vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

362 επισκέπτες, 8 χρήστες
Tem, Mimhsdr, Milarepa, Mulder, camber, trabaman, I.P, Barbapaidi

Συμμετοχή e-spy και Δρ. Φαρσαλινού σε εκπομπή στην ΕΡΤ για το άτμισμα

Αποσυνδεδεμένος Antonio_de_la_Svouras

  • **
  • 163
  • Φύλο: Άντρας
  • να θυμηθώ να γράψω κάτι ψαγμένο εδώ
Θεωρώ πως τα όσα ακούστηκαν αποτελούν σημαντική πρόοδο σε σχέση με τον τυφλό αρνητισμό του παρελθόντος.

Από αυτό να πιαστώ, για να εκφράσω και εγώ τις ευχαριστίες μου στον κ.Φαρσαλινό
αλλά και στους υπόλοιπους γιατρούς που συμμετείχαν όπως και στον espy (last but not least)

Νομίζω ότι ο κ.Φαρσαλινός τονίζει ένα πραγματικά -εξωπραγματικό- γεγονός που συνέβαινε μέχρι τώρα, αυτό δηλαδή που επί του πρακτέου
η προτροπή ήταν ότι αφού δεν μπορείς να το κόψεις...συνέχισε να καπνίζεις.





Αποσυνδεδεμένος giorgosss

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
Θεωρώ πως τα όσα ακούστηκαν αποτελούν σημαντική πρόοδο σε σχέση με τον τυφλό αρνητισμό του παρελθόντος.
γιατρέ μου σε ευχαριστούμε για τη συμπαράσταση 
σε χθεσινό μου post έγραψα :
 
από ότι καταλαβαίνω εγώ με το φτωχό μου το μυαλό, όλες οι μελέτες που επικαλούνται οι διάφοροι πολέμιοι του Η.Τ. βασίζονται σε αναλύσεις υγρών που περιέχουν μεγάλες ποσότητες χημικό-ζαχαραπλαστικο-μυρωδικών  τα οποία είναι ο πρώτος παράγοντας που επηρεάζει αρνητικά τα υγρά αναπλήρωσης όσον αφόρα την υγεία μας. ο δεύτερος παράγοντας είναι οι υψηλές θερμοκρασίες ατμοποίησης , sub-ohm αντιστάσεις και τέτοιες υπερβολές, πνευμονικές και λοιπές αηδίες. ας τα αποφύγουμε αυτά λέω εγώ (με το φτωχό μου το μυαλό)
 

παρακαλώ πολύ την άποψη σας 

Αποσυνδεδεμένος alldaynews

  • ***
  • 629
  • Φύλο: Άντρας
Σπύρο γιατι έχω την εντύπωση πως κάποιες στιγμές είσαι έτοιμος να τον σβερκώσεις??;D;D

Γιατι πρεπει να θεωρειται μεσο διακοπης το Η.Τ. και οχι μεσο αντικαταστασης απο το Κ.Τ. ?

Αυτό λέω και γώ

Αποσυνδεδεμένος ongakos

  • **
  • 238
  • Φύλο: Άντρας
  • Γηρασκω αει ατμιζομενος
Ευχαριστω και εγώ με τη σειρά μου τον Δρα Φαρσαλινο και τον Σπύρο. Σε λίγα λεπτα δεν μπορεί να  γίνει σε βάθος συζήτηση για ενα τοςο σημαντικό θέμα που αφορά εκατοντάδες χιλιάδες Έλληνες που εχουν διακόψει το κάπνισμα χάριν του ατμισματος και για αμέτρητους άλλους που θέλουν να το διακόψουν με κάθε τροπο και εχουν στο πιςω μέρος του μυαλού τους την πιθανή λυςη που ειναι το ΗΤ. Αν δεν ειχε εφευρεθεί το ητ εκατομμύρια άνθρωποι απο όλο τον κόσμο θα κάπνιζαν ενώ τώρα ατμιζουν και αισθάνονται άπειρως καλύτερα στην υγεία τους οπως εσείς και εγώ. Αφου με άλλους τρόπους διακοπής του καπνιςματος στάθηκε αδύνατον να το σταματήσουμε αλλά με το ητ το διακόψαμε , αυτό και μόνο ειναι απόδειξη οτι το ητ ειναι αποτελεσματική λυςη για τη διακοπή του καπνίσματος. Τώρα αν θέλω να διακόψω - διακόψουμε το ητ και ποτε θα γίνει , αν γίνει, αυτό ειναι υπόθεση δίκη μου και του καθενός μας. Το θέμα ειναι οτι σταματήσαμε το κάπνισμα που μας θέριζε και θερίζει εκατονταδες εκατομμύρια ανθρώπους σε όλο τον κόσμο. Οι καπνοβιομηχανίες κερδίζουν απο τα προϊόντα τους που σκορπίζουν το θάνατο δυο αιώνες. Τα κέρδη τους;;;τεράστια  και θα πολεμήσουν το ητ. που τους τα μειώνει. Το να αφοριστεί το ητ ειναι μέγα λάθος η σκοπιμότητα. Ο αέρας του βουνού ειναι οπως ελεχθη πιο υγιεινός. Τα τρόφιμα τι καρκινογόνα φυτοφάρμακα και συντηρητικά περιέχουν , το νερό τι περιέχει και τα φάρμακα τι παρενέργειες προκαλούν ;; Γιατι δεν εχει ποτε απαγορευτεί η χρηςη τους ; Γιατι τα παντα ειναι μολυςμενα ...Ειναι απίστευτη η εξέλιξη της φοβίας κατα του ητ ωςτε να απαγορεύεται σε δημόσιους χώρους ...  Ενοχλούν οι ατμοί του ητ και όχι τα τοξικά απόβλητα των βιομηχανιών , τα χημικά στα τρόφιμα , τον υδροφόρο ορίζοντα , τα νέφη απο τις καμινάδες των βιομηχανιών και τις εξατμιςεις των αυτοκινήτων κλπ κλπ.


Sent from my iPhone using Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 04, 2016, 20:20 από ongakos »

Δεν είναι θέμα χρόνου πάντως ούτε θέμα βάθους να αναφερθούν κάποια πολύ βασικά δεδομένα δηλ ότι το η.τ. είναι αποδεδειγμένα κατά πολύ λιγότερο βλαβερό από το κ.τ. για το χρήστη του και καθόλου βλαβερό για τους γύρω του.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 04, 2016, 21:00 από Fany Xou »

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
{...}
Χρειάστηκε να μιλήσεις για το θέμα της αορτής διότι βολικά αποσιωπήθηκε από τον Βλαχόπουλο πως μιλάμε για σκλήρυνση ανάλογη με του καφέ -και ο τρόπος που το είπε στην αρχή άφηνε σαφώς στον μη ειδικό να καταλάβει για βλάβη ίδια με του τσιγάρου. Χρειάζεται να υπενθυμίζουμε πως τα υποκατάστατα έχουν νικοτίνη (αλλά αυτή είναι "καλή") όταν αναφέρεται ως μείον πως το ΗΤ "διαιωνίζει τον εθισμό στην νικοτίνη" (αυτή η νικοτίνη είναι "κακιά").
Αυτό ακριβώς συνέβει σε όσους από γνωστούς και φίλους παρακολούθησαν την εκπομπή, μετά από προτροπή μου. Σε όλους! Και να φανταστείτε πως μερικοί είναι ατμιστές!
Μόνον μετά από συζήτηση, και βλέποντας πάλι την καίρια απάντηση του γιατρού (μας) κατάφερα να τους πείσω ότι είχαν καταλάβει λάθος, εξ αιτίας της (εσκεμμένης; ) ασάφειας του Βλαχόπουλου.

Παράθεση
Θα πρέπει να το βάλουμε εμείς στην συζήτηση.
Οι γιατροί θα εκφραστούν συντηρητικά για να μην εκτεθούν (ακόμα και αν κατ' ιδίαν είναι ανοιχτοί).
Εμείς καλούμαστε να σπάσουμε τα αυγά και το καθωσπρέπει.
[Φιλοδοξώ πως κάποια στιγμή θα το κάνουμε.]
Ακριβώς αυτό!
Το έχω ξαναγράψει στο φόρουμ.
Πέρυσι έκανα ένα καρδιολογικό τσεκ απ στο Ωνάσειο. Ο καρδιολόγος που μου πήρε το ιστορικό, στην ερώτηση αν καπνίζω, πήρε απάντηση:
Κάπνιζα 40 χρόνια και στο τέλος του 2011, ανεκάλυψα το άτμισμα, "κόλλησα" σε αυτό και έκτοτε, δεν έχω καπνίσει ούτε ένα ΚΤ.
Αφού ζήτησε επιβεβαίωση ότι πράγματι δεν έχω καπνίσει ΚΤ από τότε, στο σχετικό πεδίο της φόρμας έγραψε:
"Πρώην καπνιστής. Διακοπή καπνίσματος το 2011"
Αλλά ΔΕΝ έγραψε ότι ατμίζω!

Πολλοί γιατροί όντως είναι θετικοί/ανοιχτοί, και έχω συναντήσει και άλλους, αλλά κάποιοι, για τον φόβο των Ιουδαίων, δεν μπορούν να ταχθούν και ανοιχτά υπέρ του ατμίσματος.

Τα σέβη μου σε όσους έχουν αρχίσει ήδη να σπάνε τα αυγά, όπως ο Γιατρός Φαρσαλινός, ο Σπύρος και άλλοι.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 04, 2016, 21:11 από Λοξίας »

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Γιατί η υποκατάσταση αποτελεί ταμπού που δεν αξίζει καν να συζητηθεί;

Δηλαδή αν κάποιος επιλέξει την υποκατάσταση διατρέχει ακριβώς τον ίδιο κίνδυνο με το να παραμείνει καπνιστής;
:thumpup:
Εδώ πιστεύω παίζεται όλο το παιχνίδι.  

H big tobacco industry έχει τα μέσα να διεισδύσει σε όλο αυτό, και δεν νομίζω να ξεβολεύεται με τη νέα τάξη πραγματων.
Aυτούς τους πονάει λίγο.όμως!

Όπως δεν πάει ο δικηγόρος να υπερασπιστεί τον μακελάρη της Νορβηγίας,
έτσι κ εγώ αν ήμουν γιατρός, δεν θα έβγαινα στα κανάλια να μιλήσω ενάντια στον ατμό.
Έχει αρχίσει να γίνεται γραφικός ο πόλεμος αυτός. Τα ανάποδα αποτελέσματα έχει.

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Δεν είναι θέμα χρόνου πάντως ούτε θέμα βάθους να αναφερθούν κάποια πολύ βασικά δεδομένα δηλ ότι το η.τ. είναι αποδεδειγμένα κατά πολύ λιγότερο βλαβερό από το κ.τ. για το χρήστη του και καθόλου βλαβερό για τους γύρω του.
α) Είναι.
β) Το πρώτο αναφέρθηκε από εμένα. Το δεύτερο πρέπει να αναφερθεί από επιστήμονα, όχι από ατμιστή. ΑΝ ΒΕΒΑΙΑ ΤΟΥ ΔΩΘΕΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ.

Συγγνώμη Σπύρο δεν εννοώ σε καμία περίπτωση ότι πρέπει να αναφερθεί από ατμιστή αυτό καθώς ασφαλώς στην περίπτωση αυτή δε θα έχει κανένα απολύτως κύρος.

Αυτό που σαφώς εννοώ είναι πως η σύντομη συζήτηση οδηγήθηκε σε πολύ συγκεκριμένη κατεύθυνση από το δημοσιογράφο.

Όταν ο χρόνος είναι τόσο περιορισμένος αυτό που έχει το λιγότερο ενδιαφέρον είναι το κατά πόσον κάποιος εκ των δύο επιστημόνων υπήρξε εξαρτημένος καπνιστής. Νομίζω πως αν δεν είχε καταναλωθεί ο απειροελάχιστος χρόνος στο να καταδείξουμε ποιος από τους δύο γιατρούς κάπνιζε και αν το όλο σκεπτικό δεν αφορούσε αποκλειστικά και μόνο την πλήρη και 100% "στεγνή" απεξάρτηση από καπνό και ατμό ίσως υπήρχαν λίγα δευτερόλεπτα παραπάνω για την ουσία που ενδιαφέρει πάρα πολλούς καπνιστές στη χώρα μας...

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
να ευχαριστησω κι εγω απο μεριας μου το Σπυρο και το Γιατρο μας.
Απ τη μια βλεπω ως ενα θετικο βημα το να αρχιζουν να ακουγονται καποια πραγματα, αλλα απο την αλλη με απογοητευσε το οτι επρεπε ενας τεραστιος ογκος πληροφοριων να περιοριστει σε ελαχιστο χρονο.

Αποσυνδεδεμένος ongakos

  • **
  • 238
  • Φύλο: Άντρας
  • Γηρασκω αει ατμιζομενος
Η ρετσινιά εξαρτημένος απο το τσιγάρο η τον ατμό ειναι ο αφορισμός που χρησιμοποιούν όσοι δεν εχουν ποτε καπνίσει για εμάς. Αυτοί μήπως απο κάπου ειναι εξαρτημένοι και η πίνουν ,η τρώνε όλη μερα νύχτα ,η παίζουν χαρτιά , η τα χώνουν στις γυναίκες , η αγορομανια , η στην καφεΐνη , στα αυτοκίνητα η κλπ κλπ ; εξάρτηση δεν ειναι μόνο το τσιγάρο η η νικοτίνη.  Σε ελάχιστο χρόνο συζήτησης δεν ειναι δυνατόν να βγει αποτέλεσμα που να βάλει τα πράγματα στη θέση τους και να καταλάβει ο κοςμος οτι το ητ ειναι Η ΛΥΣΗ για τη διακοπή του καπνίσματος και οτι πρέπει να το υποστηρίξουν οι κυβερνήσεις των προηγμένων κρατών και όχι να το χαρακτηρίσουν ως προϊόν καπνίσματος.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ακριβώς. Το να έχεις καλέσει το δρ.Φαρσαλινό και στον ελάχιστο χρόνο της εκπομπής αντί να τον ρωτάς για τα βασικά συμπεράσματα των ερευνών του να τον ρωτάς αν υπήρξε ατμιστής υπονομεύει ύπουλα την αξιοπιστία αυτών των ίδων των ερευνών.

Δεν μας ενδιαφέρει η προσωπική ζωή του γιατρού αλλά το ερευνητικό του έργο.

Η κατάλληλη ερώτηση από τον παρουσιαστή θα μπορούσε π.χ. να ήταν "Γιατρέ έχετε αφιερώσει τεράστιο μέρος της ερευνητικής σας εργασίας στη μελέτη του η.τ. Ποια είναι τα βασικά συμπεράσματα στα οποία έχει οδηγηθεί η έρευνά σας;"

Τι νόημα έχει να ροκανίσεις το χρόνο ρωτώντας αν άτμιζε ο γιατρός; Δηλαδή η έρευνα του άλλου που δεν άτμιζε είναι πιο αμερόληπτη;

Και φυσικά ο εθισμός δεν είναι το σημαντικότερο πρόβλημα που υπάρχει στο συμβατικό ή ενδεχομένως και στο ηλεκτρονικό τσιγάρο (αλλά δυνητικά και στο ίντερνετ, τα video games και εκατοντάδες άλλες δραστηριότητες).

Το βασικό θέμα προς συζήτηση σε σχέση με το Η.Τ. θα έπρεπε να είναι η υγεία και όχι ο εθισμός.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 05, 2016, 12:31 από Fany Xou »

εγω την αποψη μου την ειπα.ετσι οπως διεξαχθηκε η εκπομπη με τον ελαχιστο χρονο για τον γιατρο μας και με τις στοχευμενες ερωτησεις ηταν μια εκπομπη απομυθοποιησης του η.τ και του ατμισματος.αφησε δηλαδη την εντυπωση οτι ο ατμος και το κ.τ ειναι πανω κατω τα ιδια.μπορει να κανω λαθος και ευχομαι να κανω λαθος.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 354870 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 10323 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 191193 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 699 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 576 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 588951 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 797162 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7240 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 312693 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6670 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 11944 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 13198 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711