vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

188 επισκέπτες, 8 χρήστες
maprix, nikpoth, ahill2, Jorge, tibolaso, camber, Sergios, Buliwyf

Twitter

Nobacco Mini & More (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)

Αποσυνδεδεμένος arspi

  • **
  • 128
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Mini & More (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #585 στις: Μαρτίου 19, 2012, 19:58 »
Εγώ έφτιαξα ένα απλό συστηματάκι με σύριγγα. Του περνάω μερικές φορές καυτό νερό και μετά μόνο αέρα και γίνεται λαμπίκο και σχεδόν στεγνώνει κιόλας.


Αποσυνδεδεμένος apVga

Απ: Nobacco Mini & More (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #586 στις: Μαρτίου 19, 2012, 20:16 »
 ??? Εκεί στην άκρη είναι πιασμένο το κάρτο? Στην αρχή όπως το είδα, νόμιζα ότι ήταν απλά χοντρή 'βελόνα/στόμιο' για σύριγγες και μετά συνειδητοποίησα τι γίνεται :))
Χμμ, μια χαρά φαίνεται κι αυτό, ωραίος. Αν στεγνώνει και πιο γρήγορα, λουκούμι.

Αποσυνδεδεμένος bitzimon

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Mini & More (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #587 στις: Μαρτίου 19, 2012, 20:18 »
Κατά την προσωπική μου άποψη και εμπειρία , το βράσιμο παρατείνει την ζωή του κάρτο για πολύ μικρό διάστημα (1-3 μέρες) . Επειδή το κόστος των συγκεκριμένων είναι πολύ μικρό , θεωρώ καλύτερο να τους αλλάζεις όταν δεν σε ικανοποιούν πλέον .

Αποσυνδεδεμένος apVga

Απ: Nobacco Mini & More (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #588 στις: Μαρτίου 19, 2012, 21:39 »
α) 5άδα Χ 1-3 μέρες= 5-15μέρες, διόλου ευκαταφρόνητος χρόνος για μένα, διοτι...

β) ...προσωπικά, 8ευρω η πεντάδα, δεν το θεωρώ φθηνά. Αν με ρωτούσες πάνω από μισό ευρώ/τμχ δεν θα έπρεπε να αξίζουν σε καμία περίπτωση αυτά. Το ότι υπάρχουν ακριβότερα, δεν μου λέει κάτι για να τα πω αυτά φθηνά. Άσε που -δεν ξέρω αν έπεσα σε μάπα σετάκι- αλλά μόνο το 1ο από την πεντάδα με πήγε καμιά βδομάδα πριν αρχίσει να μου βγάζει περίεργη πικρίλα (υποθέτω αυτό που πολλοί ονομάζεται καμμένο?). Τα επόμενα μου τη βγάλανε στο 2ημερο-3ήμερο. Βασικά αυτό είναι το θέμα, όχι πως δεν παράγουν ικανοποιητικό ντουμάνι αλλά η γεύση είναι οκ μόνο όταν είναι φρεσκοανανεωμένο το υγρό. Μετά, πικρίλα.

γ) Βάλε το ότι έκανα και τη βλακεία  :idiot1: να βάλω σε ένα καινούριο/καθαρό, ζουμί φίλου για δοκιμή το οποίο τελικά ήταν μια αηδία και μισή και είναι τόσο βαρύ το άρωμα/γεύση που δεν λέει να φύγει με τίποτα το άτιμο. Οπότε *πρέπει* να το ξεπλύνω κάπως, τουλάχιστον αυτό να το πετάξω ολοκαίνουριο δεν παίζει.

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Nobacco Mini & More (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #589 στις: Μαρτίου 19, 2012, 23:22 »
Κάνεις σκέτη VG? 1 μέρα carto m&m δεν μου έχει τύχει.
Τα δικά μου υγρά είναι από 50-50 έως 80/20 PG/VG και κάνω 3-5ml τη μέρα. Στη βδομάδα τα πετάω για λόγους υγιεινής και όχι επειδή δεν αποδίδουν. (και τώρα θυμήθηκα ότι είναι Δευτέρα και ατμίζω ακόμα με το carto της προηγούμενης βδομάδας. Θα το πετάξω μόλις αδειάσει  :tongue_smilie:)
Από όσα έχω πάρει έως τώρα μόνο 2 βγήκαν προβληματικά.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Nobacco Mini & More (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #590 στις: Μαρτίου 19, 2012, 23:52 »
α) 5άδα Χ 1-3 μέρες= 5-15μέρες, διόλου ευκαταφρόνητος χρόνος για μένα, διοτι...

β) ...προσωπικά, 8ευρω η πεντάδα, δεν το θεωρώ φθηνά. Αν με ρωτούσες πάνω από μισό ευρώ/τμχ δεν θα έπρεπε να αξίζουν σε καμία περίπτωση αυτά. Το ότι υπάρχουν ακριβότερα, δεν μου λέει κάτι για να τα πω αυτά φθηνά. Άσε που -δεν ξέρω αν έπεσα σε μάπα σετάκι- αλλά μόνο το 1ο από την πεντάδα με πήγε καμιά βδομάδα πριν αρχίσει να μου βγάζει περίεργη πικρίλα (υποθέτω αυτό που πολλοί ονομάζεται καμμένο?). Τα επόμενα μου τη βγάλανε στο 2ημερο-3ήμερο. Βασικά αυτό είναι το θέμα, όχι πως δεν παράγουν ικανοποιητικό ντουμάνι αλλά η γεύση είναι οκ μόνο όταν είναι φρεσκοανανεωμένο το υγρό. Μετά, πικρίλα.

γ) Βάλε το ότι έκανα και τη βλακεία  :idiot1: να βάλω σε ένα καινούριο/καθαρό, ζουμί φίλου για δοκιμή το οποίο τελικά ήταν μια αηδία και μισή και είναι τόσο βαρύ το άρωμα/γεύση που δεν λέει να φύγει με τίποτα το άτιμο. Οπότε *πρέπει* να το ξεπλύνω κάπως, τουλάχιστον αυτό να το πετάξω ολοκαίνουριο δεν παίζει.

3 μέρες μου κρατούν εμένα κι όλοι με κοιτούν περίεργα... Για να σου βγήκε όμως βδομάδα το πρώτο, ή έπεσες σε ελαττωματικά ή κάτι με το υγρό τα ενόχλησε.
Για να φύγει πάντως η γεύση, βράστα λίγο, πλύντε και στέγνωσέ τα.

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Nobacco Mini & More (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #591 στις: Μαρτίου 20, 2012, 00:02 »
Βράσιμο και στέγνωμα στο φούρνο, περίπου 20' στους 120 βαθμούς, τα αναζωογονεί αλλά δυστυχώς για λίγο. Έχουν πολύ μικρό φυτίλι που μόλις πιάσει κατάλοιπα δεν υπάρχει περίπτωση να καθαρίσει. Αν είναι πολύ βρώμικα με πολλά κατάλοιπα τόσο ώστε να έχει σφίξει η τζούρα, η διαδικασία του βρασίματος/φουρνίσματος τα βελτιώνει λίγο, αλλά είναι παροδικό. Αν δείτε μέσα από το σωληνάκι σε μια πηγή φωτός, το φυτίλι φαίνεται, στα καινούργια είναι λευκό πρός διαφανές και οι σπείρες της αντίστασης ξεχωρίζουν ξεκάθαρα, όταν στουμπώσει φαίνεται μια μαύρη μάζα μέχρι που στο τέλος γεμίζει όλο το σωληνάκι. Γενικώς, πολύ φασαρία το καθάρισμα, για πολύ μικρό όφελος.

Αποσυνδεδεμένος apVga

Απ: Nobacco Mini & More (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #592 στις: Μαρτίου 20, 2012, 00:22 »
Κάνεις σκέτη VG? 1 μέρα carto m&m δεν μου έχει τύχει.
Mπα, το tobacco της Νobacco κάνω: 70% PG.
Μόλις 1ml, να πεις ότι τα λιώνω κιόλας...  :(
3 μέρες μου κρατούν εμένα κι όλοι με κοιτούν περίεργα...
Δηλαδή μέσο όρο πόσο κρατάνε στην πλειοψηφία που τα χρησιμοποιεί στο φόρουμ, πιο θεωρείται το 'νορμάλ'?
Αν δείτε μέσα από το σωληνάκι σε μια πηγή φωτός, το φυτίλι φαίνεται, στα καινούργια είναι λευκό πρός διαφανές και οι σπείρες της αντίστασης ξεχωρίζουν ξεκάθαρα, όταν στουμπώσει φαίνεται μια μαύρη μάζα μέχρι που στο τέλος γεμίζει όλο το σωληνάκι.
Βασικά αν το βάλεις σε πηγή φωτός, βλέπεις από την άλλη πλευρά. Τώρα π.χ. αυτό που έχω σήμερα, δεν έχει πλέον φως στο τούνελ, οπότε μπουκωμένο σιγουράκι..

Το να βγει ο πολυεστέρας και να ξαναμπεί, δεν βλέπω να το προτείνει κανείς... δεν ενδείκνυται ε? Σκεφτόμουν ότι αν έβγαινε, θεωρητικά μπορείς να καθαρίσεις και από τα πολύ χοντρά το φυτιλάκι.. :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Nobacco Mini & More (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #593 στις: Μαρτίου 20, 2012, 00:31 »
Μπορείς να κάνεις μια δοκιμή. Το δύσκολο είναι ότι το καλαμάκι είναι κολλημένο στη βάση γύρω από το φυτίλι για να προστατεύει τον πολυεστέρα (γι αυτό δεν καίγεται ποτέ), αν το τραβήξεις δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναμπεί. Το δε φυτίλι είναι τόσο ψιλό και σαθρό που μόλις το αγγίξεις διαλύεται. Να σκεφτείς ότι δοκίμασα να κάνω dry burning  με το φυτίλι μόνο του στο κάρτο (είχα βγάλει καλαμάκι-πολυεστερα) και διαλύθηκε τελείως. Αυτό δεν είναι φυτίλι... είναι πέντε τρίχες φυτιλιού  :)) :))
ΥΓ: Εγω πάντως τα βαρέθηκα τα κάρτο, βαρέθηκα τη μουντή γεύση τους, κατέληξα στα CE2....

Αποσυνδεδεμένος sirkonsta

  • **
  • 424
  • 20-1-12
Απ: Nobacco Mini & More (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #594 στις: Μαρτίου 20, 2012, 00:35 »
Το φυτίλι είναι κάθετα στο καλαμάκι

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Nobacco Mini & More (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #595 στις: Μαρτίου 20, 2012, 01:04 »
Σωστά, κάθετα στο καλαμάκι ανάμεσα από ένα σκίσιμο. Με άλλα λόγια δεν έχεις πρόσβαση στο φυτίλι αν δεν βγάλεις το καλαμάκι...

Αποσυνδεδεμένος apVga

Απ: Nobacco Mini & More (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #596 στις: Μαρτίου 20, 2012, 01:09 »
Με άλλα λόγια, μπα, πέρασα και δεν ακούμπησα  :))

Αποσυνδεδεμένος tomk8ww

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Mini & More (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #597 στις: Μαρτίου 20, 2012, 13:11 »
ΥΓ: Εγω πάντως τα βαρέθηκα τα κάρτο, βαρέθηκα τη μουντή γεύση τους, κατέληξα στα CE2....
θα διαφωνήσω μαζί σου.Την γεύση που έχουν τα κάρτο(και ειδικά τα 808),υπερτερούν σε διάφορα c......

Αποσυνδεδεμένος apVga

Απ: Nobacco Mini & More (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #598 στις: Μαρτίου 21, 2012, 15:55 »
Έχει μαζέψει και σε άλλους αηδιούλες η μπαταρία εκεί μέσα? Πως το καθαρίζουμε (καθαρό οινόπνευμα?), ούτε καρφίτσα δε χωράει καλά καλά εκεί μέσα...

Αποσυνδεδεμένος ijey

Απ: Nobacco Mini & More (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #599 στις: Μαρτίου 21, 2012, 15:56 »
Με χαρτί κουζίνας και λίγο οινόπνευμα μπορείς να το καθαρίσεις.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102945 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176796 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 531 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 360 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22363 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285474 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209567 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68757 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315763 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15625 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126960 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95284 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem