vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

68 επισκέπτες, 3 χρήστες
Buliwyf, Sergios, Rebeccaronia

Twitter

A2-T (τανκ) ατμοποιητής

Αποσυνδεδεμένος Christos_Tz

  • **
  • 467
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari Mini Titanium White+Russian 91%
    • http://www.facebook.com/profile.php?id=573023804&ref=tn_tnmn
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #1080 στις: Απριλίου 04, 2012, 23:10 »
Λοιπον παιδακια οποιοσ μπορει ασ με βοηθησει σε κατι..νεοσ με τον Bulli..A2TM..εφτιαξα μια αντιστασουλα με 0,16..πετυχε..η τυχη του πρωταρη+βιντεο απο Kalafan..ικανοποιημενοσ ειμαι ολα οκ..επειδη κανω γλυκειεσ γευσεισ..καραμελεσ..μηλα κτλ..πρασσινα κοκκινα μπλε..πειτε μου σασ παρακαλω..για να πετυχω καλο χτυπημα+ποιοτικη γευση+Ντουμανιιιιιιιιιιιιι..τι σεταρισματακι προτεινεται??Φυτιλακι εχω απο Zerobacco..και μπροστα μου εχω..αντισταση(δωρακια)για το ξεκινημα μου απο καλα μου φιλαρακια εδω στο φορουμ..0,16..0,17..0,20!!Πια αντιστασουλα προτεινεται και ποσα Φ...και σπειρεσ+τισ μισεσ???Καθε βοηθεια να ξεψαρωνω ευπροσδεκτη..!Σασ χαιρετω παληκαρια μου!

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #1081 στις: Απριλίου 05, 2012, 00:53 »
εγινε το πρωτο σεταρισμα.
σχετικα ευκολο.
0.16 αντισταση, διπλο δυαρι φυτιλι. 2 μισες, 3 ολοκληρες.
ποτισμα κ δοκιμη.. απιστευτο ντουμανι.
δεν ξερω αν παιζει ρολο οτι δεν αφησα πολλα μποσικα στις δυο ακρες της αντιστασης, εκει που δενουν στους πολους. με παιδεψε λιγο σε αυτο το σημειο, αλλά οκ..εσφιξαν κανονικα.
κανοντας δοκιμη μου ηρθε καμενο... χωρις να εχω πειραξει το φυτιλι τροφοδοσιας.
το βγαζω.. ειχε 2 κομματια σχετικα ψιλα τυλιγμενα στο πλεγμα. 1χιλ? 1.5?
εβαλα μονο δυαρι. μαζι με μια κραφιτσα κ εστριψα το υπαρχον πλεγμα που ηταν μια χαρα εμφανισιακα. γυρω στα δυο χιλιοστα να εξεχει το φυτιλι απο κατω. προσεκτικα στον καραφακι περασμα, κ ακουμπσε στην αντισταση.
ενα τελευταιο τσεκαρισμα στην αντισταση κ ισιωμα να ειναι πανω απο τα βιδακια κ τραβηγμα ανοιγμα με την μυτη της καρφιτσας στο πανω κομματι του πλεγματος, αφου πρωτα ειχε κοπει προσωπο στην υποδοχη με νυχοκοπτη.
στις πρωτες τζουρες ειχα πολυ φτωχο καπνο.
εβγαλα το επιστομιο κ του εβγαλα το πανω καπακι.. το αλλο το δευτερο το ειχα βγαλει το πρωι.. τραβηγμα μια δυο κουφιες τζουρες, κουμπωμα κ παλι του πανω καπακιου του επιστομιου κ ξανα δοκιμη... σαφως πιο πλουσιος ατμος κ καλη γευση.
ντουμανια δεν εχω οπως ειχα, αλλα οσο περναει η ωρα μαλλον στρωνει.
θα θελα κ λιγο καλυτερο χτυπημα.. ισως μια σπειρα λιγοτερη? τι λενε κ οι πιο ειδικοι?
σε γενικες γραμμες ηταν ευκολο το σεταρισμα για πρωτη φορα.
βεβαια διαβασα εδω τα παντα κ πηρα μαθηματα καθηγητων, αλλα οκ... το αποτελεσμα ειναι αρκετα καλο. λιιιγο περισσοτερο χτυπημα θα θελα, κ εδω περιμενω οδηγιες απο τους καθηγητες.
αυτα... ;)

Αποσυνδεδεμένος Nordic

  • **
  • 371
  • Φύλο: Άντρας
  • Black Metal Vapers
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #1082 στις: Απριλίου 05, 2012, 00:59 »
Πρωτο σεταρισμα και απο εμενα σημερα το απογευμα.
3 ολοκληρες 2 μισες το setup με 0,15συρμα.Ακολουθησα πιστα το βιντεο του τουρκου.
Το δεσιμο ευκολο οπως και τα υπολοιπα.(η τυχη του πρωταρη  ;D)
Στην δευτερη τζουρα ειπα τον Φωτη Παναγιωτη... :laugh1: :laugh1:
Λιγο περιεργη γευση για τις πρωτες 4-5 τζουρες αλλα μετα εστρωσε.
Χρονος στησιματος 5 λεπτα.
Απο τοτε εχω ερωτευθει για πρωτη φορα ατμοποιητη.
Το χτυπημα ειναι ακριβος οπως το θελω και φυσικα η γευση tribeca.
must have atomizer!!

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #1083 στις: Απριλίου 05, 2012, 02:06 »
@drum
Με το διπλό διάρι φυτίλι μεγάλωσες πολύ την διάμετρο και είμαι σίγουρος ότι μεγάλωσε πολύ η αντίσταση ( τη μέτρησες?)
Βάλε μονό το 2αρι φυτίλι εφόσον περνάς 0.16 ή άσε το διπλό και πέρνα 0.20 σύρμα με 2 μισές + 4 ολόκληρες (ο καθένας το στρίβει με διαφορετικό σφίξιμο και μεταβάλλεται λίγο η αντίσταση)
Πρέπει να μετράς Ω ωστε να δείς πως μεταβάλλεται σε συνάρτηση του Φ και του Σ σε διάφορες διαμέτρους, τουλάχιστον στην αρχή. Αν είναι πάνω από 2.2 Ω τότε η Ego μπαταρία δεν φτάνει...

Ωραίο το εργαλείο, όμως ρε παιδιά μου υγραίνει το χέρι η υγρασία που περνά από τα σπειρώματα (δεν έχει διαρροή μέσα, είναι η υγρασία του ατμού), χάθηκε ο κόσμος, αυτός ο Cetin να βάλει ένα ψιλό oring στα σπειρώματα. Να πάρω το oring του Mist? λέτε να κάνει?
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 05, 2012, 02:12 από slammer »

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #1084 στις: Απριλίου 05, 2012, 02:10 »
φιλε μου slammer, δυστυχως δεν εχω πολυμετρο εδω που ειμαι.
θα κανω μια δοκιμη με μονο φυτιλι ομως.
απλα σκεφτομαι οτι αν αλλαξει η θεση της αντιστασης θα ξαναθελει σεταρισμα στο καρφακι.
λιγο πιο πολυ χτυπημα ηθελα, κ λιγο ακομα ντουμανι.
αν κ εχω την αισθηση οτι οσο περναει η ωρα στρωνει.

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης

  • *****
  • 2116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #1085 στις: Απριλίου 05, 2012, 02:37 »
Πρωτο σεταρισμα και απο εμενα σημερα το απογευμα.
3 ολοκληρες 2 μισες το setup με 0,15συρμα.Ακολουθησα πιστα το βιντεο του τουρκου.
Το δεσιμο ευκολο οπως και τα υπολοιπα.(η τυχη του πρωταρη  ;D)
Στην δευτερη τζουρα ειπα τον Φωτη Παναγιωτη... :laugh1: :laugh1:
Λιγο περιεργη γευση για τις πρωτες 4-5 τζουρες αλλα μετα εστρωσε.
Χρονος στησιματος 5 λεπτα.
Απο τοτε εχω ερωτευθει για πρωτη φορα ατμοποιητη.
Το χτυπημα ειναι ακριβος οπως το θελω και φυσικα η γευση tribeca.
must have atomizer!!

αντε καλοάτμιστο λάμπρο.....αμα τα βλέπεις ολα σωστα δεν υπάρχει
περίπτωση λάθους...καλα ντουμανια να ανοιγεις κ λιγο τα παραθυρα
να βλέπεστε με την γυναίκα :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #1086 στις: Απριλίου 05, 2012, 03:10 »
φιλε μου slammer, δυστυχως δεν εχω πολυμετρο εδω που ειμαι.
θα κανω μια δοκιμη με μονο φυτιλι ομως.
απλα σκεφτομαι οτι αν αλλαξει η θεση της αντιστασης θα ξαναθελει σεταρισμα στο καρφακι.
λιγο πιο πολυ χτυπημα ηθελα, κ λιγο ακομα ντουμανι.
αν κ εχω την αισθηση οτι οσο περναει η ωρα στρωνει.
Σωστά, με μικρότερο φυτίλι θα χρειαστείς λίγο μακρύτερο καρφάκι.... άσε το έτσι, το πολύ πολύ πάτα το κουμπί 1-2 δευτ. πρίν τραβήξεις ώστε να προθερμαίνεται η αντίσταση... κι αυτός ο Cetin τόσα λεφτά πήρε, δεν μας έβαζε κανένα παραπάνω mesh...

ΥΓ: Το oring από imist δεν μπαίνει στο κάτω σπείρωμα γιατί είναι πολύ ρηχό... (αμαν βρε Cetin...) αλλά μπαίνει στο πάνω, εκεί που είναι το καρφάκι, δεν ξέρω όμως αν από εκει βγαίνει υγρασία...

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #1087 στις: Απριλίου 05, 2012, 09:53 »
Καλημέρα .. τον αφησα όπως ήταν κ δείχνει να έχει στρώσει. Αυτό που μου την σπάει είναι που πέφτουν τα γράμματα λοξά. Ιδιοτροπία είναι αυτό...το ξέρω. Τι πατέντα παίζει? Με κανένα ορινγκ? Θα κουμπώνει μετά σωστά το τανκ?

Αποσυνδεδεμένος adams_nik

  • **
  • 140
  • Φύλο: Άντρας
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #1088 στις: Απριλίου 05, 2012, 10:58 »
Πλέον νέο μέλος και εγώ στην παρέα των κατόχων του Α2... :dance2:
Χρησιμοποιώ τον Α2-ΜΤ και το 1ο σεταρισματάκι που έκανα με έχει καλύψει απόλυτα.
Αφού έκαψα στο γαζάκι το φυτίλι των 2mm του guru (για να μην έχω φυτιλίλα), το έβαλα 3πλό και έστριψα την αντίστασούλα μου
με 0,20 σύρμα. Στο καρφί έβαλα μονό φυτίλι και ένα χοντρό καρφάκι και η τροφοδοσία είναι τέλεια...
Η αντίσταση μου βγήκε στα 1,8Ω και τον δουλέυω στο provari στα 4,8V και  :fight_shot_bandana:
Για να είμαι όμως ειλικρινής με τον W είχα πιο πολύ ντουμάνι, αλλά στα υπόλοιπα...... :nope:
Τι να πώ θα πειραματιστώ και με άλλα setup και βλέπουμε... :bye:

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #1089 στις: Απριλίου 05, 2012, 11:09 »
Τριπλό το 2αρι??? Μιλάμε για πολύ μεγάλη διάμετρο... έχει πολύ φορτίο έτσι! Βγάλε το ένα φυτίλι, με 2Χ2 και με τον ίδιο αριθμό σπειρών, θα πέσει λίγο η αντίσταση και θα είσαι ΟΚ ( θεωρητική εκτίμηση....) για το provari...

Αποσυνδεδεμένος adams_nik

  • **
  • 140
  • Φύλο: Άντρας
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #1090 στις: Απριλίου 05, 2012, 11:12 »
Φίλε Slammer ευχαριστώ, θα το κάνω τώρα... :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #1091 στις: Απριλίου 05, 2012, 11:31 »
Δοκιμάζοντας διάφορα σετάπ, πάντα πάνω σε ego μπαταρίες, στο τελευταίο έκανα 2x1.5mm φυτίλι, με 5 σπείρες 0.2mm και βγήκε η αντίσταση 1.55Ω, πολύ ντουμάνι, δυνατή γεύση αλλά η μπαταρία παίζει για 2 ώρες... χρειάζεται εργαλείο mod για τέτοια setup....  Στις Ego οτιδήποτε κάτω από 1.8 είναι υπερβολή και πιστεύω ότι δεν έχει σημαντική διαφορά από μεγαλύτερες αντιστάσεις γιατί στην πραγματικότητα και η τάση υπό φορτίο γονατίζει, οπότε το κέρδος είναι ανύπαρκτο. Ιδανικά ένα σωστό setup γύρω στα 2Ω-2.2Ω με σύρμα 0.15-0.17 και 4-5 σπείρες είναι το βέλτιστο... για την δεδομένη δυνατότητα των μπαταριών αυτών....
Σημειώστε ότι το σετάπ σε μπαταρίες Ego είναι πολύ πιο δύσκολο γιατί πρέπει να σου κάτσει καλά ως έχει, ενώ με VV αυξομειώνεις την τάση και βρίσκεις αυτό που θέλεις....

Αποσυνδεδεμένος DISA

  • **
  • 343
  • Φύλο: Άντρας
  • e-lquid mixer
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #1092 στις: Απριλίου 06, 2012, 12:13 »
Αφου διαβασα τοσα καλα για τον Α2, πηρα και εγω τον Α2Τ. Τον εστησα οπως μου ειπε ο Steamboy  :thumpup: και τον ευχαριστω παρα πολυ, 0.16 συρμα 5 στροφες (4+2μισες), φυτιλι 3φ 1.5χιλ, και για το φυτιλι τροφοδοσιας εβαλα του τουρκου οπως το δειχνει στο βιντεο του. 2κομματια με την σιτα, και ολα τα φυτιλια τα εκαψα πριν τα βαλω. Αντισταση 2.1 Ω και παιζει καλα σε 3.7-4.5 volt, βεβαια δεν επεσα και απο τα συννεφα αλλα παιζει καλα και βγαζει πολυ καθαρη γευση.
Ειναι ενα κλικ πανω απο τον imist (οταν ειναι στα καλα του) και απο τους clearomizer 6 και 3.5 και απο τον ce4 (πειραγμενο). Βεβαια να πω την αληθεια ο giant clear 6ml χτυπαει πιο πολυ.

Σημερα ομως μου προεκυψε ενα θεματακι με την τροφοδοσια του, σαν να υπερτροφοδοτει και δεν βγαζει πολυ ατμο σε σχεση με εχθες. Του πειραξα λιγο το φυτιλι τροφοδοσιας, το εκοψα ετσι ωστε ακριβως να ακουμπαει την αντισταση (στην πρωτη χαρακια) και μετρησα με ενα συνδετηρα, και το εσφξα λιγο πιο πολυ. θα δειξει.....

Ενα μεγαλο μειον του, ειναι οτι ανεβαζει θερμοκρασια φουλ, πρεπει να ειναι 60-70 βαθμοι (θα το μετρησω) αυτο ισως να επηρεαζει και την υπερτροφοδοσια, δηλαδη αλλαζει το ιξωδες του υγρου και γινεται πιο ρευστο.... :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #1093 στις: Απριλίου 06, 2012, 12:27 »
Σε ego 900. Διπλό δυάρι φυτίλι. 3 ολόκληρες2 μισές. Τροφοδοσία. δυάρι φυτίλι κ τυλιγμένο στο πλέγμα του τούρκου. ΠΕΤΑΕΙ
αντίσταση .0.16
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 06, 2012, 12:37 από drum »

Αποσυνδεδεμένος apostolis.kalamata

  • *
  • 31
  • Φύλο: Άντρας
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #1094 στις: Απριλίου 06, 2012, 12:28 »
Και απο χτυπημα ενταξει?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8825 1115010 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:27
από chkontog
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 823780 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 506816 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8860 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154475 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568411 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243503 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 293824 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1654 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762472 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1047 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3954 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem