vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

230 επισκέπτες, 2 χρήστες
ZoeM, tasos1976

Serpent Mini (by Wotofo)

Αποσυνδεδεμένος jas09

  • **
  • 143
Απ: Serpent Mini (by Wotofo)
« Απάντηση #570 στις: Φεβρουαρίου 10, 2017, 21:26 »
Τα βιδάκια για το σύρμα είναι απο πλαστελίνη...
Αν κάποιος γνωρίζει φυσικό κατάστημα στην Αθήνα που (μπορεί να) έχει τέτοια, ας ενημερώσει.

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Serpent Mini (by Wotofo)
« Απάντηση #571 στις: Φεβρουαρίου 10, 2017, 21:28 »
*επειδή έχει αναφερθεί πρόβλημα με τις βίδες,μπορεί να σας φανεί χρήσιμο.
Εδώ είσαι ;) πανε στο συγκεριμενο ποστ να  δεις τη φωτο.

Αποσυνδεδεμένος zamanf

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Serpent Mini (by Wotofo)
« Απάντηση #572 στις: Φεβρουαρίου 10, 2017, 21:53 »
ξερει καποιος ποιος ειναι ο θετικος και ποιος ο αρνητικος πολος ?
Δεν υπάρχει κάποια διαφορά στη λειτουργία μιας που όπως και να πάει το ρευμα στην αντίσταση αυτή θα θερμανθεί. Για να σου απαντήσω όμως στην απορία βάση κατασκευής ο θετικός πολος είναι αυτός που κάθεται πάνω στο μονωτικό υλικό και φαίνεται να ενώνεται με την κεντρική βίδα-τρύπα του αέρα, και ο αρνητικός αυτός που είναι ένα κομμάτι με το σώμα του ατμοποιητή.
Ελπίζω να έγινα καταννοητός !  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος sakis37

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Serpent Mini (by Wotofo)
« Απάντηση #573 στις: Φεβρουαρίου 10, 2017, 22:49 »
μετα απο περιπου 10 μερες στην κατοχη μου και μετα την σφυρια για να κατσει καλυτερα το κεντρικο σωληνακι του αερα εχω το εξεις προβλημα που υποθετω ειναι απο λαθος στησιμο στο βαμβακι.

οπως ειχα γραψει σε ενα ποστ του πατησα με το σφυρι το σωληνακι γιατι ειχα διαρροες.
για μερικες μερες αλλαζα σεταπ,γεμιζα κτλ κανενα προβλημα,μια μερα αλλαζω βαμβακι γεμιζω κλεινω καπακι και ατμοιζω,ερχετε η ωρα για γεμισμα και μολις σφραγιζω να τα κλαματα απο το δαχτυλιδη του αερα.τον σκουπιζω ατμοιζω και ωρα για γεμισμα παλι,μολις σφραγιζω νασου τα κλαματα,κανω δοκιμες να γεμισω με κλειστω αερα και τουμπες τα ιδια αυτος αυτο το σκηνικο γινεται συχνα αυτες της μερες..κανω σεταπ ολα καλα,μολις παω για γεμισμα και σφραγιζω νασου τα ζουμια.

τι γινεται ρε παιδες δλδ θελει να μουσπασει τα νευρα?υπαρχει περιπτωση οταν γεμιζω να γινεται πιεση και να κουναει το βαμβακι με αποτελεσμα να περνει το υγρο χυμα στην καμπανα?

Απ: Serpent Mini (by Wotofo)
« Απάντηση #574 στις: Φεβρουαρίου 11, 2017, 03:39 »
Τι διάμετρο πηνία φτιάχνεις;

Με 3mm που έφτιαχνα τα είχα λύσει τα προβλήματα μου. Τώρα έχω βάλει 2.5mm και μετά από 2-3 γεμίσματα άρχισαν τα κλάματα και σε μένα.

Έχω την εντύπωση ότι θέλει τουλάχιστον 3mm πυρήνα για να γεμίσουν τα λουκια βαμβάκι αν δεν χρησιμοποιείς high VG υγρό.

Αποσυνδεδεμένος sakis37

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Serpent Mini (by Wotofo)
« Απάντηση #575 στις: Φεβρουαρίου 11, 2017, 15:48 »

της πρωτες μερες εκανα 3mm τωρα κανω 2,5mm.απο υγρα 25%PG - 65%VG - 10%WFI.
θα ξαναφτιαξω 3mm να δοκιμασω και θα κατεβασω αρκετα κατω το βαμβακι.σαν να εχω την εντυπωση πως το προβλημα ειναι απο το βαμβακι,φευγει απο την θεση του και περναει υγρο στο θαλαμο καυσης.
μια μερα μετα απο αρκετα κλαματα εβγαλα την καμπανα και ειδα πως στην μια πλευρα το βαμβακι ειχε αφησει αρκετο κενο,δεν ξερω αν εγινε με το ξεβιδωμα αλλα οταν το ειχα σεταρι μπηκε σωστα και αρχισε το κλαμα μετα απο γεμισμα..


Διαγραφη αμεσης παραθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 11, 2017, 19:05 από Vrs5 »

Απ: Serpent Mini (by Wotofo)
« Απάντηση #576 στις: Φεβρουαρίου 13, 2017, 02:40 »
Εμένα έφτιαξε με περισσότερο βαμβάκι. Άν θες να κρατήσεις 2.5mm διάμετρο απλά βάλε περισσότερο βαμβάκι.

Αποσυνδεδεμένος kompsognathous

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Serpent Mini (by Wotofo)
« Απάντηση #577 στις: Φεβρουαρίου 13, 2017, 20:55 »
ΈΧΩ ΤΟ εξής θέμα.

αντίσταση 0.90 πρίπου στα 3mm

συνέχεια μου κάνει μπουρμπουλιθρες. και τι εννοώ;

αν ξεβιδώσουμε το κα΄πακι αναπλήρωσης και δείς μέσα στην καμπάνα εκει λοιπον πάντα έχει φυσαλίδα υγρού. το σκουπίζω και μετά απο λίγες τζόυρες εμφανίζεται.
έχει παρατηρηθεί με όλα τα υγρά 50-50 70-30 100-0

δεν έρχεται το υγρό στο στόμα 
 

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Serpent Mini (by Wotofo)
« Απάντηση #578 στις: Φεβρουαρίου 13, 2017, 21:13 »
Αφου δε σου ερχεται υγρο στο στομα ποιο το προβλημα; Η πιο απλη λύση παντως ειναι πριν ρουφηξεις να φυσηξεις μια φορα (ειτε πατωντας το fire, ειτε οχι).

Αποσυνδεδεμένος tassos

  • *
  • 23
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Serpent Mini (by Wotofo)
« Απάντηση #579 στις: Φεβρουαρίου 14, 2017, 10:02 »
Καλημέρα σε όλους. Τον παρέλαβα εχθές σε μαύρο. Πολύ ωραίος. Εύκολο στήσιμο δεν έχω καθόλου διαρροές. Πραγματικά μικρός. Προσωπικά θα τον ήθελα 3-4mm πιο ψιλό με το ανάλογο κέρδος σε υγρό. Το χρώμα αρχισε να φεύγει από το πλήσιμο ήδη! Νομίζω οτι πολυ σύντομα θα προσπαθήσω να τον ξεβάψω. Το ντριπ τιπ του δεν με βόλεψε καθόλου αλλά του πάει πολύ εμφανισιακά. Γενικά εύκολος και καλή απόδοση ακόμη και με αρκετά κλειστό τον αέρα.

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Serpent Mini (by Wotofo)
« Απάντηση #580 στις: Φεβρουαρίου 14, 2017, 10:53 »
Δεν ξεβάφει, φεύγουν κομματάκια βαφής, κάτι σαν τους λεπρούς. Βγάλτα χωρίς να περιμένεις να το κάνει μόνος του, θα γίνει ένα φοβερό ασημί από μαύρο.
Το συνιστώ γιατί έχει βαφή και στο πέρασμα του 510 και δεν ξέρω που θα καταλήξουν όταν αποφασίσουν να ξεκολλήσουν και πάρουν την κατηφοριά.

Αποσυνδεδεμένος tassos

  • *
  • 23
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Serpent Mini (by Wotofo)
« Απάντηση #581 στις: Φεβρουαρίου 14, 2017, 11:45 »
Ναι απλά ξεκολάει. Φεύγει παντού το ίδιο εύκολα; Γιατί στις γωνίες φεύγει και με το νύχι. Με τι το έτριψες;

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Serpent Mini (by Wotofo)
« Απάντηση #582 στις: Φεβρουαρίου 14, 2017, 12:16 »
Με το πράσινο από το σφουγγάρι για τα πιάτα. Με χλιαρό/ζεστό νερό σε 7 λεπτά ειναι έτοιμο. Κάνε και το πέρασμα του 510, μην το ξεχάσεις.

Αποσυνδεδεμένος tassos

  • *
  • 23
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Serpent Mini (by Wotofo)
« Απάντηση #583 στις: Φεβρουαρίου 14, 2017, 15:11 »
Ωραία στο επόμενο λήσιμο θα το κάνω.

Αποσυνδεδεμένος sakis37

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
Υποπιεση υγρου σε επισκευασιμους
« Απάντηση #584 στις: Φεβρουαρίου 14, 2017, 23:33 »
καλησπερα σε ολους.
προσπαθωντας να βρω την αιτια που βγαζει υγρα καποιες φορες μετα απο γεμισμα ο seprent mini μου παρατηρησα το εξεις.(το ειδα και σε αλλους επισκευασιμους και πιστευω γινεται σχεδον σε ολους)

1- γεμιζω υγρο τον seprent μεχρι ενα σημειο που το εχω σημαδεψει,μολις βαζω το καπακι και βιδωνω φτανω στο σημειο που πιανει το oring για να στεγανοποιηση,απο εκει μενουν πχ 3 στροφες μεχρι να βιδωσει τερμα.απο εκει λοιπον και μεχρι να φτασω στο τερμα και οσο βιδωνει/κατεβαινει  το καπακι,κατεβενει και συγχρονος το υγρο...οποτε αμεσα βλεπω ολοκαθαρα οτι συμπιεζεται το υγρο και περναει με πιεση μεσα απο το βαμβακι και τελος στο θαλαμο καυσης οποτε και εκει εχουμε υπερχειλιση.

2- αρχιζω το ατμισμα σε καποια φαση τσουπ περνω τζουρες καμμενου,λεω μα πριν ειχα υπερχειλιση=υπερτροφοδοσια,μετα απο λιγο εχω υποτροφοδοσια??
ανοιγω το πανω καπακι και βλεπω οπως το ξεβιδωνω 6-7 μεγαλες φουσκαλες αερα να ερχονται απο την τρυπα της καμπανας,δλδ ο αερας ηρθε απο το θαλαμο καυσης.


αλλαξα αρκετα σεταπ και βλεπω το φαινομενο σχεδον παντα,το συμπερασμα που βγαζω ειναι πως σφραγιζοντας το καπακι συμπιεζεται αερας και σπρωχνει το υγρο μεσα στην καμπανα.μετα απο μερικη καταναλωση υγρου,το υγρο δεν μπορει να περασει λογο της αναποδης συμπιεσης.
αποτελεσμα την μια υπερτροφοδοσια και μετα απο λιγο υποτροφοδοσια.

σαν λυση εχω βρει καθε αρκετες τζουρες σκαω (ανοιγω) το πανω καπακι και το υγρο περναει στην καμπανα/βαμβακι.εννοειται οποτε το κανω βγαινουν παρα πολλες φυσαλιδες αερα.


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342009 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206294 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541020 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30895 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 49990 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 596976 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357474 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11367 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192846 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1192 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1158 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591423 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios