφύριγμα» σε ορισμένες θέσεις
- Το dual post deck δεν επιτρέπει  εξωτικά στησίματα (αυτά τα staggered fused να τα ξεχάσετε)


Συμπερασματικά


[justify]Ο ατμοποιητής με έχει αφήσει εξαιρετικά ικανοποιημένο. Αξίζει και το τελευταίο cent, καθώς η συνολική ποιότητα κατασκευής και η απόδοση, σε συνδυασμό με την τιμή τον καθιστούν, στα μάτια μου, μια απόλυτα value for money επιλογή. Επιπλέον, το ότι συμπεριλαμβάνεται στη συσκευασία bottom feeding pin, τον κάνει ακόμη πιο αγαπητό σε εμένα, καθώς μου επιτρέπει να τον χρησιμοποιώ όλη την ημέρα, χωρίς να είμαι αναγκασμένος να στάζω κάθε λίγο.[/justify]



[justify]Αυτά προς το παρόν. Σε περίπτωση που προκύψει κάποιο πρόβλημα ή οτιδήποτε, θα ενημερώσω το νήμα. Geanagno over and out[/justify]


[justify][/justify]

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS1979R

  • *****
  • 1519
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GP Dripper by Vapour Art
« Απάντηση #1 στις: Απριλίου 14, 2017, 17:05 »
Πριν καμιά ώρα τον κοίταζα στο ελληνικό Site διότι σκέφτομαι να αγοράσω κάποιον RDAS-RTAS και τον είδα και έλεγα αν είναι η δεν είναι καλός και να που είχαμε και παρουσίαση.
Η τιμή web μου άρεσε στα 39 ευρώ.

Αποσυνδεδεμένος geanagno

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GP Dripper by Vapour Art
« Απάντηση #2 στις: Απριλίου 14, 2017, 17:12 »
Η αλήθεια είναι ότι η τιμή στην οποία προσφέρεται, σε σύγκριση με την αρχική, είναι πραγματικά χώμα. Αν κάποιος ψάχνει έναν dripper, αυθεντικό και ποιοτικό, η συγκεκριμένη τιμή τον καθιστά το απόλυτο value for money.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: GP Dripper by Vapour Art
« Απάντηση #3 στις: Απριλίου 14, 2017, 20:34 »
[justify] @geanagno, καλησπέρα. Υπέροχη παρουσίαση και πάρα πολύ μετρημένη στα λόγια της. Τον κοίταζα κι εγώ, και μάλιστα θα έλεγα, από τα ελάχιστα που είδα, πως βγάζει καταπληκτική γεύση (παρεμπιπτόντως, κι εγώ θα επέλεγα διπλή με kanthal 0.5mm). / για την τιμή web που αναφέρθηκε παραπάνω, δίκαια πιστεύω χαρακτηρίζεται ως πολύ καλή επιλογή. [/justify]



Αποσυνδεδεμένος geanagno

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GP Dripper by Vapour Art
« Απάντηση #4 στις: Απριλίου 14, 2017, 21:09 »
Σε ευχαριστώ πολύ Joe για τα καλά σου λόγια. Η αλήθεια είναι ότι έχω πλέον πολλούς ντρίπερ, αλλά είναι από εκείνους που προσφέρουν το κάτι διαφορετικό, το κάτι παραπάνω αν με καταλαβαίνεις. Να σκεφτείς ότι στη καθημερινότητα, «παίζω» πλέον μόνο με hadaly, o-atty και gp dripper. Διαφήμιση δεν κάνω, με δικά μου χρήματα τον αγόρασα άλλωστε, αλλά το καλό πράγμα να λέγεται :thumpup: 

Αποσυνδεδεμένος mfk

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
  • dream on...
Απ: GP Dripper by Vapour Art
« Απάντηση #5 στις: Απριλίου 19, 2017, 00:30 »
Πολυ ωραια η παρουσιαση. Συμφωνω σε ολα και να συμπληρωσω πως μπορει να γινει αρκετα σφικτός ακομα και σε  επίπεδο apollo και να αποδώσει εξισου καλα σε αντιθεση με αλλους που πλασσαρωνται ως εν δυναμει τσιγαρισιοι ενω δεν ειναι.  Πραγματικό διαμαντι ο μικρος και με τιμή χάρισμα.
 


Στάλθηκε από το SAMSUNG-SM-N915A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Μ

  • **
  • 283
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GP Dripper by Vapour Art
« Απάντηση #6 στις: Απριλίου 19, 2017, 01:15 »
Ατμοποιηταρα! Τον εχω απο το περασμενο καλοκαιρι. Γευση καταπληκτικη και με το bf pin, ειναι πολυ βολικος για squonk. 

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: GP Dripper by Vapour Art
« Απάντηση #7 στις: Απριλίου 19, 2017, 09:30 »
Επειδή τον είχα απο τον Σεπτέμβριο εγώ έχω να πω τα εξής:

-Γεύση επιηκώς καλή 5/10 
-Θερμοκρασίες τρελές.(Δεν κάνει για συνεχόμενες τζούρες για κανένα λόγο)
-deck τίποτα ιδιαίτερο
-Κακό πολύ airflow.(Σφύριζε κλέφτικα όλη την ώρα)
-design ξεπερασμένο αρκετά
και τέλος το BF pin του.Τόση υγρασία κάτω απο ατμοποιητή Bottom Feeder δεν έχω δει πουθενά.

Που τα είδατε εσείς αυτά τα θετικά απορώ ώρες ώρες...   :hmmm: :hmmm: :hmmm:
Εντάξει όλοι ενθουσιαζόμαστε με κάτι καινούργιο που έχουμε στα χέρια μας αλλά για τον συγκεκριμένο πιστεύω τα παραλέτε .  :thumpdown: :thumpdown: :thumpdown:

Αποσυνδεδεμένος cat2

  • *
  • 31
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GP Dripper by Vapour Art
« Απάντηση #8 στις: Απριλίου 19, 2017, 16:55 »
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 20, 2017, 00:45 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Μ

  • **
  • 283
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GP Dripper by Vapour Art
« Απάντηση #9 στις: Απριλίου 19, 2017, 18:56 »
Μην απορειτε καθολου.
Υπαρχουν ανθρωποι που δεν τους εκατσε και πουλησαν, Skyline, Armed, Hussar, Gsl, Hurricane και παει λεγοντας....
Τι μ'αυτο?  Δεν αξιζουν ως ατμοποιητες??
Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα!
Καντε την κριτικη σας, αλλα αφηστε τα σχολια τυπου τα παραλεμε, :thumpdown: :thumpdown: :thumpdown: τις αποριες για τα θετικα που ειδαμε  :hmmm: :hmmm: :hmmm: στον ατμοποιητη και παει λεγοντας...
Σα να υποννοειτε κατι !!!!
Προσωπικα κοντευω να κλεισω χρονο με τον ατμοποιητη.  Οποτε προσπερνω το καινουριο! Ατμιζω με 50αρι συρμα,που και που με 40αρι, τον εχω και με το SS cup και με το Ultem.
Περα απο ενα φυσιολογικο ζεσταμα,με το ss cup, δεν εχω να παρατηρησω κατι αλλο. Ποσω Μαλλον με το Ultem!!
ΕΧΕΙ επιεικως ΦΟΥΛ ΓΕΥΣΗ.
Σφυριγμα -ειδικα με τα reducer- φυσιολογικο.
Το design, ειναι θεμα γουστου! Εμενα μου φαινεται πανεμορφος, ειδικα με το ss cup.
To deck, για τα συρματα που το θελω, ειναι υπεραρκετο. Ουτε σπο'ι'λερ χρειαζομαι, ουτε αεροτομες!
Αδικημενα μηχανηματα, ολα οσα εχει βγαλει η Vapouart.  Εννοειται στο εσωτερικο. Γιατι στο εξωτερικο πανε τραινο!!

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 20, 2017, 00:46 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: GP Dripper by Vapour Art
« Απάντηση #10 στις: Απριλίου 19, 2017, 19:30 »
[justify]Θα εκτεθώ τώρα με τα παρακάτω, γιατί δυστυχώς δεν έχω τον συγκεκριμένο ατμοποιητή. Όμως συμφωνώ με τον φίλο ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Μ. Πρώτα απ’ όλα, δεν είδα καμία υπερβολή στην υπέροχη παρουσίαση, δεν είδα επίσης και καμία παραπλανητική υπερβολή απ΄ όσους τον επέλεξαν (είτε θετική γνώμη είτε αρνητική), γι’ αυτό πιστεύω κι εγώ πως δεν αξίζουν περιττά σχόλια για το αν και πόσο ενθουσιάζεται κάποιος, πόσο μάλλον ν’ αμφισβητήσω χωρίς λόγο την κρίση του, ειδικά αν μιλάμε για τους παραπάνω φίλους. Αν μάλιστα διαβάσουμε προσεκτικά θα δούμε και με τι υλικά έχουμε να κάνουμε, τι σχεδιασμό, πώς χτυπάει ο αέρας, τι ρυθμίσεις έχουμε, τι ευκολίες, ποιος είναι ο κατασκευαστής, πόσες αντιστάσεις παίρνει, κουστούμια, x ποιότητα. Χίλια δύο που δείχνουν κάτι. / Προσωπικά, αν θέλω να δείξω το όποιο λάθος που πιστεύω πως διαβάζω, τότε θα φέρω και σύγκριση. Τουλάχιστον 1 σύγκριση, για να έχει και ουσία η όποια συζήτηση. [/justify]

Αποσυνδεδεμένος χολερας

  • **
  • 260
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GP Dripper by Vapour Art
« Απάντηση #11 στις: Απριλίου 21, 2017, 21:18 »
Κάτοχος μόλις τώρα και εγω.
Γεύση 
Πολύ καλή αέρας τέλειος και στης συνεχόμενες απλά δεν ζεστενετε.
Το όλο πακέτο σε αυτήν την τιμή είναι τέλειο
Έχει και πίνακι για ζουλιχτιρι. :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος robbinsrules

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Carpe Noctem
Απ: GP Dripper by Vapour Art
« Απάντηση #12 στις: Απριλίου 24, 2017, 22:42 »
Τον αγορασα και εγω και δηλωνω πολυ χαρουμενος με την επιλογη!
Στησιμο μονης με 0.4 mm και ανοιχτο αερα εχει στρογγυλοκατσει πανω σε μηχανικο gus και αποτελει πλεον λατρευτο σετ!
Δεν ζεσταινει ο ατμος, η γευση ειναι κορυφαια και επισης χωραει εναν σκασμο υγρο μεσα ωστε να μην χρειαζεται να σταζεις ολη την ωρα!
Το μονο μειονεκτημα που του βρηκα ειναι οτι καποιες φορες η ροη αερα σε δυνατη τζουρα γινεται αποτομα με αποτελεσμα το σφυριγμα!
Προσωπικα δεν με ενοχλησε και τον θεωρω καλυτερο απο τον Hadaly σε συνολικη αποδοση!

Αποσυνδεδεμένος ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Μ

  • **
  • 283
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GP Dripper by Vapour Art
« Απάντηση #13 στις: Απριλίου 25, 2017, 00:31 »
Για το σφυριγμα ισχυει αυτο που ειπε κι ο geanagno,στην παρουσιαση του ατμοποιητη. Νομιζω ομως πως με τα reducer μειωνεται αισθητα.
Κατα τα αλλα οπως τα λες, αν και θεωρω το Hadaly εξ'ισου κορυφαιο.

Αποσυνδεδεμένος χολερας

  • **
  • 260
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GP Dripper by Vapour Art
« Απάντηση #14 στις: Απριλίου 25, 2017, 00:46 »
σήμερα (χθες δηλαδή) πήρα τηλ. τον κατασκευαστή να ρωτήσω για εφεδρικό καπάκι καμπανα δηλαδη και μου απάντησε σκέτα καπάκια τέλος. οπότε όσοι πιστοί τον αγοράσαμε προσοχή στο καπάκι γιατι αν χαλάσει δεν. :) :) :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115934 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824395 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507410 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8944 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154782 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568802 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243891 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294199 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1765 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762784 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1131 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4021 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem