vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Le Zephyr clone

Αποσυνδεδεμένος barba_bill

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Zephyr clone
« Απάντηση #150 στις: Ιουλίου 02, 2016, 13:33 »
 :nope: :nope: :nope:

Αποσυνδεδεμένος antonishart

  • ***
  • 528
  • Φύλο: Άντρας
  • watch your back..
Απ: Le Zephyr clone
« Απάντηση #151 στις: Ιουλίου 02, 2016, 14:18 »
Βασικά με εχεις μπερδέψει κάθετα εχεις χτύπημα και μετρια γεύση και τωρα στην οριζόντια το αντίστροφο? 
Ο τηλεμαχος v2plus με βαμβάκι που τον έστηνα αν και καλος δεν έφτανε την γεύση του unfollow και δεν με ικανοποιούσε γιαυτο και τον έδωσα.
Απ την άλλη όμως το τι περνουμε απο τον καθε ατμο ειναι και υποκειμενικό και εσένα που σου αρεσει ο Τηλέμαχος (αυτο που σου δίνει) ίσως να μην το βρίσκεις στο ζεφιρ. 
Τα στισιματα που κανείς μια χαρά ειναι δεν πιστεύω οτι φταίει κατι σε αυτά.

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: Le Zephyr clone
« Απάντηση #152 στις: Ιουλίου 02, 2016, 15:00 »
Να τα πάρω μία από την αρχή γιατί σας μπέρδεψα. Το ίδιο υγρό ΔΙΥ μήλο, μπισκότο, κανέλα Λοιπόν:
1ο στήσιμο, κάθετο 3.5mm 0.32mm 12-13Watt   Παίρνω πλούσια γεύση και ικανοποιητικό κτύπημα. Σε σχέση με Τηλέμαχο: Παραπάνω γεύση από Τ. αλλά όχι την ίδια ανάλυση αρωμάτων. Ντουμάνι πάρα πολύ, μπόλικο.  http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,29794.msg1026342.html#msg1026342

 

2ο στήσιμο, οριζόντιο, ribon 0.4χ0.1 2mm άξονας.    Παίρνω ωραία γεύση και πολύ λίγο κτύπημα. Σε σχέση με Τηλέμαχο: Ελάχιστα παραπάνω γεύση από Τ. , όχι όσο το 1ο στήσιμο. Ντουμάνι.  http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,29794.msg1027091.html#msg1027091

 
3ο στήσιμο, οριζόντιο, 1.5mm άξονας. Παίρνω πλούσια γεύση, αλλά θα ήθελα λιιίιιγο χτύπημα ακόμα. Σε σχέση με Τηλέμαχο: Παραπάνω γεύση από Τ. , όχι όσο το 1ο στήσιμο. Ντουμάνι αρκετό.  http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,29794.msg1027691.html#msg1027691

 
Τηλέμαχος V2+ κλειστός: KanthalA1, 0.25mm, σε 2.5mm άξονας, 8-8.5W.

Από το 1ο στήσιμο έμεινα ΠΟΛΥ ευχαριστημένος, απλά διαβάζω εδώ ότι είναι καλύτερα τα οριζόντια και είπα να δοκιμάσω. Μπορεί να μην τα κάνω σωστά δεν ξέρω.

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Le Zephyr clone
« Απάντηση #153 στις: Ιουλίου 02, 2016, 16:21 »
Μπορει να μην σου ταιριαζει ο συγκεκριμενις ατμο tzifos,
τυχαινει και πολυ συχνα μαλιστα και σε μενα επισης.

Οχι μονο ατμο αλλα και πολλα αλλα καλουδια.

Για το χτυπημα παιζουν ρολο νικοτινες ,PG .

Αλλα θα σου ελεγα μην ψαχνεις αδικα το χτυπημα του Τηλμεαχου στον ζεφυρο.

Αλλες κατασκευες οι μεταξυ τους.
Ο ζεφυρος και σε μενα δεν δινει χτυπημα οπως ο Μαχος η ο Κ3 αλλα δεν τον δουλευω γι αυτο τον σκοπο.

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: Le Zephyr clone
« Απάντηση #154 στις: Ιουλίου 02, 2016, 17:00 »
Κοιτα, πήρα και τον c1 πριν μερικές μέρες,τον έδωσα 2 μέρες μετά. Κατάλαβα από την 1η τζούρα ότι δεν μου κάνει, και αυτόν τον πάλεψα 2 μέρες πριν τον δώσω με διάφορα στησίματα. Δεν είναι το ίδιο ο LΖ. Δεν είναι ότι δεν μου κάνει, απλά έλεγα μήπως δεν τον στήνω σωστά γι'αυτό και δεν παίρνω το χτύπημα που θέλω. Σίγουρα δεν τον πουλάω.
 
Μάλιστα είναι ΠΟΛΥ χρήσιμος, γεμίζεις το τανκ μέχρι την μέση με σκέτη βάση στην νικοτίνη που θές και μετά αντί να δοκιμάζεις υγρά από τα μαγαζιά από αυτούς τους άθλιους ατμοποιητές που έχουν, πας με τον LZ έτσι στημένο και στάζεις σαν σε driper από το μπουκαλάκι μια σταγόνα στο coil και δοκιμάζεις σωστά και γρήγορα. Το έκανα εχτές στο ReplaceSmoke δοκίμασα 6-7 υγρά και τελικά πήρα 2 υγρά που ήθελα.
   
Μπορείς πάνω του να κάνεις πολύ παιχνίδι και θα το παλέψω να βρώ και το χτύπημα που θέλω.

Αποσυνδεδεμένος constantinos77

  • **
  • 192
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Zephyr clone
« Απάντηση #155 στις: Ιουλίου 04, 2016, 15:47 »
Επειδή κανένας ατμοποιητής δεν είναι τέλειος (αν υπήρχε θα είχαμε πάρει όλοι από 2-3) το μοναδικό μειονέκτημα για μένα στον le zephyr είναι ότι δεν έχει χτύπημα. Όπως και να τον έστησα. Από εκεί και πέρα όλα τα υπόλοιπα είναι υποκειμενικά. Το θέμα χτυπήματος είναι κάτι που προβληματίζει και μένα. Όπως ανέφερε και ο teo77 αυτόν τον άτμο δεν τον παίρνεις για χτύπημα αλλά σε κερδίζει σε πολλά άλλα. Με το μοναδικό υγρό που πήρα χτύπημα ήταν το Earth Brother και πάλι δεν έχει καμμία σχέση το χτύπημά του σε σχέση με άτμο που αναφέρθηκαν(v3, τηλέμαχος)

Σε τί με κέρδισε ο zephyr:

1. Γεύση, γεύση, γεύση, γεύση, γεύση, γεύση, γεύση, γεύση, γεύση...........πιο πολύ γεύση δεν έχω πάρει από άτμο(εκτός ΙΑΤΤΥ). Την καλύτερη γεύση την πήρα με 1.5 coil και 7-8 στροφές με 0.25 σύρμα, με mesh και για ντουμανάκια με clapton. Όλα τα στησίματα με οριζόντια αντίσταση. Με οριζόντια ο ατμοποιητής μεταμορφώνεται. Είναι άλλος άτμο. Με κάθετη δεν με εντυπωσίασε κανένα στήσιμο. Αυτό δεν σημαίνει ότι κάποιος μπορεί να του αρέσει με κάθετη. Γούστα είναι αυτά και αν δεν δοκιμάσει κάποιος δεν μπορεί να βγάλει ασφαλή συμπεράσματα με βάση το πώς του αρέσει να ατμίζει.  Την γεύση την αντιλαμβάνεται ο καθενας διαφορετικά.

2. Παίζει τα πάντα! Ότι υγρό και να του βάλεις δεν θα σε κρεμάσει ποτέ. Βάλε καπνικό, φρουτένιο, γλυκό, γάλατα, σαντιγές, τζατζίκι, ούζο, γύρο, την γεύση που θέλεις θα σου την αποδώσει εκπληκτικά. Αυτό δεν θα το βρείς σε πολλούς άτμο. Άντε να είναι μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού. Στον pheno έβαζα grandmaster και εκτασιαζόμουν, όταν έβαζα όμως κανένα καπνικό :confused1:

3. Υποτροφοδοσία/Υπερτροφοδοσία. ΠΟΤΕ, με τίποτα και για κανένα λόγο :yes:

4. Διαρροές. ΠΟΤΕ, με τίποτα και για κανένα λόγο :yes: Τον έστησα μέχρι και με 1.0 coil, με mesh, τον έβαλα κάθετα, πλάγια, κατακόρυφα, τον ανέβασα σε υψόμετρο 700 μέτρα, ακόμη και σε κάτι χιλιάδες πόδια με συμπίεση καμπίνας, ποτέ δεν βγήκε ούτε σταγόνα. Δεν τον έχω δοκιμάσει ακόμη σε υποβρήχιο  :laugh1:

5. Ευκολία στησίματος. Ανοίγεις, στήνεις, κλείνεις, έφυγες. Ούτε άνοιξε κλείσε υγρά, ούτε να καθαρίσεις 10 κομμάτια αν αλλάξεις υγρό. Οι βίδες πιάνουν ότι σύρμα θελεις...ναι και clapton...και τέλος για κάποιον αρχάριο και άν δεν συγχωρεί λάθη στο στήσιμο.

6. Αναπλήρωση υγρού. Γεμίζεις όπως και με όποιον τρόπο θέλεις χωρίς να πάρεις ούτε σταγόνα υγρού στα χέρια σου. Απλά ανοίξεις, γεμίζεις, κλείνεις, τελείωσες. Και ναι...δεν χρειάζεσαι ούτε μπουκαλάκια με λεπτή μύτη(προσωπικά με εκνευρίζουν αφάνταστα) ούτε εξιδικευμένες τεχνικές για να γεμίσεις.

7.  Απίστευτο Airflow!!!!!!!! Από τα λίγα και με πολλές επιλογές! Καλύπτει όλα τα γούστα. Προσωπικά την έχω βρεί με τις 3 μικρές τριπούλες.

8. Για μένα είναι κουκλί και κάθεται καλά παντού! Σε pico, σε presa, σε elevator. Mικρός και διακριτικός! Οκ δεν στέκομαι και πολύ σε αυτό το κομμάτι γιατί αυτό και αν είναι υποκειμενικό.

9. Για να ακούσεις θόρυβο θα πρέπει να έχεις βιονικό αυτί. Αν ακούς θόρυβο από έναν μεσάτο άτμο τότε ακούς και από τον zephyr

ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΕ 10€  :laugh1: Απλά για να μην ξεχνάμε και το value for money. E αν είχε και το χτύπημα που πολλοί αναζητούμε τότε δεν θα ασχολούμασταν με άλλον άτμο για πολύ καιρό.

Άντε να πώ και ακόμη ένα αρνητικό. Δεν μου έπαιξε καλά το nife και με στεναχώρησε αλλά θα του το συγχωρήσω.

Και μια που με έπιασε η μπάρλα να πώ και κάτι για τον νέο του αδερφό. Την προηγούμενη εβδομάδα κατέβηκα Αθήνα και πέρασα από κατάστημα της Vapeland για να πάρω υγράκια και να τον δοκιμάσω. Η αλήθεια είναι ότι ήμουν ψημένος να τον αγοράσω αλλά στο υποκατάστημα που πήγα δεν τον είχε διαθέσιμο για δοκιμή. Έχω όμως την εντύπωση ότι ο mirage δεν απευθύνεται στο κοινό της καθαρά τσιγαρίσιας τζούρας.

Είναι εντελώς διαφορετικής φιλοσοφίας. Το ότι τον στήνει κανείς με διπλή αντίσταση από μόνο του λέει πολλά για την φιλοσοφία, ασχέτως αν σου δίνεται η δυνατότητα να τον στήσεις και με μονή. Διάβασα και στο νήμα του mirage από κάποιους που τον πήραν ότι είναι πολύ ενθουσιασμένοι και ότι με τον zephyr δεν τον βρήκαν. Δεν θα διαφωνήσω καθώς δεν έχω προσωπική άποψη. Επειδή όμως υπάρχει ο αρχικός ενθουσιασμός, ας ωριμάσει λίγο το πράγμα και βλέπουμε. Το να είσαι μισή μέρα με κάποιον άτμο και να λές ότι είναι ότι καλύτερο έχεις ατμίσει είναι λίγο :confused1:  Όπως επίσης και το να λές ότι έκανα 2-3 στησίματα και δεν τα βρήκα με τον άτμο και αυτό είναι λίγο :confused1:

Αν δεν γνωριστείς, δεν παίξεις, δεν τον ζαλήσεις, δεν στρώσουν τα μέταλλα 15-20μέρες...δεν νομίζω ότι μπορείς να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα. Είχα πάρει πριν 3 μήνες έναν v3 και είπα τί μπούρδα είναι αυτή. Μετά από 3 μήνες αφού έστρωσαν τα μέταλλα το αρχικό μου συμπέρασμα άλλαξε κατά πολύ. Πήρα ακόμη έναν πριν 1 εβδομάδα. Τους βάζω διπλά με τα ίδια στησίματα και υγρό και δεν έχει καμμία σχέση ο ένας με τον άλλον.


Ξέρω...σας κούρασα, οπότε δεν περιγράφω άλλο...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 04, 2016, 16:33 από constantinos77 »

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: Le Zephyr clone
« Απάντηση #156 στις: Ιουλίου 04, 2016, 16:00 »
Παράθεση
Eπειδή κανένας ατμοποιητής δεν είναι τέλειος (αν υπήρχε θα είχαμε πάρει όλοι από 2-3) το μοναδικό μειονέκτημα για μένα στον le zephyr είναι ότι δεν έχει χτύπημα. 
:)) :)) ΠΕΣΤΟ ρε φίλε 2-3 μέρες πριν και έχω στήσει και τι δεν έχω στήσει 4-5 μέρες τώρα :eyesplash: για να βρώ κτύπημα....   :laugh1: :laugh1:
Συγκρίνω με κτύπημα Τηλεμαχο V2+ κλειστό (που κλοτσάει σαν γαϊδούρι) και έχω μείνει βλάκας τόσες μέρες, και ψάχνω να βρώ τι μλκια κάνω με τα στησίματά μου και τις δοκιμές μου και δεν τα καταφέρνω. Σήμερα θα έκανα το πρώτο μου mesh κάθετο 3.5mm, αναβάλετε γιατί βαρέθηκα κάθε μέρα να στήνω και μια και 2 φορές.

Δεν έχω να προσθέσω τίποτα ή να διαφωνήσω σε τίποτα με τα παραπάνω με κάλυψες 100%. Και εδώ, στην γειτονιά αυτή, ήρθε για να μείνει και αν βρώ και αυθεντικό καλόμεταχειρισμένο τον χτύπησα  :)) 

Αποσυνδεδεμένος constantinos77

  • **
  • 192
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Zephyr clone
« Απάντηση #157 στις: Ιουλίου 04, 2016, 16:14 »
@tzifos_f1 είδα φίλε τα στησίματά σου. Δεν κάνεις τίποτα λάθος. Απλά μην περιμένεις χτύπημα από τον zephyr όπως το εννοείς. Καμμία σχέση με τον v2plus. Τον zyphyr αν τον δείς σαν να έχεις ένα μεσάτο άτμο που δεν παίρνεις πολύ χτύπημα αλλά τον έχεις για άλλους λόγους(γεύση) θα τον ευχαριστηθείς.


Mε DIY υγρό δεν παίζει χτύπημα. Του έβαλα Over the Rainbow και Under the Sea που είναι υγρά της εταιρίας και είχε ένα πολύ όμορφο απαλό χτυπηματάκι που σε ευχαριστεί σε ώρες χαλάρωσης. Νομίζω αυτή είναι η λογική του και το ατμιστικό αποτέλεσμα που θέλει να προσδώσει η Vaponaute με αυτό τον άτμο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 04, 2016, 16:31 από constantinos77 »

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Le Zephyr clone
« Απάντηση #158 στις: Ιουλίου 04, 2016, 22:15 »
Νομιζω ο Constantinos τα ειπε ΟΛΑ!

Το νημα οφειλει να κλεισει :laugh1:

Ετσι ακριβως ειναι,συμφωνω οσω δεν παει.

Και μην ξεχναμε οπωε ειπε και ο Con οτι μιλαμε για εναν κλωνο των 10 ευρω.Για μενα πραγματικη εκπληξη ο μικρος..

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: Le Zephyr clone
« Απάντηση #159 στις: Ιουλίου 04, 2016, 23:08 »
meshοβάμβακο. Είπα να δοκιμάσω.


mesh 2cm x 5cm 400άρι, kanthalA1 0.25mm, 3.5mm άξονας. βαμβάκι περίπου όσο βάζω σε 2mm άξονα KGD.
Γευση :D   ||   Χτύπημα :)  || Ντουμάνι :-\


Αποσυνδεδεμένος constantinos77

  • **
  • 192
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Zephyr clone
« Απάντηση #160 στις: Ιουλίου 04, 2016, 23:12 »
Ε άντε πες μας και εντυπώσεις βρε. Τί περιμένεις να σκάσουμε;
Πού και να μην βαριόσουν σήμερα :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: Le Zephyr clone
« Απάντηση #161 στις: Ιουλίου 04, 2016, 23:17 »
Το παίρνω πίσω το :-\ για το ντουμάνι. Αν βάζεις 8watt .......
Στα 10Watt έχει και ντουμάνι :)

edit: Τώρα έχει στρώσει.... οι φώτο και το ποστ έγιναν 5-10 λεπτά μετά το στήσιμο. Τώρα έχει στρώσει μάλλον το mesh (υπ'όψιν πρώτη φορά στήσιμο με mesh) και από γεύση είναι κόλαση όπως και ντουμάνι. Χτύπημα ικανοποιητικότατο... δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από άλλους ατμο, αλλά όχι σαν Τηλέμαχος.


« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 05, 2016, 01:20 από tzifos_f1 »

Αποσυνδεδεμένος constantinos77

  • **
  • 192
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Zephyr clone
« Απάντηση #162 στις: Ιουλίου 05, 2016, 00:57 »
Αν κατάφερες και χτυπηματάκι με mesh  :respect: :respect: :respect: 
Θα βγάλουμε τρελά γούστα με τον ζεφειράκο :dance:

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Le Zephyr clone
« Απάντηση #163 στις: Ιουλίου 05, 2016, 09:22 »
ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 05-07-2016 08:44 ΒΕΡΟΙΑΣ - ΕΛΤΑ
:hapy_crazy: :laugh_wave: :laugh_cool_jump:

μόλις τον τσακώσω θα τον πατήσω ένα καλο πλύσιμο και απευθείας στήσιμο 
λέω να ξεκινήσω με οριζόντιο coil
και εδώ έρχεται άλλο ένα ερώτημα
τι υγρό να δοκιμάσω πρώτα γλυκό η καπνικό?

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: Le Zephyr clone
« Απάντηση #164 στις: Ιουλίου 05, 2016, 10:12 »
Αυτό που έχεις αφήσει στην άκρη, γιατί σ'αρεσε και δεν σ'αρεσε  ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1116588 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824814 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507813 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9019 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 155010 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 569076 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 244136 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294489 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1850 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 763033 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1205 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4094 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem