vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

88 επισκέπτες, 1 χρήστης
manoslykos

Twitter

Κάβειρος by GreekVapes

Αποσυνδεδεμένος robbinsrules

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Carpe Noctem
Απ: Κάβειρος by GreekVapes
« Απάντηση #180 στις: Μαΐου 16, 2017, 09:20 »
Και που να δεις πόσο λίγο καταναλώνει...και η γευση πάντα παρούσα!
Α και επειδή η ροή υγρού προς το βαμβάκι είναι συνεχης αλλαγή αντίστασης στα 20-30 ml άνετα!
50 ml δεν έχω φτάσει όπως είπε ο ribot πριν αλλά τώρα είμαι στα 25 περίπου με jesus juice και είναι λες και στήθηκε χτες!

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Κάβειρος by GreekVapes
« Απάντηση #181 στις: Μαΐου 16, 2017, 18:04 »
[justify]@makis206, καλησπέρα κι από δω. Δεν έχω να πω κάτι παραπάνω, νομίζω πως ο Ribot έδωσε ολοκληρωμένη απάντηση, και ασφαλώς πως ο χρόνος θ’ αποκαλύψει τα πάντα στις φθορές. Προσωπικά βέβαια (θέλω να διαφωνώ όπου μπορώ με τον Ribot...), το ντεκ το κουμπώνω μέσα στη φωλιά και κατόπιν βιδώνω. Την ίδια διαδικασία ακολουθώ και στην αφαίρεση των τμημάτων, (ξεβιδώνω και κατόπιν τραβάω προς τα πάνω). [/justify]


[justify]Παρεμπιπτόντως. Διπλή έφτασα max 2.5mm πυρήνα και 0.4mm διάμετρο σύρματος. Ήταν ό,τι πιο οριακό μπόρεσα (στη συγκεκριμένη πάντα τοποθέτηση διπλής αντίστασης). Όμως, είναι όλα στο όριο και φλερτάρεις με λάθη, επομένως δεν το προτείνω. [/justify]

[justify]Στις παρακάτω εικόνες έχω ως επιλογή κάτι πολύ πιο άνετο και ευκολοδούλευτο: διπλή, kanthal 0.32mm, 2mm πυρήνα, 0,8Ω, 15W.  [/justify]


Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κάβειρος by GreekVapes
« Απάντηση #182 στις: Μαΐου 17, 2017, 13:54 »
Στο δια ταύτα λοιπόν κι επειδή πολύ το "ψείρισα" το πράγμα, κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας με τον εξυπηρετικότατο Μιχάλη Γερακιό ένας Κάβειρος έφυγε χτες απ' το κατάστημά του με προορισμό την Κρήτη. Ένεκα και της απεργίας όμως η υπομονή θα παραταθεί για λίγο ακόμα. Αν σταθώ τυχερός έτσι που έχει η κατάσταση αυτές τις μέρες αύριο θα γράψω κι εγώ τις πρώτες μου εντυπώσεις για τον μικρό. Θερμές ευχαριστίες σε όλους για τις απαντήσεις στα ερωτήματα που με απασχολούσαν!

Είναι που δεν θα με πείθατε πάλι.. :))

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: Κάβειρος by GreekVapes
« Απάντηση #183 στις: Μαΐου 17, 2017, 13:57 »
μανολακη δεν ξερω αν εχεις ενημερωθει αλλα η απεργια θα διαρκεσει τουλαχιστον μεχρι τν παρασκευη.ετσι οπως το παει η πνο σε βλεπω κυριακη εδω να δοκιζασεις τον δικο μου


Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1935
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Κάβειρος by GreekVapes
« Απάντηση #184 στις: Μαΐου 17, 2017, 14:01 »
Δεν ξέρω πως και τι θα κάνετε.... Αλλά ζυγώνουν τα γενέθλιά μου!!! 
Και θτο δήτημα "δωλάκια" θυμπελιφέλομαι θαν μικλό παιζάκι.... 

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κάβειρος by GreekVapes
« Απάντηση #185 στις: Μαΐου 17, 2017, 14:03 »
Κάποια δέματα η ACS καταφέρνει να τα στείλει αεροπορικώς απ' ότι ενημερώθηκα, σήμερα όντως έκαναν κάποιες παραλαβές και το είδα αφού ένα απ' τα κεντρικά τους καταστήματα στο Ηράκλειο βρίσκεται στη γειτονιά μου. "Αν έχεις τύχη διαβαινε αλλιώς στήσε Skyline και μη μιλάς" η φάση :))

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: Κάβειρος by GreekVapes
« Απάντηση #186 στις: Μαΐου 17, 2017, 14:08 »
μακαρι να σουρθει αυριο τοτε..και μια ενημερωση..εμενα εχει περασει τα 20 μλ και συνεχιζει στα ιδια επιπεδα η γευση και το μαυρισμα που βγαινει απτην αντισταση ελαχιστο.και μιλαμε για υγρο diy με 6-7 αρωματα και πολυ σκουροχρωμο

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κάβειρος by GreekVapes
« Απάντηση #187 στις: Μαΐου 18, 2017, 11:54 »
Κι όμως στάθηκα τυχερός και μέσα στους λίγους σάκους που παρέλαβε αεροπορικώς λόγω των απεργιών η Acs, βρέθηκε εντέλει και το πακέτο με τον δικό μου Κάβειρο. :D

Έκανε τα απαραίτητα πρώτα μπανάκια του σε υπέρηχους και corega αν και δεν ήταν τόσο μηχανολαδοποτισμένος όσο με προειδοποίησαν φίλοι, "χαϊδεύτηκαν" τα σκληρά του orings με καθαρή VG (απαραίτητο κατ' εμέ ειδικά στα οrings του πόλου κάτω απ' το deck ), στήθηκε με 5 σπείρες σε 2.5άρι και 26ga kanthal, γέμισε με Gandalf και απολαμβάνεται πολύ περισσότερο απ' τα αναμενόμενα!

Μερικές πρώτες ανακατεμένες εντυπώσεις:

-Πολύ ωραία σπειρώματα
-Θα ήθελα λίγο πιο μεγάλο πάχος στο υλικό της καμπάνας επειδή γίνεται λίγο κοφτερή στο κάτω μέρος κι επίσης φοβάμαι ότι θα ζεσταίνεται αρκετά σε συνεχείς τζούρες.
Το δικό του drip tip δείχνει να το ισορροπεί πολύ καλά όμως αυτό. Άσχημο για κάποιους ίσως, εγώ προσωπικά το λάτρεψα ήδη
-Ίσως λίγο πιο χοντρό oring στο δαχτυλίδι του αέρα γιατί γυρνάει σχετικά εύκολα, σίγουρα φταίει και η VG που το πότισα όμως
-Πανέμορφο γυάλισμα εξωτερικά κι ας προτιμώ τους ατμοποιητές μου σε "απαλό" ματ συνήθως
-Ναι είναι αρκετά αεράτος (Σαν τον Τηλέμαχο ν2 θα έλεγα, όχι τον plus όμως ;) ) αλλά εννοείται πως μπορεί να "σφίξει" αρκετά και δείχνει να συμπεριφέρεται πολύ καλά και σε αυτές τις συνθήκες

Στα ουσιαστικά όμως:

-Στήνεται για πλάκα και φαντάζει από την αρχή ότι θα δουλεύει απροβλημάτιστα, μάλλον θα πρέπει να κάνει μεγάλη "πατάτα" κάποιος για να αντιμετωπίσει προβλήματα διαρροών κλπ.. θεωρώ με λίγα λόγια ότι μπορεί να τον βρει πανεύκολα και αρχάριος στις διάφορες παραμέτρους που θα χρειαστεί να "ρυθμίσει" όπως στήσιμο, βαμβάκι, άνοιγμα καμπάνας
-Ναι ναι ναι, έχει πολύ καλή και γεμάτη γεύση, άμα "στρώσει" κιόλας πιστεύω θα τα κάνει τα θαυματάκια του. Και σε παραγωγή ατμού τα πάει πολύ καλά για όσους έχουν την συγκεκριμένη "ανησυχία" στο μυαλό
-Μάλλον θα υπογράψω κι εγώ απ' την αρχή ότι είναι στο στυλ που περιγράφουν οι πολλοί, στήσε τον και πάρτον όπου θες, δεν θα σε απογοητεύσει πουθενά. Μία "έννοια" θα έχει ο κάτοχος μόνο, μην γρατζουνίσει αυτό το όμορφο εξωτερικό του γυαλιστερό φινίρισμα
-Ω ναι, έχει απίστευτη τροφοδοσία!

Αυτά για τώρα παιδιά, για όσα χρειάζονται χρόνο να κάνουν την εμφάνισή τους εδώ θα είμαστε.

Πάμε και μια φωτό με "τσαχπινιά" το τάμπλετ από πίσω :))









Αποσυνδεδεμένος angelosdes

  • ***
  • 531
  • Φύλο: Άντρας
  • MTL+flavour
Απ: Κάβειρος by GreekVapes
« Απάντηση #188 στις: Μαΐου 18, 2017, 11:56 »
τον δοκιμασα για λιγο εχθες από φιλο ....οσα θετικα εχουν ειπωθεί μεχρι τωρα ισχυουν απολυτα!!!και εχει τελικα την καλυτερη ρυθμιση αερα που υπαρχει καλυπτωντας ετσι όλα τα γουστα.....

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: Κάβειρος by GreekVapes
« Απάντηση #189 στις: Μαΐου 18, 2017, 12:00 »
Χαίρε φάρδος αμέτρητο είσαι μανολιο.χαχαχα.καλοατμιστος φίλε μου.εξαιρετικη επιλογή ατμο για όλη μέρα και οπουδήποτε

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κάβειρος by GreekVapes
« Απάντηση #190 στις: Μαΐου 18, 2017, 19:30 »
Θενξ αγαπητέ Κωστή!

Και με την ευκαιρία να αλλάξω κάτι που είπα νωρίτερα για το oring στο airflow, το ότι έκανε πολύ εύκολη την περιστροφή του δαχτυλιδιού έφταιγε αποκλειστικά η VG που έβαλα για να μειώσω την τριβή μετά το πλύσιμο του ατμοποιητή. Μόλις το έβγαλα και το σκούπισα από την καθαρή γλυκερίνη όμως όλα άρχισαν να δουλεύουν όπως ακριβώς ζητάνε τα γούστα μου.

Πραγματικά μου αρέσει που κάθε του κομμάτι συνεργάζεται άψογα πλέον με το διπλανό του, ειδικά αυτό το άνοιγμα/κλείσιμο της καμπάνας είναι φετίχ! Λίγο τα πολύ καλά σπειρώματα από κάτω, λίγο το υγρό που "λιπαίνει" το μεγάλο oring στο καπάκι αναπλήρωσης και να που τελικά το "άνοιξε/κλείσε" σου δίνει την αίσθηση ότι περιστρέφεις κάτι που πατάει σε ένα πολύ καλό ρουλεμάν!

Κι αυτό το drip tip του.. ήταν το κομμάτι που μου φάνηκε εντελώς "άκυρο" όταν πρωτοείδα τον Κάβειρο, τώρα μου δείχνει ότι πιο ταιριαστό. Ίσως εμφανισιακά να το ήθελα λίγο χαμηλότερο κι εγώ, από την άλλη όμως ίσως έχει και το ιδανικό μέγεθος για να κρατάει την αίσθηση της θερμοκρασίας στο στόμα ενός μικρού ατμοποιητή σε χαμηλά επίπεδα. Βέβαια όλα αυτά έχουν να κάνουν και με το στήσιμο, την επιλογή σε αέρα και watts.. τέλος πάντων εμένα με βόλεψε πάρα πολύ και θα παραμείνει στη θέση του. Επιτέλους, κι ένας μικρός ατμοποιητής που δεν αναγκάζει τα χείλη να έρχονται σε επαφή με το πάνω καπάκι :))


Αξίζει Μάκη;
Αξίζει παιδιά. :)


Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: Κάβειρος by GreekVapes
« Απάντηση #191 στις: Μαΐου 18, 2017, 19:33 »
Μετά απτό δικό σου μνμ μανο δοκιμασα καιγω το ντριπ τιπ που εξαρχής τοχα αποκλεισει.ε λοιπόν δεν έχει μπει τυχαία αυτό το ντριπ τιπ ρε παιδιά.πραγματικα τον συμπληρώνει.ναι ίσως 1 χιλιοστό πιο κοντό θαταν οκ αλλά τελικά θα το καθιερωσω

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος panosnm

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κάβειρος by GreekVapes
« Απάντηση #192 στις: Μαΐου 19, 2017, 00:07 »
Συμφωνώ με τον Μάκη ότι αν η καμπάνα ήταν λίγο πιο παχιά η θερμοκρασία του ατμοποιητη θα ήταν σε καλύτερα επίπεδα. Παρόλαυτα σε καμία περίπτωση δεν υπάρχει θέμα υπερθέρμανσης αλλά εκεί που χα βολεύει το driptipακι απ τον kayfun mini v3 καμιά φορά ζεσταίνονταν αρκετά και αναγκαστικά να το γυρίσω στο μαμισιο.


Στάλθηκε από το HUAWEI GRA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος niknith

  • **
  • 184
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κάβειρος by GreekVapes
« Απάντηση #193 στις: Μαΐου 19, 2017, 00:45 »
το drip tip που του εχω φορεσει εγω ειναι του τηλεμαχος armed.του ταιριαζει τελεια και δεν ζεσταινεται να σε καιει στο στομα. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Κάβειρος by GreekVapes
« Απάντηση #194 στις: Μαΐου 19, 2017, 00:56 »
Συμφωνώ nik, το χρησιμοποιώ  κι εγώ αυτό αλλά έχει το μειονέκτημα ότι δεν πατάει μέχρι κάτω στο λαιμό της καμπάνας και μαζεύει υγρό που θέλει συχνότερο καθάρισμα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499388 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 01, 2024, 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 195 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7330 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20889 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194658 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1630 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4786 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109302 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180672 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2046 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1447 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25424 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy