vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Ατμοποιητής ALD-Ego-808 (ICE)

Αποσυνδεδεμένος trabakoulas

  • **
  • 218
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητής ALD-Ego-808 (ICE)
« Απάντηση #60 στις: Οκτωβρίου 09, 2011, 03:08 »
ενώ το άλλο περνάει από την άλλη τρυπούλα, μετά από την κεντρική τρύπα στο μισό σιλικονάκι, και κατεβαίνει στον κεντρικό πόλο.

Το μεσαιο ποδαρακι της αντιστασης το περνας μεσα απο την κενρικη τρυπα που σφηνωνει ο πολος και ειναι "ντυμενη" με μια πλατια τσιμουχα (o-ring). Το κρατας ,τετωνοντας το, να εφαπτεται στην τσιμουχα αυτη και σφηνωνεις τον πολο, οποτε αυτο ειναι σφηνωμενο μεταξυ της τσιμουχας και της σφηνας του πολου.Αυτο που περισσευει το κοβεις, και τερμα η ιστορια, δεν προκειται ποτε να γινει βραχυκυκλωμα.


Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Ατμοποιητής ALD-Ego-808 (ICE)
« Απάντηση #61 στις: Οκτωβρίου 15, 2011, 19:09 »
Οπως είπα και στο βίντεο, είναι "μάλλον" απο 901 ατμοποιητή..
Θα κοιτάξω μήπως έχω κάποιον χαλασμένο, ώστε να το επιβεβαιώσω. ;)

Λοιπόν μάγκες............  ο "ένοχος"  βρέθηκε.. :yes:
Το κεραμικό είναι απο ατμοποιητές opw.. :)

Αποσυνδεδεμένος gfk

  • *
  • 31
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητής ALD-Ego-808 (ICE)
« Απάντηση #62 στις: Νοεμβρίου 12, 2011, 04:28 »
Μετατροπή του επισκευασιμου ice σε 510 σπείρωμα
[/b]





Ειχα μερικα κουμπωματακια 510 απο χαλασμενουσ-κομματασμενουσ καρτο dual coil και μερικουσ ατμοποιηστες ice τους οποιους τους ξαναζωντανεψα με την μεθοδο creven.gr  :respect: κ σε συνδυασμό με τον θανατο των μπαταριών του ice αποφασισα να πατενταρω τον ατμοποιητη του ice να κουμπωνει στις μπαταριες ego που εχω χωρις τον ανταπτορα.

ειναι σχετικα απλο... παιρνουμε τον ατμο του ice και βγαζουμε τον πωλο και το σιλικονακι απο την κατω μερια, κ με ενα dremel λειαίνουμε το σπειρωμα που εχει...




και απο το κουμπωματακι 510 αφαιρουμε παλι με το dremel η με λιγο υαλοχαρτο 1-2 χιλιοστα απο το πανω μερος του..



και σφηνωνουμε το κουμπωματακι 510 πανω στον ατμοποιητη του δινουμε μερικα χτυπηματακια να σφιξει καλα. περναμε το σιλικονακι, και τον πώλο  προσεχοντασ το ποδαρακι τησ αντιστασησ να κατσει σωστα αναμεσα στον πωλο και στο σιλικονακι. με ενα πολυμετρο τσεκαρουμε μηπωσ βραχυκυκλωνει πουθενα η πατεντα μας, συναρμολογουμε το τανκ με τον ατμοποιητη κ ολα μαζι πανω στην 510 μπαταρια μας κ απολαμβανουμε!



στον αριστερο ατμοποιητη εφαγα με το dremel  2χιλιοστα περιπου



ακομα πιο μικρο μεγεθος αν και εχω την εντυπωση οτι ζεσταίνεται πιο πολυ.


παντοσ σε σχεση με τον ανταπτορα γλυτωνουμε μερικα εκατοστα και δειχνει πολυ πιο ωραιο πανω σε καποιο μοντακι :thumpup:

p.s. Ζητω συγνωμη για την ποιοτητα των φωτο, ειναι απο κινητο :dontknow:
και το εβαλα εδω για να μην ανοιξω νεο θεμα, αν καποιος θωρει οτι ανηκει αλλου παρακαλω τουσ admin να το μεταφερουν!


Ηθελα να προσθεσω οτι ισωσ χρειαστει με ενα λεπτο τρυπανακι να ανοιξετε λοιγο παραπανω τις τρυπεσ εξαερισμου στην βαση του 510 κονεκτορα για να αναπνεει καλυτερα ο ατμοποιητης.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 14, 2011, 20:20 από gfk »

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Ατμοποιητής ALD-Ego-808 (ICE)
« Απάντηση #63 στις: Νοεμβρίου 12, 2011, 05:11 »
Μπραβο φιλε για την σκεψη και προπαντων για την
υλοποιηση.
Φυσικα και μενει εδω το ποστ σου.
Αφου εδω ειναι η θεση του.
Τελικα παιδια ο ατμο του ice ειναι ο μονος
(απο του εμποριου) που εχει δεχτει τις περισσοτερες
τροποποιησεις.
Ενα τοσο δα μικρο πραγματακι.
Μπραβο του :))
Παρεπιπτωντως ο δικος μου παει για 3 μηνες
Και ακομα να τα "τεζαρει"
Μπραβο του και παλι :)) :))

Αποσυνδεδεμένος gfk

  • *
  • 31
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητής ALD-Ego-808 (ICE)
« Απάντηση #64 στις: Νοεμβρίου 14, 2011, 20:29 »
Κατα την γνωμη μου αν τον προσεξεις αντεχει πολυ κ ειδικα μετα απο τις παρεμβασεις μας αναδεικνυεται πολυ ο συγκεκριμενος ατμοποιητης, κ ετσι οπως το βλεπω παντος περνει ακομα αρκετο "σκαλισμα"...  :hmmm: 

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: Ατμοποιητής ALD-Ego-808 (ICE)
« Απάντηση #65 στις: Νοεμβρίου 14, 2011, 23:46 »
Πολύ καλό, gfk!
Εγώ σκεφτόμουνα να φτιάξω αντάπτορα 510 σε ice.
Η σκέψη ήταν να κολλήσω τον κοννέκτορα της μπαταρίας του ice (που για να τον βγάλω έκανα φέτες το κάλυμμα της μπαταρίας) με το μπροστινό κομμάτι από έναν παλιό 510, ή έναν απλό αντάπτορα.
Μου είπε ο craven όμως πως αυτά είναι από ορείχαλκο επινικελωμένο. Για να κολλήσουν πρέπει να βγάλω την επιμετάλλωση.
Σκεφτόμουνα με σβουράκι να φάω το νίκελ και να δοκιμάσω με μπρουντζοκόλληση (δεν ξέρω παραπάνω, θα ρωτούσα) αλλά αυτόν τον καιρό δεν προλαβαίνω.


Αποσυνδεδεμένος gfk

  • *
  • 31
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητής ALD-Ego-808 (ICE)
« Απάντηση #66 στις: Νοεμβρίου 15, 2011, 00:31 »
Αφου υπαρχει ετοιμος γτ να παιδευεσαι?
http://www.funstore.gr/index.php?target=products&product_id=135


Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: Ατμοποιητής ALD-Ego-808 (ICE)
« Απάντηση #67 στις: Νοεμβρίου 15, 2011, 08:44 »


Αφου υπαρχει ετοιμος γτ να παιδευεσαι?
http://www.funstore.gr/index.php?target=products&product_id=135
Το έχεις δοκιμάσει;
Δοκίμασα να βάλω τον ice σε μπαταριοθήκη 801, και προσπάθησα να βάλω άτμο 801 (και αντάπτορες 801->510) στην μπαταρία του ice, αλλά δεν ταιριάζουν τα πάσα.


Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Ατμοποιητής ALD-Ego-808 (ICE)
« Απάντηση #68 στις: Νοεμβρίου 15, 2011, 18:21 »
Το έχεις δοκιμάσει;

Το εχω δοκιμασει εγω :D
Το εχω κιολας ;D





Αποσυνδεδεμένος saxo_29

  • **
  • 239
  • Φύλο: Άντρας
  • GGTS #937 & Iatty, GG Stealth #568, GGTB...
Απ: Ατμοποιητής ALD-Ego-808 (ICE)
« Απάντηση #69 στις: Νοεμβρίου 15, 2011, 19:11 »
Στον Ατμοποιητη του ICE εαν τραβηξεις λιγο τον κεντρικο πολο με μια καρφιτσα, τοτε ταιριαζει κανονικοτατα στον adapter 801-510.

Ο λογος γιατι σε πολλους δεν "ταιριαζει" φαινομενικα ειναι γιατι δεν ακουμπαει ο κεντρικος πολος του ICE στον κεντρικο πολο του adapter.

Αποσυνδεδεμένος gfk

  • *
  • 31
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητής ALD-Ego-808 (ICE)
« Απάντηση #70 στις: Νοεμβρίου 15, 2011, 19:18 »
Υπαρχει κ αλλη λυση, να ξεβιδώσεις λιγο τον πωλο του ανταπτορα. βιδωνουμε σφιχτα τον ανταπτορα σε μια μπαταρια 510 κ με ενα ισιο κατσαβιδι ξεβιδωνουμε απο την πλευρα 801 του ανταπτορα που εχει και την εγκοπη για το κατσαδιδι.

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: Ατμοποιητής ALD-Ego-808 (ICE)
« Απάντηση #71 στις: Νοεμβρίου 16, 2011, 10:34 »
Να πω και εδώ, ότι περιμένοντας να έρθει το δέμα με το μεταχειρισμένο ice από τον osnik (τον οποίο και ευχαριστώ πάλι), πήρα τον want από τον τοπικό αντιπρόσωπο της Nobacco.
Αναλυτικά η σύγκριση με τον ice εδώ: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,3661.msg126786.html#msg126786
Και εδώ θα πω, λίγο λιγότερο ουδέτερα μια και μ' αρέσει ο ice τελικά:
Ο want:
- Πολύ σφιχτή τζούρα.
- Πολύ γεύση, ισάξια του ice.
- Λιγότερο χτύπημα και ατμός.
- Ποτέ καμμένο, όπως και ο ice.
- Το ίδιο εύκολος στο γέμισμα.
- καίει πολύ περισσότερο, και υγρό και μπαταρία.
- φθηνότερος, και χωρίς προβληματικό τανκ (μια και έρχεται με τον άτμο).
- τον βρίσκεις παντού, σε όλους τους αντιπροσώπους της Nobacco.
- Δεν είναι εύκολα επισκευάσιμος.


Αν είχε χαλαρή τζούρα πιθανόν να αντικαθιστούσε τον ice στα χέρια μου, επειδή είναι φθηνότερος και κουμπώνει σε 510. Ή ίσως και όχι, επειδή έχει μεγάλη κατανάλωση και δεν είναι επισκευάσιμος. Τώρα πάντως θα μείνει στο ράφι.


Άλλο: Σκεφτόμουνα τα ραγισμένα τανκ. Το πρόβλημα πρέπει να δημιουργείται όταν τα σφίγγουμε με τα δάχτυλα για να τα ξεβιδώσουμε. Ποτέ σφίξιμο λοιπόν, ακόμα και με χαλαρό βίδωμα διαρροές δεν έχει. Αυτό και μόνο πιστεύω να τα κάνει να κρατάνε για πολύ περισσότερο καιρό.

Αποσυνδεδεμένος navy

  • ***
  • 530
  • Φύλο: Άντρας
  • PROVARI V2.5+GGTS+ΟΔΥΣΣΕΑΣ-ΙΑΤΤΥ-ΠΗΝΕΛΟΠΗ-SKYLINE
Απ: Ατμοποιητής ALD-Ego-808 (ICE)
« Απάντηση #72 στις: Νοεμβρίου 16, 2011, 10:44 »
Φιλε Λιάκουρα το προβλημα με τα ραγισμένα τανκ δημιουργειτε κατα κυριο λογο απο το καπακι του ice  γιατι καθως το κουμπωνεις πιεζει για να κανει το "κλακ", ενα δαχτυλιδι που ειναι ακριβως κατω απο το πιπακι του,γιαυτο και σχεδον το συνολο απο τις ραγισμενες δεξαμενες ειναι στην επανω μερια του τανκ γιατι εκει "τρωει" ολο το ζορι!Αν σε ενα καινουριο τανκ δεν χρησιμοποιησης ποτε το καπακι οι πιθανοτητες να ραγισει το τανκ ειναι σχεδον μηδαμινες! :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: Ατμοποιητής ALD-Ego-808 (ICE)
« Απάντηση #73 στις: Νοεμβρίου 16, 2011, 11:18 »

Ευχαριστώ για την απάντησή σου navy. Χρήσιμη πληροφορία, αλλά...Ποτέ δεν είχα χρησιμοποιήσει καπάκι. Οι δεξαμενές δεν ραγίζουν κάτω, γιατί εκεί το σφίξιμο το παραλαμβάνει ο μεταλλικός δακτύλιος, οπότε φυσικό είναι να ραγίζουν πάνω - τώρα πρόσεξα την κίνησή μου, και με βολεύει σαφώς να πιέζω το 'σώμα' της δεξαμενής για να την στρίψω αντί για τον δακτύλιο.
Σκέφτομαι πατέντα για να μπει δακτύλιος και πάνω - αλλά θα πρέπει να είναι ανοξείδωτος τουλάχιστον, αν όχι επινικελωμένος και αυτός, και κολλημένος σταθερά με την δεξαμενή.

Αποσυνδεδεμένος navy

  • ***
  • 530
  • Φύλο: Άντρας
  • PROVARI V2.5+GGTS+ΟΔΥΣΣΕΑΣ-ΙΑΤΤΥ-ΠΗΝΕΛΟΠΗ-SKYLINE
Απ: Ατμοποιητής ALD-Ego-808 (ICE)
« Απάντηση #74 στις: Νοεμβρίου 16, 2011, 11:31 »
Φιλε Λιάκουρα το εχω κανει ηδη με την βοηθεια ενος φιλου βοηθαει την κατασταση αλλα σε αυτην την περιπτωση το καπακι του δεν κουμπωνει γιατι δεν χωραει!Χρησιμοποιησα απο ενα παλιο τανκ το κατω δαχτυλιδι,ζεσταινοντας το το ξεκολλησα και το περασα απο επανω και το στερεωσα με κολλα!(Μπαινει δυσκολα αλλα μπαινει!)Το αποτελεσμα το βλεπεις στην φωτο.!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 291368 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 781 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 16:32
από chkontog
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4916 566019 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 16:31
από nXtLs
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 760511 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:08
από Tol1as
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4696 501855 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:55
από anetost
Hashtag Shake and Vape 1 391 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:18
από chkontog
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2333 241311 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 06, 2024, 13:43
από Sergios
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3326 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12812 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7836 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21485 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 196059 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid