vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

185 επισκέπτες, 6 χρήστες
lagoudakis, mbreznik, camber, Parolos, NikolaosKZ, Milarepa

GG Τηλέμαχος Armed

Αποσυνδεδεμένος john67

  • **
  • 277
Απ: GG Τηλέμαχος Armed
« Απάντηση #195 στις: Δεκεμβρίου 02, 2016, 17:30 »
Η έτοιμη αντίσταση ζιρκονίου είναι 0.40χιλ πάχους σύρματος 0.65ωμ.
Τόσο χοντρό σύρμα με 10-14w δεν ατμοποιεί πλήρως το υγρό γι'αυτό σας μαυρίζει εύκολα, θέλει πάνω απο 20-25w.
Μέχρι 15w 0.30χιλ σύρμα είναι αρκετό πιστεύω.

Αποσυνδεδεμένος Vagglan

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Τηλέμαχος Armed
« Απάντηση #196 στις: Δεκεμβρίου 02, 2016, 17:52 »
Το προβλημα ειναι οτι δεν ξεμαυριζει.

Αποσυνδεδεμένος john67

  • **
  • 277
Απ: GG Τηλέμαχος Armed
« Απάντηση #197 στις: Δεκεμβρίου 02, 2016, 18:24 »
Στα 25w μου βγάζει γύρω στα 15ml μετά θέλει καθάρισμα με καυτό νερό και βουρτσάκι, μια φορά την εβδομάδα.
Το σύρμα έχει μετά μία μαύρη απόχρωση αλλά δεν έχει επίπτωση στην γεύση-απόδοση, στο μήνα την αλλάζω.

Αποσυνδεδεμένος konmac

  • **
  • 405
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Τηλέμαχος Armed
« Απάντηση #198 στις: Δεκεμβρίου 02, 2016, 18:26 »
Η έτοιμη αντίσταση ζιρκονίου είναι 0.40χιλ πάχους σύρματος 0.65ωμ.
Τόσο χοντρό σύρμα με 10-14w δεν ατμοποιεί πλήρως το υγρό γι'αυτό σας μαυρίζει εύκολα, θέλει πάνω απο 20-25w.
Μέχρι 15w 0.30χιλ σύρμα είναι αρκετό πιστεύω.
Θα έλεγα ότι η λογική σου είναι ενάντια σε ότι γίνετε στην καθημερινότητα. 
Είτε κατσαρόλα είτε σχάρα, κρέας κλπ μαυρίζουν στις ψιλές θερμοκρασίες ενώ αντίθετα δεν μαυρίζουν καθόλου σε χαμηλές (βράσιμο) 

Αποσυνδεδεμένος john67

  • **
  • 277
Απ: GG Τηλέμαχος Armed
« Απάντηση #199 στις: Δεκεμβρίου 02, 2016, 18:36 »
Μάλλον δεν ξέρεις το νόμο του Ωμ και απο ηλεκτρονικά.
Εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με μαγείρεμα και πρόσεξε λίγο την ορθογραφία σου μην σε παρεξηγήσει κανένας :)

Αποσυνδεδεμένος konmac

  • **
  • 405
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Τηλέμαχος Armed
« Απάντηση #200 στις: Δεκεμβρίου 02, 2016, 18:49 »
Αν θες να μου τον εξηγήσεις θα είμαι υπόχρεος.
Απλά γιατί δεν έχω πάει όλες τις τάξεις στο σχολείο 😰😰

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: GG Τηλέμαχος Armed
« Απάντηση #201 στις: Δεκεμβρίου 02, 2016, 19:02 »
και στο ζιρκόνιο το μαλακό που πήρα δεν βρήκα διαφορα στην αντοχή σε σχέση με το ss
αλλα θυμάμαι και όταν είχε βγάλει τα πρώτα spring (νομίζω από ss) πάλι κάτι τέτοια έλεγε ο θανάσης ότι το αγοράζεις μια φορα και κρατάει για πάντα

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: GG Τηλέμαχος Armed
« Απάντηση #202 στις: Δεκεμβρίου 02, 2016, 22:51 »
Παρόλο που στρίβω αντιστάσεις γιατί μ'αρέσουν περισσότερα για τα μηχανικά μου, έβαλα τώρα επάνω ένα spring ζιρκόνιο. Θα ακολουθήσει video σε 5-6 μέρες να έχει πιάσει μπόλικη μαυρίλα και μετά καθάρισμα μόνο από την μια πλευρά έτσι για σύγκριση.
 
Το ζιρκόνιο -το έχω γράψει και στα πρώτα πόστ που έχω κάνει- αν το κάψετε (dry burn) χάνει την μεταλλική γυαλάδα του και σκουρένει γίνεται γκρίζο σκούρο, και ας μην έχετε κάνει ούτε σταγόνα άρωμα. Όπως το ss κάνει αυτά τα χρώματα κιτρινο/κοκκινο/μπλε/σκούρο μωβ όταν το καίτε, σαν τις εξατμίσεις των μοτοσυκλετών. Ακόμα και έτσι αν το ατμίσετε θα δείτε ότι δεν αλλάζει καθόλου η γεύση του. Οξειδώνεται όπως όλα τα μέταλλα στις μεγάλες θερμοκρασίες και εδώ είναι η μεγάλη διαφορά από τα άλλα μέταλλα: Τα οξείδιά του είναι βιοσυμβατά σε αντίθεση με τα οξείδια άλλων μετάλλων ή κραμάτων. 
 
 
Για τα review που αναφέρθηκε πρωτύτερα νομίζω πως ο IMEO μιλούσε για παρουσιάσεις και όχι για την κριτική. Κριτική μπορεί και πρέπει να κάνει ο ΚΑΘΕΝΑΣ μας. Και μάλιστα είναι από τους λίγους κατασκευαστές που μπορεί ο οποιοσδήποτε να τον βρει και να του μιλήσει, παλιότερα εδώ, και τώρα σε ecf & GGF & Facebook. Είναι πολύ πιο εύκολο να μιλήσει κάποιος του "ΘΕΟΥ"  :tongue_smilie: παρά κάποιων άλλων  κατασκευαστών που "δεν είναι ΘΕΟΙ"  :tongue_smilie: και το παίζουν βαριά πεπόνια (Έλληνες & ξένοι) και αυτό σας το λέω εκ πείρας.

Ο άνθρωπος αντί να κοιτάξει να δώσε σε reviewers δείγματα κ.α. για να είναι και πρώτη προτεραιότητα και να βγεί γρήγορα το review προτίμησε να μοιράσει αυτά τα κομμάτια σε forums/FB κτλ. με κληρώσεις να κρίνουν οι ΙΔΙΟΙ οι χρήστες και όχι μερικοί καραγκιόζηδες, ευτυχώς δεν είναι όλοι έτσι.


------
Δείγμα ελπίζω όχι αντιπροσωπευτικό:




Και ο ένας είναι και έλληνας: "μου στείλε έναν Τηλέμαχο και πότε δεν τον έκανα review, ένα σκουπίδι και πόσο έκανε 200$......" ο mike vapes για τον X1 !!

Και ο άλλος δεν δοκιμάζει το modακι Πρωτέας/VIR (σημείωση, για το οποίο, θέλησε να αγοράσει την πατέντα, ο Dicodes) γιατί δεν έχει ατμοποιητή που να ταιριάζει στις διαστάσεις......  !!!

Αποσυνδεδεμένος ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Μ

  • **
  • 283
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Τηλέμαχος Armed
« Απάντηση #203 στις: Δεκεμβρίου 02, 2016, 23:32 »
Βάρδα μή γινει καμμιά αλλη συνεργασια Θαναση και Dicodes....   Εχουμε να απολαυσουμε πραγματα και θαυματα...

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: GG Τηλέμαχος Armed
« Απάντηση #204 στις: Δεκεμβρίου 02, 2016, 23:39 »
tzifos
δηλαδή το ss δεν είναι βιοσυμβατό?
και που το ξέρεις εσύ ότι τα οξείδια αυτού του κράματος (που καθαρό ζιρκόνιο δεν είναι) είναι βιοσυμβατά (i έστω καλύτερα) για να τα εισπνέει ο άνθρωπος
εγώ δεν λεω πως δεν μπορεί να είναι αλλα πως είσαι τόσο σίγουρος?
έχεις καμια ερευνα?
πίστεψε με το video θα το κανεις τζάμπα και άδικα
όλα τα σύρματα αν τα τρίψεις με την βούρτσα θα καθαρίσουν από τις μαυρίλες

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2381
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Τηλέμαχος Armed
« Απάντηση #205 στις: Δεκεμβρίου 03, 2016, 19:21 »
Να πώ και εγώ την γνώμη μου αν και χρησιμοποίησα το Ζιρκόνιο (spring) στον Τηλέμαχο ν2+ με springomizer στα 25Watt. Όλα καλά μέχρι τα 10 πρώτα ml. Μετά το άτμισμα έγινε πολύ υποτονικό. Το έβγαλα το καθάρισα και πάλι μια από τα ίδια.
Spring ζιρκονίου λοιπόν τέλος (ασύμφορο).
Μένει η δοκιμή με το σύρμα και βλέπουμε.
Και φυσικά θα πρέπει να βρούμε και κάποιες εξτρά πληροφορίες για την χρήση του σύρματος στο άτμισμα (δεν υπάρχουν), για το ζιρκόνιο φυσικά έχουμε πληροφορίες αλλά για το συγκεκριμένο (σύνθεση κράματος) τίποτα.
Αναμονή λοιπόν.

Αποσυνδεδεμένος e-akapnos

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum vivimus vivamus
Απ: GG Τηλέμαχος Armed
« Απάντηση #206 στις: Δεκεμβρίου 03, 2016, 20:03 »
Για οσους ενδιαφερονται να αγορασουν τον τηλεμαχο armed η fabvape ξαναεφερε απ οτι ειδα πριν λιγο.

Στάλθηκε από το GT-S7582 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: GG Τηλέμαχος Armed
« Απάντηση #207 στις: Δεκεμβρίου 05, 2016, 00:03 »
tzifos
δηλαδή το ss δεν είναι βιοσυμβατό?
....
Μην γράφεις πράγματα που δεν στέκουν. Είδες πιο πάνω να λέω ότι το SS δεν είναι βιοσυμβατό? Εγώ μίλησα για τα οξείδιά τους. Ρώτα τον οδοντίατρό σου τι κάνει στα εργαλεία του (κατά κόρον SS) όταν δει οξείδωση.

Η συνέχεια εδώ: http://vaping.gr/index.php/topic,25901.0.html & εδώ: http://vaping.gr/index.php/topic,30919.0.html


Να πώ και εγώ την γνώμη μου αν και χρησιμοποίησα το Ζιρκόνιο (spring) στον Τηλέμαχο ν2+ με springomizer στα 25Watt. Όλα καλά μέχρι τα 10 πρώτα ml. Μετά το άτμισμα έγινε πολύ υποτονικό. Το έβγαλα το καθάρισα και πάλι μια από τα ίδια.
Spring ζιρκονίου λοιπόν τέλος (ασύμφορο).
Μένει η δοκιμή με το σύρμα και βλέπουμε.
Και φυσικά θα πρέπει να βρούμε και κάποιες εξτρά πληροφορίες για την χρήση του σύρματος στο άτμισμα (δεν υπάρχουν), για το ζιρκόνιο φυσικά έχουμε πληροφορίες αλλά για το συγκεκριμένο (σύνθεση κράματος) τίποτα.
Αναμονή λοιπόν.
Αντίθετα με σένα συνάδελφός μου στην δουλειά με X1, έχει παρατήσει τα SS springs και παίζει μόνο με Ζιρκόνιο 0.35mm spring. Και εγώ δεν έχω δεί πτώση απόδοσης πουθενά. Μήπως τα "καις" (dry burn).

Καλύτερα να το συζητήσουμε εδώ  http://vaping.gr/index.php/topic,30919.0.html που θα το βρούν και πιο εύκολα άλλοι. Ας αφήσουμε το θέμα αυτό για τον Armed και μόνο, ο οποίος παίζει με ότι υλικό σύρματος παίζουν και οι παρόμοιο ατμοποιητές.

Αναλυτική παρουσίαση του Τηλεμάχου Armed από τον IMEO:


 
 
 
και:



Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 05, 2016, 02:59 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2381
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Τηλέμαχος Armed
« Απάντηση #208 στις: Δεκεμβρίου 06, 2016, 01:02 »
Αντίθετα με σένα συνάδελφός μου στην δουλειά με X1, έχει παρατήσει τα SS springs και παίζει μόνο με Ζιρκόνιο 0.35mm spring. Και εγώ δεν έχω δεί πτώση απόδοσης πουθενά. Μήπως τα "καις" (dry burn).

Καλύτερα να το συζητήσουμε εδώ  http://vaping.gr/index.php/topic,30919.0.html που θα το βρούν και πιο εύκολα άλλοι. Ας αφήσουμε το θέμα αυτό για τον Armed και μόνο, ο οποίος παίζει με ότι υλικό σύρματος παίζουν και οι παρόμοιο ατμοποιητές.

Φυσικά και δεν κάνω Dry Burn.
Και φυσικά έχεις δίκιο εάν χρειαστεί θα συνεχίσω στο σωστό νήμα.

Αποσυνδεδεμένος SilverA

  • **
  • 122
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Τηλέμαχος Armed
« Απάντηση #209 στις: Δεκεμβρίου 09, 2016, 18:49 »
Φωτορομάντζο



 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2119 343730 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 29, 2024, 15:32
από billaras
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 207497 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 542875 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31869 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 51051 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 598434 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 359128 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 12220 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 194010 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1707 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1787 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 595449 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios