vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

127 επισκέπτες, 5 χρήστες
madtracker, bloodlessz, ahill2, manoslykos, funes

Twitter

A2-T (τανκ) ατμοποιητής

Αποσυνδεδεμένος lakissim

  • **
  • 162
  • Φύλο: Άντρας
  • No power No magic !!!
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #780 στις: Ιανουαρίου 29, 2012, 19:12 »
.....ανακάλυψα πρακτική μέθοδο υπολογισμού καλής λειτουργείας και στησίματος του φιτιλιού τροφοδοσίας
Παράθεση


Ούτε δυο λόγια τίποτα  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #781 στις: Ιανουαρίου 29, 2012, 19:48 »
μετα απο 4 μηνες που τον ατμιζω εχω καταληξει στα εξης.
φυτιλι αντιστασης του cetin 4φ  ,γιατι μου αρεσει η γευση του.
φυτιλι τροφοδοσιας απο σαλαμινα 2φ(ναι χωραει :yes: :yes:).
αντισταση 0,15 4σ ή 5σ αναλογα αν θα παει στο vv του seb ή στο dd.
tribeca αραιωμενο κατα 50% με pg-vg για οικονομια.
η αντισταση στο κεντρο ,οπως τη βαζει ο cetin στα βιντεο.
το φυτιλι τροφοδοσιας πολυ κοντο.

ο α2 σεταρισμενος με τα παραπανω ειναι περιπου 10000% καλυτερος σε απολαυση και ντουμανια απο τα βρωμοστριφτα που καπνιζα!!!! :respect: :respect:
σε μπαταρια ego δουλευει μεν,αλλα ποτε δεν τον ευχαριστηθηκα..

μετα απο οσα διαβαζα για τον απλο,πηρα εναν που ποτε δεν τον εχω ευχαριστηθει οσο τον τανκ.ειναι καλος αλλα κοβει το αρωμα απο το tribeca μου..
το φυτιλι τροφοδοσιας του που ειναι και το σημειο που ποναει,θελει να μαθεις ποσο να το πιεζεις μεσα στο πλεγμα. αυτο σχετιζεται απολυτα με την πυκνοτητα του υγρου,και με το ποσο χαμηλη αντισταση εχεις. μολις βρεις αυτα δεν σε κρεμαει ποτε,και με μια πολυ απλη κατασκευη εχεις πολυ καλο αποτελεσμα!!! :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος pkiriakos

  • **
  • 185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #782 στις: Ιανουαρίου 31, 2012, 08:03 »
.....ανακάλυψα πρακτική μέθοδο υπολογισμού καλής λειτουργείας και στησίματος του φιτιλιού τροφοδοσίας
Παράθεση


Ούτε δυο λόγια τίποτα  :hmmm:
Μην μου πείτε γιατί δεν γράφω την τεχνική.Απλά δεν μπορεί κάποιος να εξηγήσει διά του γραπτού κείμενου.Θα ήθελα κάποια στιγμή να ετοιμάσω ένα βιντεάκι αλλά υπολείπομαι χρόνου και γνώσης.Η βοήθεια μου στην διάθεση του οποιουδήποτε και το τηλέφωνο μου με Π.Μ.Θα είμαι ευτυχής να βοηθήσω.

Αποσυνδεδεμένος asteriosl

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #783 στις: Ιανουαρίου 31, 2012, 16:55 »
παιδιά έχω ένα πρόβλημα με τον Α2-ΜΤ. Εχθές την ώρα που έκανα dry burn, άναβε για λίγο η αντίσταση και έσβηνε. Στην αρχή νόμιζα οτι φταίει η μπαταρία αλλά όποια κι αν δοκίμασα τα ίδια. Σήμερα παρατήρησα οτι πατώντας burn ανάβει η αντίσταση αλλά όταν το φυσάω φαίνεται πιο αδύναμη. Υπάρχει περίπτωση να φταίει ο Α2 ή φταίνε οι αντιστάσεις που φτιάχνω?

Αποσυνδεδεμένος makll

  • *
  • 33
  • Φύλο: Άντρας
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #784 στις: Φεβρουαρίου 05, 2012, 20:07 »
Καλησπέρα σε όλους ,
έχω το εξής Α2-ΤΜ με EGO-T 900αρα και όλα πηγαινουν καλά, σπάνια βλέπω λίγο υγρό στην μπαταρία (δάκρυ)
το set up εχει ως εξής 4Φ και 3Σ.

παράγειλλα ενα ίδιο atomizer σε ένα φίλο με το ίδιο set up και το πλυμήρισμα πάει σφαίρα... τι γίνεται έχω τρελλαθεί με το ίδιο set up και να τρέχει του σκοτωμού....
πρέπει να κάνω κάτι????

Αποσυνδεδεμένος Dio13

  • ***
  • 781
  • Φύλο: Άντρας
  • ProVari V1 - DD + A2 ss = \m/ Heavy Rock \m/
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #785 στις: Φεβρουαρίου 05, 2012, 20:20 »
το προβλημα εγκειτε στο φυτιλοπλεγμα που τροφοδοτει την αντισταση... :yes:

απο εκει ξεκινουν οι διαρροες προς την αντισταση. εγω το κανω ως εξης πλεον αλλα με φυτιλι γκουρου

2πλο χωρις καρφιτσα ενδιαμεσσα, καπως σφιχτο τοσο ωστε να περναει απ τη τρυπα συγκρατησης του...

το φυτιλοπλεγμα θελει λιγο παιξιμο-πειραματισμο μεχρι να το πετυχεις οσο το δυνατον καλυτερα

για ν αποφυγεις τη διαρροη στην αντισταση.

Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #786 στις: Φεβρουαρίου 05, 2012, 21:04 »
Καλησπέρα σε όλους,

Μια και έχω πλέον τον Α2ΤΜ εδώ και 1,5 μήνα, και έχοντας κάνει πολλές δοκιμές, θα ήθελα και εγω να αναφέρω τις εμπειρίες μου.

Καταρχήν σχεδόν όλα τα προβλήματα του Α2ΤΜ αφορούν σχεδόν πάντα το φυτιλόπλεγμα και όχι την αντίσταση. Η αντίσταση είναι καθαρά θέμα γεύσης/χτυπήματος και προσωπικό θέμα καθενός να βρεί το setup που του ταιριάζει. Αντίθετα το φυτιλόπλεγμα είναι λειτουργικό ζήτημα και πρέπει να λειτουργεί πάντα κατά τον ίδιο τρόπο. Να τροφοδοτεί δηλαδή σωστά, χωρίς να όμως να υπερτοφοδοτεί και να πλημμυρίζει την αντίσταση.

Μετά από πολλές δοκιμές, διαπίστωσα ότι τα καλύτερα αποτελέσματα τα έχω με 2φ cetin, αλλά περασμένα σαν θηλειά (όχι δύο ανεξάρτητα κομμάτια φυτιλιού δηλαδή) στο πλέγμα. Το κομμάτι που ακουμπά στην αντίσταση είναι βέβαια αυτό με την θηλειά και τροφοδοτεί έτσι καλύτερα την αντίσταση χωρίς να έχει διαρροές. Δεν πειράζουμε/κόβουμε  δηλαδή την θηλειά και φροντίζουμε να έχει μήκος 1-2mm. Στο άλλο άκρο ότι φυτίλι έχει περισσέψει το κόβουμε κανονικά σύριζα όπως γνωρίζουμε.
Μετά από πολλές δοκιμές επίσης διαπίστωσα ότι το σωστό μήκος πλέγματος πρέπει να κοπεί πρίν το τύλιγμα, διότι αν κοπεί με έτοιμο τυλιγμένο το φυτιλόπλεγμα, λόγω της πίεσης του ψαλιδιού κατά το κόψιμο, επηρεάζεται η τροφοδοσία. (Τσακίζει το πλέγμα).
Αν π.χ. διαπιστώσουμε ότι έχει βγεί πολύ μεγάλο το πλέγμα καλύτερα να το ξετυλίξουμε, να το κόψουμε στο σωστό μήκος  και να το ξανατυλίξουμε.
Δοκιμάζω πάντα αν έχει πετύχει το έτοιμο τυλιγμένο και τοποθετημένο φυτιλόπλεγμα, στάζοντας μία δύο σταγόνες υγρού στην κορυφή, και αν απορροφηθεί αμέσως είναι εντάξει, αν παραμείνει στην κορυφή υγρό χωρίς όμως να απορροφάται πρός τον χώρο της αντίστασης, τότε θα έχουμε πρόβλημα τροφοδοσίας.

Επίσης τυλίγω μόνο τόσο σφιχτά έτσι ώστε το φυτιλόπλεγμα να μετακινείτε μέσα στο χώρο του σχετικά χαλαρά, και αν χρειαστεί το περιστρέφω λίγω μέχρι να κάνει σωστή επαφή με την αντίσταση χωρίς να την πιέζει. Λόγω της θηλειάς έχουμε πολύ καλύτερες πιθανότητες να πετύχουμνε σωστή επαφή και τροφοδοσία.

Αυτά τα λίγα πρακτικά από μένα για όποιον θέλει να δοκιμάσει.

Αποσυνδεδεμένος gihal

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #787 στις: Φεβρουαρίου 05, 2012, 22:25 »
Επιβεβαιώνω και εγώ για το φυτίλι να είναι θηλειά και οχι 2 ξεχωριστά κομματια τροφοδοτεί καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος stam

  • ***
  • 637
  • Φύλο: Άντρας
  • 23 Οκτώβριου 2011 εκανα το τελευταιο μου τσιγαρο
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #788 στις: Φεβρουαρίου 07, 2012, 18:28 »
εχει κανεις καμια ιδεα πως να κανω μαυρο τον α2 μου ?

Αποσυνδεδεμένος bersekero

  • ***
  • 960
  • Φύλο: Άντρας
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #789 στις: Φεβρουαρίου 07, 2012, 18:32 »
Αν εχεις αλουμινενιο ειναι σχετικα ευκολο και το κάνεις μονος σου, με αμφιβολα αποτελεσματα με αυτο:

http://www.abgunsmiths.co.uk/shop/aluminium-black-90ml.html

Αν ειναι SS, καλυτερα να τον πας σε οπλουργο.

Αποσυνδεδεμένος Dio13

  • ***
  • 781
  • Φύλο: Άντρας
  • ProVari V1 - DD + A2 ss = \m/ Heavy Rock \m/
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #790 στις: Φεβρουαρίου 07, 2012, 18:35 »
εχει κανεις καμια ιδεα πως να κανω μαυρο τον α2 μου ?

κανε την ιγκο μπαταρια ασημι βγαζοντας με νεφτι κ μαγειρικο συρμα το χρωμα της !!!!

ειναι πιο εφετζιδικο  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος DHMIOS

  • **
  • 108
  • ΓΗΤΕΥΤΗΣ......ΑΤΜΙΣΤΩΝ
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #791 στις: Φεβρουαρίου 07, 2012, 18:58 »
εχει κανεις καμια ιδεα πως να κανω μαυρο τον α2 μου ?

πλακωσε τον στο ξυλο και καντον μαυρο

σορρυ για το οφ τοπικ αλλα δεν αντεχα
εχωστερητικο συνδρομο

Αποσυνδεδεμένος djfloor

  • **
  • 199
  • Φύλο: Άντρας
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #792 στις: Φεβρουαρίου 07, 2012, 19:12 »
Εγώ μαύρισα τον imist βράζοντας τον μέσα σε νερό και ξύδι, δε ξέρω από τί υλικό είναι φτιαγμένος να σου πω αν κάνει και για ss ή αλουμίνιο.

Αποσυνδεδεμένος Peristeri

  • *
  • 91
  • Φύλο: Άντρας
    • Physiorelax.gr - Υπηρεσίες Φυσικοθεραπείας & Μασάζ
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #793 στις: Φεβρουαρίου 07, 2012, 20:23 »
4 μηνες περιπου εχω τον Α2 με το update σε A2T. Στην αρχη δεν μπορεσα να κανω να λειτουργησει σωστα ο τανκ και ετσι εως τωρα ημουν με τον απλο.

Σημερα μου την βαρεσε και ξεκινησα να φτιαξω τις αντιστασεις του τανκ. Με 4σ 0.18, 4φ cetin και το κολπο με την θηλεια στο πανω φυτιλι, με την πρωτη καταφερα να δουλευει σωστα μεχρι στιγμης με πλουσιο ντουμανι και ωραιο χτυπημα.

Αλλα πιο πολυ χαρηκα που επιτελους καταλαβα γευση. Καμια σχεση ο Α2 με τον τανκ σε θεμα γευσης.

Μακαρι να συνεχιστει να δουλευει σωστα και σιγουρα δεν θα υπαρχει επιστροφη στον αγευστο πολυεστερικο απλο Α2........

Αποσυνδεδεμένος ATMISTHS

  • ***
  • 813
  • Φύλο: Άντρας
  • JUSTICE IS COMING........Vape or.......
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #794 στις: Φεβρουαρίου 07, 2012, 20:37 »
Οταν λετε θηλεια εννοειτε? Καμια φοτο παιζει?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499100 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 111 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7264 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20821 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194469 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1572 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4720 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1108920 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180397 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1973 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25271 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy