vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

135 επισκέπτες, 7 χρήστες
ΨΗΛΟΣ, gfilip, Mimhsdr, bloodlessz, PsykieG, I.P, Buliwyf

Twitter

Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο

Αποσυνδεδεμένος xemaliaris

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #90 στις: Αυγούστου 12, 2015, 22:37 »
Φίλε μου να ξέρεις για την σωστή μέτρηση  η καλύτερη ώρα είναι το πρωί και νηστικός, εύχομαι να είναι όλα εντάξει.

Αποσυνδεδεμένος Sifis7

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #91 στις: Αυγούστου 20, 2015, 03:50 »
Καλησπέρα και απο εμένα.μπορει να μην εχω συστηθει στο forum αλλα ηθελα να κανω μια παρατηρηση για το ζαχαρο.Ειμαι διαβητικος τυπου 1(ινσουλινες μετρησεις ολη μερα)και ατμιζω 2 χρονια.Για κανενα λογο δεν ανεβασα καθολου ζαχαρο απο το ητ ουτε με 80% vg.
Το κουλο ειναι οτι το ζαχαρο ανεβενει οταν ουσιαστικα εισερχοντε θερμιδες στον οργανισμο μας.αρα οσοι λετε οτι ανεβενει το ζαχαρο λετε οτι το η.τ παχαινει??!!!!θα μας τρελανετε!!και τελευτεο.αν ειστε διαβιτικοι και φοβαστε να ατμισετε λογικα καπνιζετε.αρα κανετε οτι χειροτερο μπορουσατε να κανετε στον οργανισμο σας.(μετα απο απειρες συζητησεις με τον ενδοκρινολογο μου)

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #92 στις: Αυγούστου 25, 2015, 12:38 »
Με τη διακοπή του τσιγάρου δεν επηρεάζεται το ζάχαρο? Σίγουρα επηρεάζεται ο μεταβολισμός. Άρα η άνοδος του ζαχάρου μπορεί να οφείλεται και σε αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Christos_swc

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #93 στις: Αυγούστου 25, 2015, 12:59 »
Η διακοπη της νικοτινης ριχνει το σακχαρο και για λιγες μερες μεχρι να προσαρμοστει ο οργανισμος ζηταει γλυκα.
Επειδη εχω κοψει το τσιγαρο 3 φορες στο παρελθον το εχω νιωσει στο πετσι μου, ειδικα αν σκεφτει κανεις οτι ουτε διαβητικος ειμαι, ουτε μου αρεσουν τα γλυκα.
Εγω τις πρωτες μερες που "ετρωγα" το συνδρομο στερησης απευθειας στη μαπα την εβγαζα με χυμους.

Υπαρχουν πολλες αναφορες απο ατμιστες ανα τον κοσμο για αυξηση του σακχαρου με την ατμιση αλλα καμια μελετη οποτε δεν ξερουμε αν ισχυει και τι την προκαλει.
Ενω ο νους αμεσως παει στους διαλυτες θα μπορουσε να ευθυνεται πχ μια αυξηση στην προσληψη της νικοτινης.
Ο καιρος θα δειξει.


Αποσυνδεδεμένος Δερεκοπουλος νικολαος

  • ***
  • 691
  • Φύλο: Άντρας
  • monta πρωην καπνιστης νυν ατμιστης και υγιης
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #94 στις: Αυγούστου 25, 2015, 14:38 »
Παντως εχω διαβητη εδω και 5 χρονια και οι μετρησεις που κανω καθημερινα


ειναι κανονικες κανενα προβλημα  :thumpup: :thumpup: δεν με εχει επηρεασει πουθενα το ατμισμα


η διακοπη του τσιγαρου ειναι υποχρεωτικη διοτι τσιγαρο και ζαχαρο συχγρονως μπορει


να επιφερουν εγκεφαλικο και μιλω για το κανονικο τσιγαρο και οχι για το ηλεκτρονικο


αλλωστε δεν υπαρχουν ερευνες και μελετες ακομα :) :) [size=78%] [/size]
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 25, 2015, 14:43 από Δερεκοπουλος νικολαος »

Αποσυνδεδεμένος Λάμπρος

  • **
  • 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #95 στις: Αυγούστου 25, 2015, 16:03 »
Κι εγω διαβητικός ειμαι με 4 ινσουλινες ημερησίως και πολλές μετρήσεις μεςα στην ημέρα. Το ερώτημα μου ειναι το εξής : ξέρουμε όλοι οτι καπνισμα και ζαχαρο σκοτώνει. Τι ειναι όμως αυτό που βουλώνει τις αρτηρίες η νικοτίνη ή οι υπόλοιπες ουσίες του Κ.Τ. οι οποίες βεβαια προκαλούν και καρκίνο;
Αυτό είναι το σημαντικό ερώτημα που θα έπρεπε να απασχολεί τον καθε διαβητικό γιατί νικοτίνη έχει και ο ατμός και όχι αν ανεβάζει ο ατμός το ζαχαρο που πιςτευω δεν ισχύει.
Εγω ατμίζω με την μικρότερη περιεκτικότητα σε νικοτίνη δηλαδή 6ml άραγε σε ποσα ml υγρού αντιστοιχεί το ενα πακέτο ας πούμε Marlboro Lights που κάπνιζα κάποτε.
Βεβαια ξέρω ότι τεκμηριωμένη απάντηση δεν πρόκειται να παρω ούτε καν από γιατρό γιατι ειναι πολυ λίγα τα χρόνια της νέας αυτής συνήθειας και δεν υπαρχουν ακόμη συμπεράσματα αλλά ειναι σκέψεις που με βασανίζουν συχνά και ήθελα να τις μοιραστώ μαζι σας.

Αποσυνδεδεμένος Christos_swc

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #96 στις: Αυγούστου 25, 2015, 21:38 »
Η νικοτινη ενοχοποιειται για αθηροσκληρωση.
Ενα κανονικο τσιγαρο (οχι light) δινει περιπου 1mg νικοτινης στον οργανισμο απο τα 15-20 που περιεχει.
Δυστυχως δεν εχω βρει καποια μελετη για το τι ποσοστο της εισπνεομενης νικοτινης (απο ατμισμα) απορροφαται απο τον οργανισμο γιατι σιγουρα δεν απορροφαται ολη.
Πιστευω οτι απορροφαται σε πολυ μεγαλυτερο ποσοστο ομως απ'οτι με το καπνισμα απουσια φιλτρου.
Αμα ατμισω 1ml υγρου στα 18mg νικοτινης ειναι προφανες οτι η προσληψη της νικοτινης θα ειναι πολλες φορες μεγαλυτερη απο το 1mg της απορροφησης απο 1 τσιγαρο που περιεχει ομως την ιδια ποσοτητα νικοτινης με το 1ml υγρου.
Μου αρκει 1ml στα 18mg για να βγαλω μιση μερα απο πλευρας αναγκης για νικοτινη.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #97 στις: Αυγούστου 25, 2015, 22:08 »
Ποιο τσιγάρο είχε ποτέ 15-20mg νικοτίνης???

Ακόμα και πριν εφαρμοστούν τα στάνταρντς της ΕΕ για τα Full Flavored τσιγάρα, το περισσότερο που θυμάμαι ήταν 1.5mg, Cooper Κόκκινο 100ρι.

Αποσυνδεδεμένος Christos_swc

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #98 στις: Αυγούστου 25, 2015, 22:17 »
Τα νουμερα πανω στα πακετα ειναι το ποσο πισσας και νικοτινης που ο κατασκευαστης θεωρει οτι αποδιδουν στον οργανισμο, οχι το ποσο περιεχουν.
Η περιεχομενη ποσοτητα στον καπνο ειναι πολλαπλασια αλλα η περισσοτερη ειτε καιγεται χωρις να εισπευστει (δε ρουφας συνεχεια και ενα μερος του τσιγαρου καιγεται μονο του) ή κατακραταται απο το φιλτρο.
Λογικα υπαρχει και ενα ποσοστο που εισερχεται στο οργανισμο και εκπνεεται χωρις να εχει απορροφηθει.

Αποσυνδεδεμένος Λάμπρος

  • **
  • 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #99 στις: Αυγούστου 25, 2015, 23:35 »
Επομένως παιδια δεν ειναι και τόσο αθώο το ατμισμα ε; Όχι τίποτα αλλο αλλα εχω γίνει και φανατικός συνέχεια με τον ατμοποιητή στο στόμα ειμαι. Με το Κ.Τ. Τουλαχιστον πήγαινα μεχρι ενα πακέτο την ημέρα εδώ εχω χάσει την μπάλα. Αυτο τουλαχιστον ας το διαβάζουνε όλοι οι γλυκούληδες που κάνουν συνεχώς την ερώτηση αν θα τους ανεβάσει το ζαχαρο ο ατμός και δεν ασχολούνται με το οτι η νικοτίνη υπάρχει και στο ηλεκτρονικό ΤΣΙΓΑΡΟ και εχει και αυτο παρενέργειες

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #100 στις: Αυγούστου 25, 2015, 23:44 »
Λάμπρο αν το έχεις  :baby: μείωσε πολύ την νικοτίνη.
Εγώ σε πολλά υγρά DIY την έχω κατεβάσει στα 2mg όταν κάνω πνευμονικές με τον Subtank mini.
Στον KL+ το πολύ έως 8mg (σε mouth to lung).
Στις επόμενες παρασκευές μου θα κατεβάσω τη νικοτίνη στα 6mg και θα ανεβάσω λίγο το ποσοστό της PG για να μην χάσω το "χτύπημα".

Αποσυνδεδεμένος Λάμπρος

  • **
  • 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #101 στις: Αυγούστου 25, 2015, 23:46 »
Μάκη στα 6 mg ειμαι δεν υπαρχουν υγρα κάτω απο αυτό, εννοεις να φτιάχνω εγώ; Με λιγότερη;

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #102 στις: Αυγούστου 26, 2015, 00:01 »
Ναι. Εγώ τα φτιάχνω μόνος μου εδώ και μήνες. Είναι πανεύκολο. Μπορείς να "παίξεις με τις αναλογίες PG/VG αλλά και με το ποσοστό της νικοτίνης.
Έτσι κατάφερα από 18mg που άτμιζα στην αρχή (πριν ένα χρόνο), να πέσω στα 8 και πολλές φορές πιο κάτω χωρίς να νιώθω στέρηση και χωρίς να αυξάνω τα ml που ατμίζω σε καθημερινή βάση.

Αποσυνδεδεμένος Λάμπρος

  • **
  • 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #103 στις: Αυγούστου 26, 2015, 00:06 »
Έχω φτιάξει κι εγώ μαστίχα με μεγάλη επιτυχία και καραμέλα αλλά οι αναλογίες που έδωσαν από το μαγαζί ειναι για 6 mg νικοτίνη για 20 ml υγρό μου είπαν 26 mg φυτική 13 ml νικοτίνη και 25 σταγόνες άρωμα. Όποτε για να κατέβω στα 3 θα βάλω 6,5;

Συγνώμη έκανα λάθος
Υγρά αναπλήρωσης ετοιμασία για 0.6 mg νικοτίνη

Για ένα μπουκαλάκι 20 ml οι αναλογίες ειναι:

25 σταγόνες άρωμα
13 ml Balanced omg
6  ml Balanced 20 mg

Ανακατεύουμε κυκλικά


συγχώνευση συνεχόμενων

« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 26, 2015, 01:10 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #104 στις: Αυγούστου 26, 2015, 00:27 »
Κι εγω διαβητικός ειμαι με 4 ινσουλινες ημερησίως και πολλές μετρήσεις μεςα στην ημέρα. Το ερώτημα μου ειναι το εξής : ξέρουμε όλοι οτι καπνισμα και ζαχαρο σκοτώνει. Τι ειναι όμως αυτό που βουλώνει τις αρτηρίες η νικοτίνη ή οι υπόλοιπες ουσίες του Κ.Τ. οι οποίες βεβαια προκαλούν και καρκίνο;
Αυτό είναι το σημαντικό ερώτημα που θα έπρεπε να απασχολεί τον καθε διαβητικό γιατί νικοτίνη έχει και ο ατμός και όχι αν ανεβάζει ο ατμός το ζαχαρο που πιςτευω δεν ισχύει.
Εγω ατμίζω με την μικρότερη περιεκτικότητα σε νικοτίνη δηλαδή 6ml άραγε σε ποσα ml υγρού αντιστοιχεί το ενα πακέτο ας πούμε Marlboro Lights που κάπνιζα κάποτε.
Βεβαια ξέρω ότι τεκμηριωμένη απάντηση δεν πρόκειται να παρω ούτε καν από γιατρό γιατι ειναι πολυ λίγα τα χρόνια της νέας αυτής συνήθειας και δεν υπαρχουν ακόμη συμπεράσματα αλλά ειναι σκέψεις που με βασανίζουν συχνά και ήθελα να τις μοιραστώ μαζι σας.
Λάμπρο έχεις ένα θέμα υγείας που σε κάνει να παίρνεις 4 ινσουλίνες την ημέρα: καλύτερα να ψάχνεις σε ιατρικές πηγές για τις απορίες σου και να μην βασίζεσαι σε λόγια αγνώστων στο φόρουμ. Μου κάνει μεγάλη εντύπωση που ο οποιοσδήποτε (και μάλιστα ένας διαβητικός) θα αρχισει το άτμισμα, θα το συνηθίσει, θα έχει το ΗΤ πιπίλα και... μετά θα αναρωτηθεί αν είναι αθώο ή όχι!
 :o

Επίσης: η μικρότερη περιεκτικότητα σε νικοτίνη σε πολλά υγρά είναι 0, όχι 6. Και μπορείς πανεύκολα να φτιάξεις μόνος σου υγρά ενδιάμεσης περιεκτικότητας σε νικοτίνη. Θα σου βγαίνουν και φθηνότερα. Υπάρχουν πολλά νήματα για DIY υγρά, βάσεις, αρώματα και συνταγές. Καλύτερα να κάνεις εκεί τις σχετικές ερωτήσεις και όχι εδώ, εκεί θα τις δουν περισσότεροι.

Το φόρουμ έχει πολλές πληροφορίες για τις μελέτες που αφορούν το άτμισμα στα νήματα στην "ΥΓΕΙΑ". Ψάξτε τα, διαβάστε τα.
Ίσως ο πιο ενημερωμένος γιατρός παγκοσμίως για το άτμισμα είναι Έλληνας, καρδιολόγος και μέλος του φόρουμ (φυσικά μιλάω για τον Δρ. Φαρσαλινό). Ψάξτε τον, δείτε απαντήσεις του στο φόρουμ, άρθρα του στο ίντερνετ, συνεντεύξεις του στο youtube, στην ανάγκη επικοινωνήστε μαζί του με ΠΜ!

Άλλο το αν η νικοτίνη βουλώνει τις αρτηρίες (όσο γνωρίζουμε να το κάνει, διότι οι σχετικές μελέτες αφορούν κυρίως το κάπνισμα και όχι την νικοτίνη σκέτη ως ουσία...), άλλο το αν επηρεάζει το ζάχαρο, άλλο το αν η ίδια η διακοπή του καπνίσματος επηρεάζει βραχυθρόθεσμα το ζάχαρο, άλλο αν το άτμισμα δεν είναι αθώο. Και φυσικά δεν είναι τελείως αθώο! Ανταλλάσουμε απόψεις αλλά το πόσο και για ποιούς δεν θα σας το πω εγώ ή άλλος με μια ανώνυμη απάντηση.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1864 246043 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 03:26
από Tem
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572123 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1896 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8034 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1121715 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 689 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 401 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326774 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8609 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 297786 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827619 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511709 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios