vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #120 στις: Μαρτίου 07, 2017, 11:11 »
Δεν γκρινιάζω αν αυτό φαίνεται. Δεν ξέρω τι νόημα έβγαλε ο καθένας. Εμένα μου θυμίζει και μοιάζει με την εποχή που το ευρώ αντικατέστησε την δραχμή. Σχεδόν ακαριαία η στρογγυλοποιήση έγινε προς τα πάνω. Profit και πάλι profit.  

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #121 στις: Μαρτίου 07, 2017, 11:59 »
Η χώρα δε σώζεται λέγοντας την αλήθεια αλλά πράττοντας το σωστό. Και το σωστό είναι ο έμπορος να πουλά πάντα με απόδειξη και ο πελάτης να ζητά πάντα απόδειξη. Γι'αυτό αυτή η χώρα δεν πρόκειται να σωθεί...
...σωστά ...αλλά απλά ελπίζω να εννοείς την κεφαλή που βρωμά και εξωθεί την ουρά στην σήψη...
γιατί σε ένα κράτος δικαίου και υπηρέτη των πολιτών του δεν νομίζω να βρεθούν εύκολα να πληρώνουν κάτω απο το τραπέζι... :)
Στο "ο κλέψας του κλέψαντος" και στο "σε θεωρώ πολίτη εκ προοιμίου κλέφτη" .... να με συμπαθάς....αλλά θα κοιτάξω τι λιγότερo θα βγεί απο την τσέπη μου για κρατικό έσοδο...
κι όποιο κατάστημα μπορεί και πουλά στην "μαύρη"...θα το στηρίζω ... :)

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #122 στις: Μαρτίου 07, 2017, 12:58 »
Πάλι χαμένοι είμαστε και έτσι να κάνουμε.
Τα λεφτά που θα λείψουν από τα φορολογικά έσοδα λόγω μαύρης αγοράς, θα μας τα πάρουν με νέες αυξήσεις σε φόρους.

Αποσυνδεδεμένος npaolo

  • **
  • 237
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #123 στις: Μαρτίου 07, 2017, 13:03 »
Δεν γκρινιάζω αν αυτό φαίνεται. Δεν ξέρω τι νόημα έβγαλε ο καθένας. Εμένα μου θυμίζει και μοιάζει με την εποχή που το ευρώ αντικατέστησε την δραχμή. Σχεδόν ακαριαία η στρογγυλοποιήση έγινε προς τα πάνω. Profit και πάλι profit.  
Εμένα μου θυμίζει την εποχή που μειωνόταν το εισόδημα των Ελλήνων και τα souper market ανεβάζαν τις τιμές ,στο τέλος έκλεισαν τα περισσότερα souper market, έτσι θα γίνει και χειρότερα με τα καταστήματα ηλεκτρονικού τσιγάρου. 

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #124 στις: Μαρτίου 07, 2017, 13:05 »
Για να βάλουμε λίγο τα πράγματα σε μια σειρά, μαζευτείτε, θα απαγγείλω!

Περί TPD: Το '13 που ψηφίστηκε η πρώτη, δεν αντιδράσαμε. Το '14 που έπεσε η δεύτερη με τις αναθεωρήσεις της, το γράψαμε, το ανακοινώσαμε, γκρινιάξαμε λίγο αλλά τελικά το γράψαμε στα λαλάκια μας καθώς επικράτησε η εναλλακτική "έχει ο Θεός, θα τη βρούμε την άκρη, σιγά που θα εφαρμοστεί, οι έμποροι δεν θα το αφήσουν έτσι καθώς θα χάσουν πελάτες" κλπ. Αργήσαμε κύριοι και κυρίες, πολύ μάλιστα.

Περί φόρου: Όταν μπήκε το εξηντάλεπτο στην Πορτογαλία, κάποιοι φρικάραμε. Οι περισσότεροι καθησυχάστηκαν όταν μαθεύτηκε ο τρόπος που οι Πορτογάλοι ελίχθηκαν γύρω του, βλέπε boosters. Ελάχιστοι έλαβαν υπόψιν ότι με τις νέες TPD συνθήκες, αυτός ο ελιγμός είναι παράνομος πλέον. Κάποιοι ίσως περίμεναν το θαύμα που θα κάνει την Ελλάδα πλούσια και άρα δεν θα χρειαζόταν η φορολόγηση. Οι κάπως καλύτεροι γνώστες των οικονομικών, ήταν σίγουροι ότι αυτό δεν θα συμβεί για τα επόμενα 30 τουλάχιστον χρόνια. Το τελευταίο είναι η δική μου αισιόδοξη πρόβλεψη.

Περί καταστημάτων και μαύρης αγοράς: Ο μόνος λόγος για τον οποίο υπάρχει αυτή η δυνατότητα, είναι το ότι στην Ελλάδα δεν υπάρχει έλεγχος. Τέλος. Και όταν μιλάω για έλεγχο, δεν μιλάω για επιτόπιους αλλά για πραγματικό φορολογικό έλεγχο. Δεν θα επεκταθώ αλλά θα πω απλά ότι από τη στιγμή που το Taxis κάνει δεκτές δηλώσεις ατομικών επιχειρήσεων με ζημία χωρίς έλεγχο, ο καθένας κάνει ότι γουστάρει.

Η ουσία είναι συνατμιστόπουλα, ότι αργήσαμε να κινηθούμε. Και δυστυχώς κάθε επιλογή που κάνουμε, έχει συνέπειες. Είτε θετικές, είτε αρνητικές. Εν προκειμένω, επιλέξαμε να μην κινητοποιηθούμε νωρίς και να ασχολούμαστε με άλλα πράγματα. Δυστυχώς ήρθε ο λογαριασμός. Και πιστέψτε με, θα κάνει το 20ρικο που θέλουμε για να γραφτούμε στο Σύλλογο, ψιλά για καφέ...

Ακόμα και σήμερα, τόσες μέρες μετά την ανακοίνωση ίδρυσης του Συλλόγου, και 7 ακριβώς ημέρες από την έναρξη εφαρμογής των TPD περιορισμών, ατμιστές μένουν εκτός Συλλόγου. 

Δεν λέω ότι ως δια μαγείας η ΚΕΑ θα αφανίσει φόρο και TPD, αλλά τουλάχιστον η συμμετοχή δίνει δικαίωμα ομαδικής έκφρασης αντιρρήσεων, δύναμη σε ένα ΔΣ και υποχρέωση προσφοράς σε ένα σύνολο.

Από την άλλη, μπορούμε να πούμε ότι "έχει ο Θεός", "και τι με νοιάζει εμένα, άκρες έχω", να συνεχίσουμε να γκρινιάζουμε για τους κακούς εμπόρους που μας πίνουν το αίμα, να βρίζουμε τον Ξανθό και τον Πολάκη, να καταριόμαστε το Μπεχράκη και τα κέντρα μασονίας που κρύβονται πίσω από την 2014/40/ΕΕ και όλα αυτά, πίσω από το μαγικό μας πληκτρολόγιο. 

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #125 στις: Μαρτίου 07, 2017, 13:11 »
Ορθά, περιεκτικά και σταράτα τα είπες ρε άτιμε, σαν τσολιάς ένα πράμα :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος ahill2

  • **
  • 197
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #126 στις: Μαρτίου 07, 2017, 13:43 »
Προσωπικά όταν ξεκίνησα το άτμισμα, δεν υπήρχε DIY. Έδινα για ένα 30μελο περίπου 20 ευρώ κάθε 10 ημέρες. Και επειδή έκανα 1.5 πακέτο τη μέρα, με το ΚΤ ήθελα 180-200 ευρώ το μήνα ενώ με ΗΤ έδινα 90. Φυσικά, όταν άρχισε να υπάρχει το DIY, και γω πήγα προς τα εκεί, όπως πολλοί. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι και έτσι όπως είναι, πάλι είναι φθηνότερο από το κανονικό τσιγάρο.. οπότε δε βλέπω τον λόγο να πει κάποιος γυρνάω στο κανονικό. Στη χειρότερη περίπτωση για 10ml 18mg βάσης τόσα όσα για ένα πακέτο τσιγάρα, στην καλύτερη λιγότερα αραιώνοντας με μηδενική.. άρα ακόμα φθηνότερα. Και φυσικά οι περισσότεροι έκαναν πάνω από ένα πακέτο τσιγάρα τη μέρα. Άρα αυτό το "επιστρέφω στο κανονικό τσιγάρο" λόγω οικονομικών, δεν το καταλαβαίνω. Πέρα από το ότι είναι κάτι εντελώς διαφορετικό και θεωρώ ότι ένας ατμιστής πια δε μπορεί να αντέξει να καπνίζει τόσο πολύ ώστε να αντισταθμίσει την πιπιλα του ΗΤ.. θα του κακοφανεί.
Δεν λέω ότι καλώς μπήκε ο φόρος αλλά όταν τελειώσει και το στοκ του καθενός, ε όχι και να γυρίσει στο ΚΤ λόγω οικονομίας, δεν βρίσκω ότι είναι φθηνότερο.
Επειδη μιλάς για κανονικο τσιγαρο και την ακριβεια του μην ξεχνας οτι και στο ΗΤ δεν αγοραζεις μονο υγρα, ατμοποιητης?θα σου φυγουν πολλά, μοντ? και εκει τα ιδια και στο κάτω κάτω της γραφης ΚΤ δεν ειναι μόνο το ετοιμο,εγώ για παράδειγμα έκανα 10-15 στριφτα, ενα πακετο 20γρ. τον 4.40 ευρώ μου έβγαζε 4-5 μέρες ,δλδ μιλαμε για 30 ευρώ το μήνα ,που 30 που 90 που λες.
Δηλαδη να γυρισω στο ΚΤ μιας και ανεργος και δεν εχω λεφτά για "πέταμα"?
Και για να μην ειμαστε εκτος το κοβω στο τέλος να αγοράζουμε όπως με τα χυμα αρώματα,με το μπουκαλακι 11 ευρώ αν φέρεις το δικο σου 9 ευρώ.

Αποσυνδεδεμένος XEPO68

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #127 στις: Μαρτίου 07, 2017, 13:52 »
Εγώ τα προτείνω,αφού στη κάτι γωνια έχει ατμομαγαζια,να μας κάνουνε ένα τιμολόγιο ανά τζούρες.Μπαίνεις μέσα,τραβάς 5-6 τζούρες για 1 ευρώ  και είσαι μια χαρά.Τι mod κι τι aτμοποιητές-δεν τελο τιποτα

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #128 στις: Μαρτίου 07, 2017, 13:56 »
Καταλαβάινω και νιώθω τη τιμολογιακή καταιγίδα που μας περιβάλλει στα πάντα.

Εγώ πάντως μόλις κάτσω να υπολογίσω πόσο μου κοστίζει ατμος-κ.τ σταματάω, γιατί για να έιμαι αντικειμενικός πρέπει να προσθέσω, πόσα λεφτά από μελλοντικά φάρμακα και μελλοντικές θεραπείες μπορεί γλυτώνω ακόμα και έτσι, πόσο έχει αλλάξει η υγεία μου και η παραγωγικότητά μου από τότε και πόσο κέρδος είχα από αυτό και 2-3 ακόμα πραγματάκια, που δεν γίνεται να τα υπολογίσεις θεωριτικά.

Ότι πράγματα πρέπει να αλλάξουν , πρέπει. Γιατί τα ζόρια θα τα τραβήξουν οι καινούργιοι και απληροφόρητοι. Γι' αυτό γίνεται αυτή η συλλογική προσπάθεια.Για να έχουμε Φωνή.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 07, 2017, 14:15 από NekosAthina »

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #129 στις: Μαρτίου 07, 2017, 14:12 »
εγώ για παράδειγμα έκανα 10-15 στριφτα, ενα πακετο 20γρ. τον 4.40 ευρώ μου έβγαζε 4-5 μέρες ,δλδ μιλαμε για 30 ευρώ το μήνα ,που 30 που 90 που λες.
Αυτό που ήθελα να πω παραπάνω με τις βάσεις.
Στο τσιγάρο έχεις και μία εναλακτική να τη βγάλεις πιο φτηνά.Στον ατμό μας την πήραν και αυτή με αυτό που έκαναν στις βάσεις.
Τις εξίσωσαν με τα έτοιμα 10μελα. >:(
Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα που λέμε.

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #130 στις: Μαρτίου 07, 2017, 14:27 »
...εγώ πάλι έχω αρχίσει να ανησυχώ ....γιατί αρχίζω να διακρίνω αποχρώσεις ενδείξεις στρογγυλέματος ορθών γωνιών .... 
δεν θα επεκταθώ, πιστεύω ακράδαντα στον αγώνα πάσης διεκδίκησης ακόμα κι όταν δείχνει χαμένη υπόθεση....
γιατί ο Θεός έχει ...και δίνει...αρκεί να το αντιλαμβανόμαστε και να το παίρνουμε... γιατί ποτέ δεν είναι αργά.... και σ΄αυτό συμφωνώ απόλυτα με τον κουρσάρο.

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #131 στις: Μαρτίου 07, 2017, 14:27 »
Ειναι σίγουρα μεγάλη η επιβάρυνση σε αυτούς που καταναλώνουν μεγάλα ποσοστά νικοτίνης και στα φθηνά υγρά.
Ισως θα πρέπει να θυμηθούμε ποιος ήταν ο στόχος όταν ξεκινήσαμε το άτμισμα. Δεν θα πω ότι ειναι το κόψιμο και του ατμίσματος, όμως θα συμφωνήσουμε πιστευω ότι βασικός στόχος εκτος της απόλυτης απομάκρυνσης απο το τσιγάρο, ειναι η ελαχιστοποίηση αν όχι ο εκμηδενισμός της νικοτίνης KAI η μείωση της ποσότητας που ατμίζουμε.
Αν κάποιος θέλει/χρειάζεται 10+ ml με 12mg καθημερινά, τοτε κάπου αλλού πρέπει να ψαξει για το πρόβλημα και όχι στις τιμές. Και εγω ο ίδιος καταναλώνω πάνω από τα 10ml, προσπάθησα όμως και το κατεβασα στα 2mg, και ειναι ευθύνη μου να μειώσω και την ποσότητα.
Καταλαβαίνω ότι ειναι εκνευριστικό να βλέπουμε αυθαιρεσία με τις τιμες, καλό θα ειναι όμως να το συνηθίσετε ή να σκεφτείτε την μετανάστευση  :)

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #132 στις: Μαρτίου 07, 2017, 14:40 »
Πάλι χαμένοι είμαστε και έτσι να κάνουμε.
Τα λεφτά που θα λείψουν από τα φορολογικά έσοδα λόγω μαύρης αγοράς, θα μας τα πάρουν με νέες αυξήσεις σε φόρους.
Γιάννη καλησπέρα,
αυτή η εκδοχή είναι απλά μια μπαγιάτικη καραμέλα σε συνοικιακό μαγαζί που "κλείνει δεν κλείνει" ...
Δεν πιστεύω απλά οτι μας αρμόζει να την πιπιλάμε κι εμείς...

Αποσυνδεδεμένος npaolo

  • **
  • 237
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #133 στις: Μαρτίου 07, 2017, 14:58 »
 έχουμε να κάνουμε με τεραστία αισχροκέρδεια , παράδειγμα , υγρό που έκανε 6 ευρό τα 30ml, τώρα τα 10ml έχουν 6 ευρό......
ΕΛΕΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣ 

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #134 στις: Μαρτίου 07, 2017, 15:06 »
Ω ναι ναι. Τα καλά αρώμτα μπαίνουν σε μικρά μπουκάλια και ας είναι πλάστικα και χωρίς συσκευασία. :diplom:
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 07, 2017, 15:15 από savo »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342401 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206593 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541706 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31135 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50264 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597369 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357871 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11582 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193132 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1353 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1354 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 592094 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios