vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

145 επισκέπτες, 5 χρήστες
camber, Blackwolf, manoslykos, gfilip, Milarepa

Twitter

Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #540 στις: Μαΐου 19, 2016, 16:31 »
Για τις βασεις ειπαμε είναι ειδος φαρμακειο η vg και η pg και δεν υπαρχει περιπτωση να φορολογηθουν αρα εχουμε λυση, για τα αρωματα δεν ξερω αλλα και παλι και να φορολογηθουν δεν τρεχει και τιποτα γιατι σαμπος ποσο αρωμα βαζουμε?

Γνωστό αγγλικό κατάστημα με υγρά και αρωματα διαχωρισε την "πραματια" σε δύο ιστοσελίδες. Η μία περιλαμβάνει όλα τα έτοιμα υγρά που θα υπόκεινται στο νέο νόμο και η άλλη όλα τα αρώματα και τις βάσεις, ακόμα και τις νικοτινουχες. 

Είμαι σίγουρος πως τα αρώματα δε θα φορολογηθουν με το νέο ΕΦΚ, το ίδιο και οι μηδενικες βάσεις. Θέλω να πιστεύω πως ούτε και οι νικοτινουχες θα επηρεάσουν, αλλά αυτό μένει να το δούμε. 

Στην τελικη, το ποσοστό των ατμιστων που κάνουν DIY υγρά ειναι πολύ μικρό, δε νομίζω να είναι αυτοί ο στόχος τους. 

Αποσυνδεδεμένος remi0s

  • **
  • 257
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #541 στις: Μαΐου 19, 2016, 16:56 »
δεν έχει λογική αυτό που λες. Αν φορολογήσουν τα έτοιμα και δεν φορολογήσουν τις βάσεις απλά οι περισσότεροι  θα ξεκινήσουν τα diy . Είναι σαν να φορολογείς τα εργοστασιακά τσιγάρα και να μη φορολογείς τον καπνό...
Το μόνο που μπορεί να σώσει την κατάσταση με τις βάσεις είναι να μη φορολογηθούν οι βάσεις χωρίς νικοτίνη καθότι έχουν και άλλες εφαρμογές.

Αποσυνδεδεμένος diego

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
  • Θα Φάει η Μύγα Σίδερο και το Κουνούπι Ατσάλι...
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #542 στις: Μαΐου 19, 2016, 17:03 »
σιγα μην την γλιτώσουμε εμείς οι diyαδες, σίγουρα είμαστε λίγοι αλλα οχι και τόσο λίγοι, άσε που το πρώτο μας κριτήριο για να ασχοληθούμε με το diy, ηταν το οικονομικό άσχετα με το αν κάποιοι απο εμας το κάναμε χομπυ. οπως εγω, για εμας ο φόρος σημαίνει διπλασιασμό στο κόστος του χομπυ - αναγκη μας

Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #543 στις: Μαΐου 19, 2016, 17:04 »
Και άμα φορολογήσουν την βάση ..?? ποια βάση..?? Με 1% με 2% με 10% με 50 %, την σκέτη νικοτίνη, τα υλικά από τα οποία παράγετε η νικοτίνη..?? Πόσο πίσω μπορείς να πας για να φορολογήσεις.. Το τσιγάρ είναι καπνος χαρτί τέλος.. Εδώ πάμε σε κάτι χημικό που δεν έχει τέλος προς τα πίσω και φυσικά έχει και άλλες χρήσεις.. Γι αυτό δεν φορολογείται κατα την γνώμη μου..

Αποσυνδεδεμένος arisagras

  • **
  • 198
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #544 στις: Μαΐου 19, 2016, 17:10 »
επειδη δεν προλαβαινω  να  διαβασω ολο το θεμα σε οτι αφορα αγορα απ εξω τι γινεται?οχι υγρα αλλα ατμοποιητες κ.τ.λ τι παιζει?

Αποσυνδεδεμένος remi0s

  • **
  • 257
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #545 στις: Μαΐου 19, 2016, 17:12 »
Και άμα φορολογήσουν την βάση ..?? ποια βάση..?? Με 1% με 2% με 10% με 50 %, την σκέτη νικοτίνη, τα υλικά από τα οποία παράγετε η νικοτίνη..?? Πόσο πίσω μπορείς να πας για να φορολογήσεις.. Το τσιγάρ είναι καπνος χαρτί τέλος.. Εδώ πάμε σε κάτι χημικό που δεν έχει τέλος προς τα πίσω και φυσικά έχει και άλλες χρήσεις.. Γι αυτό δεν φορολογείται κατα την γνώμη μου..

και εγώ μαζί σου.. το ελπίζω όσο και εσύ.. Αλλα σε καμία περίπτωση δεν είναι δύσκολο να φορολογήσουν ανάλογα με τα επίπεδα νικοτίνης. Ένα απλό παράδειγμα θα ήταν αρχικός φόρος 0.5/ml + 0.05/mg νικοτίνης

Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #546 στις: Μαΐου 19, 2016, 17:15 »
επειδη δεν προλαβαινω  να  διαβασω ολο το θεμα σε οτι αφορα αγορα απ εξω τι γινεται?οχι υγρα αλλα ατμοποιητες κ.τ.λ τι παιζει?


Το βραδάκι που θα πας σπίτι, άραξε, πάρε ποτάκι, άτμιζε και διάβαζε το με την ησυχία σου.. Σήμερα , δεν θα αλλάξει τίποτα..

και εγώ μαζί σου.. το ελπίζω όσο και εσύ.. Αλλα σε καμία περίπτωση δεν είναι δύσκολο να φορολογήσουν ανάλογα με τα επίπεδα νικοτίνης. Ένα απλό παράδειγμα θα ήταν αρχικός φόρος 0.5/ml + 0.05/mg νικοτίνης

Βλέπεις κάτι τέτοιο μες στον νόμο..?? Φαντασιώνεσαι τώρα φόρους και ποσοστώσεις εκεί που δεν υπάρχουν..??

Αποσυνδεδεμένος micron

  • ***
  • 658
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #547 στις: Μαΐου 19, 2016, 17:24 »
Μερικες βασικες αποριες και συμπερασματα:

Συμπερασματα:
- Φορολογουντε τα υγρα αναπληρωσεις απο 1/1/2017, τωρα με ποιο τροπο λογικα θα σταλει εγκυκλιος στις διευθυνσεις εμποριου, ΕΦΕΤ, ΔΟΥ και τελωνεια.
- Δεν μιλαμε για ειδικο φορο καταναλωσης αλλα για απλη ενσωματωση καποιου φορου σε ενα καταναλωτικο προιον (και στα αναψυκτικα βαλανε φορο τελευταια).
- Για το ηλεκτρονικο τσιγαρο (ατμοποιητης + μπαταρια) απλα δινει μια επεξηγηση το τι ακριβως ειναι, δεν το φορολογει και μαλιστα ρητα (να κατι καλο)
- Φορολογει οτι εχει να κανει με υγρο αναπληρωσης το οποιο προοριζεται να χρησημοποιηθει απο ηλεκτρονικο τσιγαρο.

Αποριες:
- Αφου λοιπον φορολογει αποκλειστικα και μονο τα υγρα αναπληρωσης που προοριζονται για χρηση απο ηλεκτρονικα τσιγαρα, οι βασεις απο Φαρμακεια, Κουρεια, καταστηματα λιανικης πωλησης που δεν αναγραφουν οτι ειναι καταστηματα πωλησης ηλεκτρονικων τσιγαρων και δεν περιεχουν νικοτινη, δεν φορολογουντε; Οπως καθως και οι καθαρες νικοτινες (που δεν ειναι προιον προσμιξης με υγρα αναπληρωσης) καθως και τα αρωματα.
- Και τα ηλεκτρονικα τσιγαρα (συσκευες) απαγορευεται να πωλουνται σε αλλες Ευρωπαικες χωρες απο 20/5/16 ή μονο τα υγρα αναπληρωσης;

Συμβουλες:
- Ρε σεις παιδια ελεος, απο 1/1/2017 θα εφαρμοστει ο νομος τι θα πει ακυρωνω την παραγγελια μου για να μην εχω προβλημα με το τελωνειο!! (καλα εκτος και αν κανει 7 μηνες να ρθει Ελλαδα)

Edit: Καλα, τωρα που το σκεφτομαι δεν προκειται ποτε να φορολογησουν τις συσκευες γιατι αλλιως θα επρεπε να φορολογησουν και τους αναπτηρες και τις συσκευες παρασκευης στριφτων τσιγαρων.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 19, 2016, 17:34 από micron »

Αποσυνδεδεμένος john67

  • **
  • 277
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #548 στις: Μαΐου 19, 2016, 17:30 »
Τα όργανα έχουν ήδη αρχίσει, αυτό το Γερμανικό μαγαζί σταματά να στέλνει εκτός Γερμανίας από τις 20 Μαίου.

Αποσυνδεδεμένος rezwalker

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #549 στις: Μαΐου 19, 2016, 17:30 »
εγω δεν καταλαβαινω
κατι και θα το γραψω χυμα γιατι .....
τοσο καιρο αν το τελωνειο κρατουσε δεμα τι θα κανατε,
αλαζει τωρα ξαφνικα κατι και διαταραχτηκε ο εσωτερικος σας κοσμος
η τοσο καιρο δεν ξερουν τι γινεται και τι αγοραζουμε με τα τοσα φορουμ που αναφερουν και τροπους
δηλαδη να υπαρχει μια λογικη

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #550 στις: Μαΐου 19, 2016, 17:35 »
- Ρε σεις παιδια ελεος, απο 1/1/2017 θα εφαρμοστει ο νομος τι θα πει ακυρωνω την παραγγελια μου για να μην εχω προβλημα με το τελωνειο!! (καλα εκτος και αν κανει 7 μηνες να ρθει Ελλαδα)

Ποιος το έκανε αυτό; :))

Παιδιά, μην τρελαινεστε. Το ότι απαγορεύτηκαν οι αγορές από άλλες ευρωπαϊκές χώρες δε σημαίνει πως θα ξεκινήσουν και οι τελωνιακοι να κάνουν σωστά τη δουλειά τους. :))
Και τώρα από 20€ και πάνω όλα τα δέματα πρέπει να πληρώνουν τελωνείο. Εχετε πληρώσει ποτέ κάτι; Ε εντάξει, το 0.1% που ήταν τόσο άτυχο και το έλεγξαν δεν είναι ο κανόνας.
Από τη στιγμή που από εκεί που θέλετε να παραγγείλετε ο αποστολέας δεν έχει πρόβλημα να το στείλει Ελλάδα, τότε δεν ισχύει κάτι διαφορετικό με αυτά που ισχύουν μέχρι σήμερα. :)

Αποσυνδεδεμένος Tribal

  • **
  • 241
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #551 στις: Μαΐου 19, 2016, 17:37 »
Ρε παιδιά,επειδή έχω μπερδευτεί,ο νόμος από πότε μπαίνει σε εφαρμογή? Αλλού λένε για 20/5,αλλού από 1/6,αλλού για 1/11 και αλλού για 1/1/17 !!!
Τι ισχύει τελικά?

Αποσυνδεδεμένος Zelatini

  • **
  • 233
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι δρόμος...
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #552 στις: Μαΐου 19, 2016, 17:46 »
Τα λεει Εδω. Αν διαβασεις και λιγο παρακατω...ισως μπερδευτεις ισως και σου ξεκαθαρισουν! ;)

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #553 στις: Μαΐου 19, 2016, 18:45 »
Παιδιά, μη λέμε συνέχεια τα ίδια και τα ίδια. Είναι πολύ απλά τα πράγματα:

Πχ: Φυτική Γλυκερίνη από φαρμακείο=φυτική γλυκερίνη
     Umami Suave=βάση για άτμισμα
Το πρώτο δεν φορολογείται, το δεύτερο φορολογείται, ανεξαρτήτου νικοτίνης. Τυχαίο το παράδειγμα Umami φυσικά.

Κάποιος ρώτησε πιο πίσω αν εμείς έχουμε οφέλη επειδή ο φόρος είναι "απλός" και όχι "ειδικός". Βασικά ο νομοθέτης έχει το όφελος, καθώς δεν χρειάζεται να τροποποιήσει και το Νόμο περί ΕΦΚ. Και ας έχει την ίδια φόρμα με τον ΕΦΚ (ευθύνη τελωνείου, δυνατότητα φορολογικής αποθήκης κλπ).

Και μου γενάται τώρα εμένα το ερώτημα: άμα δηλαδή ταξιδέψω εκτός ΕΕ από 1/1/17, θα έχει και duty free υγρά στο ΕλΒεν??? :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #554 στις: Μαΐου 19, 2016, 18:53 »

Πχ: Φυτική Γλυκερίνη από φαρμακείο=φυτική γλυκερίνη
     Umami Suave=βάση για άτμισμα
Το πρώτο δεν φορολογείται, το δεύτερο φορολογείται, ανεξαρτήτου νικοτίνης. Τυχαίο το παράδειγμα Umami φυσικά.

Βάση Kertus 10% από φαρμακευτική = ??
Δεν νομίζω πως ισχύει ο συλλογισμός σου..


Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Και αν η εξίσωση που κάνεις ισχύει, τότε ο zetel πρέπει να προσβάλει ον νόμο στο ΣΤΕ ως αντισυνταγματικό γιατί αντιμετωπίζει με δύο μέτρα και δύο σταθμά το ίδιο ακριβώς προιόν (μηδενική vg)..
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 19, 2016, 19:02 από Psitgr »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1103755 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176952 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 565 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 386 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22440 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285700 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209629 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68853 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315909 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15682 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 127028 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95433 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem