vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

361 επισκέπτες, 4 χρήστες
dallaskdp, gianniskouk, antiklitos140, kyrgiannis

Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)

Αποσυνδεδεμένος ahill2

  • **
  • 197
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #210 στις: Μαρτίου 11, 2017, 12:55 »
@ camber  μιλάς για την διαδικασια εμφιάλωσης ,είχε την δυνατότητα εμφιάλωσης 10.000 τμχ και συνεχίζει να έχει αυτή την δυνατότητα ασχέτως μεγέθους του μπουκαλιου... αν και δεν ξέρω αν θα υφίσταται κάτι τέτοιο μιας και δεν είμαι γνώστης.

 
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 11, 2017, 13:02 από ahill2 »

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3883
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #211 στις: Μαρτίου 11, 2017, 12:57 »
Έτσι ακριβώς. Αυτή είναι που περιορίζει την παραγωγή. Βέβαια μπορεί να συμβεί και το αντίθετο σε άλλες περιπτώσεις.

Αποσυνδεδεμένος m1chael

  • **
  • 266
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #212 στις: Μαρτίου 11, 2017, 12:58 »
Εντάξει και μειώνεται και η κατανάλωση πρώτης ύλης από τον κατασκευαστή με βάση το παράδειγμα, επομένως μικρότερο το κόστος. Βέβαια να μου πείτε σιγά τα χρήματα που κοστίζουν οι πρώτες ύλες των υγρών αναπλήρωσης. Εγώ πιστεύω ότι η αύξηση στην τιμή (πέραν του φόρου) έχει να κάνει με τα έξοδα για τους φακέλους. 

Το περίεργο είναι οτι οι συσκευασίες 3χ10 είναι πιο φθηνές ανά φιαλίδιο από το να αγοράσεις ένα 10μλ μπουκάλι.. Άρα καταρρίπτεται ο μύθος των επιπλέων εξόδων για 10μλ... Παράδειγμα τα υγρά blackout έκαναν 10 ευρώ τα 30 μλ και πλεον κοστίζουν 13,5

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3883
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #213 στις: Μαρτίου 11, 2017, 13:04 »
Στο παράδειγμα θεώρησα ότι θα έχω ίδιο κέρδος. Δηλαδή μειώνεται η κατανάλωση πρώτης ύλης αλλά μειώνεται και η τελική ποσότητα πώλησης.

Στην πράξη αφού μειώνεται η αγορά πρώτης ύλης θα έχω αυξημένο κόστος γιατί δεν μπορώ να πετύχω τις ίδιες τιμές που αγόραζα σε μεγαλύτερες ποσότητες.

Αποσυνδεδεμένος agialas

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #214 στις: Μαρτίου 11, 2017, 13:14 »

:lipssealed:
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 11, 2017, 22:22 από agialas »

Αποσυνδεδεμένος ελιοτ

  • **
  • 166
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #215 στις: Μαρτίου 11, 2017, 14:01 »
Δεν ειναι το ιδιο, γιατι εσυ για ενα σπειρωμα αν το εκανες με το χειροκινητο τροπο θα ηθελες 5 λεπτα, ενω με τον αυτοματο σε 5 λεπτα ανοιγεις 3 σπειρωματα.

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 11, 2017, 14:11 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #216 στις: Μαρτίου 11, 2017, 14:03 »
Το παραδειγμα του Camber το θεωρω ατυχες τουλαχιστον. Τι θα πει "έχει δυνατότητα παραγωγής 10.000 μπουκαλιών το μήνα." ;;;  :confused1: Παραγει 10000 μπουκαλια το μηνα δλδ, ή εχει τη δυνατοτητα να το κανει; Δηλαδη η βιοτεχνια παραγει στο μεγιστο των δυνατοτητων της;

Αν υπαρχει τετοια βιοτεχνια καλο θα ειναι να αναθεωρησει την πρακτικη της γιατι δε θα εχει μελλον ουτως ή αλλως. Παντα η δυνατοτητα παραγωγης ειναι και θα πρεπει να ειναι μεγαλυτερη απο την πραγματικη παραγωγη ωστε να καλυπτει την ενδεχομενη αυξανομενη ζητηση. Καμια επιχειρηση δε λειτουργει στο 100% της δυνατοτητας παραγωγης της, ειδικα αν παει καλα. Και στην τελικη αν χρειαστει να πολλαπλασιασει την παραγωγη της ας το κανει προμηθευομενη τον αντιστοιχο εξοπλισμο. Θα πρεπει το κοστος του εξοπλισμου να το πληρωσει ο καταναλωτης; :o Οχι βεβαια!

Τη στιγμη που πρεπει ολοι μαζι να ειμαστε ενωμενοι σαν μια γροθια για τη διεκδικηση των δικαιωματων μας και την επιτευξη των στοχων μας πραγματικα δεν αντιλαμβανομαι την προσπαθεια, οχι μονο του Camber αλλα και αλλων να δικαιολογησουν τα αδικαιολογητα. Η αισχροκερδεια ειναι ξεκαθαρη απο το μερος των εμπορων και αυτην πρεπει να πολεμησουμε και να παλεψουμε. Οχι να τη δικαιολογησουμε, αρα και να την αποδεχτουμε.  Ημαρτον!

Αποσυνδεδεμένος argo

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #217 στις: Μαρτίου 11, 2017, 14:10 »
60ml dinner lady 24E, halo 30ml 17E, ammo 30ml 20E, snake oil 100ml 49E κτλ, στη γειτονιά (Βουλγαρία )! Από εβδομάδα που θα είμαι επαγγελματικά στο νομό Σερρών λέω να πάω για ψώνια...... ;)

Αποσυνδεδεμένος BAGELIS40

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #218 στις: Μαρτίου 11, 2017, 14:20 »
Γεια σας παιδια! Το πρωτο μου μηνυμα μετα απο κανενα χρονο που ειμαι στο φορουμ και διαβαζω ασταματητα. Η Βουλγαρια δεν εχει ακολουθησει την Ευρωπαικη οδηγια για 10 μλ συσκευασιες?

Αποσυνδεδεμένος XEPO68

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #219 στις: Μαρτίου 11, 2017, 14:29 »
Στη Βουλγαρία ακόμα δεν έχει μπει καινούριο φόρο,ουτε  ακολουθη την Ευρωπαικη οδηγια για 10 μλ συσκευασιες.Όμως,στη Βουλγαρία εγώ δεν βρήκα υγρό με νόμιμο πιστοποίηση η σφραγίδα γνησιότητας...όλα είναι μαϊμού

Αποσυνδεδεμένος arxiloxos

  • ***
  • 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα αγαθα κο(λ)ποις κτωνται
    • arxiloxos.simplesait.com
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #220 στις: Μαρτίου 11, 2017, 14:30 »
Καπου ειδα το bebeca 10ml στα 6.20. Οταν το επαιρνα τα 30ml στα 11.Με αναγωγη τωρα κοστιζουν τα 30, 18.60!!! 

Ρεεεεεεεεεε!!!!!

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3883
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #221 στις: Μαρτίου 11, 2017, 14:35 »
@caros
To παράδειγμα μου δεν είναι ατυχές είναι απλά παράδειγμα.
Βάλε ότι δουλεύω στο 50% της παραγωγής μου, δηλαδή βγάζω 5.000 μπουκάλια και 1.000€ στη τσέπη το μήνα που μου υπεραρκούν.
Με τα μπουκάλια των 100ml ακόμα και στο 100% της παραγωγής μου δεν θα βγάλω πάνω από 200€ αν κρατήσω ίδιες αναλογικά τις τιμές.

Δεν προσπαθώ να δικαιολογήσω κανένα έμπορο η.τ. Λέω τη γνώμη από τη σκοπιά του εμπόρου εδώ και 25 χρόνια. Είναι λίγο αφελές να θεωρείτε τον έμπορο ηλίθιο, εκτός πραγματικότητας και καθημερινότητας. Δεν είναι πολιτικός. Κι αν δεν είναι ανταγωνιστικός σε τιμές με ποιοτικό προϊόν πολύ σύντομα η αγορά θα τον πετάξει εκτός.



Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #222 στις: Μαρτίου 11, 2017, 14:54 »
Στη Βουλγαρία ακόμα δεν έχει μπει καινούριο φόρο,ουτε  ακολουθη την Ευρωπαικη οδηγια για 10 μλ συσκευασιες.Όμως,στη Βουλγαρία εγώ δεν βρήκα υγρό με νόμιμο πιστοποίηση η σφραγίδα γνησιότητας...όλα είναι μαϊμού
Δηλαδή στην Ελλάδα ή σε οποιαδήποτε άλλη χώρα του πλανήτη, έχεις βρει υγρά με "νόμιμη πιστοποίηση" από επίσημο φορέα πιστοποίησης υγρών και με "σφραγίδα γνησιότητας"?

Αποσυνδεδεμένος Chronisb

  • *****
  • 1772
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #223 στις: Μαρτίου 11, 2017, 14:56 »
Σαφώς και πρέπει να κοιτάμε το συμφέρον μας και να κυνηγάμε και να κατακρίνουμε την αισχροκέρδεια οποιασδήποτε μορφής και σε οποιοδήποτε προϊόν αλλά δεν θα πρέπει να θέλουμε και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο!
Σύμφωνα με κάποια γραφόμενα εδώ θα έπρεπε να είχαμε "βγάλει στην σέντρα" και να εκτελούσαμε πριν από 6-12 μήνες (δεν μιλάω για την περίοδο ξεσκαρταρίσματος πριν 1-2 μήνες) ΟΛΟΥΣ τους εμπόρους που πούλαγαν τα Liqua (τυχαία η μάρκα απλά επειδή τότε αυτά έκανα) τα 10ml 5 ευρώ και τα 30ml 11 ευρώ! Σύμφωνα με την λογική μας το 10μελο έπρεπε να πουλιέται 3,5 ευρώ άρα ο έμπορος έβαζε καπέλο 1,5 ευρώ (σχεδόν 50% πάνω).
Δεν πρέπει λοιπόν σε καμιά περίπτωση να συγκρίνουμε πόσο έκανε η μεγάλη συσκευασία με το πόσο κάνει το δεκάμελο! Ξεχνάμε τα 30, 50, 100ml! Δεν υπάρχουν πλέον και αν δεν αλλάξει κάτι θα αποτελούν μόνο ευχάριστη και νοσταλγική ανάμνηση των παλιών ατμιστών! Συγκρίνουμε ΜΟΝΟ με τις τιμές που είχε το 10μελο παλιά (και ΟΧΙ στις προσφορές που υπήρχαν πριν 1-2 μήνες!!)
Για παράδειγμα θα αναφερθώ ξανά στα Liqua τα οποία είχαν 5 ευρώ και τώρα τα tpd πωλούνται 5,5-5,9! Άρα η συγκεκριμένη εταιρία (ή οι πωλητές της δεν ξέρουμε) απορρόφησαν ένα μέρος του φόρου, του κόστους tpd κλπ.
Το Bebeca (που αναφέρει ένας συνατμιστής από πάνω) δεν το συγκρίσεις με πόσο έκανε το 30μελο αλλά πόσο έκανε το 10μελο! Αν έκανε 5+ ευρώ το 2016 τότε και η ΑΤΜΟΣ (αν δεν κάνω λάθος δικό της είναι) έβαλε ΜΟΝΟ τον ΕΦΚ και απορρόφησε και ένα μέρος!!
Μια άλλη Αγγλική εταιρία (φθηνών υγρών-δεν θυμάμαι το όνομα) έβαλε ΑΚΡΙΒΩΣ τον ΕΦΚ. 
Αν κάποια άλλα υγρά έκαναν 5 ευρώ (το ΔΕΚΑΜΕΛΟ) και τώρα τα πουλάνε 7+ τότε ΝΑΙ μην τα ξαναγοράσει κανείς μέχρι να ρίξουν τιμές!

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης Γ

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιστής από Φεβ 2013
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #224 στις: Μαρτίου 11, 2017, 15:12 »
Για τα έτοιμα υγρά έχεις δίκιο. Για τις βάσεις όμως δε μπορεί να γίνει τέτοια σύγκριση αφού δεν κυκλοφορούσαν πριν 10μελες. Άρα ο μόνος τρόπος να συγκρίνουμε είναι με αναγωγή μιας 100μελης σε 10μελη, προσθέτοντας ΕΦΚ + ΦΠΑ + μικρή διαφορά λόγω μικρής συσκευασίας. Εκεί που μας χαλάει, νομίζω, είναι στο ύψος της "μικρής" διαφοράς.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342281 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206492 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541439 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31063 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50176 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597239 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357768 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11522 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193067 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1314 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1305 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591899 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios