vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

270 επισκέπτες, 7 χρήστες
manoslykos, Sergios, Milarepa, Makis1993, I.P, goran, Jorge

Twitter

TCR (Temperature Coefficient of Resistance) - Τί είναι και σε τί χρησιμεύει!

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: TCR (Temperature Coefficient of Resistance) - Τί είναι και σε τί χρησιμεύει!
« Απάντηση #120 στις: Ιουνίου 23, 2017, 00:03 »
Εγώ λοιπόν κάθομαι και σας διαβάζω κρατώντας το VTC mini που λέει οτι δεν διαβάζει σωστά τις αντιστάσεις, και ατμίζω σε TC με τον fodi f2 που έχει πάνω αντίσταση από UD SS316L που λέει οτι είναι το χειρότερο σύρμα για TC, και χαμογελάω κάτω από τα βραδυμουστάκια μου.

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: TCR (Temperature Coefficient of Resistance) - Τί είναι και σε τί χρησιμεύει!
« Απάντηση #121 στις: Ιουνίου 23, 2017, 01:07 »
Πες μας όμως και σε τί θερμοκρασία ατμίζεις εσύ...πες το να μάθουν όλοι...εκτός αν έφτασες τους 200 απο θαύμα...  ;D :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: TCR (Temperature Coefficient of Resistance) - Τί είναι και σε τί χρησιμεύει!
« Απάντηση #122 στις: Ιουνίου 23, 2017, 01:15 »
Με το .40 σύρμα έστρωσε. 230 παρακαλώ. :))

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: TCR (Temperature Coefficient of Resistance) - Τί είναι και σε τί χρησιμεύει!
« Απάντηση #123 στις: Ιουνίου 23, 2017, 01:19 »
Εμ για αυτό κοκορεύεσαι...ρώτα και εμάς τους ψυχαναγκαστικούς που αν δεν ατμίσουμε κανονικά σε θερμοκρασία απο 200 μέχρι 240 αρρωσταίνουμε...  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: TCR (Temperature Coefficient of Resistance) - Τί είναι και σε τί χρησιμεύει!
« Απάντηση #124 στις: Ιουνίου 23, 2017, 01:21 »
Christos
Ο έλεγχος με το laser θα ήταν κατά πολύ χειρότερος. Έχει σημασία η απόσταση και το σημείο που σημαδεύεις αλλά το κυριότερο έχει πολύ μεγάλη καθυστέρηση.
Πολύ μεγαλύτερη ακρίβεια θα είχες με κάποιον αισθητήρα K-Type αλλά και αυτοί έχουν καθυστέρηση. Μικρότερη από τα laser αλλά μεγαλύτερη από τα μοντάκια μας όπως είναι τώρα. Οπότε η ακρίβεια πάει άχρηστη αφού όταν ο αισθητήρας καταλάβει ότι έχουμε 200 βαθμούς εμείς θα έχουμε φτάσει τους 220.


Αποσυνδεδεμένος ChristosN

  • **
  • 180
  • Φύλο: Άντρας
Απ: TCR (Temperature Coefficient of Resistance) - Τί είναι και σε τί χρησιμεύει!
« Απάντηση #125 στις: Ιουνίου 23, 2017, 01:27 »
Εμ για αυτό κοκορεύεσαι...ρώτα και εμάς τους ψυχαναγκαστικούς που αν δεν ατμίσουμε κανονικά σε θερμοκρασία απο 200 μέχρι 240 αρρωσταίνουμε...  :tongue_smilie:
Έτσι!

camber: Πάω στοίχημα ότι εάν στρώσουμε τον πωπό μας θα βρούμε λύση. :P 

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: TCR (Temperature Coefficient of Resistance) - Τί είναι και σε τί χρησιμεύει!
« Απάντηση #126 στις: Ιουνίου 23, 2017, 07:26 »
Δεν διαφωνώ στο γεγονός ότι ο έλεγχος θερμοκρασίας στα mods λειτουργεί αν και όταν :
- το firmware είναι σωστά γραμμένο
- το s/w στο pc έκατσε καλά
- το σύρμα είναι κατασκευασμένο σύμφωνα με standards και όχι όπως βόλεψε τον εκάστοτε κατασκευαστή για την εκάστοτε παρτίδα
- έχεις περάσει ένα σκασμό παραμέτρους μέσω pc
- έχεις βρει την κατάλληλη σχέση θερμοκρασίας / watts για να πάρεις το αποτέλεσμα που θέλεις΄
- κτλ κτλ

Σαφώς και στο 99% των περιπτώσεων δεν θα πάρεις καμένο (αν έχεις ορίσει σωστά τη θερμοκρασία). Σιγά τ'αυγά λέω εγώ, τρομερό επίτευγμα. Το επιθυμητό για μένα είναι να παίρνω πάντα τη τζούρα που επιθυμω μέσω tc, χωρίς να πρέπει να μάθω προγραμματισμό και φυσική σε επίπεδο μεταπτυχιακού.
Βεβαίως και το tc είναι το μέλλον στο άτμισμα. Αυτό που λέω είναι ότι επειδή απαιτεί από τον χρήστη ένα σκασμό παραμετροποιήσεις και ρυθμίσεις, επειδή έχει ελάχιστη ανοχή σε διαφορές στο στήσιμο (μήκος) της αντίστασης και ακόμα μικρότερη ανοχή σε διαφορές στο υλικό (σύρμα) της αντίστασης που οδηγούν σε νέες παραμετροποιήσεις, πάσχει στον τομέα της ευχρηστίας.
Δεν ακυρώνω την τεχνολογία, απλά λέω ότι κατά τη γνώμη μου είναι ακόμα πολύ δύσχρηστη.


Αγαπητέ μου microchip. Σέβομαι απόλυτα αυτά που λες αλλά το tc σε ευχρηστία δεν πλησιάζει ούτε το μικρό δαχτυλάκι τoυ W mode :)
Σαν να συγκρίνουμε ως προς την ευχρηστία τον the dripper με τον papillon ένα πράμα :P
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 23, 2017, 07:36 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1932
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: TCR (Temperature Coefficient of Resistance) - Τί είναι και σε τί χρησιμεύει!
« Απάντηση #127 στις: Ιουνίου 23, 2017, 08:21 »
Ναι αλλά επιμένω,



@Buliwyf

Ναι, αλλά δεν χρειαζόμαστε ακρίβεια αλλά σταθερότητα...
Συμφωνώ! 
Αλλά είτε το θέλουμε είτε όχι, είτε το χρειαζόμαστε είτε όχι, αν ΔΕΝ έχουμε ακρίβεια, πάει περίπατο και η σταθερότητα.

Αποσυνδεδεμένος Volpad

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
  • ♠○•• ○♣☻☺○
Απ: TCR (Temperature Coefficient of Resistance) - Τί είναι και σε τί χρησιμεύει!
« Απάντηση #128 στις: Ιουνίου 23, 2017, 09:09 »
Κάτσε,

Όταν βάζεις μια νέα αντίσταση, οι ιδιότητες της ( πχ tcr), μπορεί να είναι διαφορετικές από αυτές της προηγούμενης, αλλά θα είναι ίδιες μέχρι να την αλλάξεις. 

Αν έχεις λοιπόν ένα mod που διαβάζει σταθερά την αντίσταση, χωρίς διακυμανσεις, τότε το πολύ πολύ, να χρειαστεί να αλλάξεις την επιθυμητή θερμοκρασία. 
Ο έλεγχος θερμοκρασίας θα δουλεύει κανονικά. 

Άρα λοιπόν εξαρτάται μόνο από την ικανότητα του mod να διαβάζει την αντίσταση. 

Αν λοιπόν βρούμε ένα mod που δεν κάνει διακυμανσεις στην ανάγνωση της αντίστασης, τι πρόβλημα θα εχουμε;

Το πολύ πολύ, να αλλάζουμε την θερμοκρασία τη πρώτη φορά.  Μπορεί να βάζουμε 170, μπορεί να βάζουμε 260 αλλά το αποτέλεσμα θα είναι ίδιο. 

Αυτό που λέω, είναι ότι δεν έχει πρόβλημα ο τρόπος με τον οποίο κάνουμε έλεγχο, αλλά η αδυναμία του mod να διαβάσει χωρίς διακυμανσεις μια αντίσταση. 


Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1932
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: TCR (Temperature Coefficient of Resistance) - Τί είναι και σε τί χρησιμεύει!
« Απάντηση #129 στις: Ιουνίου 23, 2017, 09:17 »
Καθιστός είμαι!!  :laugh1: :laugh1:  ;D

Αυτό δεν λέω κι εγώ στο πρώτο μου post?? 
Ότι ο τρόπος υπολογισμού είναι στάνταρ, αλλά υπάρχουν πολλές διακυμάνσεις οι οποίες οφείλονται κυρίως σε αυτό που λες!

Rθ: η αντίσταση σε αυτή τη θερμοκρασία (αυτή που μετράει το mod μας real time), αντιλαμβανόμαστε το περιθώριο λάθους εδώ
R0: η αντίσταση σε θερμοκρασία 0οC (αυτή υπολογίζει το mod μας μετρώντας την αντίσταση σε θερμοκρασία περιβάλλοντος, γι' αυτό απαιτείται οι ατμοποπιητές να είναι  σε θερμοκρασία περιβάλλοντος), και σε αυτόν τον υπολογισμό υπάρχει περιθώριο λάθους


Αποσυνδεδεμένος Volpad

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
  • ♠○•• ○♣☻☺○
Απ: TCR (Temperature Coefficient of Resistance) - Τί είναι και σε τί χρησιμεύει!
« Απάντηση #130 στις: Ιουνίου 23, 2017, 09:24 »
Τώρα σήκω!!  :))

Ναι το ίδιο λέμε. 
Απλά δεν διευκρινίζεις πόσο είναι αυτό το περιθώριο λάθους. 
Αυτό που λέω είναι ότι αν το λάθος είναι πάντα ίδιο στην ίδια αντίσταση, τότε δεν μας νοιάζει...
Αυτό που μας νοιάζει, είναι το λάθος να είναι σταθερό..

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: TCR (Temperature Coefficient of Resistance) - Τί είναι και σε τί χρησιμεύει!
« Απάντηση #131 στις: Ιουνίου 23, 2017, 09:38 »
τα mod έχουν στάνταρ απώλεια πολύ μικρή αλλα αυτή δεν αλλάζει είναι fix
ο ατμοποιητης και οι ενώσεις που έχει μέχρι να φτάσεις στην αντίσταση κατά την άποψη μου φταίει περισσότερο στην σωστή ανάγνωση τις αντίστασης και όχι το mod
παρόλα αυτά εγώ δεν βρίσκω κανένα πρόβλημα που να με κάνει να πω δεν ασχολούμαι άλλο και γυρνάω στο power mode
έχω 2 γεμάτα χρονια τώρα με έλεγχο θερμοκρασίας και μου φαίνεται παιχνιδάκι
περισσότερο είμαι με ss tank και δεν βλέπω ποτε τελειώνει το υγρό αλλα πάντα καταλαβαίνω ποτε τελειωσε και καμένο ποτε
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 23, 2017, 09:46 από kotsos75 »

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: TCR (Temperature Coefficient of Resistance) - Τί είναι και σε τί χρησιμεύει!
« Απάντηση #132 στις: Ιουνίου 23, 2017, 10:22 »
[justify]Καλημέρα σε όλους τους φίλους. Τα κατάλαβα όλα!  :hehe:[/justify]

[justify]Εδώ νομίζω πως δικαιώνεται ο κυρ Φυσικός (της βροχής). Το πηνίο που είναι αντίσταση και ξεσηκώνει τα πάθη των απανταχού ανήσυχων ατμιστών.[/justify]

[justify]Συμφωνώ και με τον φίλο thenetpoet, αν κάτι αγάπησα περισσότερο στο άτμισμα, στη μέχρι τώρα σύντομη διαδρομή μου, είναι η μηχανική απόλαυση, (βέβαια, ο υπέροχος estrifan, το έχει καταφέρει και αυτό με τα παλαβά του σύρματα / όμως το προσπερνάω...). [/justify]

[justify]Προσωπικά έφτασα μέχρι Ni200, άντε και μια μυρωδιά από ss. Μετά σήκωσα τα χέρια ψηλά. Όποιο ηλεκτρονικό μοντ έχω με τέτοια καλή ικανότητα, μπήκε στο ράφι διότι ο όμορφος χρήστης (Joe) έμεινε μετεξεταστέος. Όταν απλουστεύσουν τη ζωή μου, τότενες θα επιστρέψω κι εγώ. [/justify]

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: TCR (Temperature Coefficient of Resistance) - Τί είναι και σε τί χρησιμεύει!
« Απάντηση #133 στις: Ιουνίου 24, 2017, 00:36 »
Πέρασε κάποια στιγμή ένα μοντάκι από τα χέρια μου, το Vaptio S150, το οποίο είχε μια λειτουργία ονόματι ATC, advanced temperature control. Αυτό είχε ένα αισθητήρα στην αντίσταση ο οποίος συνδεόταν με μία έξτρα επαφή στο κέντρο του 510 και θεωρητικά μετρούσε θερμοκρασία και όχι μεταβολή αντίστασης.

Σας καλώ να μαντέψετε γιατί πήγε άπατο και γιατί το χάρισα με συνοπτικές διαδικασίες...

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: TCR (Temperature Coefficient of Resistance) - Τί είναι και σε τί χρησιμεύει!
« Απάντηση #134 στις: Ιουνίου 24, 2017, 01:42 »
Επειδή και αυτό με μεταβολή της αντίστασης την μετρούσε;
Επειδή ήθελε κάμποσο χρόνο για να την μετρήσει;
Επειδή έχουμε το άμεσο μέσο για να μετρήσουμε την θερμοκρασία το οποίο είναι το πηνίο που ατμίζουμε και την πολύ μεγάλης ακρίβειας μέθοδο με την μεταβολή αντίστασης, αλλά εμείς θέλουμε κάτι άλλο να μας την μετράει;
Επειδή θέλουμε να ατμίζουμε με 27 διαφορετικά είδη σύρματος σε TC παρότι δεν έχουμε τέτοιες ανησυχίες σε VW;
Επειδή όσο ανάμεσα στο πηνίο και στη μέτρηση υπάρχει ο 510, σταθερότητα δεν πρόκειται να δούμε;
Επειδή δεν τολμάει κάποιος να κατασκευάσει μοντ και ατμοποιητή σε μία αδιαίρετη συσκευή χωρίς κινούμενα μέρη, να τραβήξει και 2 ζευγάρια καλώδια από το πηνίο, ένα για ισχύ και ένα για μέτρηση, να τελειώνουμε με το TC και να δούμε τι θα κάνουμε με το στεπάρισμα των υγρών;
Επειδή δεν πρέπει να περιμένεις σοβαρές απαντήσεις από μη δωροθετημένη ερώτηση;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102640 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176735 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 517 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 357 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22336 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285382 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209558 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68729 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315725 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15605 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126900 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95258 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem