vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

91 επισκέπτες, 4 χρήστες
Tem, ΒΑΓΓΟς, Sergios, zalaros

Twitter

Skyline by e-smokeguru

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2381
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #285 στις: Νοεμβρίου 25, 2016, 21:55 »
Τελικά για να μην ατονήσει το νήμα και επειδή δεν βρίσκω κάτι στραβό στον Skyline, θα έλεγα ότι δεν θα ήταν άσχημο τέτοια ατμοποιητάρα με τέτοια συσκευασία να συνοδεύεται και με ένα ωραίο φύλλο οδηγιών χρήσης και ένα ωραίο σχεδιάγραμμα με τα κομμάτια του ατμοποιητή.

Τελικά κάτι βρήκα έέέέ............ :D :)) :D :)) 8)

Αποσυνδεδεμένος interisti

  • **
  • 404
  • Φύλο: Άντρας
  • Inhale the future... exhale the past!
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #286 στις: Νοεμβρίου 25, 2016, 23:34 »
Πρωτο στησιμο και εγω με Kanthal D 0.28 (το μοναδικο που εχω λογω kayfun lite plus).

6/7 σπειρες σε 2.5mm διαμετρο, 1.46Ω, cotton bacon, 11.5W σε dna40, σφιχτο ντεκ με μιση απο τις 2 τρυπες αερα ανοιχτη.

Γευση εξαιρετικη, ντουμανι πολυ καλο, αλλα χτυπημα με υγρο 50/50 στα 6mg μετριο. Να φανταστω οτι ειναι λογω του στησιματος μου ετσι; Για πειτε οι πιο εμπειροι..

Επισης κατι αλλο που μου κανε εντυπωση και δε μπορω ακομα να καταληξω αν για μενα ειναι θετικο ή αρνητικο, ειναι οτι με τα παραπανω δεδομενα, ο ατμοποιητης ειναι παντελως αθορυβος! Σε σημειο που οσο ατμιζω και μεχρι να κατεβασω τζουρα, να νομιζω οτι δε λειτουργει!! Ετσι ειναι και σε εσας; Να ξαναπω οτι η μοναδικη μου εμπειρια με επισκευασιμους ειναι τα τελευταια 2 χρονια με κλωνο-kayfun lite plus.

Ποια συρματα προτεινετε για σφιχτο ντεκ ωστε να τα προμηθευτω; 0.40 σιγουρα απο οσο καταλαβα μιας και ειναι και η προταση του κατασκευαστη, αλλα και τι αλλο;








Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #287 στις: Νοεμβρίου 26, 2016, 00:55 »
Ναι είναι εντελώς αθόρυβος και όντως πιστεύω ότι το μειωμένο χτύπημα οφείλεται στο σύρμα μιας και στο 0.40 που τον δουλεύω το νιώθω αρκετά θα έλεγα με την 6mg νικοτίνη που χρησιμοποιώ συνήθως. Θα σου πρότεινα kanthal A1 0.40mm (26ga ) και 0.36mm (27ga ) για τα στησίματα σου, 6-7 σπείρες να πιάνουν όλο το πλάτος των εισαγωγών του αέρα και θα είσαι κομπλέ.. :)

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #288 στις: Νοεμβρίου 26, 2016, 01:28 »
Ρε παίδες, εγώ που έχω το αεράτο, δεν έχω καταλάβει, τα ίδια στησίματα κάνετε και στο σφιχτό ντεκ? Δηλαδή αν θέλει ο άλλος να παίξει στα 12w στο σφιχτό, πάλι 0,4 είναι απαραίτητο να βάλει? Μόνο στον αέρα είναι η διαφορά?

Εγώ πάντως, μετά από νέα δοκιμή του σφιχτού ντεκ, εγκατέλειψα την ιδέα να το αποκτήσω στο μέλλον. Μια χαρά είμαι με το ανοιχτό.Τώρα με 0,4 κι εγώ, ανεβοκατεβαίνω μεταξύ 18 και 30w και μ' ένα strawberry cheesecake, είμαι σαν διασωληνωμένος!
Αν θέλω να έχω την ελπίδα να κόψω κάποια στιγμή και τον ατμό, πρέπει να τον πουλήσω. :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #289 στις: Νοεμβρίου 26, 2016, 07:17 »
Κατόπιν δοκιμών με τα παραπάνω αλλά και με 0.32 (28ga ) ναι Ζωρζ, προσωπικά θεωρώ ότι και στο σφιχτό deck ταιριάζουν τα λίγο πιο χοντρά σύρματα. Όχι πως δεν απέδωσε και το 28άρι, απλά τα πιο χοντρά πρόσθεσαν στο αποτέλεσμα σε γεύση και παραγωγή ατμού χωρίς να δείχνει το σύνολο σημάδια "κούρασης" ή υπερβολής.
Τον έχει τον αέρα του και το σφιχτό deck εξάλλου, δεν είναι zest.. ;)

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #290 στις: Νοεμβρίου 26, 2016, 08:31 »
Το σφιχτό ντέκ που ακούω από φίλους και γνωστούς, παίζει καλύτερα με 0.32 mm σύρμα, σε 2 με 2.5 πυρήνα ..και από 5 & 1/2 - 7 & 1/2 σπείρες (..αναλόγως τα γούστα).

Υ. Γ. ..και στο ανοικτό ..και στο κλειστό ντεκ, καλύτερη απόδοση έχουμε ..με την πρώτη και τελευταία σπείρα  (..του εκάστοτε coil) ..να είναι στο μέσο της πρώτης και τρίτης τρύπας  (..αρχή  - τέλος coil).
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 26, 2016, 09:08 από Varaderum »

Αποσυνδεδεμένος trigkageod

  • *
  • 39
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #291 στις: Νοεμβρίου 26, 2016, 09:47 »
Για όσους είναι από επαρχία και περιμένουν τον ατμο για αγορά online   όπως και κάποιο βίντεο με περισσότερες λεπτομέρειες για λύσιμο δέσιμο και στήσιμο ορίστε η παρακάτω θετική απάντηση του κατασκευαστή. Σε αναμονή λοιπόν για τα καλύτερα.
Καλησπέρα παιδιά,
παραλαμβάνουμε καθημερινά κομμάτια για να δέσουμε.
τώρα περιμένουμε να μας έρθουν αρχές τις εβδομάδας τα τζαμάκια.
Επίσης μας παίρνει και αρκετό χρόνο για να μπορέσουμε να πλήνουμε όλα τα κομμάτια στο μπάνιο υπερήχων, μετά σε καθαρό νερό και τέλος σε απιονισμένο νερό.
Στο τέλος αέρας και δέσιμο :) για να είναι καθαρός ο ατμο και να μπορείτε να τον χρησιμοποιήσετε άμεσα. Το μόνο που κάνουμε μετά είναι να μπει ελάχιστη VG στα ορινκ.
Σε λίγες μέρες θα είναι διαθέσιμος και εννοείτε οτι θα το ανακοινώσω.

Οσο για το βίντεο, θα φτιάξουμε :) αν και βλέπω οτι είσαστε ήδη ολοι εξπερ.

Ευχαριστώ πολύ
Βασίλης


Στάλθηκε από το SM-G800F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος nvlass

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #292 στις: Νοεμβρίου 26, 2016, 11:24 »
Και ένα φωτορομάντζο από εμένα  ;D ;D ;D

























Απλά τέλειος χωρίς τα κουσούρια του Kayfun V5

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #293 στις: Νοεμβρίου 26, 2016, 11:43 »
Τώρα που κλείσαμε εβδομάδα συμβίωσης και έχει φύγει ο ενθουσιασμός του νέου αποκτήματος, θα πω το τελικό μου ( :hmmm:) συμπέρασμα.

Ο ατμοποιητής είναι εξαιρετική κατασκευή και σχεδίαση και έχει πολύ καλή απόδοση.

Η τροφοδοσία του είναι άψογη, η τζούρα του είναι απαλή και από γεύση - χτύπημα - ντουμάνι βρίσκεται σε υψηλά επίπεδα.

Στην σύγκριση με τον GSL χάνει στα σημεία...

Στην υψηλή (υψηλότατη θα έλεγα) κατανάλωση και στον έξτρα θόρυβο (όχι πως είναι θορυβώδης αλλά σε σχέση με τον GSL ακούγεται πολύ περισσότερο).  Στην απόδοση γεύσεων είναι μαζί, με την έννοια ότι κάποια υγρά τα απολαμβάνω καλύτερα στον GSL και κάποια στον Skyline.

Συνολικά, τον θεωρώ από τις καλύτερες αγορές μου και σίγουρα από τα καλύτερα εργαλεία που κυκλοφορούν αυτή την στιγμή  :thumpup:

Α! το καλύτερο στήσιμο που έχω κάνει μέχρι στιγμής, είναι 32mm Kanthal, 2,5mm πυρήνας, 9 σπείρες ανοιχτές, 1,5Ω στα 14 - 15W και ελάχιστο βαμβάκι, ίσια ίσα να φτάνει στα λούκια...

Αποσυνδεδεμένος karas121173

  • **
  • 143
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #294 στις: Νοεμβρίου 26, 2016, 12:40 »
Καλημέρα. Μετά απο δοκιμή σε 30αρι κανθαλ, 2mm πυρίνα, 7 σπειρες, 1,2Ω αντίσταση, δεν είχα την γεύση και τον ατμό που είμαι μαθημένος να παίρνω. Δοκίμασα λοιπόν να κλείσω τα υγρά , έτσι ώστε η τρύπα εισαγωγής υγρού-τοφοδοσίας να φαίνετε στο μισό, ισος και λίγο λιγότερο. Μετά από 5-6 τζούρες, ανέβηκε η ένταση της γευσης και πήρα περισότερο ατμό. Εχω να κάνω πολλές δοκιμές ακόμα και σεταρίσματα, αλλά η γνώμη μου είναι ότι θα έρθει εκεί που θέλω  αφού ακόμα είμαι στο δεύτερο στήσιμο. Πολύ ποιοτικός ατμοποιητης πάντος και μέχρι τώρα ούτε μια διαρροή.

Αποσυνδεδεμένος ongakos

  • **
  • 238
  • Φύλο: Άντρας
  • Γηρασκω αει ατμιζομενος
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #295 στις: Νοεμβρίου 26, 2016, 12:54 »
Τώρα που κλείσαμε εβδομάδα συμβίωσης και έχει φύγει ο ενθουσιασμός του νέου αποκτήματος, θα πω το τελικό μου ( :hmmm:) συμπέρασμα.

Ο ατμοποιητής είναι εξαιρετική κατασκευή και σχεδίαση και έχει πολύ καλή απόδοση.

Η τροφοδοσία του είναι άψογη, η τζούρα του είναι απαλή και από γεύση - χτύπημα - ντουμάνι βρίσκεται σε υψηλά επίπεδα.

Στην σύγκριση με τον GSL χάνει στα σημεία...

Στην υψηλή (υψηλότατη θα έλεγα) κατανάλωση και στον έξτρα θόρυβο (όχι πως είναι θορυβώδης αλλά σε σχέση με τον GSL ακούγεται πολύ περισσότερο).  Στην απόδοση γεύσεων είναι μαζί, με την έννοια ότι κάποια υγρά τα απολαμβάνω καλύτερα στον GSL και κάποια στον Skyline.

Συνολικά, τον θεωρώ από τις καλύτερες αγορές μου και σίγουρα από τα καλύτερα εργαλεία που κυκλοφορούν αυτή την στιγμή  :thumpup:

Α! το καλύτερο στήσιμο που έχω κάνει μέχρι στιγμής, είναι 32mm Kanthal, 2,5mm πυρήνας, 9 σπείρες ανοιχτές, 1,5Ω στα 14 - 15W και ελάχιστο βαμβάκι, ίσια ίσα να φτάνει στα λούκια...
Εχοντας συμβιωσει και εγω 5 μερες με πολλες πολλες ωρες μαζι του και διαφορα στησιματα ,εκανα δοικιμες μεταξυ αυτου και του GSL μου με τα ιδια ακριβως στησιματα , υγρο, αντισταση κλπ πανω σε 2 λερναιες υδρες με ιδιες μπαταριες και ιδια φορτιση κατεληξα στα εξης.
Και οι δυο ειναι κορυφαιοι, οπου δεν ξερω ποιος μου αρεσει με το συγκεκριμενο υγρο περισσοτερο.Ο GSL με πιο αργο ατμισμα και ησυχια.Ο Skyline πιο γρηγορος με ελαχιστα αυξημενο θορυβο( ας πουμε ) ,με πιο βελουδινη αισθηση πιο πυκνου ακομα ατμου. Τα εσωτερικα υπεργυαλισματα του Skyline και το ελαχιστο βαμβακι του σιγουρα τον βοηθουν για καποιες απο τις αρετες του. Η ευκολια στο στησιμο σαφως μακραν καλυτερη απο αυτην του GSL .Επισης μικροτερος σε υψος ,με 22 αρα διαμετρο ,αρα αριστο φιτ στα 22 αρια μοντ και με καλυτερο και ωραιοτερο ντριπτιπακι απο το αλλο το ασχημουτσικο αγυαλιστο του GSL , και με καλυτερο πολο απο αυτον του γερμανου... Επισης απολυτα ασφαλης για να ..ξαπλωσει στο καθισμα του αυτοκινητου , στον καναπε ,στην τσεπη κλπ γιατι δεν εχει καθολου διαρροες.
Απολαυστικοι μεγαλοι ατμο παντως και οι δυο. Κορυφαιοι σε γευση αλλά στα σημεια κερδιζει για εμενα ο... Ελληνας...!!
Παντα σεβομενος τη δουλεια των κατασκευαστων αλλά και τα χρηματα που δινουμε για τα αντικειμενα του παθους που ευθυνονται για τη διακοπη του καπνισματος και σαφη βελτιωση της υγειας μας .
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 26, 2016, 13:00 από ongakos »

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #296 στις: Νοεμβρίου 26, 2016, 14:18 »
Με αφορμή το post από τον φίλο οngako και όχι με διάθεση υπεράσπισης του GSL αλλά επειδή το post μου δεν ήταν τόσο αναλυτικό όσο το δικό του θα ήθελα να προσθέσω τα εξής (ελπίζοντας να μην καταλήξει σε vs το νήμα):

Σε εμφάνιση μου αρέσει καλύτερα ο GSL (με τανκάκι από ST όμως, όχι μαμά) αλλά σε μέγεθος ο Skyline.

Το στήσιμο του GSL μου φαίνεται παιχνίδι πια αλλά του Skyline είναι σαφώς πιο εύκολο.

Διαρροές δεν είχα ποτέ από τον GSL ότι και να του έχω κάνει, μέχρι τώρα ούτε στον Skyline.

Το σχόλιο για τον πόλο δεν το καταλαβαίνω, δεν βρίσκω κάτι σε κανένα από τους δύο.  Θα ήθελα να μου πει ο φίλος τι εννοεί, μήπως είναι κάτι μου έχει ξεφύγει.

Ο Skyline ήταν ο πρώτος ατμοποιητής που με κέρδισε εδώ και πολλούς μήνες που έχω αράξει με τους GSL, αυτό από μόνο του λέει πολλά για μένα...

Αποσυνδεδεμένος χολερας

  • **
  • 260
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #297 στις: Νοεμβρίου 26, 2016, 14:35 »
δεν εχω τον gsl εχω ομως τον gs2 που εχουν ιδιο πόλο και αμα δεν προσέξεις μπορεί να μπει πιο μέσα το πινάκι του ρεύματος με αποτέλεσμα αμα τον δουλεύεις σε υβριδικό μηχανικό χωρίς ασφαλεια να τιναχτείς. :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #298 στις: Νοεμβρίου 26, 2016, 19:01 »
Ίσως λίγο πιο όμορφο αυτό το ντριπάκι!  :hmmm:


Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #299 στις: Νοεμβρίου 26, 2016, 19:47 »
Εσείς δέντρο στολίσατε....?  ;D

ribot και σε ultem... ;)

ένα ultem τανκ Βασίλη (όχι ο άγιος.... ;D)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 152668 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 566518 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 241937 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 291820 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 973 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 760848 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4696 502468 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:55
από anetost
Hashtag Shake and Vape 1 506 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3419 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 13028 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7934 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21597 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis