vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

185 επισκέπτες, 2 χρήστες
Sergios, tasos1976

Twitter

GRIFFIN RTA 25 top airflow by GEEK VAPE

Απ: GRIFFIN RTA 25 top airflow by GEEK VAPE
« Απάντηση #45 στις: Μαΐου 20, 2016, 10:14 »
 :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος geanagno

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GRIFFIN RTA 25 top airflow by GEEK VAPE
« Απάντηση #46 στις: Μαΐου 20, 2016, 13:58 »
@kastanas232, μια χαρά μετράει τα Ω το cuboid

Μετά από αρκετές δοκιμές με σύρματα (ss316, nichrome, kanthal κτλ) σε διάφορες διατομές, κατέληξα ότι το καλύτερο που έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής είναι το spaced clapton (0,40 πυρήνας και 0,20 εξωτερικά). 0,5Ω, 50 watt και η γεύση είναι πραγματικά πολύ καλή.

« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 20, 2016, 14:21 από geanagno »

Απ: GRIFFIN RTA 25 top airflow by GEEK VAPE
« Απάντηση #47 στις: Μαΐου 20, 2016, 16:25 »
Εμένα φίλε δεν τις διαβάζει πάντα σωστά. Περιμένω τον Griffin να δω.

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος skordoman

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Τι δεν καταλαβαίνεις ;
Απ: GRIFFIN RTA 25 top airflow by GEEK VAPE
« Απάντηση #48 στις: Μαΐου 23, 2016, 16:18 »
Μόνο εγώ τον πήρα σε μαύρο χρώμα ?  :laugh1:  :laugh1: 

Ένα μεγάλο κουσούρι έχει όμως ! Μετά από 15 μέρες συμβίωση είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΆ επικίνδυνος για χρήση μέσα στο αυτοκίνητο, ειδικά με ανοιχτό τέρμα τον αέρα, και δεν είναι πλάκα, αν ξεχαστείς και πάρεις καλή τζούρα .......  έχασες από μπροστά σου τον κόσμο. Το μόνο που σε σώζει είναι ότι άρχισαν οι ζέστες και είναι τα παράθυρα ανοιχτά αλλιώς θα τρέχεις στις ασφαλιστικές..  :wall: 

Πάντως για την αεράτη τζούρα του και το ντουμάνι του δίνει εξαιρετική γεύση, τον δουλεύω με ταπεινό kanthal 0.35 στα 0,5 Ohm και με 40 Watt, υποθέτω, όπως λένε και οι λοιποί τυχεροί κάτοχοι, ότι αν πάω σε clapton ή twisted να δώσει πιο πολύ γεύση.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: GRIFFIN RTA 25 top airflow by GEEK VAPE
« Απάντηση #49 στις: Μαΐου 23, 2016, 16:22 »
Σε μένα έδωσε περισσότερη γεύση με SS. Και γενικά καλύτερο "τράβηγμα" σε σχέση με το clapton. 
Θα μου πεις, έβαλα clapton και σε άλλο ατμοποιητή και δε με ενθουσίασε καθόλου, οπότε μπορεί απλά να μη μου ταιριάζει το σύρμα. 
Πάντως ο griffin με ss και έλεγχο θερμοκρασίας λειτουργεί πάρα πολύ καλά. 

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Απ: GRIFFIN RTA 25 top airflow by GEEK VAPE
« Απάντηση #50 στις: Μαΐου 23, 2016, 16:27 »
@skordoman και σε απλό κανθαλάκι να πας απλά πιο χοντρο (26 ή 24ga) θα είσαι ακόμα καλύτερα.  ;) 

Προσωπικά (έχω τον 22άρι όμως) στήνω μόνο clapton ή τίποτε διπλά ή τριπλά twisted. Κι αυτά κάνουν πολύ καλή δουλειά.  :yes: 

@petra το claptonάκι σε τι watt το δούλεψες, θυμάσαι? Θεωρητικά ξέρεις περισσότερα από εμένα αλλά καλού κακού αναφέρω ότι με clapton και λιγότερα από 40-50watt δεν θα δεις φως (ή ντουμάνι)!  :)) Κι αν στήσεις και τπτ με 7-8 σπείρες clapton στο κάθε coil θα θες πάνω από 60watt στο νερό.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: GRIFFIN RTA 25 top airflow by GEEK VAPE
« Απάντηση #51 στις: Μαΐου 23, 2016, 16:37 »
Πήρα 2 έτοιμες αντιστάσεις κλάπτον. 5-6 σπείρες νομίζω. Μη ρωτάς τι σύρματα, φίλος μου τα έδωσε για να τα δοκιμάσω. 
Τα δούλεψα σε χαμηλά βατ (15-25) διότι έβγαζε καμμένο στα περισσότερα. Κι αυτό συνέβη με δυο διαφορετικούς ατμοποιητές και όσο κι αν άνοιξα τη ροή υγρών. Ετοιμη στριμμένη ήταν η αντίσταση, δε λέει να μην έστηνα σωστά. Εν τω μεταξύ, ντουμάνι έβγαζε, από γεύση υστερούσε. Ούτε κάτι τρελά διαφορετικό έκανα με το βαμβάκι. Λες να μη με θέλει; Δεν το έψαξα παραπάνω, γενικά δε με ενθουσιάζει η ιδέα όλων αυτών των βατ, διότι με το SS στα 25 βατ είχα τα πάντα. Δεν θα έλεγα πάντως ότι οι γνώσεις μου σε θέματα υλικού που έχει να κάνει με πολλά βατ είναι και οι καλύτερες. 

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Απ: GRIFFIN RTA 25 top airflow by GEEK VAPE
« Απάντηση #52 στις: Μαΐου 23, 2016, 16:49 »
Ε εντελώς μπακαλίστικα υπολογίζω ότι το συγκεκριμένο στήσιμο στα 25w δεν πρέπει να έβγαζε καν ατμό παρά μόνο με παρατεταμένο πολύ πάτημα του Fire. Και σίγουρα ούτε γεύση.
Μήπως παράβαλες βαμβάκι και ακόμα κι αν δεν ήταν πολύ σφιχτό στην αντίσταση ήταν πολύ σφιχτό ανάμεσα στο δαχτυλίδι και στα λούκια?  
Αυτά να τα διαβάζουν όλοι. ;D

ΥΓ. Μα το ss Petra είναι λεπτούλι το κακόμοιρο. Λογικό να ατμίσει στα 25w. Το Clapton είναι χοντρό σύρμα και τα θέλει τα βατάκια του, αλλιώς δεν έχει αποτέλεσμα. Παραδείγματος χάριν μια μονή αντϊσταση με claptonάκι στον theorem στα 30watt βγάζει ντουμάνι αλλά λίγη γεύση, στα 35 κάπως καλύτερα, στα 40 είναι τέλεια.  :laugh1: Α και αν μιλάμε για διπλές, θέλει περισσότερο ρεύμα για να ζεσταθεί το άλλο τόσο σύρμα. Δεν εϊναι 28 ή 26g να αρπάζει κατευθείαν. Φαντάσου άμα θέλω να κάνω dry burn με το coilmaster tab και δεν έχει αρκετή μπαταρία και πιάνει με το ζόρι τα 3.5volt παίζει να χρειάζονται πάνω από 4-5sec για να πυρώσει η διπλή. Ούτε ελληνικό καφέ να φτιαχνα. :eyesplash:

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: GRIFFIN RTA 25 top airflow by GEEK VAPE
« Απάντηση #53 στις: Μαΐου 23, 2016, 16:58 »
Ισως και να του έπεσε πολύ το βαμβάκι. Αν είχα κι άλλες κλάπτον αντιστάσεις, θα ήξερα μετά βεβαιότητας. Δεν πήγα να πάρω, διότι δε με ελκύει η προοπτική να ατμίζω σε 50 βατ. Τα 25 με το 32SS ήταν μια χαρά, από τη στιγμή που έβγαζαν γεύση και ντουμάνι. Αυτό το ντουμάνι που, αν οδηγείς, μπορεί να προκαλέσει ατύχημα. 
Εχοντας αρκετούς MTL, παίρνω τη γεύση που θέλω. Στον πνευμονικό ψάχνω κυρίως ντουμάνι για διάλειμμα, μαζί με μια αξιοπρεπή γεύση. Το SS στον έλεγχο απέδιδε καλύτερα στο θέμα αυτό, σε σχέση με το ίδιο σύρμα σε λειτουργία power. Πάντως κρατάω αυτά που είπες, με την πρώτη ευκαιρία που θα βρω μια κλάπτον, θα τη δοκιμάσω με λίγο βαμβάκι

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Απ: GRIFFIN RTA 25 top airflow by GEEK VAPE
« Απάντηση #54 στις: Μαΐου 23, 2016, 17:01 »
Γούστα είναι αυτά, αλλά όταν βρεις την ευκαιρία άδραξέ την απλά για δοκιμή. Άν ήμουν Σαλονίκη κι όχι στην άλλη άκρη της Ελλάδας θα ερχόμουνα να σου δώσω να δοκιμάσεις.  ;D 
:peace1:

Αποσυνδεδεμένος vaggos59

  • **
  • 437
  • Φύλο: Άντρας
    • meteoacharnes
Απ: GRIFFIN RTA 25 top airflow by GEEK VAPE
« Απάντηση #55 στις: Μαΐου 24, 2016, 23:34 »
Από σήμερα, τον έχω και εγώ στα χέρια μου.
Μάνιουαλ δεν είχε, αλλά ήδη είχα ενημερωθεί από τα όσα έγραψε και έδειξε η @Petra αλλά και ξένοι ριβιούερς.
Πρώτη αντίσταση μονή spaced clapton. 7 σπείρες (28Χ2 +32 GA). Το στήσιμο αστείο και σε δύο λεπτά. Η αντίσταση στα 0,81 ωμ.
Ξεκίνησα όπως έχω συνηθίσει, χαμηλά. (πρώτη φορά με κλάπτον). Από τα 14 και πάνω κάτι γινόταν. Στα 16-17, ήρθε απίθανη γεύση πολύ καλό κτύπημα, και καλό ντουμάνι. Προσωρινά έκανα στάση στα 21 βαττς, που έρχεται με την μία. Πιο χαμηλά, με την πρώτη αργεί να πάρει Με την δεύτερη, δείχνει τις ικανότητές του. Και στα 25 βαττς πάντως, σε επαναλαμβανόμενες τζούρες, δεν πήρα ίχνος καμένου, με τον αέρα και τα υγρά στη μέση.
Ταίριαξε καλά κε το EVIC VT αλλά και με τον Tesla. Απλά προληπτικά του έβαλα στην αρχή για τυχόν διαρροές. Και ευτυχώς, γιατί στο δεύτερο γέμισμα με λίγα ml, δεν έσφιξα καλά το πάνω κομμάτι και άρχισε η πλημμύρα.
Δυσκολίες στη λύση του δεν συνάντησα για το πρώτο πλύσιμο. Το ίδιο και στο δέσιμο.
Το ντριπτιπάκι του, δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε και θα βάλω την μούφα με έναν από αυτούς που ήδη έχω.
Το top flow δεν νομίζω ότι προσφέρει κάτι ιδιαίτερο. Βέβαια τον έχω δύο ώρες μόνο στην κατοχή μου.
Το μόνο που δεν κατάλαβα, γιατί ειναι διαφορετικές οι τάπες. Αυτή που είχε επάνω ήταν πιο μακρυά και έκλεινε πιο καλά τις τρύπες για το υγρό.

Και με το Τεσλα
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 24, 2016, 23:52 από vaggos59 »

Αποσυνδεδεμένος kiriakn

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
  • Νίκος
Απ: GRIFFIN RTA 25 top airflow by GEEK VAPE
« Απάντηση #56 στις: Μαΐου 28, 2016, 15:05 »
Μίας ημέρας κάτοχος και ακόμη πειραματίζομαι με σκέτο κάνθαλ και μονή αντίσταση...όχι και πάρα πολλά, αλλά το περίμενα κιόλας. Θα δοκιμάσω με κλάπτον Ni80Cr20+Kanthal ( 26+32 ) σε 2,5 διατομή και 4 σπείρες και θα επανέλθω - πάντως με τα βαμβάκια κοντά, ίσα που μπαίνουν στα κανάλια, κανένα πρόβλημα :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GRIFFIN RTA 25 top airflow by GEEK VAPE
« Απάντηση #57 στις: Μαΐου 28, 2016, 16:31 »
kiriakn, και εγω ετσι ακριβως το κανω το βαμβακι και ολα ειναι αψογα.

Παντως, μου φαινεται καλυτερη η γευση του απο του μικρου ή ειναι ιδεα μου; Εχω την εκδοση χωρις το top airflow.

Αποσυνδεδεμένος periptero

  • **
  • 288
  • Party all the time
Απ: GRIFFIN RTA 25 top airflow by GEEK VAPE
« Απάντηση #58 στις: Μαΐου 28, 2016, 19:45 »
Μου αρεσει η ιδεα των 25mm,
Θα ηθελα να μου πει καποιος αν ξερει, αν εχει δοκιμασει, πως συμπεριφερεται σε σφιχτες "τσιγαρισιες" τζουρες....
Δουλευει καλα? μηπως κανει υπερτροφοδοσια με αποτελεσμα τις διαρροες ?
Δεν τις μπορω τις αερατες και πολυ περισσοτερο τις πνευμονικες.

Απ: GRIFFIN RTA 25 top airflow by GEEK VAPE
« Απάντηση #59 στις: Μαΐου 28, 2016, 20:17 »
O Griffin ειναι μονο για πνευμονικες

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115783 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824247 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507292 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8915 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154719 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568725 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243799 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294124 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1734 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762691 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1101 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3998 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem