vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

113 επισκέπτες, 1 χρήστης
thanos1071

Twitter

Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #75 στις: Ιουλίου 23, 2015, 00:54 »
Δεν έχω ακούσει/διαβάσει για ατμιστικά υγρά να περιέχουν ζάχαρα...  :confused1:
Θες να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος;

Αποσυνδεδεμένος Adreas

  • *
  • 59
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #76 στις: Ιουλίου 23, 2015, 20:36 »
Η El Toro για παράδειγμα λέει ότι τα υγρά της δεν περιέχουν ζάχαρα και τεχνητά αρώματα.Ψάχνοντας βρήκα ότι και η Ατμός lab λέει ότι τα υγρά της δεν περιέχουν ζάχαρα.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #77 στις: Ιουλίου 23, 2015, 21:20 »
Και αυτό λέει Gluten Free πάνω:





Αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα πως τα υπόλοιπα νερά έχουν γλουτένη ε?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 23, 2015, 21:33 από modivin »

Αποσυνδεδεμένος Adreas

  • *
  • 59
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #78 στις: Ιουλίου 24, 2015, 13:57 »
Ναι καταλαβαίνω το σκεπτικό σου,αλλά αν έχεις καεί στο χυλό φυσάς και το γιαούρτι.
Έκανα για μεγάλο διάστημα υγρά μιας μεγάλης εταιρίας τα οποία τα έφτιαχνα με βάση 50-50 και 3-4% άρωμα.Εκείνη την περίοδο το ζάχαρο τινάχτηκε στα ύψη.Φοβήθηκα και τα σταμάτησα.Αλλαξα λοιπον υγρα.Εκανα  υγρά έτοιμα αυτή τη φορά με τα οποία έβλεπα μεν βελτίωση αλλά όχι τόσο μεγάλη.
Μετα από καιρό ξανά πάλι δοκίμασα τα φτιαχτά με 3% άρωμα,ξανά πάνω το ζάχαρο.
Πήρα στο τέλος μια από τις εταιρίες που λενε οτι τα υγρα τους δεν έχουν ζαχαρα και το ζάχαρο μειώθηκε δραστικά.
Μπορεί να έτυχε τι να πω.Δεν έχω διάθεση να δυσφημίσω η να διαφημίσω προϊόντα.Δεν έχω συμφέρον από κάτι τέτοιο ούτος η άλλος.
Όταν εχεις τη μύγα όπως και να το κάνεις σε επηρεάζει μετά στις επιλογές σου.


διόρθωση μορφοποίησης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 24, 2015, 14:00 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #79 στις: Ιουλίου 24, 2015, 15:45 »
Καταλαβαίνω την ανησυχία σου και με το παραπάνω.


Προσωπικά κάνω τα πιο "γλυκά" υγρά που παίζουν (Mr Good Vape, Artist Collection) καθώς και DIY με Reverse Chemistry Project στο 12-15% άρωμα, χωρίς να δω κάποια σημαντική μεταβολή στις μετρήσεις μου. Ανάλογες εμπειρίες βλέπω και στα posts σε αυτό το thread.


Μήπως παίζει Placebo effect?

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #80 στις: Ιουλίου 24, 2015, 18:39 »
Ναι καταλαβαίνω το σκεπτικό σου,αλλά αν έχεις καεί στο χυλό φυσάς και το γιαούρτι.
Το πρόβλημα είναι πως γενικά τα υγρά υποτίθεται πως δεν έχουν ζάχαρα, για να πεις πως ξέρεις τι να αποφύγεις.
Επίσης, στις σχετικές συζητήσεις διαβητικών από πολλά φόρουμ η μεγάλη πλειοψηφία δεν βλέπει πρόβλημα με τα υγρά. Διάβασα περιπτώσεις που η γλυκερίνη (VG) ίσως επηρέασε τις μετρήσεις κάποιων άτυχων -μιλάω ως αναγνώστης και όχι ως ειδικός, όμως οι διαβητικοί φορουμίτες το είχαν θεωρήσει σπάνιο αλλά πιθανό.

Μήπως το θέμα που παρατήρησες είχε να κάνει με την 50-50 βάση ενώ τα έτοιμα υγρά που σε βόλεψαν είχαν περισσότερη PG; Αν εντοπίσεις πολύ PG σε αυτά τα υγρά τότε μπορείς να πειραματιστείς σχετικά, δοκιμάζοντας υγρά χαμηλής και υψηλής VG και να επιβεβαιώσεις αν αυτή επιδρά στις μετρήσεις σου.
 :hmmm:

Υπάρχει και η περίπτωση να ρωτήσεις απευθείας τις εταιρίες που σε ενδιαφέρουν (κάνοντας σαφές πως λόγω διαβήτη εννοείς όλες τις "sugars" και όχι ειδικά την σουκρόζη που όπως κι εμείς έτσι και οι αγγλόφωνοι αποκαλούν "ζάχαρη").

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #81 στις: Ιουλίου 24, 2015, 21:19 »
Επίσης, μάλλον πρέπει να αποκλειστεί η περίπτωση των αρωμάτων, διότι με 3-4% και - άντε - 10ml τη μέρα;, η ποσότητά τους δεν ξεπερνά σε βάρος το ένα μακαρόνι.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #82 στις: Ιουλίου 24, 2015, 21:19 »
Για να πω και γω την προσωπική μου άποψη, μιας και προχθές πήρα τις εξετάσεις που κάνω κάθε χρόνο τον Ιούνιο με Ιούλιο (ετήσιο τσεκ άπ, για σχεδόν τα πάντα).
Λοιπόν ο γιατρός μου όταν είδε τις εξετάσεις εχθές, μου είπε ότι σε σχέση με τις περσινές (που ήμουν καπνιστής), είναι μέρα με τη νύχτα. Όλες οι τιμές βελτιώθηκαν και δεν έχω καμμία πάνω από το φυσιολογικό όριο. Υπόψη ότι έχω 10 μήνες που ατμίζω 50-50 VG/PG.
Είμαι 49 ετών και κάπνιζα 30 χρόνια. :wall:
Εδικά σε μένα το σάκχαρο τώρα που ατμίζω (εδώ και 10 μήνες) έπεσε στο 94 με τιμές αναφοράς από 70 - 110 mg/dl. Πέρισυ είχα 102.
Τα συμπεράσματα δικά σας. :)

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #83 στις: Ιουλίου 24, 2015, 21:20 »
Αυτα ειναι...τετοια να διαβαζουμε φιλε μακη,μπραβο!

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #84 στις: Ιουλίου 24, 2015, 21:46 »
Δεν εξυμνώ το Η.Τ. Απλώς σε μένα δείχνει ότι η υγεία μου καλυτέρεψε σε σχέση με όταν πριν 1 χρόνο ήμουν καπνιστής. Τα γεγονότα (εξετάσεις) αυτά δείχνουν.
Σίγουρα θα ήταν χίλιες φορές καλύτερα να μην καπνίζαμε, να μην ατμίζαμε, να ζούσαμε στο βουνό αναπνέοντας καθαρό αέρα, τρώγοντας ότι προσφέρει η φύση χωρίς χημικά (λιπάσματα, φυτοφάρμακα κλπ) και να πίναμε τρεχούμενο νεράκι από αμόλυντες πηγές.
Αλλά δυστυχώς ζούμε με όλα αυτά και προσπαθούμε όσο μπορούμε. Μην τα θέλουμε και όλα δικά μας, δεν γίνεται.
Και το άτμισμα για μένα είναι μία από τις μικρές απολαύσεις της ζωής. :)

Αποσυνδεδεμένος ongakos

  • **
  • 238
  • Φύλο: Άντρας
  • Γηρασκω αει ατμιζομενος
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #85 στις: Ιουλίου 24, 2015, 23:03 »
Εχω αυξημενο ζαχαρο λογω κληρονομικοτητας...

Εχει αυξηθει το ζαχαρο μου μετα τη χρηση του ΗΤ 13 μηνες τωρα.
Αλλά ...σημαντικο ..λογω της βελτιωσης της γευσης και της οσφρησης μου ..εχω παρει βαρος που ειναι και ο σημαντικοτερος λογος αυξησης του ζαχαρου. Κατα τα αλλα ειμαι μακραν μακραν υγιεστερος σε ολα τα αλλα. Κινηση χρειαζεται το ρημαδι το ζαχαρο και καυσεις...και δε φταιει το ΗΤ για το αν οι διαβητικοι αραζουν στον καναπε και απολαμβανουν το ατμισμα και τις υπεροχες γευσεις των διαφορων αξιολογων υγρων τρωγοντας η πινοντας κατι συνοδευτικο που ταιριαζει με τα υγρα τους.
Θα δουμε πιστευω νεες μελετες καποια στιγμη στο μελον πανω σε αυτο το θεμα του Σ/Διαβητη.
Ευχομαι να εχουμε καλες ειδησεις. :)

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #86 στις: Ιουλίου 24, 2015, 23:34 »
Με τη διακοπή του καπνίσματος και ανεξάρτητα από το ΗΤ αλλάζει ο μεταβολισμός. Αυτό από μόνο του μπορεί να επηρεάσει στην αύξηση του ζαχάρου θεωρώ. Η συμβουλή ειδικού γιατρού (που να έχει ακούσει το ΗΤ κατά προτίμηση) είναι απαραίτητη!

Αποσυνδεδεμένος Christos_swc

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #87 στις: Αυγούστου 12, 2015, 18:38 »
Ενα παιδι στην παρεα μου που τον "παρασυραμε" στο ηλεκτρονικο και μαλιστα επιασε απο την αρχη τα DIY (μηλαρακι και φραουλιτσα ;D ) μου ειπε οτι το σακχαρο του εκτοξευτηκε και γι'αυτο αναγκαστηκε να το σταματησει.
Μου εκανε εντυπωση αλλα τι να πω, σταματησε και του επανηλθε στα παλαια.
Λιγες μερες μετα τα ιδια ακουω απο αλλο φιλο μου.
Οποτε μετα απο αυτα τα δυο απανωτα περιστατικα μπηκα και γω στο τριπακι να το μετραω για λιγες μερες και ας μην ειχα ποτε θεμα η ιστορικο στην οικογενεια, θελω να δω τι γινεται :hmmm:






Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #88 στις: Αυγούστου 12, 2015, 19:59 »
Μην ανησυχείς χωρίς λόγο. Άλλο να επιβαρύνει κάποιον που έχει ήδη πρόβλημα :hmmm:
κι άλλο να πάθεις κάτι εσύ που δεν έχεις.
Μην τρελαθούμε και τελείως :hapy_crazy:

Αποσυνδεδεμένος Christos_swc

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #89 στις: Αυγούστου 12, 2015, 21:27 »
Δε φοβαμαι μη γινω διαβητικος φιλε μου, αλλα θα ηθελα να παρακολουθησω λιγο απο περιεργεια τι γινεται με το δικο μου τωρα που ατμιζω, εχω ευκολη προσβαση σε μετρητη,γι'αυτό ;)
Τωρα αν θα βγαλω συμπερασμα ειναι αλλη ιστορια, το απογευμα ειχα 111 αλλα αμα εχεις καταβροχθισει μια πιατελα μακαροναδα 2 ωρες πριν τι περιμενεις  :))

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1864 246009 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 03:26
από Tem
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572058 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1871 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8021 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1121632 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 686 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 396 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326734 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8603 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 297679 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827598 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511682 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios