vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

55 επισκέπτες, 6 χρήστες
white varadero, camber, maprix, ahill2, Sergios, Milarepa

Ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές από συσκευές άτμισης

Αποσυνδεδεμένος bluefinikas

  • *
  • 43
  • Φύλο: Άντρας
Δεν ξερω αν γραφω στον σωστο χωρο αλλα μολις τωρα ανησυχησα αρκετα. Εχω λοιπον το ipv4 με τον crown στα 35w λοιπον που λετε και ακουω ραδιοφωνο απο ακουστικα στο κινητο,πλησιαζω να τραβηξω μια τζουριτσα και παρατηρβ οτι σρ καθε πατημα επηρεαζεται ο ηχος στα αυτια μου! Ειναι σοβαρω αυτο, υπαρχει καποιο προβλημα κτλ; Δωστε καποιος ειδικος τα φωτα σας παρακαλω :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος drummer

  • *
  • 35
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές από συσκευές άτμισης
« Απάντηση #1 στις: Ιουνίου 18, 2016, 18:47 »
Φυσιολογικό είναι.
Η αντίσταση όταν διαρρέεται από ρεύμα προκαλεί παρεμβολές-θορυβο στα ακουστικά.
Εγώ είχα ψαρώσει πολύ πρώτη φορά που συνέβη αυτό όταν άκουγα ραδιόφωνο από τα handsfree!

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 20, 2016, 00:03 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές από συσκευές άτμισης
« Απάντηση #2 στις: Ιουνίου 18, 2016, 18:57 »
Aυτο δεν θα το δεις με μηχανικο μοντακι.
Θα το δεις ομως με ηλεκτρονικο.
Ο παλμος απο την πλακετα , μετριεται σε Χερτζ.
Η συχνοτητα που πιανεις ενα σταθμο , δηλωνεται σε Χερτζ.

Καποιο παρεμβαλει .
Το ενα στο αλλο........... ;D

Το ηλεκτρονικο μοντακι (οχι το δικο σου , ολα) , θα αποδοσει το ρευμα παλμικα.
Ο παλμος μετριεται σε Χερτζ.
Παλμο χρησιμοποιει και το σημα του ραδιοφωνου για να αναπαραγει τον ηχο.

Δεν υπαρχει καποιο προβλημα.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές από συσκευές άτμισης
« Απάντηση #3 στις: Ιουνίου 19, 2016, 01:09 »
Δεν υποτίθεται ότι οι συσκευές που έχουν πιστοποίηση CE δεν πρέπει να κάνουν παρεμβολές; Κάτι σχετικό είχα διαβάσει αλλά δεν το θυμάμαι τώρα αν ήταν CE ή κάτι άλλο.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές από συσκευές άτμισης
« Απάντηση #4 στις: Ιουνίου 19, 2016, 01:56 »
Δεν το ξερω Λευτερη.
Το εχω δει και 'γω αυτο με VW μοντακι παντως.
Τωρα αν καπου κανω λαθος , χιλια συγνωμη.  
Αλλα απο τη στιγμη που μπορει οι συχνότητες να ''συναντηθουν'' , νομιζω οτι ειναι φυσικο να υπαρχει παρεμβολή.
Βεβαια οι συχνοτητες ειναι πολυ διαφορετικες και λογικα δεν θα επρεπε να υπαρχει παρεμβολη.
Το γιατι γινεται ομως , δεν το ξερω ....

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές από συσκευές άτμισης
« Απάντηση #5 στις: Ιουνίου 19, 2016, 03:07 »
Όλα τα ηλεκτρικά κάνουν παρεμβολές. Απλά υποτίθεται ότι τα πιστοποιημένα έχουν κάποια θωράκιση ώστε να μη διαχέονται στο περιβάλλον. Δεν ξέρω βέβαια  τι όριο απόστασης δίνει η πιστοποίηση. Τέλος πάντων, ψιλά γράμματα.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές από συσκευές άτμισης
« Απάντηση #6 στις: Ιουνίου 19, 2016, 03:43 »
Γενικα δεν υπαρχει καποιο προβλημα .
Ο.Κ. , ειναι σπαστικό οταν ακους μουσικη , αλλα τιποτε αλλο παραπερα.
Και αν δεν κανω λαθος , οι συχνοτητες των παλκετων ειναι πολυ χαμηλες σε σχεση με αυτες του ραδιοφωνου .
Απλα ''παρενοχλουν'' και τιποτε αλλο.

Και μαλιστα (χωρις να βαζω και το χερι μου στη φωτια) οι πλακετες που θα κανουν ισχυρη παρεμβολη , ειναι παλαιας κοπης με μεγαλο παλμο .
Αυτες που υπαρχουν σημερα εχουν πολυ μικροτερο και μπορει να ειναι και ο λογος που λενε οτι δεν παρεμβαλουν.....
Υποθεσεις κανω.......

Αποσυνδεδεμένος kataigida21

  • **
  • 108
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές από συσκευές άτμισης
« Απάντηση #7 στις: Ιουνίου 19, 2016, 21:10 »

Ανοίγουμε ένα μεγάλο κεφάλαιο...
Η πιστοποίηση είναι η "EMC" και αφορά την "ηλεκρομαγνητική συμβατότητα". Το "CE" δεν έχει καμία σχέση με αυτές τις προδιαγραφές. Και γενικότερα το "CE" πληρώνεται εύκολα και κολλιέται εύκολα σε μία συσκευή.
Το EMC είναι κάτι άλλο.
Πολλές συσκευές όταν λειτουργούν "εκπέμπουν" και προκαλούν παρεμβολές σε διάφορες συχνότητες. Μεγαλύτερες ή μικρότερες.
Εμείς τις αντιλαμβανόμαστε, συνήθως, όταν παρεμβάλλεται η συχνότητα ενός δέκτη, είτε είναι ραδιοφωνικός, είτε τηλεοπτικός (αναλογικού σήματος) ακόμα και ένα ηχείο.
Για να μην υπάρχουν αυτά τα φαινόμενα, δημιουργήθηκε η πιστοποίηση EMC. 
Μία συσκευή όταν λειτουργεί οφείλει να μην παρεμβάλει σε άσχετες συχνότητες, ή σε περίπτωση δέκτη, να είναι θωρακισμένη και να μην τις λαμβάνει.
Αυτά τα φαινόμενα δημιουργούνται όταν συνήθως και οι δύο συσκευές δεν έχουν προδιαγραφές ηλεκρομαγνητικής συμβατότητας (EMC).
Πράγμα συνηθισμένο τελευταία με τις εισαγωγές εξ ανατολής...
Ακόμα και η μία συσκευή να μην έχει τις προδιαγραφές, αρκεί για να αντιληφθούμε την παρεμβολή.
Πάντως όσον αφορά τα μοντάκια, δεν είναι καθόλου επικίνδυνο ή ανθυγιεινό. Μόνο εκνευριστικό.
Ένας πτυχιούχος ηλεκτρονικός, θα μπορούσε να σας δώσει περισσότερες πληροφορίες.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 20, 2016, 01:00 από Γεωργία »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές από συσκευές άτμισης
« Απάντηση #8 στις: Ιουνίου 20, 2016, 00:08 »
Το είχα συναντήσει παλιά με το αθάνατο Lava Tube αυτό το φαινόμενο. Δεν είχα κάτσει να διαπιστώσω σε τι απόσταση είχα τέτοια θέματα, αλλά και πάλι από το Λάβα και την πλακέτα του δεν είχα και τις τρελές απαιτήσεις. Με τα μοντάκια τα οποία χρησιμοποιώ τώρα, δεν έχω παρατηρήσει κάποιο θέμα. Είναι μια έξτρα παράμετρος όμως την οποία θα μπορούσαν όσοι παρουσιάζουν μοντ να την βάζουν στην παρουσίασή τους.

Αποσυνδεδεμένος georgegeo

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές από συσκευές άτμισης
« Απάντηση #9 στις: Ιουνίου 20, 2016, 00:59 »
Όντως οι συχνότητες των πλακετών είναι χαμηλότερες από αυτές του ραδιοφώνου. Οπότε πρόκειται μάλλον για αρμονικές συχνότητες. Αυτό μπορεί να σημαίνει βέβαια, και απώλειες ή να προκαλεί απώλειες ρεύματος.
Ίσως θα μπορούσε να μας διαφωτίσει ο microchip σε αυτό το θέμα (ίσως να το έχει αναφέρει κιόλας αλλά κανένας να μη το κατάλαβε)....

Απ: Ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές από συσκευές άτμισης
« Απάντηση #10 στις: Ιουνίου 21, 2016, 02:22 »
Θα σας αναφέρω κατι παρόμοιο που μου έτυχε προχτές και με άγχωσε να πω την αλήθεια!! Σε τελωνείο της χώρας μας με σταμάτησαν στον έλεγχο αστυνομικοί να με ελέγξουν γιατι χτυπούσε το μηχάνημα που περνούσαμε. Έβγαλα ότι ειχα πανω μου κλειδιά,ψιλά,κινητα,και το pico μου τα οποία έψαξαν λεπτομερώς. Συμπέρασμα τελικώς το μηχάνημα χτυπούσε λόγω του ηλεκτρονικου τσιγάρου , και συγκεκριμένα οι αστυνομικοί μου είπαν ότι του χτύπαγε η ένδειξη "ραδιενεργό σήμα"!!! Τι μπορεί να σημαίνει αυτο;; Δε μου άρεσε καθολου αυτο να πω την αλήθεια; Μήπως εκπομπή ραδιενέργειας μεσα απο το υγρό του ηλεκτρονικου τσιγάρου;; Έχετε ακούσει κατι;;

Αποσυνδεδεμένος ati

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές από συσκευές άτμισης
« Απάντηση #11 στις: Ιουνίου 21, 2016, 03:01 »
Δεν μας είπες τι ατμίζεις, πως να βγάλουμε συμπέρασμα. 
Μάρκα υγρού, περιεκτικότητα σε νικοτίνη, VG-PG, να ξέρουμε, μην ψωνίσουμε.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές από συσκευές άτμισης
« Απάντηση #12 στις: Ιουνίου 21, 2016, 11:03 »
Θα σας αναφέρω κατι παρόμοιο που μου έτυχε προχτές και με άγχωσε να πω την αλήθεια!! Σε τελωνείο της χώρας μας με σταμάτησαν στον έλεγχο αστυνομικοί να με ελέγξουν γιατι χτυπούσε το μηχάνημα που περνούσαμε. Έβγαλα ότι ειχα πανω μου κλειδιά,ψιλά,κινητα,και το pico μου τα οποία έψαξαν λεπτομερώς. Συμπέρασμα τελικώς το μηχάνημα χτυπούσε λόγω του ηλεκτρονικου τσιγάρου , και συγκεκριμένα οι αστυνομικοί μου είπαν ότι του χτύπαγε η ένδειξη "ραδιενεργό σήμα"!!! Τι μπορεί να σημαίνει αυτο;; Δε μου άρεσε καθολου αυτο να πω την αλήθεια; Μήπως εκπομπή ραδιενέργειας μεσα απο το υγρό του ηλεκτρονικου τσιγάρου;; Έχετε ακούσει κατι;;

Ελπίζω να αστειεύεσαι. Αν ναι, πες μου να μεταφέρω το μήνυμα στο "Έτσι για να γελάμε 2016". Αν όχι, τότε μάλλον ο τελωνειακός είχε όρεξη για πλακίτσα. Κάπως μαύρο το χιούμορ του βέβαια...

Αποσυνδεδεμένος barba_bill

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές από συσκευές άτμισης
« Απάντηση #13 στις: Ιουνίου 21, 2016, 11:51 »
Μην ανησυχείτε δεν είναι τίποτα...
Ο θόρυβος που ακούγεται δεν είναι ραδιοσυχνότητα...
Είναι συχνότητα ακουστικού φάσματος (20hz-20khz)...
Τα περισσότερα mod δουλεύουν μέσα σ'αυτό το εύρος...
Ακούγετε ως συνήθως όταν δουλεύουμε σε ψηλά watt γιατί τότε περνάνε μεγάλα ρεύματα μέσα από το πηνίο...
Αυτό είναι που κάνει τον θόρυβο...
Αν υπήρχε τρόπος να το σφύξετε με κάτι (π.χ. θερμοσυστελλόμενο αλλά ανεβάζουμε την θερμοκρασία του έτσι) θα σταματούσε ο θόρυβος...
Το πηνίο είναι κ η πιθανότερη αιτία που βάραγε το μηχάνημα του επιστήμονα...
Συντόνιζε κ του χάλαγε τη συχνότητα του scanner...

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές από συσκευές άτμισης
« Απάντηση #14 στις: Ιουνίου 21, 2016, 12:13 »
Θα σας αναφέρω κατι παρόμοιο που μου έτυχε προχτές και με άγχωσε να πω την αλήθεια!! Σε τελωνείο της χώρας μας με σταμάτησαν στον έλεγχο αστυνομικοί να με ελέγξουν γιατι χτυπούσε το μηχάνημα που περνούσαμε. Έβγαλα ότι ειχα πανω μου κλειδιά,ψιλά,κινητα,και το pico μου τα οποία έψαξαν λεπτομερώς. Συμπέρασμα τελικώς το μηχάνημα χτυπούσε λόγω του ηλεκτρονικου τσιγάρου , και συγκεκριμένα οι αστυνομικοί μου είπαν ότι του χτύπαγε η ένδειξη "ραδιενεργό σήμα"!!! Τι μπορεί να σημαίνει αυτο;; Δε μου άρεσε καθολου αυτο να πω την αλήθεια; Μήπως εκπομπή ραδιενέργειας μεσα απο το υγρό του ηλεκτρονικου τσιγάρου;; Έχετε ακούσει κατι;;
[/font][/size]

φίλε j.silver, και να φανταστείς, το ότι έχω αρχίσει να φωσφορίζω το είχα αποδώσει σε ανεβασμένο sex appeal  :))

Δεν μας είπες τι ατμίζεις, πως να βγάλουμε συμπέρασμα.
Μάρκα υγρού, περιεκτικότητα σε νικοτίνη, VG-PG, να ξέρουμε, μην ψωνίσουμε.
[/font][/size]
φίλε ati, έχει κάποιο νόημα να απαντήσει?  :) Μόνο αν πρόκειται να αγοράζουμε υγρά certified by Δημόκριτος.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες [Κλώνοι επισκευάσιμων] 2917 421229 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:35
από xristos99
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 144 41644 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 05, 2024, 17:38
από treloneritis
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1883 250249 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 05, 2024, 12:41
από ThioVag
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 820 158832 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 04, 2024, 20:25
από Valantis04
Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου [Μπαταρίες για mod] 104 16030 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 03, 2024, 16:37
από netsplit
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 981 131527 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 03, 2024, 06:44
από Chris66
Aspire Gotek Nano [AIO (Όλα σε ένα)] 0 297 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 21:46
από zamploutos
Aspire Veynom Air [AIO (Όλα σε ένα)] 0 314 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 19:19
από zamploutos
Aspire Revolto [Ηλεκτρονικά mods] 0 318 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 18:09
από zamploutos
Aspire Boxxer [Ηλεκτρονικά mods] 1 462 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:35
από Tem
Aspire Rover Plus [Ηλεκτρονικά mods] 0 290 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:04
από zamploutos
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3453 768129 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 01, 2024, 19:22
από mathimatikos1966