vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

152 επισκέπτες, 1 χρήστης
Tem

Twitter

Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)

Αποσυνδεδεμένος CyberCr33p

  • **
  • 170
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #525 στις: Μαΐου 19, 2016, 13:29 »
Αν βρεθεί ξένο μαγαζί και σου πουλήσει τότε αν στο πιάσουν τελωνείο θα κατασχεθεί. Δεν μπορείς να το εκτελωνίσεις.
Αν θα υπάρχουν ποινικές διώξεις για σένα δεν το γνωρίζω.
Βέβαια αν είναι ευρωπαϊκό το μαγαζί τότε το δέμα δεν περνάει τελωνείο ούτως ή άλλως.

Από τη στιγμή που δεν περνάει τελωνείο το θεωρώ απίθανο να γίνει έλεγχος. Εάν υπάρχει κάποιος δικηγόρος στο forum θα ήθελα και εγώ την απάντηση για ποινική δίωξη.

Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #526 στις: Μαΐου 19, 2016, 13:33 »
φίλε Cruiser79 εάν η Ελλάδα δεν ενσωματώσει την ευρωπαϊκή οδηγία θα έχει πρόστιμο, άρα δεν ξέρω κατά πόσο αυτό που λες είναι εφικτό. Και επίσης εγώ εάν αγοράσω ένα εξάρτημα όπλου από την Κίνα και αυτοί μου το στείλουν, εάν με πιάσει το τελωνείο θα έχω πρόβλημα. Γι αυτό το ρωτάω αφού το ηλεκτρονικό τσιγάρο που δε θα έχει τις προδιαγραφές των 2 ml και λοιπά άρα θα είναι παράνομο και μπορεί να έχω θέμα. 

Αποσυνδεδεμένος rezwalker

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #527 στις: Μαΐου 19, 2016, 13:38 »
αν αφησουν τα ευρωπαικα χωρις ελενχο φεν βρισκω καποια λογικη
εφοσον πληρονουμε τον φορο απο ευρωπη δεν νομιζω να εχουμε καποιο θεμα

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #528 στις: Μαΐου 19, 2016, 13:40 »
Για αυτους που φοβουνται οτι δεν θα μπορεσουν να αγορασουν απο εξωτερικο, να μην φοβουνται. Δεν υπαρχει περιπτωση να σταματησουν οι κινεζοι να πουλανε σε ολη την Ευρωπη. Θα χασουν τα μισα τους εσοδα, ισως και παραπανω.

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3879
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #529 στις: Μαΐου 19, 2016, 13:57 »
αν αφησουν τα ευρωπαικα χωρις ελενχο φεν βρισκω καποια λογικη
εφοσον πληρονουμε τον φορο απο ευρωπη δεν νομιζω να εχουμε καποιο θεμα
Δεν χρειάζονται συνοριακό έλεγχο τα ευρωπαϊκά καταστήματα. Θα συμμορφωθούν από μόνα τους.
Δεν είναι δυνατό να απαγορεύεται στην Αγγλία η διασυνοριακή πώληση και να σου πουλήσει το Αγγλικό κατάστημα. Στον πρώτο φορολογικό έλεγχο θα του κλείσει το σπίτι η εφορία της Αγγλίας. Το ίδιο θα συμβεί σε όλες τις ευρωπαΙκές χώρες που ψηφίστηκε απαγόρευση διασυνοριακών πωλήσεων.

Για την αγορά της Κίνας και Αμερικής δεν ισχύουν τα παραπάνω αφού δεν απαγορεύεται από τη χώρα τους να εξάγουν στην Ευρώπη. Αυτοί θα σου πουλήσουν ευχαρίστως αλλά αν στα πιάσουν τελωνείο θα κατασχεθούν.

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #530 στις: Μαΐου 19, 2016, 14:14 »
Με τις αγορές που έχουν γίνει από Κίνα πριν από καιρό και τελικά θα φτάσουν μετά από 2 εβδομάδες, θα υπάρχει πρόβλημα? :confused1: :confused1: :confused1:

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #531 στις: Μαΐου 19, 2016, 14:18 »
Κατα 99.9% οχι. Οπως και στο μελον δεν θα υπαρχει. Σχεδον απιθανο να περασει τελωνειο το δεματακι σου.

Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #532 στις: Μαΐου 19, 2016, 14:19 »
Εγώ ξαναλέω.. Οι βάσεις δεν είναι υποχρεωτικά υγρό αναπλήρωσης.. Είναι προιόν για την παρασκευή υγρού αναπλήρωσης.. Ασχετα αν κάποιοι το ατμίζουν και σκέτο.. Και σκέτη vg φαρμακείου μπορείς να κάνεις αν θες.. Αυτό δεν την κάνει υγρό αναπλήρωσης η.τ
Αν δείτε στον καφέ γράφει αναλυτικά  και φορολογεί ξεχωριστά τα προιόντα που προορίζονται για την παρασκευή καφέ..
Όπως έχω ξαναπει σημασία δεν έχει τι καταλαβαίνουμε, αλλά τι γράφει ακριβώς και επι λέξη..
Ας ελπίσω να μην το διαβάζει κανείς που δεν πρέπει αυτό , αλλά ξεκάθαρα the window is still open..



Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #533 στις: Μαΐου 19, 2016, 14:32 »
Αυτο που θελετε να επιτρεπεται το ατμισμα στην δουλεια αεροπλανα εστιατοριο ειναι υπερβολικο.Εννοειται οτι καποιος ενοχλειται και απο τον ατμο στην μουρη του.
Υπερβολική βρίσκω την δική σου οπτική.
Φυσικά και δεν "εννοείται" πως κάποιος ενοχλείται από τον ατμό, μια που το 99% των ανθρώπων (τουλάχιστον!) δεν εκφράζουν απολύτως καμία ενόχληση με νορμάλ χρήση. Θα ήταν αυτονόητο αν είχε παρατηρηθεί πως ενοχλούνται πολλοί. Από το 1% που δηλώνει ενόχληση, οι μισοί τουλάχιστον καπνίζουν -το οποίο δείχνει μια χαρά πως η "ενόχληση" είναι στο εγώ τους που τσαντίζεται με αυτό που κάνεις, όχι γιατί τους ενοχλεί ο ατμός.
Όλα αυτά όταν ατμίζεις κανονικά. Εγώ ατμίζω, δεν πετάω "τον ατμό στη μούρη" κανενός. ΑΝ εσύ πετάς τον ατμό στην μούρη των γύρω σου να το κόψεις, είναι όντως ενοχλητικό και αγενές.
Επίσης, η σχετική κουβέντα για άτμισμα σε δημόσιους χώρους γίνεται σε άλλο νήμα (και δεν ενθαρρύνουμε κάποιον να ατμίζει σε αεροπλάνα, το οποίο συνήθως δεν είναι θέμα κρατικών νόμων αλλά κυρίως των αεροπορικών εταιριών).
Νομίζω πως έχεις φτιάξει έναν μύθο στο μυαλό σου που δεν αντανακλά την πραγματικότητα αλλά μια προσωπική σου αίσθηση ευπρέπειας που δεν βασίζεται στο τι όντως συμβαίνει στην πράξη.

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3879
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #534 στις: Μαΐου 19, 2016, 15:01 »
Εγώ ξαναλέω.. Οι βάσεις δεν είναι υποχρεωτικά υγρό αναπλήρωσης.. Είναι προιόν για την παρασκευή υγρού αναπλήρωσης.. Ασχετα αν κάποιοι το ατμίζουν και σκέτο.
Όπως έχω ξαναπει σημασία δεν έχει τι καταλαβαίνουμε, αλλά τι γράφει ακριβώς και επι λέξη..
Ας ελπίσω να μην το διαβάζει κανείς που δεν πρέπει αυτό , αλλά ξεκάθαρα the window is still open..
Συμφωνώ σ' αυτό και το έχω ξαναπεί κι εγώ.
Αλλά το θέμα δεν είναι πως το καταλαβαίνουμε εμείς ή πως γράφεται ή αν μας διαβάζει ο νομοθέτης.
Το θέμα είναι πως θα το εκλάβουν τα καταστήματα και για την ακρίβεια οι νομικοί-φοροτεχνικοί τους σύμβουλοι. Αυτοί διακινούν τη νικοτίνη κι αυτοί θα είναι υπεύθυνοι για την απόδοση του φόρου. Αν δεν έχουν ξεκάθαρη νομική ερμηνεία δεν νομίζω ότι θα βρεθεί κάποιος που θα πουλήσει βάση χωρίς το νέο φόρο. Διακινδυνεύει στον πρώτο έλεγχο να του τα ζητήσει το υπουργείο αναδρομικά και με πρόστιμο.

Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #535 στις: Μαΐου 19, 2016, 15:06 »
Αν εχω φτιαξει μυθο και ειμαι υπερβολικος θα φανει οταν δεν θα μπορεις να ατμιζεις πουθενα παρα μονο εξω.
Το νημα αφορα την νομοθεσια και η αναφορα ειναι σχετικη με σχολια σε αυτο το νημα
Το οτι μετρησες το 1% ειναι ενδιαφερον.

Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #536 στις: Μαΐου 19, 2016, 15:10 »
Συμφωνώ σ' αυτό και το έχω ξαναπεί κι εγώ.
Αλλά το θέμα δεν είναι πως το καταλαβαίνουμε εμείς ή πως γράφεται ή αν μας διαβάζει ο νομοθέτης.
Το θέμα είναι πως θα το εκλάβουν τα καταστήματα και για την ακρίβεια οι νομικοί-φοροτεχνικοί τους σύμβουλοι. Αυτοί διακινούν τη νικοτίνη κι αυτοί θα είναι υπεύθυνοι για την απόδοση του φόρου. Αν δεν έχουν ξεκάθαρη νομική ερμηνεία δεν νομίζω ότι θα βρεθεί κάποιος που θα πουλήσει βάση χωρίς το νέο φόρο. Διακινδυνεύει στον πρώτο έλεγχο να του τα ζητήσει το υπουργείο αναδρομικά και με πρόστιμο.



Με αναγκάζετε να λέω πράγματα που δεν θέλω να είναι γραμμένα..
Σημασία έχει ποιος θα στην πουλάει και τι θα λέει πως σου πουλάει ή αν θα την αγοράζεις νόμιμα και χωρίς φόρο..??
Η γλυκερίνη με 10% νικοτίνη , αραιωμένη με νερό είναι ένα γαμάτο υγρό για να ψεκάζεις τις τριανταφυλλιές σου και να πεθαίνει η μελίγκρα.. Τώρα αν εσύ είσαι βλαμμένος και θες να ατμίζεις το εντομοαπωθητικό δεν φταίει ο νομοθέτης..
Απλά δεν πρόκειται να φτάσουμε σε τέτοια επίπεδα.. Θεωρώ πως γνωρίζουν πολύ καλά τι έχουν γράψει και τι έχουν αποφύγει να γράψουν.. Δεν θεωρώ πως σκοπός τους ήταν να φορολογήσουν , αυτή την στιγμή τουλάχιστον το DIY , καθ ότι  είναι ένα πολύ μικρό ποσοστό επι του συνόλου.

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #537 στις: Μαΐου 19, 2016, 15:18 »
Για τις βασεις ειπαμε είναι ειδος φαρμακειο η vg και η pg και δεν υπαρχει περιπτωση να φορολογηθουν αρα εχουμε λυση, για τα αρωματα δεν ξερω αλλα και παλι και να φορολογηθουν δεν τρεχει και τιποτα γιατι σαμπος ποσο αρωμα βαζουμε?
Με την νικοτινη είναι το θεμα ,λετε να αρχισουμε τις αποσταξεις ?  προσοχή μονο μην ανατιναχθουμε!
Χυμα μπασμαδες κ.τ.λ με το τσουβαλι τα πουλανε,ανεβαζουν τους φορους στα τσιγαρα μπας και γεμισουν τα ταμεια και το μονο που καταφερνουν είναι να γινεται της τρελης από λαθραια,μαιμουδες και χυμα καπνο !

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3879
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #538 στις: Μαΐου 19, 2016, 15:26 »
@Psitgr
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι οι επιχειρήσεις θα ζητήσουν διευκρινίσεις από τον νομοθέτη για να σου πουλήσουν βάση χωρίς φόρο. Δεν είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα να σου πουλήσουν 5€ μια βάση 100ml και να διακινδυνέψουν να πληρώσουν αργότερα φόρο 10€ από την τσέπη τους συν τα πρόστιμα και τις προσαυξήσεις.
Σίγουρα θα ζητηθούν διευκρινίσεις από το υπουργείο. Όπως υποθέτω θα ζητηθούν διευκρινήσεις και για τα μη νικοτινούχα υγρά που αυτή τη στιγμή δεν έχουν εξαιρεθεί από τη φορολόγηση.

Τώρα αν εσύ νομίζεις ότι μπορείς να περάσεις μια βάση σαν εντομοκτόνο (και παράλληλα να πουλάς η.τ.) τότε άνοιξε ένα μαγαζί και θα γίνουμε όλοι οι πιο τακτικοί πελάτες σου.

Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #539 στις: Μαΐου 19, 2016, 15:45 »
Μα γι αυτό είπα στην αρχή ποιος θα στις πουλάει.. Προφανώς τα ατμομάγαζα δεν θα τις πουλάνε.. Αλλά όπως είπα στην συνέχεια, θεωρώ πως εις γνώσιν του το υπουργείο δεν φορολογεί το DIY οπότε και θα δωθούν οι απαραίτητες διευκρινήσεις.. Σε αντάλλγμα με την μη φορολόγηση του DIY φορολογούν τα μη νικοτινούχα έτοιμα υγρά.. Εγώ βλέπω μια λογική σε αυτό.. Θα μάθουμε έτσι κι αλλιώς.. ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1864 245969 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 03:26
από Tem
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572016 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1848 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8006 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1121601 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 684 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 392 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326694 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8594 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 297646 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827584 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511639 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios