vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

173 επισκέπτες, 4 χρήστες
yiannisx, lagoudakis, Milarepa, camber

Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #315 στις: Μαΐου 14, 2016, 01:57 »
[justify]Εδώ υπάρχει κι ο αντίλογος, αγαπητέ φίλε. Αν μου επιτρέπεις μία γνώμη. Σαφώς και υπάρχουν οι δήθεν και οι “μάτσο”, παντού υπάρχουν, πόσο μάλλον σε στενάχωρα περιβάλλοντα όπου είναι ιδανικές πασαρέλες, όπως και στο άτμισμα υπάρχει -και πρέπει να υπάρχει- η αυθεντικότητα, μ' ό,τι αυτό συνεπάγεται.[/justify]

[justify]Κάποιος μπορεί να είναι της άποψης πως πρέπει να έχει τη δυνατότητα πολλαπλών επιλογών: να τα έχει όλα, να τα έχει εδώ και τώρα, να δει τα πάντα όπως κι αν έρθουν, να, να, να. Κάποιος άλλος να βαφτίζει τι είναι καλό και τι όχι μόνο με δικά του κριτήρια, άλλος να μην βλέπει καμία διαφορά σε τίποτα, άλλος να βλέπει παντού αδικία και ελληνική μαφία. Άλλος μόστρα μέσα από γνήσια και να κουνάει περιχαρής το πορτοφόλι της ευτυχίας. Άλλος μπορεί να έχει 200 ατμοποιητές και 500 μοντάκια, να είναι χρυσός αιμοδότης online, των απανταχού κινεζοκαρατεριστών.[/justify]

[justify]Προσωπικά, αν έχω να επιλέξω αυτοκίνητο θα πω αβίαστα Audi, ή όταν έκλεινα εκνευρισμένος την τιβί με τα τερτίπια του Σ. Κουρτς, ξαμολιόμουν με το Αυστριακό πορτοκάλι, ή πως, ακόμα δεν έχω ατμίσει με dna, όμως ξέρω να περιμένω εκεί που δεν είμαι έτοιμος. Υποκλίνομαι στην yihi, όμως δεν θα ψάξω για τον Gus Lee ώστε να νιώσω το χάδι της επανάστασης, δεν θα είμαι o πιστολέρο της paypal κι ο εκδικητής της ελληνικής πονηριάς.[/justify]

[justify]Με λίγα λόγια, συμφωνώ μαζί σου. Γρήγορα θα φανούν όλα, χωρίς άγχος.[/justify]



Μα ηδη αγαπητε Ribot το ατμισμα εχει καταργησει προ πολλου την "παλη των ταξεων" οπως σωστα αναφερεις, μιας & εναν Χ ατμοποιητη η μια Ψ ηλεκτρονικη συσκευη τη βρισκεις πια στο 1/8 της τιμης που καποιος εχει σκασει για το original... νομιζοντας ποσο ξεχωριστος μπορει να ειναι με ενα μοναδικο μη αντιγραψιμο κομματι, ενω στην ουσια δεν ισχυει αυτο...

Νομιζω το ατμισμα δεν το ξεκινησαμε για να δινουμε δυο & τρεις φορες περισσοτερα χρηματα απ οτι με το κ.τ.

Αρα θα φανει ποιος ειναι με ποιον συντομα... μην αγχωνομαστε...  O0


Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #316 στις: Μαΐου 14, 2016, 02:06 »
φιλε η ft εχει απο μπρελοκ μεχρι κινητα.................λες να βγαλουν ακρη???υπαρχουν σελιδες με καταστηματα που πουλανε μονο συρματα..........ουτε εκει θα βγαλουν ακρη

Το θεμα ειναι να στελνουν ομως. Μπορει οι ιδοι απο μονοι τους, να πουν α εμεις δεν στελνουμε πλεον Ευρωπη λογο νομοθεσιας, αν και δεν νομιζω να αυτοκτονησουν  :tongue_smilie:

Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #317 στις: Μαΐου 14, 2016, 03:33 »
Ευρωπαικη αποθηκη  ;)

Αποσυνδεδεμένος skordoman

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Τι δεν καταλαβαίνεις ;
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #318 στις: Μαΐου 14, 2016, 08:14 »
(Image removed from quote.)

Όσοι αγοράζουν νικοτινούχες βάσεις ή έτοιμα υγρά από Inawera, τα ξεχνάνε...

Μην θεωρούμε απίθανο να πει και οποιαδήποτε άλλη επιχείρηση "δεν στέλνω πχ μοντ στην Ελλάδα"..... Δεν θέλω να πω ποιά και να κακομελετήσω..... :angel:

αυτό ποιο πολύ μου κάνει για πιστοποίηση ότι ο αγοραστής είναι άνω των 18 παρά σαν απαγόρευση, και να σου πω την αμαρτία μου είναι καλό αυτό.  Σε πόσα site / e-shop κάνουν έλεγχο για το ενήλικο του καταναλωτή ;; Μόνο μια ερώτηση αν είσαι 18 και μπήκες ακόμα και αν είναι 4 !!!!.
Θα μου πεις δεν είναι απόλυτο αυτό με το ΑΦΜ, αλλά είναι ένας καλό τρόπος ελέγχου.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Φίλε Χαράλαμπε, αυτός πιθανόν να είναι ο ευσεβής πόθος τους δηλαδή, να υπάρχουν μόνο εργοστασιακές αντιστάσεις, γιατί έτσι πως το βλέπω τα αναλώσιμα τους ενδιαφέρουν για να μπορούν να φορολογηθούν. Τα άλλα είτε δεν μπορούν γιατί έχουν χρήσεις και αλλού εκτός ατμίσματος είτε είναι αγορά χαμηλής συχνότητας (δεν παίρνεις ατμό και mod κάθε μέρα ή εβδομάδα  :yes: )

Από εκεί και πέρα ΔΕΝ μπορούν να κόψουν μια αγορά προϊόντος από site εξωτερικού (ειδικά αν είναι από ΕΕ ) είναι αντίθετο με την ελεύθερη διακίνηση αγαθών και ανθρώπων. Ίσως μόνο να το δασμολογήσουν όπως γίνετε τώρα για χώρες εκτός ΕΕ, όπως είναι πολύ ξεκάθαρο σε εμένα το οικονομικό κομμάτι της ιστορίας που λέγετε Η.Τ. ενδιαφέρει τους κυβερνώντες.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 14, 2016, 08:28 από skordoman »

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #319 στις: Μαΐου 14, 2016, 11:39 »
Ευρωπαικη αποθηκη  ;)
Αν ισχύσει η απαγόρευση διασυνοριακών πωλήσεων, την ξεχνάμε την Ευρωπαϊκή αποθήκη. ΕΙΔΙΚΑ αυτήν!  ;)


Σχετικά με την ανακοίνωση της Inawera:
Αν δεν απατώμαι ΔΕΝ λέει ότι σταματάει τις πωλήσεις.
Λέει ότι θα μπορεί να αγοράζει όποιος έχει ΑΦΜ.
Ε, βάλε το ΑΦΜ σου κι αγόρασε! Πού είναι το πρόβλημα;  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #320 στις: Μαΐου 14, 2016, 11:54 »
 :nope:
δεν είναι τόσο απλό
θέλει ευρωπαϊκό αφμ για διακοινοτικό εμπόριο η κάπως έτσι δεν ξέρω ακριβώς πως το λένε
πρέπει να έχεις εταιρία και να βγάλεις τέτοιο αφμ για να μπορείς να κανεις αγορές από έξω με το αφμ σου

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #321 στις: Μαΐου 14, 2016, 12:00 »
Το έψαξα λίγο παραπάνω:
Για να κάνεις αγορές λέει θα πρέπει να έχει NIP, που στην ουσία είναι ΑΦΜ της Πολωνίας.
Και για να έχεις NIP θα πρέπει να εργάζεσαι στην Πολωνία ή να έχεις επιχείρηση εκεί.
Άρα, με λίγα λόγια, σταματάει τις διασυνοριακές πωλήσεις.

Αποσυνδεδεμένος Δερεκοπουλος νικολαος

  • ***
  • 691
  • Φύλο: Άντρας
  • monta πρωην καπνιστης νυν ατμιστης και υγιης
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #322 στις: Μαΐου 14, 2016, 12:03 »
Nαι αλλα αυτο δεν αντιτιθεται με την ελευθερη διακινηση προιντων μεταξυ χωρων 
της ευρωπαικης ενωσης  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #323 στις: Μαΐου 14, 2016, 12:06 »
όπως δεν μπορείς να αγοράσεις τσιγάρα από γερμανία έτσι και αυτά
νομίζω :dontknow:

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3883
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #324 στις: Μαΐου 14, 2016, 12:25 »
Έτσι ακριβώς.
Διασυνοριακές πωλήσεις επιτρέπονται μόνο μεταξύ επιχειρήσεων που έχουν ενδοκοινοτικό ΑΦΜ (VIES) αλλά από εκεί και πέρα σε όποια χώρα υπάρχει σχετική απαγόρευση τα καταστήματα θα πωλούν λιανική online μόνο στη χώρα τους.

Η ευρωπαϊκή αποθήκη κινέζικων μαγαζιών δεν βοηθάει σε τίποτε. Θα πρέπει να ανοίξουν ένα κατάστημα σε κάθε χώρα της Ευρώπης που νομίζω ότι είναι ανέφικτο.
Πιστεύω ότι οι κινέζοι θα εξακολουθούν να πουλάνε στην Ευρώπη παράνομα αλλά η διαφορά με τώρα θα είναι στα πακέτα που θα πιάνει το τελωνείο. Αν συμβεί αυτό τώρα, απλά πληρώνουμε το ΦΠΑ και τυχόν δασμούς. Αν συμβεί αυτό στο μέλλον θα κατάσχεται το παράνομο εμπόρευμα. Δεν γνωρίζω αν θα υπάρχουν και ποινικές ευθύνες για τον παραλήπτη.

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #325 στις: Μαΐου 14, 2016, 13:03 »
Nαι αλλα αυτο δεν αντιτιθεται με την ελευθερη διακινηση προιντων μεταξυ χωρων
της ευρωπαικης ενωσης  :hmmm:


η ευρωπαικη αποτετοια (βαλε οποια λεξη θες εκτος απο ενωση γιατι μονο τετοια δεν ειναι) μας ειχε βαλει δυο ωραιοτατα τυρακια (τη σενγκεν και την ελευθερη διακινηση προιοντων) αλλα πισω απο αυτα βρισκοταν η φακα.
Τωρα που σχεδον ολα τα κρατη μελη εχουμε ποιαστει στη φακα -η τεσπα οσα ηταν στοχος να ποιαστουν- για ποιο λογο να χει ακομα τυρια? για να μουχλιασουν?

όπως δεν μπορείς να αγοράσεις τσιγάρα από γερμανία έτσι και αυτά
νομίζω :dontknow:

Αυτο δεν ισχυε απλα ΠΟΤΕ! Αυτο ειναι καινουργια πατεντα
Εντος εε δεν υπηρχε οριο, γι αυτο και στα αεροδρομια δεν ειχε tax free αλλα φορολογημενα κανονικα τσιγαρα και ποτα, ενω τα αφορολογητα που εχουν οριο τα παιρνεις μονο οταν εχεις bpass για χωρα εκτος εε.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 14, 2016, 13:09 από Nick74 »

Αποσυνδεδεμένος CyberCr33p

  • **
  • 170
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #326 στις: Μαΐου 14, 2016, 13:17 »
:nope:
δεν είναι τόσο απλό
θέλει ευρωπαϊκό αφμ για διακοινοτικό εμπόριο η κάπως έτσι δεν ξέρω ακριβώς πως το λένε
πρέπει να έχεις εταιρία και να βγάλεις τέτοιο αφμ για να μπορείς να κανεις αγορές από έξω με το αφμ σου

Θέλει να έχεις ενεργές τις ενδοκοινοτικές συναλλαγές στη ΔΟΥ. Εγώ το έχω ενεργό και θα μπορούσα να παραγγείλω χρησιμοποιώντας το ΑΦΜ μου αλλά έχω άλλες επαγγελματικές δραστηριότητες και δεν ξέρω τι γίνεται σε αυτή τη περίπτωση.

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2814
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #327 στις: Μαΐου 14, 2016, 13:26 »
Τίποτα δεν θα γίνεται. Δεν θα σου στείλει το eshop γιατί απαγορεύονται πλέον οι διασυνοριακές πωλήσεις. 

No more κυπριακές βάσεις επίσης. 
http://www.mixnmatcheliquids.com/el/

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #328 στις: Μαΐου 14, 2016, 16:52 »
Δεν πανικοβάλλομαι με αυτά που διαβαζω (μπα καθολου  :'()αλλα μολις χτυπησα άλλο ένα λιτρο 6ρας νικοτινουχας βασης που μετα το απαραιτητο αραίωμα θα μου  βγαλει   4σαρα για 10-12 μηνες !
Εχω και την καβαντζα (ληξη 5ος του 2018)της 36ρας για αλλον έναν+ χρονο !
Εάν δεν μπορεσω να το ριξω σε μηδενικη από 5ρα που κανω τωρα μεσα σε 2-3 χρονια τοτε τα θελει ο κ$λος μου!

Αποσυνδεδεμένος Golf150

  • **
  • 131
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #329 στις: Μαΐου 14, 2016, 18:15 »
Καλησπέρα!
Επειδή εχω μπερδευτεί με όλες αυτές τις αλλαγές που θα γίνουν σύντομα εχω μια ερώτηση. Όσοι αγοράζαμε ατμοποιητες αξεσουάρ mods και υγρά από τα μαγαζιά εδώ στην Ελλάδα θα έχουμε κάποιο πρόβλημα; Πρόβλημα εννοώ έλλειψη σε υγρά εισαγώμενα και μη ή σε ατμοποιητες κτλ; Η αφορά περισσότερο τις εισαγωγές από την Κίνα;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες [Αρώματα] 1418 190814 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 06, 2024, 15:17
από chkontog
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8843 1152122 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 06, 2024, 13:52
από BigRed
Τι βαμβακι σας εδωσε την καλυτερη γευση σε mtl ατμοποιητη; Περιοχή νέων μελών 54 11314 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 19:39
από treloneritis
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2123 345895 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 06:24
από Κώστας Σιδέρης
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 1004 147534 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 04, 2024, 20:20
από Chris66
Vandy Vape BSKR Mini V3 MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 5 8272 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 03, 2024, 19:24
από Tem
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 209218 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 545601 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 33098 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 52765 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 600793 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 361251 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed